تزریق بوتاکس و ژل

( انتخاب و اجرای صحیح ژل و بوتاکس)

توضیح:

ما، در کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی معتقدیم که آگاهی کامل شما از نحوه‌ی انجام و انواع تزریق ژل و بوتاکس نخستین بخش از زیبایی چهره‌ی شما خواهد بود. شما با دریافت آگاهی می‌توانید زیباتر شوید نه با دریافت تبلیغ! بزرگ‌ترین خدمت به مشتریان خدمات زیبایی و تناسب اندام، افزودن به قدرت انتخاب آنان از طریق در اختیار قرار دادن معیارهای مقایسه‌ی انواع خدمات زیبایی است. چرا این روش را انتخاب کرده‌ایم؟ پاسخ این سوال در وجود مهارت، وسعت امکانات و تنوع دستگاه‌ها و شیوه‌های متنوع و به‌روز در کلینیک زیبایی دکتر قانعی می‌باشد.

تزریق ژل

تزریق ژل چیست و چه ضرورتی دارد؟

چهره‌ی هر انسانی به مرور زمان دارای خطوط مشخص‌تری می‌شود. تعدادی از این خطوط چهره عبارتند از: خط خنده- خط اخم- خط بغض. هم‌چنین چین‌و‌چروک‌های به وجود آمده در پوست صورت نیز تأثیر بسزایی در افت زبیایی چهره‌ی فرد دارند، طوری که در موارد شدید‌تر بر روابط اجتماعی و حتی کاری فرد تاثیر بسیار سوء می‌توانند بگذارند. به بیان ساده، تزریق ژل، گونه‌ها را برجسته‌تر کرده، چین‌و‌چروک و خط‌های مزاحم را برطرف نموده و در عوض خط‌هایی را که موجب زیباتر شدن چهره‌ می‌شود مانند خط لب را برجسته‌تر می‌سازد و در کل، چین‌و‌چروک‌های پوست صورت را برطرف می‌کند.

برخی از نمونه کارها

تحلیل درست اجزای چهره‌ی شما نسبت به یکدیگر از اهمیت بسیاری برخوردار است. البته مقیاس زیبایی چهره در جوامع و فرهنگ‌های گوناگون متفاوت است و تا حدی نیز بستگی به سلایق شخصی افراد دارد، به عنوان مثال در  تعریف اکثر آکادمی‌‌های زیبایی آمریکا و اروپا چهره‌ی زیبا در نزد یک زن عبارت است از: چهره‌ای تا حدی باریک و فاقد چربی اضافی با رنگ پوست کمی برنزه طوری که فرد، رنگ‌پریده به نظر نرسد. گونه‌های برجسته و لبان پر. پیشانی بلند. چشمان درشت و شفاف با مژگان دراز و باریک، همراه با پلک و بینی باریک. دندان‌های مرتب و سفید. پوست بدون چین‌و‌چروک با حالت کشیده و شفاف.

همین آکادمی‌های زیبایی جهانی، چهره‌ی زیبا در نزد یک مرد را شامل: صورت باریک با اندکی چربی (طوری که صورت فرد جمع‌و‌جور به نظر برسد). پهنای بیش‌تر نیمه‌ی فوقانی صورت نسبت به نیمه‌ی تحتانی آن. برجستگی چانه و فک قوی‌تر پایین با زوایای مشخص. حالت قرینگی لب‌ها. کم عمق بودن شیار بین بینی و لب. ابروان تیره‌رنگ و پر با پوست کمی تیره یا سبزه دانسته‌اند.

صرف‌نظر ازتفاوت فرهنگی در معیارهای زیبایی و نیز سلایق افراد، با کمی دقت متوجه خواهید شد که موارد مربوط به پوست بدون چین‌و‌چروک، پر بودن یا تقارن لب و برجسته بودن گونه و حالت چشم‌ها، تقریباً در تمامی فرهنگ‌ها و سلایق گوناگون، مِلاک زیبا بودن زن و مرد شمرده می‌شوند. از همین‌جاست که می‌توان به کارساز بودن و کاربرد داشتن تزریق ژل در چندین نقطه از چهره و علت  استفاده‌ی زیاد از آن در سراسر دنیا پی برد.

کلید انتخاب و انجام  صحیح تزریق ژل

برای انتخاب و انجام صحیح تزریق ژل باید سه فاکتور: پزشک، نوع ژل مصرفی و قیمت را در نظر بگیرید.

تنها وقتی می‌توانید از انتخاب صحیح خود مطمئن شده و به چهره‌ای زیبا دست یابید که قادر باشید این سه عامل را با هماهنگی با یکدیگر و به درستی انتخاب نمایید.

تعریف ژل تزریقی و انواع آن

ژل تزریقی عبارت است از ماده‌ای ژله مانند که در اصلاح معایب پوستی به کار برده می‌شود که مواد سازنده‌ی آن توضیح داده خواهد شد.

 از جنبه‌ی پایداری سه نوع ژل وجود دارد:

1- ژل با ماندگاری بالا: جنس این ژل از ماده‌ای به نام "پلی آکریلامید" (Polyacrylamide) است که هرچند سازگار با بافت‌های بدن انسان می‌باشد ولی تعدادی از این ژل‌ها که اوایل در ایران نیز مورد استفاده‌ی زیادی واقع شدند دارای مشکل عدم پایداری در محل تزریق و ناهمخوانی با نوع دیگری از ژل تزریقی در نزدیکی آن و  ایجاد تورم پوست هستند.

در کل، امکان ایجاد عوارض در ژل‌هایی با مانگاری بالا همیشه بیش‌تر است. ژل "پاژ" و "آکوامید" دو نمونه از این نوع ژل‌ها می‌باشند

2- ژل با ماندگاری متوسط: این ژل‌ها در پوست نوعی بافت زمینه‌ای ایجاد می‌کنند و جنس آن‌ها در اکثر موارد از "هیالورونیک اسید" (HA) می‌باشد.

3- ژل با ماندگاری کم: دارای همان خواص ژل با ماندگاری متوسط هستند ولی با طول عمر کم‌تر.

توجه:  بهتر است از مقایسه‌ی خود با فرد دیگر در امر تزریق ژل اجتناب کنید، زیرا حتی در صورت تزریق ژل با مارک، غلظت، محل تزریق و حجم یکسان به دو نفر، عامل ژنتیک آن دو  فرد در سرعت جذب مواد خارجی به بدن و نیز پایداری ژل در بدن، نمود و نتیجه‌ی متفاوتی را ایجاد خواهد کرد، زیرا سرعت جذب  مواد بیرونی و میزان ماندگاری آن در بدن در هر یک از آن‌ دو فرد متفاوت است البته فرق تزریق ژل در آن‌ها بیش از اندازه نیز نخواهد بود.

در تمامی کلینیک‌ها و مراکز زیبایی، نوع خاصی از  ژل تبلیغ می‌شود، طوری که جویندگان خدمات زیبایی در نهایت، بیش‌تر تحت تاثیر تبلیغ و یا صرفاً با در نظر گرفتن سطح قیمت مجبور به انتخاب ژل یا قبول ژل پیشنهادی می‌شوند. البته یکی از علل این امر این است که تمامی سازندگان ژل در جهان، محصول خود را برتر از محصولات دیگران معرفی می‌کنند. در این میان بی‌کیفیت بودن تعدادی از ژل‌ها مشخص شده است ولی در تعدادی دیگر از ژل‌های موجود در جهان، رقابت سختی بین برندهای سازنده‌ی آن‌ها وجود دارد، لذا برتری قطعیِ معدودی از ژل‌های سطح بالا نسبت به یکدیگر دقیقاً مشخص نیست. این واقعیتی است که کم‌تر  به شما گفته می‌شود.

تیم فنی کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی، در بین ژل‌های سطح بالا  ژل "تئوسیال" Teosyal  ساخت سوئیس و ژل "رستیلان" Restylane ساخت سوئد را انتخاب و پیشنهاد کرده‌ است. به عنوان مثال این تصمیم در مورد ژل "تئوسیال"به دلایل زیر اتخاذ شده است:

1- امتیاز "هیالورونیک اسید" بودن ژل "تئوسیال: "که باعث آب‌رسانی و ایجاد حجم در پوست شده و  کاملاً بی‌خطر و بدون عوارض بوده و در ضمن  فقط موضع مربوطه را پر نمی‌کند بلکه منجر به ایجاد چهره‌‌ای طبیعی می‌شود، حدود یک سال پایداری دارد و تا 18 ماه بدون هیچ عوارضی جذب بدن می‌شود (در صورتی که تزریق ژل را متوقف کرده باشید.

2- برای هر رنگ پوستی قابل استفاده است و دارای مجوز از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى و انجمن متخصصان پوست می‌باشد.

3- ژل "تئوسیال" برخلاف بسیاری از ژل‌ها‌ی تزریقی دیگر، پس از پایان دوره‌ی جذب، از خود باقی‌مانده به‌جا نمی‌گذارد. در برخی دیگر از انواع ژل‌ها این باقی‌مانده در محل تزریق مانند یک سنگ‌ریزه حس می‌شود و خارج کردن آن نیز دشوار است.

