کرایولیپولیز
کرایولیپولیز، انواع آن و مزایای استفاده از این روش برای لاغری موضعی (قسمت اول)
۱۰ خرداد ۱۳۹۶
تغییرات پوست در دوران بارداری
تغییرات پوست در دوران بارداری و راه های مقابله با آن
۲۸ خرداد ۱۳۹۶

رفع چین و چروک صورت با تزریق‌ درمانی و لیزرهایی که سطح پوست را بازسازی می‌کنند

رفغ چین و چروک

عوامل متعددی می­‌توانند به پیدایش چین و چروک پوست دامن زنند که از آن میان می‌توان به بالا رفتن سن فرد، انقباض ماهیچه‌های صورت و آسیب‌های ناشی از تابش نور خورشید اشاره داشت.

عواملی که در شکل‌گیری چین و چروک پوست نقش دارند، کدامند؟

عوامل بسیاری در پیدایش چین و چروک پوست سهیمند. در ادامه شما را با مهم‌ترین آنها آشنا خواهیم کرد،با کلینیک زیبایی دکتر قانعی همراه باشید :

سالخوردگی

چین و چروک پوست ارمغانی است که گذر سال‌های زندگی با خود به همراه می‌آورد. با افزایش سن، سرعت تقسیم شدن سلول‌های پوست کاهش می‌یابد و لایه داخلی پوست، موسوم به درم، شروع به نازک شدن می‌کند. از سوی دیگر، رشته‌های کلاژن و الاستین واقع در لایه بیرونی پوست سست شده و از هم باز می‌شوند که این امر به نوبه خود ناهموار شدن سطح پوست را در پی دارد. سالخوردگی پوست را ترد و شکننده می‌کند، به‌علاوه غدد چربی نهفته در پوست، کیفیت و کارآیی خود را از دست می‌دهند و در نتیجه پوست نمی‌تواند همچون گذشته رطوبت را حفظ کند و در نهایت چروک می‌شود. تمامی این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا چین و چروک بیشتری بر روی پوست نقش بندد.

چین و چروک بر اثر پیری

انقباض ماهیچه‌های صورت

پزشکان بر این باورند که خطوط میان دو ابرو (که به خط اخم مشهورند) و خطوطی که در گوشه‌های چشم پا می‌گیرند (موسوم به خطوط پنجه کلاغی) حاصل انقباض ماهیچه‌های زیر پوست می‌باشند. خندیدن، اخم کردن، لبخند زدن، نیمه باز نگهداشتن چشم و حالاتی از این قبیل می‌توانند عمیق‌تر شدن چروک‌هایی را در پی داشته باشند که در گذر سال‌های عمر بر چهره فرد نقش بسته است. عواملی همچون افزایش سن، حالات صورت، تأثیر جاذبه و تحلیل رفتن استخوان‌ها و حجم چربی زیر پوست، چروک شدن پوست چانه و افتادگی پلک چشم را رقم می‌زنند.

آسیب‌های ناشی از تابش نور خورشید

بیش از حد در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش (نور خورشید) قرار گرفتن می‌تواند پیری زودرس پوست را در پی داشته باشد که این پدیده را پیرشدگی نوری می‌خوانند. اشعه ماوراء بنفش نور خورشید می‌تواند پیرشدگی نوری رشته‌های کلاژن (اصلی ترین ساختار پروتئینی پوست) و الاستین ( پروتئین مسئول انبساط و کشیده شدن پوست) را سبب شود.

این رشته‌ها مهم‌ترین ساختارهای پوستی می‌باشند که وظیفه اتصال بافت‌های پوست را بر عهده دارند. بدون این رشته‌ها، پوست قدرت و انعطاف پذیری خود را از دست داده و چروک می‌شود. زمانی که اشعه ماوراء بنفش به بافت‌های پوست لطمه وارد می‌کنند، آنزیم‌های خاصی ترشح می‌شود که مسئول تولید و ترمیم کلاژن‌های تازه می‌باشند. به هنگام تولید و ترمیم کلاژن‌های قدیمی، برخی از رشته‌های سالم کلاژن نیز آسیب می‌بینند که این پدیده را زخم خورشیدی می‌خوانند و ره‌آورد شکل‌گیری نا‌منظم و خارج از قاعده رشته‌های کلاژن است.

