تزریق ژل

فیلرها موادی هستند که برای پرکردن و حجم دادن استفاده می‌شوند و از آنجا که شایعترین نوع فیلر که از جنس هیالورونیک است، ساختاری شبیه ژل دارد، به این نوع فیلرها، ژل نیز گفته می‌شود. فیلرهای پوستی، انواع مختلف و همینطور کاربردهای متفاوتی دارند. شناخته شده ترین کاربردفیلرها؛ پرکردن چین و چروک ها (خط خنده)، حجم دادن و زیبا سازی لبها و برجسته کردن گونه است. ولی از آنجا که تزریق ژل نسبت به جراحی، ارزانتر و ایمن تر است و بدون درد و خونریزی و طی چند دقیقه در مطب انجام می‌شود و نیاز به استراحت و دوره نقاهت ندارد؛ تزریق ژل کاربردهای بیشتری در طب زیبایی پیدا کرده و می‌تواند در بعضی موارد جایگزین مناسبی برای عمل جراحی باشد.

انواع فیلرها:

فیلرها براساس ماندگاری در پوست به دو گروه با ماندگاری کوتاه و متوسط و با ماندگاری طولانی تقسیم می‌شوند. فیلرهای با ماندگاری کوتاه و متوسط عبارتنداز: هیالورونیک اسید، کلسیم هیدروکسیل آپاتیت و پلی ال لاکتیک اسید. فیلرهای با ماندگاری طولانی شامل فیلر پلی متیل متاکریلات و فیلر سیلیکون هستند. امروزه از فیلرهای با ماندگاری کوتاه و متوسط به دلیل عوارض کمتر و سازگاری با بدن انسان، بیشتر استفاده می‌شود. بخصوص با توجه به تجربه تلخ تزریق ژل های پاژ، از فیلرهای دائمی ‌برای کاربردهای زیبایی کمتر استفاده می‌شود.

برخی از نمونه کارها

فیلرهای با ماندگاری کوتاه و متوسط:

۱-هیالورونیک اسید( )

این فیلرها که به دلیل ساختار ژل مانندشان، ژل نیز خوانده می‌شوند در واقع زنجیره بلندی از مولکول های یک قند بنام هیالورونیک اسید است، هیالورونیک اسید بطور طبیعی در بافت های نگهدارنده بدن ما مثل پوست و غضروف وجود دارد و نقش مهمی‌ در ثبات و استحکام پوست و مفاصل ما دارد. با افزایش سن، غلظت و کارآیی هیالورونیک اسید در این بافتها، کاهش یافته و به عنوان مثال در پوست باعث شلی و افتادگی می‌شود. به همین خاطر، ژل های هیالورونیک اسید علاوه بر خاصیت پر کنندگی و حجم دهی، باعث ترمیم و احیاء پوست و در نتیجه سفتی و استحکام آن نیز می‌شود.

انواع ژل های هیالورونیک اسید، می‌توانند از ۶ تا ۱۸ ماه دوام داشته باشند؛ این موضوع تا حد زیادی به فرآیند پلیمریزاسیون و تکنولوژی تولید این ژل ها بستگی دارد. ژل هایی که دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا هستند () و در ایران هم موجودند، عبارتند از: بلوترو، ژوویدرم، رستیلن.

۲-کلسیم هیدروکسیل آپاتیت()

این فیلر از یک ماده معدنی بنام کلسیم هیدروکسیل آپاتیت ساخته می‌شود. کلسیم هیدروکسیل آپاتیت بطور طبیعی در استخوان و دندان های ما موجود است. این فیلر غیردائمی ‌حدود یکسال و نیم دوام دارد و بهترین انتخاب برای تزریق های عمیق است، ولی به دلیل قیمت بالاتر نسبت به ژل هیالورونیک اسید، کمتر از آن استفاده می‌شود. فیلر کلسیم هیدروکسیل آپاتیت مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا ریدیز است که خوشبختانه در ایران هم موجودست. مهمترین موارد استفاده از ریدیز، پر کردن خط خنده عمیق، برجسته سازی گونه و زاویه دار کردن صورت و تزریق پشت دست است.

۳-پلی ال لاکتیک اسید()

این فیلر از یک پلیمر قابل جذب ساخته می‌شود. از پلی ال لاکتیک اسید در نخ های بخیه و پروتزهای استخوانی هم استفاده می‌شود. برخلاف دو فیلر قبلی، نتایج فوری ندارد و بعد از تزریقهای مکرر، با تحریک کلاژن سازی و در طول زمان، اثرخود را نشان می‌دهد و حدود دو سال دوام دارد. فیلر پلی ال لاکتیک اسید دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا، با نام تجاری اسکالپترا می‌باشد و مورد استفاده آن برای چین و چروک های متوسط در قسمت های پایین صورت است.

فیلرهای با ماندگاری طولانی:

پلی متیل متاکریلات یک پلیمر غیرقابل جذب است که در پروتزهای استخوان و لنزهای داخل چشمی‌ استفاده می‌شود. این نوع فیلر پوستی، تشکیل شده از دانه های متاکریلات شناور در کلاژن . این نوع فیلر با نام تجاری آرتفیل تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دارد.

 

 

 

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

2

...  مقالات مرتبط  ...
۱۵ مرداد ۱۳۹۶
کلینیک زیبایی دکتر قانعی

کلینیک زیبایی دکتر قانعی در شبکه های اجتماعی

بهترین و به روزترین روش های زیبایی پوست، مو، لیزر و لاغری را از طریق کانال […]
۱۹ فروردین ۱۳۹۶
فعالیت بدنی

اهمیت ورزش و فعالیت بدنی در جلوگیری از جنون و روان پریشی

افرادی که جز لم دادن جلوی تلویزیون و کار کردن با موبایل و لپ تاپ فعالیت […]