4- عامل قیمت به نسبت کیفیتِ ژل "تئوسیال" Teosyal، یکی دیگر ازمزایای آن به‌شمار می‌رود. در خودِ بازار آمریکا یعنی در بازاری که رقیب "تئوسیال" است، این ژل یکی از پرمصرف‌ترین ژل‌ها می‌باشد و قیمت آن‌ نیز در مقایسه با مرغوبیتش در حد متوسط قرار دارد. به عبارت‌دیگر تعداد زیادی از آمریکایی‌ها ژل "تئوسیال" ساخت سوییس را به ژل‌های آمریکایی ترجیح داده‌اند.

5- ژل تخصصی زیرچشم، فقط مخصوص برند "تئوسیال" می‌باشد

6- نتایج بسیار مثبت تزریق‌های انجام شده در قسمت‌های مختلف چهره با ژل "تئوسیال" که مختص هر قسمت از صورت، ساخته و تعیین گردیده است دلیل دیگری برای انتخاب این ژل توسط کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی می‌باشد.

مواردی که قبل و یعد از تزریق ژل باید رعایت شوند:

در مورد موارد مراقبتی، اطلاعات کامل پس از بررسی اولیه و آنالیز چهره‌ی شما در کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی جهت مراحل قبل، حین و بعد از تزریق ژل در اختیار شما قرار داده خواهد شد اما در حالت کلی برای پرهیز از ایجاد هرگونه آثار جزیی کبودی از 5 روز قبل از تزریق ژل فرد باید از مصرف داروهای مسکن ضد التهاب، ترکیبات حاوی آسپرین، ایبوپروفن، روغن ماهی و ویتامین Eخودداری کند. پس از تزریق تا 24 ساعت تورم یا کبودی یا قرمزی مختصر و احتمالیِ به وجود آمده برطرف خواهد شد و چهره‌ی شما از ابتدا تا انتها هیچ‌گونه حالت درمان‌شدگی را نخواهد داشت.

 هم‌چنین لازم است پس از تزریق ژل از انجام موارد زیر بین 3 تا 15 روز خودداری فرمایید: دندان‌پزشکی- الکل- تابش مستقبم نور خورشید- دمای محیط بالا- ورزش کردن

بوتاکس  (Botox)

تاریخچه بوتاکس:

نخستین بار پزشکی به نام "آلن اسکات" بعد از سال 1970 در معالجه‌ی گونه‌ای از جانوران به آزمایش بوتاکس دست زد.

در سال 1973 از بوتاکس جهت درمان بیمارانی که مشکل cross eye داشتند، استفاده گردید و جایگزین جراحی در درمان پاره‌ای از بیماری‌ها شد. هم‌چنین بوتاکس در درمان سایر بیماری‌های چشم مانند نیستاگموس، بلفارو اسپاسم به کار رفت.

پس از سال 1990 بود که مطالبی در مورد استفاده از بوتاکس در زیبایی نوشته شد و در مدت زمان کمی استقبال حیرت‌آوری از بوتاکس به عمل آمد طوری که تزریق بوتاکس از دهه‌ی 90 میلادی تا سال 2007 فقط در آمریکا 4158 درصد رشد داشت و فقط در مراحل آغازین، نزدیک به 3 میلیون تزریق بوتاکس صورت پذیرفت. بوتاکس روشی بدون نیاز به عمل جراحی(غیر تهاجمی) با دردی بسیار اندک و در حد صفر در هنگام تزریق است.

تزریق بوتاکس (Botox) چیست و چه ضرورتی دارد؟

بوتاکس نوعی پروتئین است که موجب تضعیف و غیر فعال شدن عضلات می‌شود و انتقالات عصبی عضلانی را در محل تزریق مهار می‌نماید و قادر است انتقال پیام را از عصب به عضله و نیز به غدد عرق متوقف نموده و  باعث توقف فعالیت‌های عضله یا غدد عرق شود. شایعترین عمل زیبایی در جهان، تزریق بوتاکس است که اگر به صورت صحیح و با استفاده از داروی استاندارد انجام شود، بی‌خطر است. جهت درمان خطوط پیشانی، خط اخم، چین و چروک‌های اطراف چشم و لب‌ها، سایر انواع چین و چروک و خطوط غیر طبیعی صورت و گردن و بالابردن ابروها به کار می رود.

چین‌هایی که بر اثر حرکات چهره بر روی پوست ایجاد می‌شوند بر اثر تکرار این حرکاتِ پوستی شکل ثابت پیدا می‌کنند. بوتاکس با مهار عصبی قسمتی از عضلات صورت مانع این چین‌افتادگی شده و چین‌و‌چروک شدن پوست صورت را به تاخیر می‌اندازد. بوتاکس توکسین و پروتئین خالص شده استریل حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم آزمایشگاهی است. بوتاکس به صورت پودر تهیه شده و با مایع نرم سالین مخلوط می‌گردد و بعد از تزریق آن، در عرض چند دقیقه تا حداکثر نیم ساعت، برآمدگی مختصر به وجود آمده از میان می‌رود.

 تزریق بوتاکس بیش‌تر در عضلات پیشانی، دور چشم و بین دو ابرو کاربرد دارد.  مهم‌ترین دلیل خطرناک نبودن  بوتاکس، بازگشت کامل قدرت عضله با گذشت زمان می‌باشد، زیرا بعد از مدتی بدن انسان دوباره اقدام به ساختن ناقل‌های عصبی جدید می‌نماید تا عضله‌ای که تضعیف شده است فعالیتش را دوباره شروع کند.

 اگر تزریق بوتاکس پیش از ایجاد خطوط بر روی چهره باشد می‌تواند کاملاً اثر پیش‌گیری‌کننده‌ی چین‌و‌چروک داشته باشد.

پس از انجام بوتاکس بلافاصله به زندگی اجتماعی و کاری خود بازخواهید گشت. حدود 3 ماه بعد از تزریق بوتاکس، بدن شروع به ایجاد پایانه‌ی عصبی جدید در محل مذکور می‌کند و شما در صورت تمایل با هر بار تکرار تزریق بوتاکس و گذشت زمان نیاز به داروی کم‌تری خواهید داشت. این که برخی‌ها گمان می‌کنند بعد از ایجاد پایانه‌ی عصبی جدید و کم شدن اثر بوتاکس چین‌و‌چروک بیش‌تر خواهد شد به هیچ‌وجه گمان صحیحی نیست. درحقیقت بوتاکس اگر به عنوان پیش‌گیری از بروز چین‌و‌چروک به کار رود دیگر نیاز به هیچ‌یک از عملیات جراحی و غیرجراحی دیگر برای پوست خود نخواهید داشت.

بوتاکس ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود را دارد به عنوان مثال خطوط شعاعی کنار چشمان افراد که هنگام لبخند زدن، خندیدن و یا جمع کردن چشم‌ها به وجود می‌آید به علت قوی بودن عضلاتی که این حالت را ایجاد می‌کنند با هیچ طریق و روش دارویی و جراحی و نیز انجام پیلینگ‌های شیمیایی عمیق و لیزر درمان نشده و به سرعت و مجدداً در چهره‌ی فرد ظاهر می‌‌شوند، اما بوتاکس از طریق مهار نمودن فعالیت‌های عضلات دور چشم، چنین خطوط و چین‌و‌چروک‌هایی را برای مدت طولانی‌تری‌ درمان می‌کند و یا در صورت اجرا به صورت پیش‌گیری، از بروز این‌گونه چین‌و‌چروک‌ها جلوگیری می‌نماید.

در بین انواع بوتاکس‌ها، بوتاکس‌هایی که مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا FDA هستند عبارتند از : (Botox Cosmetic) ساخت شرکت "آلرگان" آمریکا که درحال حاضر در ایران در دسترس نمی‌باشد و دیگری بوتاکس "دیسپورت" ساخت Ipsen کشور انگلستان.

ما در کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی از بوتاکس دیسپورت استفاده می‌کنیم.

اطلاعات کامل پس از بررسی اولیه و آنالیز چهره‌ی شما در کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی جهت مراحل قبل، حین و بعد از تزریق بوتاکس در اختیار شما قرار داده خواهد شد. به طور کلی 3 روز قبل از تزریق بوتاکس باید از مصرف داروهای آسپرین، ویتامین ایی، جین سین، تیکلوپیدین و امگا ۳، دی پیریدامول، چای سبز و وارفارین خودداری کرد. عمده‌ترین مراقبت بعد از تزریق بوتاکس حدود 3 ساعت بازی با عضلات صورت شامل اخم کردن و باز کردن اخم (بدون هیچ‌گونه ماساژ) و خم نکردن سر به مدت چند ساعت به سمت پایین می‌باشد.

فرق ژل و بوتاکس چیست؟

هر انسانی وقتی خوشحال، متعجب، هیجان‌زده یا غمگین می‌شود، نوع خاصی از چین‌و‌چروک در چهره‌اش به وجود می‌آید که معمولاً در سنین جوانی با برطرف شدن آن حالت روحی، آن چین‌و‌چروک‌ها نیز تا حد زیادی برطرف شده ولی در سنین میانسالی یا پیری با ایجاد هیجانات فوق، به صورت عمیق‌تری دیده می‌شوند، به این گروه از چین‌و‌چروک‌های چهره که وابسته به احساسات فرد است "چین‌و‌چروک دینامیک" گفته می‌شود. در کل، "بوتاکس در مورد چین‌و‌چروک‌های " دینامیک بهتر از تزریق ژل جواب می‌دهد و بیش‌تر در قسمت‌های فوقانی چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، در چهره‌ی افراد چین‌و‌چروک‌هایی وجود دارد که در حالت عادی (در حال استراحت) نیز دیده می‌شوند. این چین‌و‌چروک‌ها اصطلاحاً "چین‌و‌چروک استاتیک" نامیده می‌شوند و تزریق ژل برای از بین بردن چین‌و‌چروک استاتیک موثرتر از بوتاکس است. تزریق ژل بیش‌تر در قسمت تحتانی چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاهی لازم است که برای از بین بردن ترکیبی از چین‌و‌چروک‌های استاتیک و دینامیک، (به عنوان مثال یک خط اخم که بسیار عمیق شده و کاملاً در چهره‌ی فرد نفوذ کرده است) از ترکیب بوتاکس و ژل استفاده شود. در این حالت ترکیب این دو، به صورت هم‌افزا (Synergism) می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، اما توجه داشته باشید که ژل و بوتاکس جایگزین هم نیستند و هریک کاربرد خاص خود را دارند.

از لحاظ ماندگاری، تزریق ژل با مواد با کیفیت تقریباً دو برابر بوتاکس ماندگاری خواهد داشت اما هزینه‌ی آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

در پایان یادآوری می‌کنیم که خاستگاه پیشنهادات ارائه شده در زمینه‌ی زیبایی شما از طرف کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی، ریشه در تجربه و وسعت امکانات این کلینیک دارد.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و بررسی مختص شما، با کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی تماس بگیرید.

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

آیا محل تزریق بوتاکس خارش دارد؟

معمولاً خير، اگر شما بعد از تزريق بوتاكس دچار خارش در محل تزريق بوتاكس شده ايد، حتماً با پزشكتان تماس بگيريد بخصوص اينكه لازمست اگرعلائم ديگر در محل تزريق بوتاكس وجود دارد؛ مثل قرمزى و ورم (برجسته شدن محل تزريق بوتاكس كه بعد از چند ساعت هنوز ادامه دارد) و درد و حساسيت را جدى بگيريد و به پزشكتان اطلاع دهيد. كسانى كه به سفيده تخم مرغ حساسيت دارند نبايد بوتاكس بزنند،كسانى كه هرنوع آلرژى چه حساسيت غذايى و چه دارويى يا حتى اگزماى پوستى دارند بايد قبل از تزريق بوتاكس پزشك خود را از وجود سايقه آلرژى آگاه كنند (البته پزشك دراين موارد از شما سؤال مى‌كند) اگرچه آلرژى به يك دارو يا غذا غيرقابل پيش‌بينى است ولى بايد درنظر داشت يكى ازعوامل افزايش احتمال حساسيت به بوتاكس، تزريق بوتاكس‌هاى غيراستاندارد (چينى ) است كه بايد از تزريق آن اجتناب كرد.
2

آیا آراف اثر بوتاکس رو از بین می‌برد؟

بعد از٤٨ ساعت خير.

...  مقالات مرتبط  ...
۱۵ آبان ۱۳۹۶
لایه برداری پوست

راهنمای جامع لایه برداری پوست

سطح پوست ما،ازبدوتولددرمعرض عوامل محیطی است،مضرترین این عوامل،اشعه ماوراءبنفش آفتاب است،آلودگی های محیطی،آبله مرغان،جوش غرورجوانی،انواع بریدگی […]
۱۵ مرداد ۱۳۹۶
کلینیک زیبایی دکتر قانعی

کلینیک زیبایی دکتر قانعی در شبکه های اجتماعی

بهترین و به روزترین روش های زیبایی پوست، مو، لیزر و لاغری را از طریق کانال […]
۱۹ فروردین ۱۳۹۶
فعالیت بدنی

اهمیت ورزش و فعالیت بدنی در جلوگیری از جنون و روان پریشی

افرادی که جز لم دادن جلوی تلویزیون و کار کردن با موبایل و لپ تاپ فعالیت […]