برداشتن خال، زگیل و ضایعات پوستی

همه افراد ممکن است در طول زندگی خود ( ازکودکی تا پیری ) دچار ضایعات پوستی شوند. ضایعات پوستی در همه جای بدن می‌توانند ظاهر شوند.

انواع ضایعات پوستی:

۱-زگیل
۲-گوشت اضافه (اسکین تگ)
۳-خال
۴- لکه های لنتینگو
۵-خال های سبورئیک
۶-هایپرپلازی غدد سباسه
۷-میلیا
۸-سیرنگوما و.....

برخی از نمونه کارها

برداشتن ضایعات پوستی به دو دلیل زیبایی بدن و پزشکی-درمانی صورت می‌گیرد. حتی اگر قصد شما زیبایی باشد، با برداشتن هر ضایعه پوستی، از ریسک ابتلا به بیماری های پیشرفته تر ضایعات پوستی در امان خواهید بود. خوشبختانه اغلب ضایعات پوستی خوش خیم (benign) هستند. اما تشخیص و تمایز ضایعات پوستی از هم اهمیت دارد.

برای انتخاب روش درمان مناسب باید نوع ضایعه تشخیص داده شود. علاوه بر معاینه فیزیکی، اطلاعات بیمار شامل علایم پوستی، زمان بروز علایم، الگوی رشد و اندازه ضایعه، رنگ ضایعه و محل آن نیز در نظر گرفته می‌شوند.

انواع ضایعات پوستی (خوش خیم و بدخیم)

برخی ضایعات پوستی مادرزادی هستند. مانند خال، نشان تولد، کک مک های ارثی. در مقابل، برخی ضایعات بر اثر عفونت های قارچی، ویروسی، باکتریایی، میکروبی پدید می‌آیند. برخی دیگر ناشی از آلرژی به محیط یا ماده خاصی می‌باشند. خوشبختانه اغلب ضایعات پوستی خوش خیم هستند.

چند نمونه از ضایعات پوستی خوش خیم

خال رنگدانه دار

 

خال گوشتی پاپیولا (popular skin tag)

 

گوشت اضافه (آکروکوردون: acrochordon)

 

جوش های نرم رنگی (neurofibromas)

 

جوش های زرد در ناحیه پری اوربیتال چشم ها

 

زگیل دست

 

ملانوسیته یا خال های قهوه ای-سیاه روی پوست های روشن تر

چند نمونه از ضایعات پوستی بدخیم

ملانوما یا ضایعات پوستی سرطانی بدخیم (malignant melanoma)

 

ضایعه پوستی سرطانی غیر ملانوما: کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) (cutaneous squamous cell carcinoma)

 

ضایعه بدخیم کارسینوم سلول قاعده ای (BCC) (Basal cell carcinoma)

بیوپسی یا نمونه برداری از ضایعات پوستی تنها درموارد خاص و زمانی انجام می‌شود که به پزشک با توجه به علایم ظاهری ضایعه به بدخیمی‌آن ، شک کند .

روش های درمان ضایعات پوستی

۱-برش به وسیله تیغ یا قیچی

در این روش با ایجاد بی‌حسی موضعی در محدوده ضایعه، ‌با تیغ برش روی پوست ایجاد می‌شود که به دلیل خونریزی، آسیب بافت پوست، باقی ماندن جای بخیه توسط روش های دیگر جایگزین شده است .

۲-استفاده موضعی یا تزریق محلول (اسید)

۳-سوزاندن

سوزاندن، یکی از روش‌های قدیمی‌ برداشتن خال است. این روش ممکن است فرورفتگی چاله مانندی را در سطح پوست ایجاد کند. البته امروزه دستگاه‌های رادیو فرکانسی جایگزین دستگاه‌های کوتر شده‌اند که باعث می‌شود به ‌کار بردن این روش اثر کمتری روی پوست بگذارد. در هنگام از بین بردن ضایعات پوستی، کربن داخل سلول سوزانده می‌شود و موجب ایجاد لکه های سیاه در پوست می‌گردد.

۴- کرایو سرجری (cryotherapy)

معایب این روش این است که :باید چندین جلسه درمانی را تکرار کنید. زیرا چرخه انجماد و ذوب ضایعه باید بارها تکرار شود تا هدف نابودی کامل آن حاصل شود.

۵-لیزردرمانی

روش لیزر در برداشتن خال مثل روش سوزاندن است، با این تفاوت که در این روش به ‌جای جریان برق از امواج لیزر برای تخریب یا تراش خال استفاده می‌شود.از معایب این روش غیرقابل کنترل بودن میزان نفوذ آن، آسیب به پوست و ایجاد اسکار می‌باشد .

۶-آر اف و.......


رادیو فرکانسی و درمان ضایعات پوستی: RF الکترو سرجری-جدیدترین و بهترین روش ضایعات پوستی

 

از امواج رادیوفرکانسی (RF) برای جراحی پوست و برداشتن ضایعات پوستی مثل خال، زگیل، گوشت اضافه،  استفاده می‌کنند. این امواج فرکانس بالا و گرمای حداقل دارند.