اگر فرآیند ترمیم و بازسازی پوست بارها و بارها تکرار شود، پوست چروک می‌شود و چین و‌ شکن‌هایش افزایش می‌یابد.

سیگار کشیدن و مصرف دخانیات

پوست سالم همواره خود را ترمیم می‌کند. زمانی که کلاژن‌های کهنه و قدیمی می‌شکنند، تجزیه شده و از بین می‌روند، کلاژن‌های تازه تولید شده و جایگزین آنها می‌شوند. پژوهشگران دریافته‌اند که توتون سیگار فرآیند تولید کلاژن‌های نو را مختل می‌کند. کمبود کلاژن‌های جدید نتیجه‌ای جز افزایش چین و چروک در بر نخواهد داشت. به‌علاوه مصرف دخانیات روند خون‌رسانی به سلول‌های پوست را مختل می‌کند که این امر نیز به نوبه خود چروک خوردن پوست را رقم می‌زند.

چین و چروک بر اثر مصرف سیگار

برای رفع چین و چروک چه گزینه‌هایی در دسترس است ؟

از میان برداشتن لایه‌های پوست یک روش درمانی مفید و مؤثر برای کاهش چین و چروک پوست و انقباض غیرعادی پوست به شمار می‌رود و ظاهری نرم، شاداب و جوان به پوست می‌بخشد. درم ابریژن (تراشیدن و حذف لایه‌های پوست) و داروهای شیمیایی (که پوست را در خود حل می‌کنند) دو روش قدیمی و مرسوم برای بازسازی سطح پوست می‌باشند. با پیشرفت تکنولوژی روش‌های مدرن و نوینی برای مداوای پیری زودرس پوست وارد بازار شده‌اند که از آن میان می‌توان موارد زیر را نام برد:

لیزرهایی که سطح پوست را بازسازی و ترمیم می‌کنند. 

یک روش درمانی برای رفع چین و چروک صورت، آکنه و صدماتی که در نتیجه تابش نور خورشید به وجود می‌آیند. مکانیسم عملکرد لیزر بدین منوال است که پرتوهای پرتوان، متراکم با طول موج کوتاه را به پوست آسیب‌دیده می‌تابانند. این نوع لیزر برای ترمیم و بازسازی سطح پوست با دقت بسیار بالایی لایه‌های پوست را بر می‌دارد تا رشد رشته‌های جدید کلاژن را تحریک کند.

مشکلاتی از قبیل هیپوپیگمانتاسیون (سفید شدن پوست و پیسی) در لیزرهای فرسایشی حداقل است. پرتو‌های لیزر CO2 فرکشنال در قالب یک شبکه توزیع می‌شود تا مبادا مشکلی برای بخش‌های سالم و آسیب‌ندیده پوست به‌وجود آید و در نتیجه دوره نقاهت فرد بسیار کوتاه خواهد بود.

اگر شرایط ذیل در مورد شما صدق می کند، بی‌تردید یک کاندید ایده‌آل برای لیزر بازسازی‌کننده سطح پوست محسوب می‌شوید.

  • در اطراف یا زیر چشم، پیشانی یا دهانتان خطوط ظریف و کم‌عمقی نقش بسته است.
  • در اطراف یا زیر چشم، پیشانی یا دهانتان چین‌و‌چروک افتاده است.
  • زخم آکنه دارید.
  • عمل لیفتینگ صورت آن‌گونه که باید و شاید بر روی پوستتان تأثیر نگذاشته است.

چنانچه آکنه فعال دارید باید منتظر بمانید تا آکنه شما تحت کنترل درآید و سپس لیزر‌درمانی را آغاز کنید. بیمارانی که تحت مداوا با داروی Accutane می‌باشند، باید حداقل شش‌ ماه پس از مصرف آخرین دز دارویشان دوره درمان با لیزر بازسازی‌کننده سطح پوست را شروع کنند. این نوع لیزر برای پوست‌های روشن مناسب‌تر است چرا که خطر ابتلا به هایپرپیگمانتسیون (تیره‌تر شدن پوست) در اشخاص با پوست تیره بیشتر می‌باشد. فرد پس از لیزر درمانی حداقل تا ٣ ماه نباید در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد.

تزریق بوتولینوم توکسین نوع A (بوتاکس)

بوتاکس، سم نوعی باکتری موسوم به بوتولینوم می‌باشد. این دارو از رسیدن سیگنال­‌های شیمیایی به ماهیچه­‌ها جلوگیری کرده و اجازه نمی­‌دهد ماهیچه­‌ها منقبض شوند. بوتاکس به ماهیچه­‌هایی تزریق می‌شوند که در نتیجه انقباضشان پوست چروک می‌شود؛ ناحیه میان دو ابرو (خاستگاه خط اخم) و ناحیه اطراف و گوشه چشم (چروک‌های پنجه کلاغی). تأثیر بوتاکس ٣ تا ۴ ماه به قوت خود باقی است. با تحلیل رفتن تدریجی بوتاکس ماهیچه‌ها بار دیگر فعال شده و چین و چروک ها مجالی برای خودنمایی و شکل‌گیری مجدد می‌یابند. این نوع درمان می‌بایست مدام تکرار شود، در‌ غیر این‌ صورت چین و چروک ها وضعیتی وخیم‌تر از روز اول خواهند داشت. ممکن است ناحیه‌ای که به آن بوتاکس تزریق شده، دچار سوزش و خون‌مردگی یا التهاب شود. در موارد بسیار نادری افراد برای چند روز پس از تزریق بوتاکس افتادگی پلک خود را تجربه خواهند کرد، البته در تمامی موارد این عوارض موقت و زودگذر گزارش شده‌اند.

فیلر یا پرکننده‌ها

برای پر کردن یا بالا بردن بخشی از پوست که جمع شده، می‌بایست دست به دامان پرکننده‌ها شوید. چین‌خوردگی‌های عمیق اطراف دهان، بینی و چانه گزینه‌هایی ایده‌آل برای این نوع درمان محسوب می‌شوند. اسید هیالونوریک، پلینر طبیعی موجود در شکر، یکی از رایج‌ترین پرکننده‌های موجود در بازار می‌باشد. اغلب پرکننده‌ها تأثیری موقت داشته و تنها به مدت ۴ تا ۶ ماه وضعیت ظاهری پوست فرد را بهبود می‌بخشند و می‌بایست جلسات درمانی تکرار شوند. عوارض جانبی این روش درمانی شامل خارش، سوزش و حس درد در پوست می‌شود که همگی زودگذر و موقتی می­‌باشند.

لیفتینگ صورت (کشیدن پوست صورت)

لیفتینگ صورت یک عمل جراحی پلاستیک می‌­باشد که طی آن چربی و پوست اضافی صورت و گردن را برداشته، ماهیچه­‌ها و بافت­‌های متصل‌کننده این ماهیچه­‌ها را سفت و محکم می‌­کنند. نتایج حاصل از این لیفتینگ ٧ تا ١٠ سال دوام خواهد داشت.

آسیب­‌های ناشی از تابش نور خورشید؛ راه­‌های مقابله و درمان

اگر می­‌خواهید از آسیب­‌های ناشی از تابش نور خورشید و پیدایش چین و چروک بر روی پوست خود در امان بمانید، می‌بایست زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را به حداقل رسانید. در این راستا استفاده مستمر از کرم ضدآفتاب می‌­تواند اهمیت بسزایی داشته باشد.

برای درمان پیرشدن نابهنگام پوست روش­‌های متعددی وجود دارد که از آن میان می­‌توان به پمادهای موضعی رتینوید و اسید گلیکولیک اشاره داشت. اگر آسیب وارد شده به پوست شما قابل توجه است، می­‌بایست به روش­‌هایی از قبیل فتودینامیک (نور آبی) و یا کرم­ های شیمی درمانی نظیر فلورواوراسیل ۵ روی آورد.

اگر قصد انجام هر یک از موارد بالا را دارید در کلینیک زیبایی ، پوست و لیزر دکتر قانعی ، با مجهزترین دستگاه ها و مجرب ترین کادر ، پاسخگوی نیاز های شما عزیزان هستیم، همین حالا تماس بگیرید .

دریافت تخفیف ۱۰% تنها با ثبت ایمیل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *