مزوتراپی و درمان ریزش مو

مزوتراپی روشى براى رساندن دارو، سلولهاى بنیادى، ویتامین ها و انواع مواد زیستى موردنیاز بطور مستقیم و به میزان مورد نیاز به بافت هدف است. اولین بار در ١٩٥٢ دکتر پیستور فرانسوى متوجه شد؛ اگربه جاى تزریق یکجا، از تزریقات متعدد و به مقدار کم استفاده کنیم، خواص درمانى متفاوت و شگفت انگیزى مشاهده مى‌شود.به این ترتیب مزوتراپى روشى براى تحویل دارو به بافت موردنظر است و بسته به اینکه از چه دارویى و کجا استفاده شود؛ کاربردهاى متعددى بویژه در طب زیبایى دارد.

مهمترین کاربردهاى مزوتراپى عبارتنداز: درمان ریزش مو، جوانسازى پوست، درمان تعریق بیش ازحد، لاغرى موضعى، درمان انواع لک.

برخی از نمونه کارها

عوامل مؤثردرموفقیت مزوتراپی:

١-انتخاب صحیح دارو: داروهاى مزوتراپى بصورت منفرد یا مخلوط (ترکیب شده) موجودست. موفقیت نتایج مزوتراپى بستگى زیادى به انتخاب ترکیب دارویى مناسب به مقدار مناسب براى هر بیمار است.

٢-تکنیک انجام مزوتراپى: از آنجاکه مقدار و محل تزریق دارو نقش بسیار مهمى در نتایج درمانى دارد، استفاده از دستگاه هاى تزریق یا مزوگان نسبت به روش تزریق دستى مؤثرتر است. مزوگان به پزشک امکان مى‌دهد تا مقدار دارویى که در هر تزریق به بافت هدف مى‌رسد در حد میکرولیتر تنظیم شود و همه تزریق ها هم یکسان و برابر باشند.

مزیت بعدى مزوگان، امکان تنظیم دقیق عمق تزریق است، براى درک اهمیت این موضوع کافیست بدانید که مثلاً براى درمان ریزش مو، لازمست دارو در مجاورت فولیکول مو تزریق شود تا مؤثر باشد، همینطور در درمان لک هاى پوستى، سلولهاى رنگدانه اى در عمق مشخصى از سطح پوست قراردارند و رساندن داروهاى ضدلک به این سلولها، نیاز به دقت بسیار زیاد در حد میکرون دارد، که با تزریق دستى امکانپذیر نمى‌باشد.

مزیت سوم مزوگان، کاهش قابل توجه درد، نسبت به تزریق دستى است، البته در صورتیکه از سوزن مخصوص مزوتراپى استفاده شود، درد زیادى هنگام ورود سوزن به پوست احساس نمى‌شود.

کاربردهاى مزوتراپى

١-درمان ریزش مو: طیف وسیعى از انواع ریزش مو، با استفاده از مزوتراپى قابل درمان است. کاهش تراکم مو، نازک شدن و توقف رشد طولى موها با استفاده از مزوتراپى کنترل مى‌شود. حتى در مواردى که مشکل ریزش مو وجود ندارد، مزوتراپى براى تقویت و ویتامینه کردن موها باعث شفافیت و درخشندگى موها مى‌شود.

٢-جوانسازى پوست: طیف وسیعى از مشکلات پوست شامل خشکى شدید، چین وچروک، شلى و افتادگى، انواع لک (ملاسما،کک ومک، لک جوش و...) با مزوتراپى قابل درمان است.

جوانسازى به روش نوین مزونیدلینگ؛ که ترکیب میکرونیدلینگ و مزوتراپى است، موفقیتهاى چشمگیرى در توقف و معکوس کردن روند پیرى پوست داشته است. در این روش با ایجاد هزاران میکرو کانال در پوست، امکان رساندن داروهاى مورد نظر در سطح وسیع به لایه هاى میانى و عمیق پوست فراهم مى‌شود، به همین خاطر نتایج درمانى این روش ترکیبى نسبت به انجام هر روش به تنهایى، به مراتب بیشتر خواهد بود.

از مزوتراپى پوست براى ویتامینه کردن و افزایش شفافیت و لطافت و پیشگیرى از شلى و افتادگى پوست نیز استفاده مى‌شود.

٣-درمان چاقى موضعى: یکى از موفقترین کاربردهاى مزوتراپى، درمان چاقى موضعى و حتى چاقى عمومى است. در این روش؛ داروهایى که بافت چربى را تخریب مى‌کنند و آنزیم هایى که سوخت و ساز چربى را افزایش مى‌دهند، مستقیماً به بافت چربى زیر پوست تزریق مى‌شود و در نتیجه چربى هاى متراکم و سمجى که با سایر روشهاى لاغرى، ازبین نمى‌روند، از داخل شروع به حل شدن و مصرف شدن توسط سیستم سوخت و ساز مى‌کنند.

٤-درمان سلولیت: سلولیت با چاقى متفاوتست، در سلولیت، وضعیت بسیار پیچیده تر از چاقى است، زیرا به دلیل فشار بالاى درون بافتى، عروق خونى و لنفاوى مسدود شده و مانند شهرى که در محاصره است، امکان دسترسى به آن وجود ندارد؛ بنابراین بافتى کم اکسیژن، گرسنه و انباشته از سموم و فرآورده هاى مضر حاصل سوخت وساز، خواهیم داشت که تنها راه دسترسى به آن، از طریق تزریق مستقیم خواهد بود. مزوتراپى به عنوان روش درمانى مکمل آکوستیک ویوتراپى (X-Wave) باعث بهبود قابل توجه نتایج درمانى سلولیت مى‌شود.

٥-درمان انواع لک و هایپرپیگمانتاسیون: لک هاى پوستى حاصل تجمع بیش از حد رنگدانه ملانین است، بسته به اینکه این رنگدانه ها در سطح، میانه یا عمق پوست باشد، انتخاب روش درمان متفاوتست. داروهاى ضدلک و لایه بردارى و حتى لیزر براى درمان ملاسما (ماسک حاملگى) و کک و مک به دلیل عمقی بودن محل تجمع رنگدانه ها، چندان موفق نیستند، به همین خاطر در این موارد، از مزوتراپى و تزریق مستقیم داروهاى ضدلک در مجاورت سلولهاى رنگدانه ساز، استفاده مى‌شود.

٦-درمان تعریق بیش ازحد: تزریق دوز مشخصى از بوتاکس، در مجاورت غدد عرق در پوست زیربغل، کف دست و پا درمان مؤثر تعریق بیش ازحد است.

٧-PRP: پلاسماى غنى از پلاکت یک فرآورده بیولوژیک است که حاوى سلولهاى بنیادى و فاکتورهاى رشد استخراج شده ازخون بیمار است که با استفاده از روش مزوتراپى به بافت هدف تزریق مى‌شود.

عوارض مزوتراپى:

مزوتراپى یک روش غیر تهاجمى است و اگر بطورصحیح و توسط فرد صلاحیت دار انجام شود، عوارض خاصى ندارد.

قبل از انجام مزوتراپى، محل تزریق استریل مى‌شود، بهتر است از دستگاه تزریق مزوگان و سوزن مخصوص مزوتراپى استفاده شود (در بعضى مراکز، تزریق به روش دستى انجام مى‌شود که دقت و اثر بخشى کمتر و درد بیشترى نسبت به روش مزوگان دارد)

مزوتراپى پوست سر(براى درمان ریزش مو)، نیاز به بیحسى ندارد ولى مزوتراپى صورت (براى جوانسازى و درمان لک) و مزوتراپى کف دست و پا(براى تعریق بیش ازحد) نیاز به بیحسى موضعى با استفاده از کرم هاى بیحسى دارد. مزوتراپى زیر بغل معمولاً درد ندارد ولى افرادحساس مى‌توانند از بیحسی موضعى استفاده کنند.

احتمال کبودى و تورم موقت محل تزریق وجود داردکه معمولاً طى چند ساعت از بین مى‌رود.

مزوتراپى نیاز به استراحت و دوره نقاهت ندارد.

نتایج درمانى بسته به نوع مشکل از چند روز تا چند هفته بعد ظاهر مى‌شود، به عنوان مثال نتایج درمانى تعریق بیش ازحد، یک تا دو روز بعد و با توقف تعریق در محل مزوتراپى قابل مشاهده است ولى درمان شلى و افتادگى پوست با توجه به زمانبر بودن فرآیند کلاژن سازى چند هفته طول مى‌کشد.

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

2

3

4

...  مقالات مرتبط  ...
۵ آذر ۱۳۹۶
لیپولیز

لیپولیز چیست؟ بخش اول

لیپولیز یک فرآیند بیوشیمیایی برای شکستن و هیدرولیز تری‌ گلیسرول‌ یا تری‌گلیسریدها به اسیدچرب و گلیسرول […]
۱۵ آبان ۱۳۹۶
لایه برداری پوست

راهنمای جامع لایه برداری پوست

سطح پوست ما،ازبدوتولددرمعرض عوامل محیطی است،مضرترین این عوامل،اشعه ماوراءبنفش آفتاب است،آلودگی های محیطی،آبله مرغان،جوش غرورجوانی،انواع بریدگی […]