لیزر CO2 Fractional

"ف" مثل فرکشنال!

(مزایا و کاربرد لیزر فرکشنال)

دنیای امروز، دنیای جزئیات و گاه ریزترین جزئیات است، معمولاً بیشتر انسان‌ها به دلیل وقت کم یا درگیری‌های شغلی یا شخصی عادت دارند برای رفع هر مشکلی از دم دست‌ترین روش‌های مشابه و غیراستاندارد استفاده کنند و این مسئله گاه در انتخاب نوع درمان پوست نیز مشاهده می‌شود، بگذریم از این که بعضی اوقات اطلاعات ناقص افراد سودجو باعث این تصمیمات غلط می‌شود. ما دوست داریم شما این مقاله را بخوانید چون معتقدیم اگر در انتخاب نوع درمان خود اشتباه نکنید، شانس ما برای این‌که درمانگر شما باشیم بسیار افزایش می‌یابد. در این مقاله قصد داریم موارد خاص و عمومی کاربرد "لیزر فراکشنال" را برای شما توضیح دهیم.

لیزر چیست؟!

تئوری لیزر را نخستین بار آلبرت انیشتین مطرح کرد، اما تا سال 1953 فن‌آوری لازم برای استفاده از آن وجود نداشت تا این‌که از سال مذکور تجهیزاتی در موارد غیرپزشکی در رابطه با لیزر ساخته شد. لیزر نوعی ارسال القایی تحت شرایطی خاص می‌باشد و مصارف متعددی در صنعت و پزشکی دارد. کلمه‌ی لیزر نخستین بار توسط شخصی به نام "گوردن هولد"، در دانشگاه "کلمبیا" پیشنهاد شد.

لیزر فراکشنال چیست؟

RF مخفف عبارت Radio Frequency است و در واقع به امواج الکترومغناطیس با فرکانسی در محدوده فرکانس امواج رادیویی (3KHz تا 3GHz) گفته می‌شود. RF از حدود 75 سال قبل، وارد پزشکی شد و به دلیل دارا بودن خواص ویژه و منحصر به‌فرد روز به روز به کاربردهای آن اضافه گردید. درحال حاضر از دستگاه‌هایی که با انرژی RF کار می‌کنند
١- در انواع جراحی‌ها برای تخریب و انعقاد بافتی
٢- در طب فیزیکی و فیزیوتراپی برای دیاترمی (گرما درمانی عمقی)
٣- در طب زیبایی برای لیفتینگ و سفت کردن (skin tightening) پوست و بافت‌های زیر پوست و همچنین به‌عنوان یکی از بهترین و موثرترین روش‌های درمان چاقی موضعی و سلولیت استفاده می‌شود.

لیزر فراکشنال لیزری است که‌ روش به کار رفته در آن از حدود سال 2002 عرضه شده است، در این روش لیزر با تنظیماتی فوق دقیق، حفره‌هایی فوق‌العاده ظریف با اندازه و عمق از قبل تعیین شده در لایه‌های پوست به‌وجود می‌آورد، اما در این حفره‌ها رگه‌ای از سلول‌های پوستی را دست‌نخورده باقی می‌گذارد، این سلول‌های دست نخورده در اطراف خود با تسریع تولید کلوژن جدید، قسمت بهبود یافته‌ای را ایجاد می‌کنند که موجب ایجاد محدوده‌ای خاص در نقطه‌ی مورد نظر و بهبود می‌شود.

برخی از نمونه کارها

در سال‌های اخیر، دانشمندان دریافتند که می‌توان انرژی امواج RF را، بصورت کاملاً اختصاصى روی پوست يا بافت چربی زیر پوست، متمرکز کرد و به اين ترتيب بافت‌هاى عمقى بدن مثل بخش عميق پوست (deep derm) كه مسئول حفظ سفتى و استحكام پوست است يا چربى زيرجلدى (subdermal fat) و عضلات و... كه پيش از اين فقط از طريق جراحى قابل دسترسى بود، بدون بريدن يا سوراخ كردن پوست با RF، در دسترس ما قرارگرفت. دستگاه‌های دارای این فناوری به ما امکان می‌دهد که مانند یک مجسمه‌ساز، با تراشیدن قسمت‌های اضافی (چربی‌های شکم، پهلو، ران‌ها، باسن، سینه، غبغب و...) و همین‌طور لیفتینگ و سفت کردن پوست قسمت‌هایی ازصورت و بدن که دچار شلی و افتادگی شده است، پیکرتراشی (sculpting) کنیم . به عبارت دیگر؛ انرژی RF در دستان يك درمانگر مجرب به منزله قلم و چکش پیکرتراشی، بطور کامل تحت کنترل قرار می‌گیرد و دقت و ظرافت و زيبايى به قدرت معجزه‌گر انرژی امواج RF اضافه می‌شود.

انواع RF

RF مونوپلار (یک قطبی):

دراين نوع RF، امواج از طريق يك الكترود فرستنده روى بافت هدف متمركز مى‌شود و يك الكترود گيرنده در جايى دورتر روى پوست قرارمى‌گيرد، مزيت بزرگ RF مونوپلار، امكان نفوذ به بخش‌هاى عميق‌تر (مثل لايه‌هاى عمقى پوست، بافت چربى زير پوست و عضلات) است، بنابراين براى درمان چاقى‌هاى موضعى و ليفتينگ پوست (skin tightening) ازاين نوع RF استفاده مى‌شود.

كاربرد RF مونوپلار:

ليفتينگ و درمان شلى و  افتادگى پوست صورت و بدن (بخصوص بعد از زايمان، كاهش وزن، ليپوليز و ليپوساكشن)؛ درمان چاقى موضعى (رفع چاقى شكم و پهلو، پشت، ران‌ها، بازوها، باسن، غبغب و سينه)؛ درمان سلوليت

RF باى پلار (دو قطبى):

دراين نوع RF، الكترود فرستنده و گيرنده در فاصله کمى كنار هم قرار دارند و جريان RF محدود به بافتى است كه بين اين دو الكترود قرار مى‌گيرد. مثال اين نوع دستگاه‌ها، RF فركشنال يا RF سوزنى است كه يك صفحه داراى تعدادى سوزن بنام كارتريج وارد پوست مى‌شود و امواج RF بين سوزن‌هاى مجاور كه يكى الكترود فرستنده و سوزن كنارى الكترود گيرنده است، جريان پيدا مى‌كند. اين نوع RF براى بافت‌هاى سطحى (مثل پوست) و وسعت كم و محدود استفاده مى‌شود.

كاربرد RF فركشنال: به علت كم بودن تأثير درمانى RF فركشنال يا RF سوزنى، كاربردهاى آن محدود به مواردى است كه امكان انجام روش درمانى اصلى وجود ندارد مثلاً براى جوان‌سازى پوست درفردى كه پوست مستعد لك دارد، به جاى ليزر CO2 فركشنال، از RF فركشنال استفاده مى‌شود. كاربرد ديگر اين روش، به عنوان مكمل در كنار ساير روش‌ها است.

RF يونى پلار(تك قطبى): دراين نوع RF، امواج ورودى و خروجى RF بوسيله يك الكترود، فرستاده و توسط همان الكترود دريافت مى‌گردد.

مقايسه RF و ليزر:

١- ليزر به علت خاصيت جذب توسط رنگدانه ملانين در بعضى از انواع پوست قابل‌ استفاده نيست ولى RF اين محدوديت را نداشته و در همه انواع پوست با هر رنگ و كيفيتى با ايمنى كامل، قابل انجام است.

٢- انجام RF براى درمان شلى و افتادگى پوست (skin tightening) و درمان چاقى‌هاى موضعى، كاملاً بدون درد است و به بي‌حسى نياز ندارد.

٣- عمق نفوذ RF نسبت به ليزر بيشتر است بنابراين در فردى كه تمام لايه‌هاى پوست آسيب ديده است، براى جوان‌سازى سطح پوست ليزر Co2 فركشنال و براى جوان‌سازى عمق پوست،RF انجام مى‌شود.

تصاوير درمان با RF مونوپلار Exilis:

تصوير سمت چپ: چين و چروك، شلى و افتادگى پوست بازو - تصويرسمت راست: پس از ٦ جلسه درمان با دستگاه exilis

تصوير سمت چپ: چاقى موضعى و شلى و افتادگى پوست شكم - تصوير سمت راست: بعد از ٤ جلسه درمانى با exilis

تصوير سمت چپ: چين و چروك و شلى و افتادگى پوست صورت - تصوير سمت راست: بعد از ٦ جلسه درمان با exilis

تصوير سمت چپ: چاقى موضعى و شلى و افتادگى پوست شكم - تصوير سمت راست: بعداز ٤ جلسه درمان با exilis

نكته آخر

اثر بخشى RF مثل ساير روش‌هاى درمانى وابسته به دستگاه، علاوه بر تشخيص درست و انتخاب صحيح روش درمانى، توسط پزشك تا حد زيادى به كيفيت دستگاه RF بستگى دارد؛ بنابراين شناخت دستگاه‌هاى RF برتر و داراى استاندارد FDA (سازمان غذا و داروى آمريكا) به شما امكان مى‌دهد تا انتخاب درستى داشته باشيد.

بهترين دستگاه‌هاى RF درحال حاضر عبارتنداز:

١- دستگاه Exilis ساخت كمپانى BTL انگلستان

٢- دستگاه Thermage ساخت كمپانی solta آمريكا

٣- دستگاه Endymed ساخت كمپانى caesarea اسرائيل (در ايران موجود نيست)

امیدواریم توانسته باشیم به پرسش‌های شما در مورد کاربرد و مزایای لیزر فراکشنال پاسخ داده باشیم، ما جدیدترین دستگاه‌ها و مجرب‌ترین متخصصین، آماده‌ی انجام این خدمت هستیم، اگر احساس می‌کنید پرسشی دارید که در این مقاله به آن اشاره نشده است همین حالا با ما تماس بگیرید.

 صدمه به پوست شما، صدمه به هویت شماست. پوست‌تان را جدّی بگیرید.

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

از لیزر فراکشنال در چه مواردی استفاده می‌شود؟

نخست بهتر است که با دو اصطلاح آشنا شویم. جای زخم‌های ناشی از تبخال، جوش، عمل جراحی و آسیب‌های مشابه اِسکار و جای هرگونه فشار، ضربه‌ و انرژی آسیب‌رسان خارجی بر بدن، "تروما" نامیده می‌شود. شما می‌توانید به‌وسیله‌ی لیزر فراکشنال جای انواع جوش‌ها و زخم‌های مربوط به عمل جراحی، تبخال و کلاً "اِسکار"ها را از میان برده یا به نحوی بسیار چشمگیر کاهش دهید. هم‌چنین می‌توانید از همین روش برای درمان اثر زخم‌هایی که منبع خارجی داشته‌اند و همان‌طور که گفتیم"تروما" نامیده می‌شوند نیز استفاده کنید. هم‌چنین مواردی که بر اثر آفتاب سوختگی به وجود آمده است با لیزر فراکشنال درمان می‌شود. از موارد مهم دیگر که می‌توانید این نوع از لیزر را برای درمان آن انتخاب کنید آویزان شدن پوست در نواحی گردن و صورت است، چین و چروک و کبودی‌های دور چشم و ترک‌خوردگی پوست نیز از مواردی است که لیزر فراکنشال در مورد آن‌ها مؤثر است. در مورد چین‌ و چروک باید گفت که این لیزر بسته به محل چین و چروک، برای برطرف کردن چین و چروک‌های متوسط مؤثر است. تأثیر آن بر چین و چروک پیشانی و خال‌برداری نسبت به رفع چین و چروک پلک پایینی و یا پف‌کردگی‌ها کم‌تر است. این روش برای از بین بردن کک و مک و کلاً پاک‌سازی پوست فوق العاده مناسب می‌باشد. هم‌چنین از این روش می‌توان با جلسات مداوم و با زمانبندی خاص در مورد درمان "اِسکار"های عمیق نیز به‌خوبی نتیجه گرفت.
2

طول دوره‌ی درمان با این نوع لیزر چقدر است؟

لیزر فراکشنال طی چندین جلسه کامل می‌شود. بسته به نوع عارضه و مشکل مورد نظر، از 3 الی 5 جلسه و با 3 الی 8 هفته فاصله به اجرا درمی‌آید.
3

آیا لیزر فراکشنال درد دارد؟

در طول دوره‌ی درمان در برخی از افراد ناراحتی‌های جزئی دیده می‌شود که با سیستم‌های خنک کننده‌ و کرم‌های خاصی که توسط ما به کار برده می‌شود به راحتی برطرف می‌شود. مدت زمان انجام این نوع لیزر از 10 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.
4

آیا زنان باردار می‌توانند از لیزر استفاده کنند؟

عمق نفوذ لیزر در پوست تقریباً دو میلی‌متر است و این مورد نمی‌تواند هیچ آسیبی به جنین وارد کند و تاکنون نیز موردی در مورد آسیب لیزر فرکشنال به جنین مشاهده نشده است، اما بعضی پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است خانم‌های باردار برای رعایت احتیاط در دوران بارداری از لیزر استفاده نکنند.
5

بعد از انجام لیزر فراکشنال چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از انجام مورد فوق در موضع مورد نظر سرخی و یا برنزه شدن خفیفی مشاهده می‌شود، این علائم بین 3 تا 7 روز کاملاً برطرف می‌شود. کلاً در برخی موارد فرد می‌تواند بلافاصله به زندگی عادی خود بازگردد و در برخی موارد می‌تواند بین 5 الی 10 روز می‌تواند با استفاده از پوشش به فعالیت‌های عادی خود بپردازد. خانم‌ها مدت کمی بعد از لیزر درمانی قادر به آرایش خواهند بود، تمامی این موارد توسط متخصصین ما توضیح داده خواهند شد. هم‌چنین بین 10 تا 15 روز بعد از لیزر درمانی پوست شخص دارای رنگ روشن و شفاف‌تری می‌شود، با هر جلسه لیزر درمانی و انجام توصیه‌های گفته شده میزان تغییر در پوست خود را بیشتر و بیشتر مشاهده خواهید کرد، بسته به مشکل شما میزان تأثیر و مدت زمان تأثیر لیزر فراکشنال متفاوت خواهد بود، مثلاً در مورد اِسکارها تأثیر لازمه از جلسه‌ی چهارم به بعد مشاهده می‌شود ولی در مواردی هم‍چون آویزان بودن و شلی پوست از جلسه‌ی سوم به بعد و تا مدت 3 ماه بعد، اثرات لیزر به‌طور روزافزونی مشاهده خواهد شد. در کل، اثرات لیزر از 6 ماه تا 1 سال کاملاً خود را نشان می‌دهد. بر حسب جزئیات تشخیص، در برخی افراد لازم است که داروهایی برای پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با باکتری‌ها و ویروس‌ها مصرف شود. گاهی نیز برای افرادی که از لیزر عمیق در مورد آن‌ها استفاده می‌شود آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. شخص می‌تواند یک هفته پس از انجام این نوع لیزر مصرف تمامی داروها یا لوسیون‌های قبلی خود را از سر بگیرد.
6

آیا امکان دارد که لیزر فراکشنال با ترکیبی از دیگر لیزرها مورد استفاده قرار بگیرد؟

بله، این نوع از لیزر گاهی با ترکیبی از مزوتراپی، PRB پر کردن و رادیوفرکانسی تأثیر جوان‌سازی پوست را افزایش می‌دهد.

...  مقالات مرتبط  ...
۲۱ بهمن ۱۳۹۶
ضایعه رنگدانه ای پوست

روش های درمانی ضایعه های رنگدانه ای پوست

رنگ پوست و رنگدانه های ملانین رنگدانه های ملانین در تعیین رنگ پوست نقشی کلیدی و […]
۱۸ بهمن ۱۳۹۶
درمان تعریق بیش از حد

بوتاکس درمانی برای تعریق بیش ازحد

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۰۴ بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد […]