تناسب اندام و لاغری

چاقی یک بیماری مزمن، شایع و عودکننده است (در یک تحقیق 80% افرادی که تحت درمان چاقی قرارگرفته بودند؛ سه سال بعد از درمان، دوباره به وزن قبلی برگشتند) افزایش شیوع چاقی درتمام رده های سنی حتی کودکان و نوجوانان، درسال‌های اخیر، بسیار نگران کننده بوده و سلامت نسل‌های فعلی و آینده کشور را تهدید می‌کند.
خطرچاقی واضافه وزن برای سلامتی: مشکل چاقی، فقط اضافه وزن و ازدست رفتن تناسب و زیبایی اندام نیست؛ بلکه چاقی یک عامل مستعد‌کننده برای بیماری‌های مزمن و خطرناکی نظیر دیابت، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی وتعدادی از سرطان‌ها (مانند کانسر پستان) محسوب می‌شود. چاقی، فعالیت‌های فیزیکی را محدود و بتدریج عملکرد و کارآیی و حتی روابط اجتماعی فرد را مختل می‌کند، عوارض ناشی ازچاقی، تمام جنبه‌های سلامت فردی شامل سلامت فیزیکی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی را با اختلال مواجه می‌کند. البته لیست بیماری‌های مرتبط با چاقی طولانی‌تراز آنست که دراین مجال بگنجد و در یک مقاله جداگانه به تفصیل به آن خواهم پرداخت.

درمان چاقی

ٰ"درمان چاقی ترکیبی است از: اصلاح سبک زندگی و رفتارهای روزمره شامل تغذیه، خواب، فعالیت فیزیکی و انتخاب روش درمانی مناسب توسط پزشک"

لاغری موضعی
 

سلول چربی و نقش آن در چاقی

برخلاف تصورعموم، چربی در بدن ما بصورت اتفاقی و به شکل یک توده نامنظم، ذخیره و انباشته نمی‌شود؛ بلکه چربی در واحدهای مشخصی بنام سلول چربی یا آدیپوسیت (adipocyte) ذخیره می‌گردد. تعداد سلول‌های چربی بعد از دوران کودکی دربدن ما تقریباً ثابت می‌ماند و این حجم و اندازه سلول‌های چربی است که تغییر می‌کند یعنی وقتی چربی بیشتری در این سلول‌ها انباشته می‌شود؛ بافت چربی بزرگتر می‌شود به عبارت دیگر شکم، پهلو، باسن، ران، بازوها بزرگترو چاقتر می‌شود و برعكس وقتى چربى ذخيره شده درسلول‌هاى چربى مصرف مى‌شود يا سلول‌هاى چربى تخریب می‌شوند، فرد لاغرتر می‌شود.

برخی از نمونه کارها

حال که دانستیم، تعداد سلول‌های چربی چه نقش مهمی درسلامتی و تناسب اندام ما دارد، این سؤال مطرح می‌شود که چه عواملی تعیین‌کننده تعداد سلول‌های چربی بدن هر فرد است؟ بیشتر و مهمتر از همه: الگوی تغذیه زمان کودکی ( نقش مهم مادران در تناسب اندام یا چاقی فرد در سنین بزرگسالی) و البته ژنتیک.

روش‌های درمان چاقی و لاغری موضعی

روش‌های درمان چاقی و رفع چربی‌های موضعی، باتوجه به تأثیر آن‌ها روی سلول‌های چربی، به دوگروه تقسیم می‌شوند:

۱- تأثیر بر کاهش اندازه سلول‌های چربی (بدون تغییر تعداد سلول‌های چربی)، مثل رژیم‌های لاغری، ورزش، اعمال جراحی کاهش وزن (bariatric) نظیر کاهش حجم معده (بالون، حلقه یا gastric band) و عمل اسلیو (sleeve gastrectomy) و کاهش طول روده‌ها مثل عمل بای‌پس و....
۲- تأثیر بر کاهش تعداد سلول‌های چربی مثل عمل لیپوساکشن، لیپولیزبا RّّF، لیزرلیپولیز و....

لاغری موضعی

تصویر بالا روش لاغری با مکانیسم کاهش اندازه سلول چربی را نشان می‌دهد، همانطور که مشاهده می‌کنید تعداد سلول‌های چربی بدون تغییر مانده و فقط اندازه سلول‌های چربی کاهش پیدا می‌کند، طبیعی است که استعداد چاقی در این روش کماکان باقی می‌ماند.

لاغری

تصویر فوق روش لاغری با مکانیسم کاهش تعداد سلول‌های چربی (با استفاده از دستگاه Exilis) رانشان می‌دهد.

اگر تعداد سلول‌های چربی را تنها عامل استعداد چاقی در نظر بگیریم، براین مبنا روش‌های گروه اول، برگشت‌پذیر و روش‌های گروه دو غیر‌قابل‌برگشت تلقی می‌شوند.

درمان چاقی موضعی و به عبارت دیگر لاغری موضعی، کاهش سایز و تناسب اندام در چند سال اخیر، پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و به جای اعمال جراحی تهاجمی و پرعارضه‌ای نظیر لیپوساکشن(liposuction) و ابدومینوپلاستی و...، روش‌های غیرتهاجمی و موثری مثل RF, اولتراسوند محبوبیت پیداکرده‌اند. روش‌های درمان چاقی، با در نظر گرفتن ریسک عمل جراحی، درد و عوارض بعد از عمل به دو گروه تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می‌شوند.

لیپولیز (lipolysis)

این کلمه که به تنهایی یا در ترکیب با کلمات دیگر، زیاد شنیده می‌شود در واقع به معنی تخریب (lysis) بافت چربی (lipo) است. به‌ عنوان‌ مثال لیزرلیپولیز یعنی: تخریب چربی با لیزر، لیپولیزاینفراسونیک یعنی تخریب چربی با امواج اینفراسونیک یا زیرصوت (فرکانس امواج صوتی که با گوش انسان قابل شنیدن است بین 20 تا 20 هزار هرتز می‌باشد، امواج صوتی با فرکانس کمتر از 20 را مادون‌صوت یا زیرصوت یا اینفراسونیک و امواج صوتی با فرکانس بالاتر از 20 هزار هرتز را ماوراءصوت یا فراصوت یا اولتراسونیک می‌گوییم)

لیپولیز تهاجمی

به روش‌هایی گفته می‌شود که از طریق ایجاد برش یا سوراخ کردن پوست و تماس مستقیم با بافت چربی، سلول‌های چربی را تخریب می‌کنند. لیپوساکشن، لیزرلیپولیز (تخریب سلول چربی بااستفاده از لیزر) ، لیپولیزاینفراسونیک یا لیپوماتیک (تخریب سلول چربی با استفاده از امواج زیر صوت با فرکانس کمتر از 20 هرتز) لیپولیزواترجت (تخریب بافت چربی با استفاده از فشار آب) دراین گروه قرار می‌گیرند.

معایب روش‌های تهاجمی درمان چاقی نظیر لیپوساکشن، لیزرلیپولیز، لیپولیزاینفراسونیک (لیپوماتیک) و  واترجت لیپولیز عبارتست از: نیاز به بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی، درد بعد از عمل ، دوره نقاهت طولانی و عوارض احتمالی شامل خطر بروز آمبولی، عفونت، خونریزی و بدشکلی و ناصافی بافت چربی دستکاری شده بخصوص در اندام‌های قرینه مثل باسن و ران و ... ، ازبین رفتن برجستگی‌ها و خطوط منحنی طبیعی بدن ، اسکار زخم (جوشگاه) جراحی.

لیپولیز غیر تهاجمی:

روش‌هایی که بدون ایجاد آسیب به سایر بافت‌ها، سلول‌های چربی را به صورت کاملاً اختصاصی هدف قرارداده و تخریب می‌کند، شامل: آر_اف (RF)، امواج فراصوت یا اولتراسوند، کرایولیپولیز، لیزرهای توان پایین(low level laser therapy) و لیزرهای مادون‌قرمز (infrared) ، این روش‌ها به دلیل نداشتن معایب روش‌های تهاجمی، روز به روز محبوبیت بیشتری بین متقاضیان لاغری و تناسب اندام پیدا می‌کنند و روش‌های تهاجمی درمان چاقی بتدریج به چاقی‌های مفرط (BMI بالاتراز 35) یا چاقی‌های همراه با عارضه ، محدود می‌شوند.