دستگاه های الکتروسرجری rf، نسبت به کوترهای قدیمی‌برش دقیق تری ایجاد می‌کنند، به بافت سالم آسیب نمی‌زنند و درد و خونریزی کمتری ایجاد می‌کنند و در نهایت اسکار کمتری به جا می‌گذارند.

 

مزیت های رادیوفرکاانسی در مقایسه با روش های سنتی برداشتن ضایعات

در روش های سنتی زخم و خونریزی پیش می‌آید.

اما در رادیو فرکانسی

  • خون سریع لخته شده و زخم جای ضایعات زود التیام می‌یابد.
  • دقت و ظرافت بالا در برداشتن ضایعات پوستی-زیرا لایه لایه و مرحله ای انجام می‌شود.
  • بدون ایجاد فعالیت عفونی-باکتریایی
  • تورم کمتر، درد کمتر و فشار کمتر نسبت به چاقو یا تیغ و قیچی جراحی

به هیچ بخیه ای نیاز نیست بنابراین آسیب یا اسکار روی پوست ایجاد نمی‌شود.

  • از بین بردن لک های قهوه ای لتینگو (به علت تکثیر لوکالیزه ملانوسیت ها رخ می‌دهد شایعترین آن سولار لنتیگو است و در میانسالی رخ می‌دهد و به علت آسیب ناشی از آفتاب است.)
  • بدون درد است و با بی حسی موضعی ساده انجام می‌شود .

ملاحظات پس از درمان ضایعات پوستی

مراقب باشید پس از عمل به جایی برخورد نکنید. و ضربه ای به محل وارد نشود. اگر محل ضایعه نشیمن یا بخش زیرین و پشت بدنتان است، به مدت 24 ساعت رانندگی نکنید. اگر بیمار سالم باشد، طی 10 تا 14 روز پوست التیام می‌یابد. بعد از انجام الکتروسرجری، پزشک معالج آنتی بیوتیک های موضعی برای فرد تجویز می‌نماید . در صورت لزوم آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز می‌نماید .

نتیجه گیری

برای درمان ضایعات پوستی راههای متفاوتی وجود دارد. از روش های سنتی گرفته تا روش های مدرن جراحی، لیزر و رادیوفرکانسی. با توجه به توضیحات فوق، روش پیشنهادی ما برای درمان ضایعات پوستی رادیوفرکانسی است. / درمان اغلب ضایعات پوستی سرپایی انجام می‌گیرد. نیازی به بستری در بیمارستان نیست. 

برای مشاوره یا تعیین وقت، همین الان تماس بگیرید.

۱۵ ۱۷ ۲۰ ۴۴ (۰۲۱)

...  سوالات متداول  ...
1

آیا زگیل تناسلى باعث سرطان می‌شود؟

متاسفانه بله، البته در اکثرموارد سیستم ایمنى بیمارى رو مهار می‌کند ولى به هرحال شایع‌ترین علت سرطان گردن رحم و علت تعداد زیادى از نئوپلاسم‌هاى دستگاه تناسلى درهردوجنس زگیل‌هاى تناسلى هستند.
2

زوجی که دچار زگیل تناسلی هستند، ارتباط جنسی با استفاده از کاندوم، در عود و زیاد شدن زگیل‌ها تاثیر دارد؟ همچنین اگر زگیل‌ها را درمان نکنیم آیا باعث وسیع‌تر شدن آنها می‌شود؟

تماس مستقيم باعث سرايت زگيل تناسلى مى‌شود، كاندوم فقط در كاهش ريسك ابتلا از خانم مبتلا مؤثراست و بهتراست زگيل‌ها در اولين فرصت برداشته شود، زگيل اگردرمان نشود گسترش مى‌يابد بخصوص اگردستكارى شود.
3

آیا استفاده از روش RF برای برداشتن خال‌های سطحی در پوست‌های تیره ایجاد لکه می‌کند؟

منظورتان برداشتن خال با استفاده ازRF الكتروسرجرى است، خير اين روش با استفاده ازامواج با فركانس راديويى عمل مى‌كند و چون توسط رنگدانه‌هاى پوست جذب نمى‌شود هيچ ارتباطى به رنگ پوست ندارد.

...  مقالات مرتبط  ...
۲۱ بهمن ۱۳۹۶
ضایعه رنگدانه ای پوست

روش های درمانی ضایعه های رنگدانه ای پوست

رنگ پوست و رنگدانه های ملانین رنگدانه های ملانین در تعیین رنگ پوست نقشی کلیدی و […]
۲ شهریور ۱۳۹۶
استریا ترک پوستی

استریا (خطوط چاقی،لاغری) و راه های درمان آن

ترک های پوستی،استریا (striae) یا استرچ مارک (stretch mark) که بااسامی دیگری نظیر ترکهای حاملگی،خطوط چاقی […]