PRP

PRP مخفف عبارت platelet rich plasma و به معناى پلاسماى غنى از پلاکت است که از خون تازه تهیه مى‌شود.
اولین بار جراحان پلاستیک و دندانپزشکان در دهه‌ى ٩٠ میلادى از این فرآورده به منظور تسریع روند ترمیم بافتى استفاده کردند، درسال ٢٠٠٤ دکتر آلن میشرا که در زمینه طب ورزشى فعالیت مى‌کرد، متوجه اثر درمانى PRP در درمان التهابات تاندون‌هاى آسیب‌دیده‌ى ورزشکاران شد؛ از آن زمان تا امروز کاربردهاى متعدد PRP در درمان بیماری‌هاى مختلف و از جمله در طب زیبایى شناخته شده است.

 

مکانیسم اثر PRP چیست؟

اثر PRP تا حد زیادى به اثر پلاکت‌ها مربوط مى‌شود، پلاکت‌ها یکى از سلول‌هاى موجود در خون هستند که نقش مهمى در انعقاد خون دارند؛ اما آنچه اخیراً فهمیده‌ایم نقش آنها در ترمیم و رشد و نمو بافتى است.
بعد از ایجاد جراحت در هر نقطه از بدن، خونریزى و به دنبال آن، فعال شدن پلاکت‌ها، فرآیند پیچیده‌اى آغاز مى‌شود که در نهایت منجر به بهبود، ترمیم و بازسازى بافت آسیب دیده مى‌شود، بنابراین به نظر مى‌رسد اگر ما پلاکت‌هاى فعال شده را در جایى که مورد نظر ماست تزریق کنیم، موجب تحریک و شروع فرآیند بافت‌سازى در آن محل خواهیم شد. مثلاً در فولیکول مو باعث رویش مجدد موهاى طبیعى؛ در پوست، باعث تجدید ساختار و جوانسازى آن و رفع آسیب‌هایى نظیر چین و چروک و.... و در مفصل باعث ترمیم غضروف مى‌شود.

برخی از نمونه کارها

کاربردهاى PRP در پوست، مو و زیبایى چیست؟

ازآنجاکه این روش غیرتهاجمى بوده و بدون استفاده از هرگونه ماده شیمیایى و تنها با استفاده از سلول‌هاى استخراج شده از خون هر فرد انجام مى‌شود، امروزه مقبولیت و جذابیت زیادى در اروپا و آمریکا و اخیراً در ایران پیدا کرده است، اما لازم به ذکر است که مانند هر روش درمانى دیگر باید طبق صلاحدید و تجویز پزشک انجام شود.

کاربردهاى PRP

کاربردهاى PRP در پوست، مو و زیبایى عبارتند از:

 1.  چین و چروک‌هاى خفیف تا متوسط
 2. اسکار آکنه
 3. اسکار زخم‌هاى مختلف نظیر سوختگى و بریدگى یا کنده شدن پوست، که البته بهتر است در روزهاى اول که زخم هنوز تازه است، انجام شود؛ و در

  مواردى که زخم کهنه شده بر حسب مورد همراه با روش‌هایى مانند لیزر یاpunch elevation به کار گرفته شود.

 4. در انواع طاسى (آلوپسى) البته قبل از اینکه موها به طور کامل بریزند یا

  مدت زمان زیادى از طاسى کامل گذشته باشد، براى افزایش تراکم موها در منطقه‌اى که در اثر ریزش، دچار کاهش تراکم و نازکى موها شده است.

 5. درمان تیرگی و چین و چروک دور چشم
 6. همراه با لیپوترانسفر (تزریق چربى) به منظور افزایش ماندگارى چربى در محل بعد از کاشت مو، اثرات مفیدى در بهبود و ترمیم زخم‌ها، زنده ماندن فولیکول‌هاى پیوندى در محل جدید و در کل بهبود نتایج عمل پیوند مو دارد.

موارد منع مصرف PRP چیست؟

 • افرادى که آسپیرین، پلاویکس یا داروهاى ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند.
 • در زمان استفاده از داروهاى استروئیدى(کورتون) و شیمى‌درمانى
 • کانسرهاى پوستى و سیستمیک
 • بیماری‌هاى مزمن مثل دیابت و ایدز
 • بیماری‌هاى پوستى مثل پورفیرى
 • بیماری‌هاى خونى مثل ترومبوسیتوپنى
 • در افرادى که سیگارى قهار هستند PRP اثر بخشى کمترى خواهد داشت.

تعداد و فواصل درمان با PRP چقدر است؟

مهمترین پارامتر تعیین‌کننده تعداد جلسات مورد نیاز و فواصل درمانى، پاسخ بیولوژیک بیمار است، به این معنى که سه ماه بعد از اولین جلسه PRP، بر اساس معایناتى که پزشک از بیمار به عمل مى‌آورد، نیاز به تکرار جلسه درمانى و فاصله آن را بر مبناى پروتکل‌هاى علمى، تعیین مى‌کند.

به عنوان مثال براى جوانسازى پوست صورت، بین سنین ٣٠ الى ٤٠ سال، یک جلسه PRP هر یک تا دو سال کافیست و بین ٤٠ الى ٥٠ سال هر ١٢ تا ١٨ ماه یکبار و بالاى ٥٠ سال، هر سال یک نوبت PRP ، درصورت صلاحدید پزشک، توصیه مى‌شود.

در پایان، ذکر این نکته ضرورى است که نتایج درمانى PRP، علاوه بر اجراى صحیح و علمى مراحل عمل و استفاده از کیت‌هاى استاندارد و مورد تأييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى، به وضعیت سلولى و بافتى فرد، بستگى کامل دارد و مثل هر سلول درمانى دیگر نظیر کاشت تخمک بارور شده (IVF) یا پیوند مغز استخوان، ممکن است براى كسب نتايج درمانى مطلوب، نیاز به تکرار داشته باشد.

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

آیا پی‌آر‌پی عوارض هم دارد؟

عوارض احتمالى پی‌آر‌پی
 • قرمزى مختصر محل تزریق
 • ورم و سوزش خفیف که معمولاً ظرف چند ساعت بر طرف مى‌شود.
 • در صورت پارگى مویرگى ناشى از تزریق، کبودى خفیفى ایجاد مى‌شود، البته این عارضه ممکن است در تزریق‌هاى اطراف پلک اتفاق بیفتد.
 • نتایج درمانى PRP چه زمانى قابل مشاهده است؟
 • حدود سه ماه بعد، گرچه تغییرات مثبت بافتى تا یکسال بعد هم ادامه پیدا مى‌کند.
2

بعد از پی‌آر‌پی چه مراقبت‌هایی لازم است؟

مراقبت‌هاى بعد از عمل
 • پرهیز از شستشوى محل تا ٦ ساعت
 • استفاده از ضد آفتاب و اجتناب از آفتاب گرفتن و سولاریوم
3

قبل از عمل چه کارهایی نباید انجام داد؟

توصیه‌هاى قبل از عمل: قطع مصرف داروهایى نظیر آسپیرین، ویتامین E و سایر داروهاى رقیق کننده خون، ٣ روز قبل از عمل و آرامش روحى و جسمى و پرهیز از کار و فعالیت سنگین در روز عمل
4

براي چروك‌هاي ريز زير چشم از چه روشي بايد استفاده کرد؟

بستگى به فاصله اين چروك‌هاى ريزاز لبه پلك شما دارد، اگربيش از يك سانتى متر فاصله باشد، ليزر فركشنال (اربيوم يا Co2) و دستگاه اكسى ليس (Exilis) واگر كمترازيك سانتى متر فاصله باشد، بوتاكس و ژل‌هاى مخصوص پلك و درمواردى كه همزمان تيرگى و فرورفتگى هم داريم PRP روش مناسبى است.
5

آیا بیمار مبتلا به ام اس می‌تواند پی آر پی کند؟

خير، دربيماري‌هاى خودايمنى مانند MS بهتراست PRP انجام نشود.

...  مقالات مرتبط  ...
۱۵ آبان ۱۳۹۶
لایه برداری پوست

راهنمای جامع لایه برداری پوست

سطح پوست ما،ازبدوتولددرمعرض عوامل محیطی است،مضرترین این عوامل،اشعه ماوراءبنفش آفتاب است،آلودگی های محیطی،آبله مرغان،جوش غرورجوانی،انواع بریدگی […]
۲۶ شهریور ۱۳۹۶
میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

میکرونیدلینگ یا  PCI ،درمان به روش القای کلاژنی(Percutaneous Collagen Induction Therapy)روش نسبتا”جدیدی است که ازطریق ایجادکانال های […]