تشخیص و درمان بیماری‌های پوستی

توضیح:

پوست شما حساس‌تر از آن‌چه که تصور می‌کنید است. به عنوان مثال اگر شخص عادت داشته باشد که مرتب به صورت خود دست بزند به دلیل وجود انواع باکتری‌ها در دست، این امر می‌تواند منجر به ایجاد جوش بر روی پوست صورت شود. یا کافیست بدون شستن دست بر روی پوست صورت آرایش انجام گیرد تا به احتمال قوی منجر به ورود باکتری به پوست صورت گردد. از سوی دیگر برخی علل داخلی نیز می‌تواند ساز‌ و ‌کار طبیعی پوست را مختل کند، مانند عدم تعادل هورمونی که گاه منجر به خشکی بیش از حد پوست می‌شود و یا کم‌بود برخی از ویتامین‌ها و کمبود آهن که می‌تواند منجر به تیرگی رنگ بخش‌هایی از پوست شود.

از دیگر عوامل مشکل‌ساز برای پوست می‌توان به عوامل روحی-روانی اشاره نمود، نظیر عوامل سایکوفیزیولوژیک و افزایش ناراحتی پوستی به دنبال افزایش اضطراب و تنش فرد. هم‌چنین داشتن وسواس یا حالتی که شخص از ترس بد دیده شدن دچار ترس و اضطراب شدید می‌شود. گاهی نیز در برخی از این نوع ناراحتی‌ها، شخص بدون داشتن ناراحتی پوستی احساس مورمور شدن و یا خارش پوست می‌کند. البته در چنین مواردی عامل اصلی بهبود از بین بردن منبع اولیه‌ی تنش و اضطراب فرد خواهد بود و فرد نیاز به مراجعه به روان‌شناس یا روان‌پزشک خواهد داشت.

علاوه برجنبه‌ی سلامتی، جلوه‌ی پوست ما در ذهن افراد به صورت ناخودآگاه با هویت ما پیوند می‌خورد و هرگونه مشکلی در پوست و به‌خصوص پوست دست و صورت از لحاظ اجتماعی بر روابط و اعتماد به‌نفسمان اثر منفی برجای می‌گذارد.

با مشکلات و بیماری‌های پوستی چه برخوردی داریم؟!

در گام اول نیاز به یک مشاوره‌ی دقیق وجود خواهد داشت. در کینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی این مشاوره را به طرزی سیستماتیک و طبق استانداردهای خاص خود و با دقت تمام انجام می‌دهیم. هر چند که  این مشاوره در چند دقیقه انجام می‌شود ولی به دلیل رعایت استانداردهایی خاص، اساسی‌ترین مشکل یا بخش بزرگی از مشکل پوستی فرد در همان گام اول روشن می‌گردد. در گام دوم آنالیز پوست شخص انجام خواهد شد، زیرا تشخیص صحیح نوع پوست، تشخیص صحیح احتیاجات پوست فرد را به دنبال خواهد داشت.  بسته به شرایط فرد مراجعه‌کننده این آنالیز می‌تواند ابعاد کوچک یا بزرگ‌تری را در بر بگیرد.

در موارد مفصل‌تر آنالیز پوست، نوع پوست شخص با جزئیات کامل مشخص می‌شود. با استفاده از فن‌آوری PC تصویر استتیک پوست شخص به‌دست می‌آید، سپس طی دوره‌ی مراقبت، تغییرات حاصل شده در این نمودار استتیک، کنترل و بررسی می‌شود. در این روش و در طول مراقبت‌های حرفه‌ای، تغییرات حاصله در پوست به صورت گرافیکی قابل رویت است. آنالیز پوست و تغییرات آن از ابتدا تا انتهای مراقبت‌های پوستی انجام می‌گیرد.

تأکید ما در کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی بر روی مشاوره‌ی تخصصی و از سر حوصله، ناشی از آن است که مراقبت‌ها و یا مداوای غلط در مورد پوست، نتیجه‌ای بدتر از حالت اولیه به‌بار می‌آورد. به عنوان مثال مصرف یک کِرِم  یا ماسک صورت خوب امکان دارد در مورد فردی با شرایط خاص، نتیجه‌ی عکس دهد و منطبق با نیازِ پوست او نبوده باشد.

خبر خوب این است که بسیار آسان‌تر از آن‌چه که به نظر می‌رسد می‌توانید مشکلات پوستی خود را حل کرده و از مراقبت‌های ویژه در این مورد برخوردار شوید. فراموش نکنید که پوست شما به نوعی هویت شماست و باید نسبت به آن حساس باشید. برای رفع مشکل پوست خود یا دریافت مراقبت امروز و فردا نکنید گاهی فقط با تجویز یک کرم ساده یک عارضه‌ی بدشکل در پوست صورت شخص، در عرض چند روز و برای همیشه از بین می‌رود.

 برای برخوردار شدن از مشاوره‌ی در نظر گرفته شده برای جویندگان خدمات زیبایی با کلینیک زیبایی دکتر قانعی تماس بگیرید.