مهمترين روش‌هاى غيرت تهاجمى كه با استفاده از دستگاه‌هاى مبتنى بر انرژى(energy devices) و بدون جراحی (بازكردن، بريدن يا سوراخ كردن پوست ) انجام مي‌شود؛ عبارتست از:

1- RF :

يكى ازبهترين، مؤثرترين و به شرطى كه با دستگاه مناسب انجام شود بى‌عارضه‌ترين روش لاغرى و از بين بردن چاقى‌هاى موضعى و سلولیت و مهمتر از همه رفع شلى و افتادگى پوست (skin tightening) است كه تقريباً در همه قسمت‌هاى بدن حتى پستان و غبغب انجام می‌شود و ازطريق افزايش دما در عمق بافت چربى باعث تخريب سلول‌هاى چربى مى‌شود. نياز به بي‌حسى و دستکاری پوست ندارد و در مطب قابل انجام است. دستگاه‌هاى RF مورد تأیید FDA عبارتنداز:

١-دستگاه Exilis
٢-دستگاه thermage
٣-دستگاه Endymed

2- كرايوليپوليز:

برعكس روش RF كه سلولهاى چربى را با استفاده از بالابردن دماى بافت چربى تخريب مى كند، كرايوليپوليز با كاهش دما باعث فعال شدن مكانيسم آپوپتوز كه نوعى مرگ سلولى برنامه ريزى شده است ، درسلولهاى چربى مى شود، تنها دستگاه قابل اعتماد و مؤثر كرايوليپوليز درحال حاضر Zeltiq است كه تا جایی که بنده می دانم، فعلاً درايران موجود نيست. كرايوليپوليز فقط براى چربى هاى موضعى شكم و پهلو FDA دارد.

3- اولتراسوند حرارتى (thermal ultrasound therapy يا TFU):

مانند RF با مكانيسم افزايش دما عمل مى‌كند و براى تخريب موضعى بافت چربى و skin tightening استفاده مى‌شود، دستگاه مورد تأييد FDA دستگاه  liposonix  است، براى چربى موضعى شكم، پهلو  و باسن مجاز مى‌باشد.

4- اولتراسوند غير حرارتى (non thermal ultrasound therapy يا NTFU):

با مكانيسم كاويتاسيون (cavitation )یا حفره زایی باعث تخريب سلول‌هاى چربى مى‌شود، براى چربى موضعى شكم استفاده مى‌شود و هنوز FDA ندارد (تاجايى كه من مى‌دانم) دستگاه ultrashape دستگاه قابل اعتماد با اين مكانيسم است.

5- آکوستیک ویوتراپی (Acoustic Wave Therapy):

شاک ویو، که با ایجاد ارتعاشات ظریف در بافت چربی توسط امواج صوتى باعث خرد شدن بافت چربى مى‌شود. شاك ويو بهترين و مؤثرترين درمان سلولیت (یا همان لایه سخت و متراکم چربی همراه با باندهای فیبروتیک) است. سلولیت یکی از مشکلات شایع بخصوص در باسن و ران‌ها و شکم است که با ناصافی و نمای پوست پرتقالی پوست مشخص می‌شود و درحال حاضر بهترین دستگاه برای درمان سلوليت، X-Wave است.

LPG در واقع نام تجاری دستگاهی است که با مکانیسم اندرمولوژی و از طریق مکش و rolling  پوست و بافت زيرجلدى و به عبارتی ماساژ پوست به جریان مایع لنفاوی کمک می‌کند. درمواردی که به روش‌های درمانی اصلی نظیر دستگاه های Exilis و X-Wave دسترسی نیست برای درمان سلولیت استفاده می‌شود.

کرم‌های آنتی سلولیت: تأثیر چندانی در درمان سلولیت ندارد.

