میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion)

تولد دوباره‌ی پوست!


تعریف میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن (Microdermabrasion) به معنای برداشتن قسمتی از لایه‌ی پوست (درم) از طریق ذرات ریز سایش‌دهنده است. این روش یک روش غیر تهاجمی (بدون نیاز به عمل جراحی) برای جوان‌سازی پوست و رفع برخی از عارضه‌های پوستی می‌باشد. تلاش‌های اولیه‌ی صنعتی برای ساخت چنین دستگاهی به سال 1900 و1950 در آلمان باز می‌گردد اما ساخت این دستگاه به شکل امروزی آن نخستین بار در سال 1985 میلادی در ایتالیا انجام شد و سپس در دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا مورد تایید قرار گرفت و استفاده از آن رواج یافت. در سال 2015 این روش جزو 5 روش اول مورد استفاده در کلینیک‌های زیبایی کشور آمریکا بوده است.

 

کاربرد و اثرات میکرودرم ابریژن

در صورت استفاده از میکرودرم ابریژن با فواصل زمانی منظم و یکسان و نیز انجام صحیح آن، موارد زیر تحقق می‌یابد:
سلول‌های مرده و تمامی آلودگی‌ها و چربی‌های اضافی از پوست صورت برطرف شده و پوست به طرزی فوق‌العاده صاف و یک‌دست جلوه می‌کند. علاوه بر پاکسازی پوست، انجام میکرودرم ابریژن به بازسازی پوست سرعت بسیار بیش‌تری می‌بخشد. به طور کلی پوست دارای سه لایه می‌باشد:
1- ایپدرم (که دارای 5 زیرلایه است)
2- درم (که دارای سه نوع بافت است)
3- هیپودرم (که متشکل از چربی و بافت‌های پیوندی دیگر می‌باشد)
تشکیل پوست جدید از لایه‌ی پایینی پوست به طرف لایه‌ی بالایی انجام می‌شود و پاکسازی پوست با روش میکرودرم ابریژن موجب بیش‌تر شدن جریان خون در پوست صورت و تولید سریع‌تر سلول‌های تازه‌ی پوست و نیز افزایش سرعت انتقال این سلول‌های جدید از لایه‌های زیرین به لایه‌ی بالایی پوست می‌گردد. هم‌چنین استفاده از این روش باعث تولید مداوم کلاژن می‌شود.

برخی از نمونه کارها

 کلاژن نوعی ماده‌ی متصل‌کننده و هم‌بند است که تمامی بافت‌های مختلف بدن مانند عضلات، استخوان‌ها تاندون‌ها و پوست را به هم متصل می‌سازد. به عبارت ساده‌تر کلاژن در اتصال بافت‌های بدن، کار سیمان را انجام می‌دهد. همان‌طور که سیمان آجرهای یک ساختمان را به یکدیگر متصل می‌کند، کلاژن نیز بافت‌های بدن و از جمله بافت‌های پوست را به یک‌دیگر متصل می‌سازد.

 نخستین بار در سال 2000 میلادی افزایش کلاژن بر اثر استفاده از میکردرم ابریژن مورد تحقیق و مطالعه‌ی کلینیکی قرار گرفت و پس از چندین جلسه آزمایش و بررسی‌های لازمه به اثبات رسید که این روش موجب تحریک تولید دوباره‌ی کلاژن در پوست می‌شود.

به علت تولید دوباره‌ی کلاژن در پوست، حالت کششی و نیز انعطاف پذیری پوست بسیار بیش‌تر شده و همین امر موجب می‌گردد که چین‌و‌چروک‌های ظریف پوست و خطوط کم عمق از چهره‌ی فرد پاک شده و از بین بروند. اما خطوط عمیق صورت توسط میکرودرم ابریژن محو نمی‌شوند و نیازمند انواع دیگری از مداوا می‌باشند. به نسبتی که خاصیت ارتجاعی (کش‌سانی) و انعطاف‌پذیری پوست افزایش می‌یابد منافذ پوست نیز کوچک و کوچک‌تر می‌شوند و این امر نیز کمک موثری به داشتن پوستی زیبا و صاف  و چهره‌ای زیباتر در نزد افراد می‌نماید.

نظر به این که یکی از عوامل نازک شدن پوست بر اثر افزایش سن، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی (کش‌سانی) پوست می‌باشد، بازگشت حالت کش‌سانی به پوست سبب بیش‌تر شدن ضخامت لایه‌ی اپیدرم پوست نیز می‌شود و هم‌چنین موجب عدم به وجود آمدن جوش‌های مختلف و آکنه در پوست صورت می‌گردد.

در جریان بازسازی مجدد سلول‌های پوست بر اثر برخی تغییرات رنگ‎‌دانه‌ای عواملی مانند لکه‌های قهوه‌ای و کک‌و‌مک بی‌رنگ شده و محو می‌شوند ضمن این که مقاومت پوست در مقابل عوامل آسیب‌زا مانند تابش نور آفتاب به شدت افزایش می‌یابد.

آشنایی با مراحل میکرودرم ابریژن

مصرف برخی داروها و استفاده از برخی مواد بهداشتی از دو هفته قبل از استفاده از این روش باید متوقف شود که عمده‌ترین آن‌ها عبارتند از: درمان لیزر- رنووا- کرم‌های موبر- کرم‌های لایه‌بردار- داروهای دیفرین- رتین A- تازوارک- توکسین بوتولینوم- داروهای رقیق‌کننده‌ی خون- تزریق کلاژن در موضع- برنزه کردن- داروی آکوتان (تا 6 ماه قبل از استفاده  از این روش یا بیش‌تر به تشخیص پزشک معالج)

پس از انجام میکرودرم ابریژن، استفاده از ضدآفتاب توصیه می‌شود. هم‌چنین استفاده از کلاه لبه‌دار و نوشیدن آب زیاد و استراحت کافی برای چند روز لازم می‌باشد.

 باید از موارد زیر نیز بین 1 تا 7 روز (طبق توصیه‌ی پزشک) پرهیز نمود: استفاده از رتین A، تازوراک، رنووا- دیفیرن- کرم لایه‌بردار- شنا در استخر (به خاطر کلر آب)- ورزش کردن- الکترولیز- میکاب- تراشیدن و اسکراپ پوست.

توضیح این که توصیه‌های دقیق و زمان‌بندی‌شده به صورت حضوری یا طی مشاوره‌ی رایگان برای قبل، حین و بعد از انجام میکرودرم ابریژن در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

میکرودرم ابریژن برای جوان‌سازی پوست‌های افسرده و برطرف کردن لکه‌ی قهوه‌ای رنگ- کوچک کردن منافذ پوست- افزایش قابلیت نفوذ کرم‌ها به پوست- برطرف کردن چین‌و‌چروک‌های ظریف و اسکارهای سطحی- جای جوش- لک‌های حاملگی وخال‌کوبی‌های سطحی یکی از بهترین و مقرون به‌صرفه‌ترین روش‌ها می‌باشد. لازم به یادآوری است که این روش هیچ‌گونه عوارضی ندارد و برای سنین 17 تا 65 سال قابل استفاده است. تعداد جلسات درمان 4 تا 6 جلسه (هر جلسه حدود نیم تا یک ساعت) و فاصله‌ی جلسات بین  1 تا 4 هفته و ابتدا با نظر پزشک معالج  و سپس با درخواست فرد قابل تعیین است.

دستگاه‌های میکرودرم ابریژن مورد استفاده در کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی

در کل، کار با دستگاه میکرودرم ابریژن  به دو روش پودري و روش دياموند يا الماسه انجام می‌گیرد.  نحوه‌ی کار این دستگاه در روش پودری مبتنی بر مکش قابل تنظیم پوست به طرف بالا و پاشیده شدن ذرات کریستال (از جنس اکسید آلومینیم) به صورت مخلوط با جریان هوا بر روی پوست و به وسیله‌ی لوله‌ای استریل که با دست کنترل می‌شود، است. سپس ریزه‌های سلول‌های پوست و کریستال‌های ریز مکیده شده در محفظه‌ای دیگر در داخل دستگاه جمع و تخلیه می‌شوند.

 شدت فشار مكش این دستگاه و نیز سرعت آن با حساسيت و میزان مقاومت بيمار در دستگاه‌های پیشرفته قابل تنظيم و تطبیق است.

در حال حاضر در جهان بیش از 100 مارک از دستگاه‌های مختلف میکرودرم ابریژن وجود دارد! توجه نمایید که کیفیت پایین دستگاه میکرودرم باعث بروز مشکلاتی هم‌چون انسداد لوله‌ها در شرایط آب و هوای شرجی می‌گردد. هم‌چنین نبودن یا ضعف سیستم رطوبت‌گیر در دستگاه میکرودرم ابریژن باعث بروز مشکلاتی در امر درمان خواهد شد.

 گاهی فقط سر الماسه‌ای که در نوک "هندپیس" این دستگاه قرار دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد که البته این حالت فقط می‌تواند مشکلات ساده‌ و کم‌اهمیت پوستی را رفع کند و سر الماسه، در اصل  بیش‌تر مناسب استفاده در اطراف چشم‌ها و دهان است تا از ورود کریستال به چشم و دهان بیمار جلوگیری شود.

نظر به این که روش میکرودرم ابریژن یک روش ایتالیایی است و ابداع آن به شکل امروزی نیز نخست در کشور ایتالیا صورت پذیرفته است لذا دستگاه‌های میکرودرم ابریژن موجود در کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی نیز از بین بهترین دستگاه‌های ایتالیایی انتخاب و تهیه شده است. (دستگاه میکرودرم ابریژن ساخت کمپانی GP ایتالیا) تمامی دستگاه‌ها و تجهیزات مورد استفاده در کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی، داراى تأییدیه FDA آمریکا ، CE اروپا وتأییدیه‌ی وزارت بهداشت ودرمان ایران مى باشند.

آن چه که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید این است که در میکرودرم ابریژن علاوه بر پزشک معالج، باید دستگاه و امکانات مورد استفاده با دقت زیادی انتخاب شود.

این روش با بهترین دستگاه‌های ایتالیایی مختصِ میکروردم ابریژن در کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی به صورت تخصصی انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید هم‌اکنون با ما تماس بگیرید.

 

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

تفاوت بین میکرودرم ابریژن با هایفو چیست و کدام جهت لیفت صورت بهتر است؟

ميكرودرم ابريژن جهت لايه‌بردارى سطحى پوست استفاده مى‌شود و تأثيرى براى ليفت پوست صورت ندارد. هايفو(HIFU) روش جديدى است كه براى تخريب بخش‌هايى ازبدن كه دردسترس نيست استفاده مى‌شود، مثلاً دربيمارى پاركينسون كه يك مركز توليد سيگنال‌هاى مزاحم درقاعده مغز بايد تخريب شود يا دربعضى از انواع سرطان مثل كانسر پروستات و... ازآنجا كه امواج اولتراسوند يا فراصوت هركدام به تنهايى كاملاً بى‌خطروبى ضررهستند ولى وقتى روى يك نقطه متمركز مى‌شوند، انرژى زيادى توليد مى‌كنند و باعث تخريب بافت موردنظر مى‌شوند (درست مانند بازى دوران كودكى كه ذره‌بين را جلوى آفتاب مى‌گرفتيم وكاغذ را آتش مى‌زديم ) فعلاً براى درمان پاركينسون و سرطان پروستات تأييديه دارد و استفاده آن براى ساير مقاصد درمانى به مطالعه و تجربه بيشتر نياز دارد. استفاده از‌هايفوبراى جوان‌سازى و ليفت پوست صورت هنوز توصيه نمى‌شود من شخصاً مواردى از آسيب شديد پوست صورت بعد ازانجام هايفو راديده‌ام كه اسكار‌هاى فرورفته شبيه اسكارآبله ايجاد كرده بود. درحال حاضرروش مورد تأييد ومطمئن براى ليفت صورت و تحريك كلاژن‌سازى استفاده از اكسيليس Exilis است.
2

3

4

...  مقالات مرتبط  ...
۱۵ آبان ۱۳۹۶
لایه برداری پوست

راهنمای جامع لایه برداری پوست

سطح پوست ما،ازبدوتولددرمعرض عوامل محیطی است،مضرترین این عوامل،اشعه ماوراءبنفش آفتاب است،آلودگی های محیطی،آبله مرغان،جوش غرورجوانی،انواع بریدگی […]
۱۴ فروردین ۱۳۹۶
ميكرودرم ابريژن

قبل از انجام میکرودرم ابریژن این ٢٠ نکته را مد نظر قرار دهید

با شنیدن کلمه میکرودرم ابریژن صدای مبهمی در گوشتان زمزمه می کند که با یک روش […]