یکی از بیماری ها و مشکلاتی که امروزه افراد زیادی را درگیر کرده است، درمان زگیل تناسلی است. این بیماری هم در مردان و هم در زنان به یک اندازه شایع است. تقریبا زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی (genital warts) یکی از شایع ترین بیماری های پوستی و عفونی است که در گروه بیماری‌های آمیزشی (STD) قرار می‌گیرد. این بیماری در اثر تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده و از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد منتقل می‌شود.

برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی غرب تهران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

آنجایی که این بیماری به شدت سرایتی است، معمولا با اولین تماس جنسی سریعاً به بدن فرد منتقل می‌گردد و به دنبال آن زائده‌هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می‌آید. آمار ابتلا به زگیل تناسلی روز به روز در حال افزایش است و مبتلایان به دنبال راه های درمان سریع این عارضه هستند. این ویروس می‌تواند تا حد بسیار زیادی باعث سرکوب شدن سیستم ایمنی بدن گردد.

برای رزرو نوبت دکتر پوست مرزداران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

اما در صورتی که بتوانید از راهکارهای مختلف، ویتامین های متعدد را به بدن برسانید، قطعاً در راه درمان آن موفق خواهید بود. روش‌ های متعددی برای مقابله با این ویروس وجود دارند که البته هیچ کدام از آن‌ها ساده نیست و نیاز به تخصص‌ های پزشک دارد. همان طور که گفته شد این بیماری سیستم ایمنی را ضعیف می کند، پس با مصرف مکمل های غذایی می تواند روند این بیماری را کاهش دهید. دکتر قانعی در ادامه به بررسی تقویت سیستم ایمنی بدن برای زگیل تناسلی می پردازد.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی بافتی نرم و برجسته است که بر روی ناحیه تناسلی ظاهر می شود. این بیماری از طریق ارتباط جنسی منتقل میشود و نوع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) می باشد. زگیل تناسلی ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود. ویروس HPV شایع ترین نوع بیماری های آمیزشی یا جنسی می باشد. مردان و زنانی که روابط جنسی بیشتری دارند، بیشتر از سایرین در معرض آلودگی به ویروس اچ پی وی HPV یا زگیل های تناسلی هستند. بیماری HPV برای زنان خطرناک تر است زیرا برخی از انواع HPV می توانند سرطان دهانه رحم یا واژن را ایجاد کنند.

برای رزرو نوبت کلینیک لیزر غرب تهران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

ویروس HPV و ارتباط آن با سرطان

زگیل تناسلی از طریق روابط جنسی، دهانی، واژن و مقعد منتقل می شود. معمولاً از زمان انتقال ویروس تا ایجاد زگیل چندین هفته فاصله است. زگیل تناسلی همیشه با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، زیرا ممکن است این زگیل ها بسیار کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. همچنین ممکن است زائده های ایجاد شده شبیه گل کلم، صاف یا کمی زبر و حساس به لمس باشند. این بافت ها ممکن است به شکل یک خوشه زگیل یا فقط یک زگیل تنها ظاهر شوند.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی در اغلب موارد در اثر ویروس اچ پی وی HPV ایجاد می شود. 30 تا 40 نوع مختلف از ویروس HPV وجود دارد که تنها بر اندام تناسلی تاثیر می گذارد، اما فقط چند نوع آن باعث زگیل های تناسلی می شوند. ویروس HPV از طریق تماس پوست با پوست قابل انتقال است، به همین دلیل جزء بیماری های آمیزشی یا جنسی در نظر گرفته می شود.

برای رزرو نوبت و مشاوره جوانسازی 4 بعدی با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

این ویروس شیوع گسترده ای دارد، بر طبق اعلامیه منتشر شده از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اغلب افراد فعال از نظر جنسی در مراحلی از زندگی آن را دریافت می کنند. با این حال، ویروس همواره منجر به عوارضی مانند زگیل های تناسلی نمی شود. بلکه زگیل تناسلی معمولاً توسط نوع خاصی از ویروس HPV ایجاد می شود که از سایر ویروس های که باعث ایجاد زگیل در سایر نواحی بدن می شود، متفاوت است. به بیانی دیگر می توان گفت زگیل نمی تواند از دست کسی به اندام تناسلی گسترش یابد.

چگونه سیستن ایمنی بدن را در مقابله با زگیل تناسلی تقویت کنیم؟

ترک سیگار

مطالعات متعددی ارتباط بین سیگار کشیدن و HPV را اثبات کرده اند. بعضی از آن ها در زیر ذکر شده است؛

یک پژوهش نشان می دهد که سیگار کشیدن در زنانی که به سطوح بالایی از HPV مبتلا هستند، خطر ابتلا به سرطان دهانه ی رحم را تا 27 برابر افزایش می دهد. مصرف سیگار در زنانی که دائما به HPV پرخطر آلوده می شوند، می تواند به افزایش ریسک ابتلا به سرطان درجه بالای دهانه رحم منجر شود. نیکوتین موجود در سیگار، در مخاط دهانه ی رحم جذب می شود و این موضوع، توانایی بدن شما را برای پاکسازی ویروس از دهانه ی رحم کاهش می دهد.

زگیل تناسلی و نحوه درمان

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر موی زائد با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

همانطور که در بالا مشاهده کردید، سیگار کشیدن با کاهش ایمنی بدن شما، خطر ابتلا به عفونت بعدی را افزایش می دهد؛ بنابراین، اگر سیگار می کشید، ترک کنید، و سعی کنید در صورت امکان در معرض دود سیگار دیگران قرار نگیرید.

مصرف مولتی ویتامین

بیمارانی که مولتی ویتامین حاوی ویتامین های A, C, E و مکمل های کلسیم مصرف می کنند، بار ویروسی کمتری از HPV دارند. این ویتامین‌ ها آنتی ‌اکسیدان‌ هایی هستند که به محافظت از سلول‌ در برابر آسیب‌ های ناشی از رادیکال‌ های آزاد کمک می‌ کنند. و همچنین نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی و افزایش توانایی بدن برای پاکسازی ویروس از بدن دارند.

مصرف فولات

فولات یا همان ویتامین ب ۹ در سلامت بسیار مؤثر است. افرادی که به اندازه ی کافی فولات در رژیم غذایی خود دارند، کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بسیاری از زگیل ها، سرطان ها، مثل سرویکس، سینه، شکم، روده بزرگ و لوزالمعده، قرار می گیرند. شما می توانید فولات مورد نیاز خود را از طریق مکمل فولیک اسید یا به طور طبیعی در غذاهایی مثل اسفناج، آووکادو، پرتقال، سویا یا عدس، دریافت کنید.

مصرف DMT

دین دولیل متان می تواند به سیستم ایمنی کمک کرده و جلوی پیشرفت ضایعه های پوستی همچون زگیل تناسلی را بگیرد. با وجود اینکه این ماده به طور طبیعی در بروکلی یافت می شود، پیشنهاد می شود از کپسول های DIM هم استفاده شود.

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر فوتونا با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

سخن پایانی در باب درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک بیماری واگیردار و تقریبا بدون درمان است. که به همین علت اغلب افراد از این بیماری وحشت دارند. دکتر قانعی که یکی از پزشکان برجسته کشور هستند، توصیه می کند اول از همه استرس خود را کنترل کنید زیرا اضطراب باعث ضعف سیستم ایمنی می شود، و در مرحله بعد اگر دچار این بیماری هستید؛ برای کاهش روند درمان از مکمل های غذایی همچون، بروکلی، اسفناج، مولتی ویتامین ها و… استفاده کنید. و سعی کنید همیشه بهداشت فردی را رعایت کنید تا دچار این بیماری ها نشوید.