لیزر لیپولیز: این سیستم لیزر که در ۱۳ اکتبر ۲۰۰۶ در سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) به تایید رسیده است، روشی است که طی آن از یک فیبر نور لیزر به داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می‌شود. در اثر تابش اشعه تیزر، چربی‌ها به‌صورت نیم مایع در می‌آید که می‌توانند به راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن خارج شوند لیزر لیپولیز تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و یک جلسه آن به مدت ۱تا ۳ ساعت طول می‌کشد .

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

استعداد چاقی چیست؟

حتماً این عبارت را ازبعضی افراد شنیده‌اید "آب می‌خورم، چاق می‌شوم" وبعضی دیگربرعکس هرچه می‌خورند، چاق نمی‌شوند! چرا اینطوراست؟ صرف‌نظرازتفاوت‌های سرشتی افراد، این موضوع تا اندازه زیادی به تعداد سلول‌های چربی بدن هرفرد بستگی دارد، سلول‌های چربی در دوران کودکی ایجاد می‌شوند و سپس تعداد آن‌ها تا آخرعمر تقریباً ثابت باقی می‌ماند، پس علت تفاوت دو گروه روشن می‌شود، چاق‌ها سلول چربی بیشتری نسبت به لاغرها دارند. سلول چربی درواقع انبار ذخیره چربی است، وقتی ما سلول چربی کمتری داریم یعنی جای کمتری برای انباشت و ذخیره چربی داریم وحتی اگربیشترازنیاز بدنمان غذا بخوریم، انرژی مازاد، قابل ذخیره شدن دربدن نبوده ودفع می‌شود.
2

اهمیت تعداد و حجم وعده‌های غذایی

همان‌طورکه می‌دانید، بدن مادرطول 24 ساعت برای انجام فعالیت‌های حیاتی وغیرارادی خود مانند حفظ دمای بدن، عملکرد منظم قلب، ریه‌ها، مغز و... به مقدارمعینی انرژی نیازدارد که به آن متابولیسم پایه (BMR) می‌گویند، در زمان بیداری و برای انجام فعالیت‌های ارادی نظیر کار روزانه و... نیز به مقدارمشخصی انرژی نیازهست. بنابراین کافیست درهروعده غذایی، به اندازه‌ی نیازچند ساعت آینده، کالری(غذا) مصرف کنیم، به این ترتیب کالری اضافی وجود نخواهد داشت که بصورت چربی ذخیره شود. رفتار صحیح تغذیه‌ای، که مانع تشکیل و ذخیره چربی می‌شود؛ مصرف مواد‌غذایی به مقدار کم دروعده‌های متعدد است.
3

بدن ما چرا چربی ذخیره می‌کند؟

چربی مناسب‌ترین ماده برای ذخیره انرژی است.هرگرم پروتئین و نشاسته 4 کالری انرژی دارد درحالیکه هرگرم چربی 9 کالری (2.25 برابر سایرمواد غذایی ) انرژی دراختیار بدن قرارمی‌دهد، اگربه این نکته توجه کنیم که درگذشته، غذا به راحتی امروز دردسترس بشر نبوده است واجداد باستانی ما گاهی روز‌ها وهفته‌ها گرسنگی می‌کشیده؛ اهمیت این منبع ذخیره انرژی،‌ برای بقای انسان کاملاً روشن می شود. اما آیا ما، امروز هم نگران گرسنه ماندن هستیم؟ به نظرمی‌رسد این توانایی حیاتی برای زنده ماندن درشرایط سخت که درگذشته، بقای انسان اولیه را تضمین کرده است، برای انسان مدرن باعث دردسر شده است! چون امروز چاقی ما را می‌کشد نه گرسنگی!!!
4

پیش‌نیاز ورود به برنامه لاغری چیست؟

-تغذیه منظم: بهترین، صحیح‌ترین و سالم‌ترین رژیم غذایی، مصرف سه وعده غذایی اصلی و سه میان وعده است که باید بصورت منظم ومنطبق با ساعت بیولوژیک بدن مصرف شود. صبحانه 8-6 صبح، ناهار12 ظهرتا 1 بعدازظهر، شام 8-6 شببعضی افراد به اشتباه یک وعده‌غذایی مثل شام را حذف می‌کنند و درعوض ناهار مفصلی می‌خورند، اتفاقی که می‌افتد اینست که؛ بدن به اندازه‌ی نیاز انرژی چند ساعت آینده خود را در دسترس سوخت و ساز نگه داشته وبقیه را به شکل چربی ذخیره می کند. درحالیکه این فرد فکرمی‌کند باحذف وعده شام، وزن کم می کند، برعکس درحال ذخیره چربی است.2- خواب سروقت وبه اندازه: بهترین زمان خواب، قبل از 11 شب و اندازه مناسب خواب7-6 ساعت خواب پیوسته است.
5

برای کوچک کردن غبغب کرایولیپولیز بهتر است یا آر اف فرکشنال؟

هيچكدام، بهترين روش تركيب exilis و مزوتراپى است .
6

آیا برای افراد سن بالا هم رفع چاقی موضعی را پیشنهاد می‌کنید؟

چاقي‌هاى موضعى وعمومى بخصوص درسنين بالا احتمال بروزعوارض وبيماري‌هاى جدى مانند ديابت، فشارخون، انواع سرطان و..... رابه شدت افزايش مي‌دهد، ولی اگرمنظور، مقايسه موفقيت درمان درسنين بالا نسبت به جوان‌ترهاست ؛ اين موضوع بيش از سن وسال، به توده عضلانى وعملكرد عضلات فرد بستگى داره، چه بسا جوانانى كه به‌علت نداشتن تحرك، عضلات كوچك و ضعيف دارند و چه بسا افراد مسن كه توده بزرگ و سالم عضلانى دارند؛ دستگاه exillis انرژى ذخيره شده در بافت چربى را آزاد مي‌كند، براى اينكه اين كالرى اضافى بسوزد و به‌عبارت ديگر فرد از شر چربي‌هاى ناخواسته خلاص شود؛ بيش از هر چيز ديگر در بدن، به عضلات سالم نيازاست. افرادى كه تحرك داشته‌اند وهر روز ازعضلاتشان استفاده كرده‌اند حتى درسنين بالا، نه‌تنها توده عضلانى قابل توجه دارند بلكه سلول‌هاى عضلانى هم درسلامت كامل بوده ومثل يك موتورپرقدرت، مى‌تواند كالرى بسوزاند ولى افراد كم تحرك، به مرور زمان عضلاتشان لاغر شده وچربى و بافت فيبروتيك بين سلول‌هاى عضلانى رسوب مي‌كند، طبيعتاً اين عضلات نمى‌توانند به خوبى گروه اول چربى بسوزانند، به‌همين‌خاطر قبل از ورود به برنامه لاغرى Exillis و X-Wave ما براى افراد گروه دوم‌، يك برنامه ورزشى سبك كه باعث افزايش توده عضلانى مى‌شود، پيشنهاد مى‌كنيم.
...  مقالات مرتبط  ...
۱۴ بهمن ۱۳۹۶
لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست و چه عوارضی دارد؟

لیپوساکشن یک عمل جراحی پلاستیک است که چربی های اضافی را از بدن خارج می‌کند. این […]
۱۰ بهمن ۱۳۹۶
اندکس گلوکز مواد غذایی

اندکس و بار گلوکز بیش از ۱۰۰ ماده غذایی

اندازه گیری میزان کربوهیدرات موجود در مواد غذایی به شما کمک می کند گلوکز خونتان را […]
۵ آذر ۱۳۹۶
لیپولیز

لیپولیز چیست؟ بخش اول

لیپولیز یک فرآیند بیوشیمیایی برای شکستن و هیدرولیز تری‌ گلیسرول‌ یا تری‌گلیسریدها به اسیدچرب و گلیسرول […]
۱۳ شهریور ۱۳۹۶
مزایای اکسیلیس

مزایای استفاده از دستگاه Exilis، جدیدترین روش لاغرى موضعى

در این مقاله شما را با دستگاه اکسیلیس و مزایای استفاده از این روش بیشتر آشنا می‌کنیم […]