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

آیا استفاده از صابون برای شستشوی پوست صورت صحیح است؟ در غیر این صورت شما چه روشی را توصیه می‌کنید؟

خير، PH پوست ما اسيدى است و هر نوع شوينده قليايى ازجمله صابون براى پوست مناسب نيست، بهتر است از شوينده‌هاى غيرقليايى كه به اسم پن (pain) يا سيندت (syndet) يا ژل‌هاى شوينده مخصوص، دربازار موجود می‌باشد، استفاده شود، البته انتخاب شوينده مناسب بهتر است توسط پزشك و باتوجه به وضعيت پوست شما انجام بگيرد.
2

آیا جای جوش‌هایی که مانده قابل لیزر است؟

بله، با استفاده ازلیزر Co2 فرکشنال، جای جوش یا همان اسکارآکنه قابل درمان است.
3

آیا آراف اثر بوتاکس را از بین می‌برد؟

بعد از٤٨ ساعت خير
4

آیا بیماری اگزما که باعث تیرگی پوست می‌شود با لیزر درمان می‌شود؟

در مرحله اول براى رفع تيرگى ناشى از اگزما بهتر است ازداروى مناسب استفاده شود، درمورد استفاده از ليزر بسته به مورد تصميم گيرى مي‌شود.
5

درمان استرچ مارک حدوداً چند جلسه طول می‌کشد و فواصلش چقدر هست؟

درمان استرچ مارك يا استريا با ليزر Co2 فركشنال در بيشترموارد ٥-٣ جلسه نياز دارد ولى بسته به مورد ممكن است تعداد جلسات كمتر يا بيشترشود. فواصل جلسات ليزر بين٤ تا ٦ هفته است. من بيمارى داشتم كه فقط با يك جلسه درمان با ليزر Co2 فركشنال بهبودى استريا و استرچ مارك در حد مطلوب او بود و نيازى به جلسات بيشتر پيدا نكرد.
6

برای کوچک کردن غبغب کرایولیپولیز بهتر است یا آراف فرکشنال؟

هيچكدام، بهترين روش تركيب exilis و مزوتراپى است .
7

برای ترک‌های سینه و شلی و افتادگی پوست سینه چه روش‌هایی رو توصیه می‌کنید؟

بستگى به درجه افتادگى سينه دارد ازRF مونوپلار مثل Exilis براى افتادگى‌هاى خفيف تا متوسط تا جراحى پلاستيك براى موارد شديد افتادگى سينه‌ها اما براى ترك پوست سينه، ليزرCo2 فركشنال انجام مى‌شود.
8

تفاوت بین میکرودرم ابریژن با هایفو چیست و کدام جهت لیفت صورت بهتر است؟

ميكرودرم ابريژن جهت لايه بردارى سطحى پوست استفاده مى‌شود و تأثيرى براى ليفت پوست صورت ندارد. هايفو(HIFU) روش جديدى است كه براى تخريب بخش‌هايى ازبدن كه دردسترس نيست استفاده مى‌شود، مثلاً دربيمارى پاركينسون كه يك مركز توليد سيگنال‌هاى مزاحم در قاعده مغز بايد تخريب شود يا دربعضى از انواع سرطان مثل كانسر پروستات و... ازآنجاكه امواج اولتراسوند يا فراصوت هركدام به تنهايى كاملاً بى‌خطر و بى ضررهستند ولى وقتى روى يك نقطه متمركز مى‌شوند، انرژى زيادى توليد مى‌كنند و باعث تخريب بافت مورد نظرمى‌شوند (درست مانند بازى دوران كودكى كه ذره‌بين را جلوى آفتاب مى‌گرفتيم وكاغذ را آتش مى‌زديم) فعلاً براى درمان پاركينسون و سرطان پروستات تأييديه دارد و استفاده آن براى ساير مقاصد درمانى به مطالعه و تجربه بيشتر نياز دارد. استفاده از هايفو براى جوانسازى وليفت پوست صورت هنوز توصيه نمى‌شود من شخصاً مواردى از آسيب شديد پوست صورت بعد ازانجام هايفو را ديده‌ام كه اسكارهاى فرورفته شبيه اسكارآبله ايجاد كرده بود. درحال حاضر روش مورد تأييد و مطمئن براى ليفت صورت و تحريك كلاژن‌سازى استفاده از اكسيليس Exilis است.
9

آیا تکنولوژى آر-اف در درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل موثر است ؟

خير، تأثير آر-اف براى درمان تعريق بيش ازحد، مستندات علمى كافى ندارد، سازندگان دستگاه‌هاى ضد تعريق كه عمدتاً هم دستگاه‌هاى خانگى هستند ادعامى‌كنند، جريان راديوفركانسى(RF) با تغيير پولاريزاسيون كانال‌هاى يونى كه درتعريق نقش دارد، باعث كاهش ترشح عرق مى‌شود. ولى درعمل اين دستگاه‌ها تأثيرچندانى ندارند. درحال حاضر بهترين روش درمان تعريق بيش ازحد، تزريق بوتاكس است.
10

