تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس در واقع شکل ضعیف شده یک نوروتوکسین است که توسط باکتری Clostridium botulinum ساخته مى‌شود کاربرد بوتاکس درپزشکى، اولین بار در سال 1990 برای درمان لوچى (استرابیسم) وبه دنبال آن، براى انواع اسپاسم (گرفتگی) آغازشد. در سال 2002 سازمان FDA آمریکا کاربردهای زیبایی-جوانسازی بوتاکس برای (رفع خط اخم وپیشانی) راتایید کرد.

انواع چین های صورت : چین های Dynamic : خطوطی هستند که در حالت عادی وجود ندارند و تنها در زمان فعالیت عضلات پیشانی مانند زمان اخم کردن پدیدار می‌شوند. به طور کلی هر روز ماهیچه های صورت در تلاش و کنش های بسیاری برای ایجاد حالت مختلف چهره هستند، مانند، خنده، گریه، لبخند زدن و اخم کردن. با گذشت زمان با شدت گرفتن این حرکات، ماهیچه ها خطوط و چروک هایی بر روی صورت می‌سازند .

برخی از نمونه کارها

دیگر مواردی که سبب ایجاد این خطوط می‌شوند شامل:

  • ژنتیک
  • افزایش سن
  • کاهش قابلیت ارتجاعی پوست در اثر نور خورشید
  • سابقه ی خانوادگی
  • شیوه ی زندگی ( سیگار کشیدن) می‌باشند.

چین های Static

خطوطی هستند که به صورت دائمی ‌در پیشانی وجود دارند و ربطی به فعالیت عضلانی ندارند.

  • بوتاکس چروک های دینامیک را از بین می‌برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین نیاز داشته باشند.

کاربردهای پزشکی-درمانی ماده بوتاکس (بوتولینوم)

◄درمان دو بینی (چپ چشمی)

◄ درمان اسپاسم نیمه صورت

◄  درمان اختلال کشیدگی مفرط عضلات (dystonia)

◄ درمان اختلالات حرکتی

◄درمان سردرد (میگرن)

◄کاهش ترشح مفرط بزاق

◄ کاهش تعرق بیش از حد در کف دست و پا و زیر بغل

◄رفع دندان ساییدن و در رفتگی فک

◄ درمان مثانه ی بیش فعال (این ماده سبب درمان بی اختیاری ادراری می‌شود.)

◄اصلاح لبخند لثه ای

( برخی از افراد از بالا رفتن بیش از حد لب بالا در هنگام خندیدن و لبخند زدن رنج می‌برند، در نتیجه به دنبال راهی برای درمان آن هستند که با تزریق  بوتاکس به لب بالا بر این مشکل غلبه کرده اند. لبخند لثه ای پدیده ای است که طی آن برخی افراد در هنگام لبخند زدن، لب بالا ایشان تا حد زیادی به سمت بالا کشیده می‌شود و در قسمت بالای دندان ها قرار می‌گیرد و سبب دیده شدن بیش از حد لثه ها می‌شود که ظاهری نه چندان جالب به چهره ی فرد می‌بخشد. این اتفاق دلایل بسیاری دارد. )

◄درمان چانه قلوه سنگی (سنگفرشی)

◄کمک به روند بهبود افسردگی

(محققین در دانشکده ی پزشکی هانوور آلمان دریافتند که، عملکرد بوتاکس بر ماهیچه های چهره سبب رفع علائم افسردگی نیز می‌شود)

◄ درمان برخی بیماری های مزمن که درمان پزشکی ندارند. برای مثال، درمان اسفینکتروکتومی‌(sphincteroctomy) (شکاف های مزمن مقعد)

◄ رفع انقباض مری در بیماری آکالاسیا (انسداد مجاری مری به معده و برگشت غذا به مری)


کاربردهای زیبایی و جوانسازی

این ماده سبب رفع چروک های صورت در نواحی که در عکس آمده است، می‌شود:

آیا بوتاکس خطرناک است ؟

بوتاکس پرطرفدارترین روش جوانسازی پوست صورت در سراسر دنیا (از جمله آمریکا و اروپا) و ایران است، اگر روشی خطرناک یا همراه با عوارض زیادی باشد، بتدریج از طرف پزشکان و بیماران استفاده از آن محدود می‌شود. درحالیکه بوتاکس، از ابتدای دریافت مجوز FDA - سازمان غذا و داروی آمریکا - نه فقط در طب زیبایی بلکه در سایر شاخه های پزشکی برای درمان نیز مورد تایید می‌باشد .

چگونه از اصل و یا تقلبی بودن بوتاکس اطمینان حاصل کنیم ؟

از آنجا که در هیچ نقطه ای از دنیا و از جمله در ایران، نمی‌شود بطور کامل جلوی قاچاق و ورود جنس تقلبی را گرفت، بهتر است بجای اینکه خود را از مزایای تزریق بوتاکس محروم کنیم، آگاهی خود را نسبت به بوتاکس تقلبی و عوارض احتمالی آن افزایش دهیم. مهمترین تفاوت نگران کننده بوتاکس اصل و بوتاکس تقلبی (چینی) در احتمال ایجاد عوارض است.

علت خطرناک بودن بوتاکس هاى تقلبی (چینى)، وجود ناخالصى در آنهاست، از آنجا که فرآیند تولید و خالص سازى بوتاکس بسیار پر هزینه و زمانبر است و همین باعث گرانى آن مى‌شود، براى تولید انبوه بوتاکس ارزان، این مرحله مهم، نادیده گرفته مى‌شود. ناخالصى هاى موجود در بوتاکس هاى چینی، بعد از ورود به بدن انسان، با پروتئین هاى موجود در بافتهاى مختلف، ترکیب شده و مولکول جدیدى را ایجاد مى‌کند که براى سیستم دفاعى بدن ناشناخته است و در نتیجه سیستم ایمنى براى از بین بردن آن، فعال شده و ممکنست باعث حساسیت والتهاب موضعی و گاهی بیمارى های خودایمنى (اتوایمون) شود.

تنوع اسامی‌ و مارک ها

تفاوت بعدی، تنوع اسامی‌ بوتاکس هاى تقلبی است که با نام های کنیتوکس، درماتوکس، ریفاینکس، لینوریز، زیتوکس و… معرفی می‌شوند.

بوتاکس های غیرقانونی در شیشه هاى بدون برچسب وارد کشور می‌شوند، یعنى نام و مشخصات دارو، مقدار و دوز دارو، کمپانى و کشور تولیدکننده روى ظرف محتوى دارو درج نمى‌شود، واردکننده های غیرقانونی بوتاکس، برچسب دلخواه خود را با اسامى برندهاى معروف کشورهاى معتبر و عمدتاً به اسم canitox ساخت کانادا، روى ویال مى‌چسبانند و متاسفانه بعضى از همکاران نیز، این بوتاکس ها را کانادایى معرفى مى‌کنند.

لازم به ذکر است که در حال حاضر، هیچ بوتاکس کانادایى و آمریکایى و … در کشور وجود ندارد و تنها بوتاکس هاى وارداتی مجاز:

۱-دیسپورت dysport ساخت انگلستان

۲-نورونوکس neuronox ساخت کره

۳-زئومین xeomine ساخت آلمان می‌باشند.

آیا تزریقات مکرر بوتاکس باعث شل شدن پوست می‌شود؟

خیر ، تزریق بوتاکس باعث شل شدن پوست نخواهد شد. بلکه تاثیری مثبت در برطرف کردن چین و چروک و تقویت استحکام پوست دارد.  (اگر به میزان مناسب و توسط پزشک مجرب، با رعایت نکات ایمنی تزریق انجام شود در این زمینه جای نگرانی نخواهد بود )

آیا تزریق بوتاکس سبب فریز و مجسمه وار شدن صورت می‌شود؟

خیر، بوتاکس چهره ی شما را مانند یک مجسمه بدون احساس نمی‌کند اما  استفاده بیش ار حد از این ماده و انجام آن توسط  پزشکان بی تجربه ممکن است مشکلاتی این چنینی ایجاد کند. در نتیجه، اگر تزریق بوتاکس توسط پزشک ماهر و باتجربه انجام شود، تنها به قسمت تزریق شده اثر می‌گذارد و با بقیه ی ماهیچه های صورت درگیر نمی‌شود.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تزریق هر دارویی می‌تواند دردناک باشد، اما سوزنی که برای تزریق بوتاکس استفاده می‌شود بسیار کوچک بوده و درد حاصله بسیار اندک است. درصورت نیاز و صلاحدید پزشک بیحسی موضعی ممکن است انجام شود.

ماندگاری بوتاکس چقدر است ؟ 

طول  اثر بوتاکس برای درمان چین و چروک بین  ۴ تا ۸ ماه (به طور میانگین ۶ ماه) می‌باشد. میزان اثر بوتاکس به عواملی مانند ضخامت و نوع پوست و شدت چین و چروک و البته سن بستگی دارد. هر چه فرد زودتر اقدام کند امکان ایجاد چروک های عمیق تر را از عضلات می‌گیرد.

ماندگاری بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد بین ۶ تا ۱۰ ماه می‌باشد .

سن مناسب برای تزریق بوتاکس، چه زمانی می‌باشد؟

تزریق بوتاکس، به منظور مصارف پزشکی، درمانی  از ۱۲ سالگی (دوبینی و...) و به منظور جوانسازی پوست از هجده سالگی، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

بوتولینوم (بوتاکس) چگونه در بدن عمل می‌کند؟

تمام نمونه های نخستین بوتاکس در انتقالات پیام های اعصاب مداخله می‌کنند. این مواد جریان استیل کولین را مسدود می‌کنند. استیل کولین یک نوروترنسمیتر(انتقال دهنده عصبی ) اصلی در محل تقاطع رد و بدل انتقالات اعصاب در عضله است.

بوتولینوم در چهار مکان متفاوت در بدن عمل می‌کنند. تقاطع انتقالات اعصاب در محل عضلات، پایانه های عصبی پاراسمپاتیک، پایانه های اعصاب سمپاتیک و ..که استیل کولین را آزاد می‌کنند.

عوارض بوتاکس کدامند:

عوارض بوتاکس معمولا خیلی کم هستند. واکنش های عمومی‌ به بوتاکس زودگذر و در همان لحظات اولیه بوتاکس رخ می‌دهند. برای مثال، کمی‌درد،تورم ،کبودی ،  کمی‌سردرد، قرمزی، احساس خفیف تهوع، بی حسی مقطعی، کسالت باشند که نگران کننده نیستند و طی 24 ساعت رفع  می‌گردد.

بوتاکس چگونه به بدن شما تزریق می‌شود؟

سوزن های بوتاکس میان تهی هستند. داخل سوزن از لایه تفلون پوشانده شده است. برای بوتاکس نقاط ظریف بدن، مانند بوتاکس چشم ها (رفع دو بینی)، از الکترومیوگرافی (EMG) نیز کمک گرفته می‌شود. الکترومیوگرافی یک دستگاه اندازه گیری فعالیت الکتریکی ماهیچه یا عضله است.

سوزن بوتاکس به ثبت کننده EMG متصل است. هر نقطه در عضله که بیشترین میزان برق را داشته باشد، تزریق بوتاکس در همان نقطه انجام می‌شود.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی منع گردیده است!

◄ افرادی با بیماری های عصبی جدی و آسیب های عصب ها- گیلن باره

◄ بیماری عصبی-عضلانی (myasthenia gravis) (ضعف عضلات اسکلتی و ایجاد مشکل تنفسی-حرکتی)

◄ سندرم ایتان-لمبرت (Eaton-Lambert): بیماریِ حمله سیستم ایمنی بدن به بافت های خود بدن در محل اتصال عضله-عصب ها. در نتیجه، سلول های عصبی نمی‌توانند به سلول های عضلات به درستی پیام برسانند.

◄ افرادی که دچار اختلالات و تغییراتِ روانشناختی هستند.

◄ افراد دارای سابقه آلرژی شدید به مواد بوتاکس

◄ا گر سابقه حساسیت به تخم مرغ دارید از تزریق بوتاکس خودداری کنید

◄ خانم های باردار و خانم های شیرده

◄ عفونت قبلی یا فعلی در محل بوتاکس

◄ کودکان و نوجوانان که در مراحل رشد هستند و بوتاکس سبب اختلال در کارکرد سلول های اعصاب رشد (سلول آکسون) آن ها می‌شود.

تداخلات دارویی با Botox

برخی داروها انتقالات بین عضله-عصب را کاهش می‌دهند. بنابراین، مصرف این داروها نباید با تزریق بوتاکس همزمان باشد. این داروها عبارتند از: آمینوگلیکوسیدها (اثر سم بوتاکس را زیاد می‌کنند)، پنیسیل آمین، کوینین،، کلوروکویین، هیدروکسی کلروکویین، مسدود کننده های کانال کلسیم، و عامل های رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپرین.

مصرف وارفارین یا آسپرین همزمان با بوتاکس سبب کبودی موضع تزریق می‌شود.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

همانطور که در مقالات گذشته به آن اشاره شد، تنها تزریق بوتاکس و محصولات مشابه آن کافی نیست، این درمان ها باید با برنامه ریزی و مشورت پزشک انجام شود تا بهترین نتایج را در پایان برای شما داشته باشند.

رعایت این نکات پس از تزریق بوتولینیوم ضروری است:

  • چند ساعت پس از تزریق بوتاکس از مالیدن و ماساژ دادن ناحیه ی تزریق خود داری کنید. و همچنین از انجام ورزش های سنگین خود داری نمایید چرا که سبب انتقال و حرکت بوتاکس به سمت ماهیچه های اطراف محل تزریق می‌شوند، در نتیجه ممکن است شاهد افتادگی پلک باشید.
  • بیشتر از دو هفته برای اثر بخشی بوتاکس بر مناطق تزریق شده زمان نیاز است. صبور باشید! اکثر بیماران در یافتند که، پس از گذشت این دوره ی اثر بخشی، آن ها با تلاش زیادی قادر به حرکت دادن نواحی تزریق بوتاکس هستند، و بر خلاف شایعات، چهره ای مجسمه ای مانند و خالی از احساس ندارند.

بلافاصله پس از مشاهده ی هر گونه افتادگی پلک یا ابرو و مشکلات مانند کبودی یا عفونت با پزشک خود تماس بگیرید.

. لیزر یا IPL هم نکنید. استراحت برای این است که مواد بوتاکس جابجا نشوند. هر چه بیشتر فعالیت کنید، جریان خون گردش بیشتری داشته و مواد بوتاکس پخش می‌شوند. عدم تمرکز بوتاکس از اثر آن می‌کاهد.

دوره ی نقاهت بوتاکس

خبر خوب این است که این درمان هیچ دوره ی نقاهتی ندارد و درمان در طول ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. شما بعد از تزریق بوتاکس به راحتی به زندگی روزمره خود باز می‌گردید و هیچ نگرانی نخواهید داشت.

نتیجه گیری

بوتاکس هنوز محبوبیت خود را در حیطه های پزشکی-درمانی-زیبایی حفظ کرده است. دانشمندان مشغول تحقیق درباره تولید بوتاکس های بهینه هستند. در آینده، انواع بهتری از بوتاکس روانه بازار خواهند شد.

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

آیا محل تزریق بوتاکس خارش دارد؟

معمولاً خير، اگر شما بعد از تزريق بوتاكس دچار خارش در محل تزريق بوتاكس شده ايد، حتماً با پزشكتان تماس بگيريد بخصوص اينكه لازمست اگرعلائم ديگر در محل تزريق بوتاكس وجود دارد؛ مثل قرمزى و ورم (برجسته شدن محل تزريق بوتاكس كه بعد از چند ساعت هنوز ادامه دارد) و درد و حساسيت را جدى بگيريد و به پزشكتان اطلاع دهيد. كسانى كه به سفيده تخم مرغ حساسيت دارند نبايد بوتاكس بزنند،كسانى كه هرنوع آلرژى چه حساسيت غذايى و چه دارويى يا حتى اگزماى پوستى دارند بايد قبل از تزريق بوتاكس پزشك خود را از وجود سايقه آلرژى آگاه كنند (البته پزشك دراين موارد از شما سؤال مى‌كند) اگرچه آلرژى به يك دارو يا غذا غيرقابل پيش‌بينى است ولى بايد درنظر داشت يكى ازعوامل افزايش احتمال حساسيت به بوتاكس، تزريق بوتاكس‌هاى غيراستاندارد (چينى ) است كه بايد از تزريق آن اجتناب كرد.
2

آیا آراف اثر بوتاکس رو از بین می‌برد؟

بعد از٤٨ ساعت خير.

...  مقالات مرتبط  ...
۷ شهریور ۱۳۹۶
تزریق بوتاکس

بوتاکس اصل و بوتاکس تقلبی، تفاوت ها و ملاحظات

از آنجا که در هیچ نقطه ای از دنیا و از جمله در ایران، نمی شود […]