از چه زمانی بعد از لیزر فراکشنال co2، ضد آفتاب را باید شروع کرد؟

بعد از ليزرCo 2 فركشنال پوست تجديد مى‌شود يعنى پوست قبلى شما طى يك دوره معمولاً سه روزه ريزش كرده و پوست جديد جايگزين مى‌شود، ما مى‌خواهيم از اين پوست تازه و نو محافظت كنيم بنابراين بطورمعمول از روز چهارم بعد ازليزر بايد ضدآفتاب مناسب استفاده كرد.
11

آیا محل تزریق بوتاکس خارش دارد؟

معمولاً خير، اگر شما بعد از تزريق بوتاكس دچار خارش در محل تزريق بوتاكس شده ايد، حتماً با پزشكتان تماس بگيريد بخصوص اينكه لازمست اگرعلائم ديگردر محل تزريق بوتاكس وجود دارد؛ مثل قرمزى و ورم (برجسته شدن محل تزريق بوتاكس كه بعد از چند ساعت هنوز ادامه دارد) و درد و حساسيت را جدى بگيريد و به پزشكتان اطلاع دهيد. كسانى كه به سفيده تخم مرغ حساسيت دارند نبايد بوتاكس بزنند،كسانى كه هرنوع آلرژى چه حساسيت غذايى و چه دارويى يا حتى اگزماى پوستى دارند بايد قبل از تزريق بوتاكس پزشك خود را از وجود سايقه آلرژى آگاه كنند (البته پزشك دراين موارد از شما سؤال مى‌كند) اگرچه آلرژى به يك دارو يا غذا غيرقابل پيش‌بينى است ولى بايد درنظر داشت يكى ازعوامل افزايش احتمال حساسيت به بوتاكس، تزريق بوتاكس‌هاى غيراستاندارد (چينى ) است كه بايد از تزريق آن اجتناب كرد
12

برای از بین بردن چین وچروک لیفتینگ بهتر است یا لیزر؟

هركدام ازاين روش‌ها كاربرد مخصوص به خودشان را دارند و گاهى هر دو لازمه ليزر جوانسازى عمدتاً لايه‌هاى فوقانى پوست يعنى اپيدرم و درم سطحى را بازسازى مى‌كند، اما ليفتينگ باعث ساخته شدن و اصلاح ساختار(Remodelling) كلاژن در بخش عمقى پوست مى‌شود. به هرحال اجازه بدين پزشك معالج‌تان بهترين روش درمانى را با توجه به نتايج معاينات براى شما توصيه كند.
13

براي ليفت و سفت شدن صورت هايفو بهتر است يا آراف فركشنال؟

متأسفانه بايد بگم هيچكدام از دو روشى كه اشاره شده يعنى هايفو و آراف فركشنال يا سوزنى درحال حاضر براى ليفتينگ پوست صورت مورد تأييد نيست، RF مونوپلار البته به شرط استفاده از دستگاه با كيفيت روش درمانى مناسب است.
14

آیا با لیزر امکان روشن شدن چند درجه از پوست وجود دارد؟

رنگ پوست سرشتى است و ژن‌ها تعيين كننده رنگ پوست هركسى هستند. اما اگر سؤال شما معطوف به تيرگى اكتسابى پوست است جواب مثبت است. دراثرآسيب ناشى از آفتاب و عوامل محيطى و استفاده بيش ازحد از لوازم آرايشى يا تحريك و دستكارى پوست؛ تيرگى و كدورتى در پوست ايجاد مى‌شود كه با ليزرCo2 فركشنال قابل درمان است.
15

آیا بیمار MS خفیف می‌تواند لیزر فرکشنال کند؟

استرس می‌تواند باعث عود MS بشود، البته تصميم نهايى به عهده پزشك معالج است
16

آیا استفاده از روش RF برای برداشتن خال‌های سطحی در پوست‌های تیره ایجاد لکه می‌کند؟

منظورتان برداشتن خال با استفاده ازRF الكتروسرجرى است، خير اين روش با استفاده ازامواج با فركانس راديويى عمل مى‌كند و چون توسط رنگدانه‌هاى پوست جذب نمى‌شود هيچ ارتباطى به رنگ پوست ندارد.
17

آیا زگیل تناسلى باعث سرطان می‌شود؟

متاسفانه بله، البته در اکثرموارد سیستم ایمنى بیمارى رو مهار می‌کند ولى به هرحال شایع‌ترین علت سرطان گردن رحم و علت تعداد زیادى از نئوپلاسم‌هاى دستگاه تناسلى درهردوجنس زگیل‌هاى تناسلى هستند.

...  مقالات مرتبط  ...
۲۱ بهمن ۱۳۹۶
ضایعه رنگدانه ای پوست

روش های درمانی ضایعه های رنگدانه ای پوست

رنگ پوست و رنگدانه های ملانین رنگدانه های ملانین در تعیین رنگ پوست نقشی کلیدی و […]
۱۸ بهمن ۱۳۹۶
درمان تعریق بیش از حد

بوتاکس درمانی برای تعریق بیش ازحد

سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۰۴ بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد […]