تیکسل یک سیستم فرکشنال غیرلیزری جدید است که برای ترمیم پوست کاربرد دارد و بر اساس تکنولوژی تخریب حرارتی-مکانیکی کار می‌کند. وقتی دندانه‌های صفحه تیتانیومی دستگاه تیکسل به پوست برخورد می‌کنند، انرژی حرارتی به پوست منتقل شده و میکروجراحت‌هایی ایجاد می‌شوند. این میکروجراحت‌ها، بدن را تحریک می‌کنند تا برای ایجاد پوستی سالم‎تر و انعطاف‌پذیرتر، کلاژن و الاستین بیشتری تولید کند. از درمان تیکسل می‌توان در کلیه نقاط صورت استفاده کرد، از جمله نقاط حساس پوست دور چشم و گردن.

تیکسل و لیزر از چه جهاتی با هم تفاوت دارند؟

لیزر نوعی تکنولوژی بر پایه تابش نور است. نور تابیده شده از لیزر در واکنش با پوست ایجاد گرما کرده و تاثیرات مورد نظر را بر پوست می‌گذارد. در مقابل، تیکسل نوعی تکنولوژی بر پایه انرژی حرارتی است. تیکسل که به یک صفحه با دندانه‌هایی از جنس تیتانیوم مجهز است، حرارت را به صورت مستقیم به پوست انتقال می‌دهد.

مزایای تیکسل نسبت به سیستم لیزر CO2 چیست؟

– استفاده از دستگاه تیکسل، یک روش غیرتهاجمی و بدون ناراحتی برای جوانسازی پوست به شمار می‌رود. در این روش فقط از انرژی حرارتی استفاده می‌شود و نتایج کار مشابه با لیزر CO2 است، با این تفاوت که تیکسل دوران نقاهت بسیار کمتری دارد.
– عملکرد تیکسل و لیزر CO2 تا اندازه‌ای شبیه به هم است. هر دو انرژی حرارتی را به پوست می‌رسانند و نتایج مشابهی هم دارند اما تیکسل حین درمان، به اندازه لیزر لایه‌های زیرین پوست را تخریب نمی‌کند.
– میکروکانال‌های ایجاد شده توسط تیکسل عاری از هرگونه بافت مرده هستند. این در حالی است که در درمان با لیزر CO2 کمی از این نوع بافت قابل مشاهده است.

مزایای استفاده از تکنولوژی تیکسل برای جوانسازی پوست
1. درمان غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست
2. درد کمتر، دوران نقاهت کوتاه‎تر و بهبود سریع
3. انتقال انرژی حرارتی به پوست و در نتیجه ایجاد میکروکانال‌هایی به واسطه پدیده تبخیر.
4. درمان ایمن بدون کم کردن از میزان تاثیرگذاری
5. تیکسل می‌تواند هم درمان‌های سایشی و هم غیرسایشی (تخریبی و غیرتخریبی) انجام دهد

لیفت صورت بدون جراحی ؛ معرفی و مقایسه معایب و مزایای ۷ روش اصلی لیفت غیر تهاجمی صورت

 

تیکسل چطور کار می‌کند؟

تیکسل دارای یک صفحه از جنس تیتانیوم با دندانه‌های بسیار کوچک از جنس مواد زیست-سازگار است که این دندانه‌ها به شکل هرم هستند. سطح نوک این هرم‌ها بسیار ریز و حدود 20 میکرون است و محدوده‌ای با مساحت 1 سانتی‌متر مربع را پوشش می‌دهند. این دندانه‌ها تا دمای 400 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شوند که دمایی مشابه حرارت ایجاد شده از اشعه‌های لیزر CO2 است. انرژی گرمایی ذخیره شده در دندانه‌ها، به سرعت و با در نظر گرفتن زمان و عمق تماس کنترل شده به پوست منتقل می‌شود و پوست این حرارت را فقط به مدت چند میلی ثانیه در خود نگه می‌دارد. از تیکسل می‌توان برای نفوذ به عمق‌های مختلفی از سطح پوست و با زمان‌های تماس تنظیم شده و متفاوتی استفاده کرد که تغییر هر یک از این تنظیمات برای اجرای درمان‌های متفاوت مورد نیاز است.

استفاده از تنظیمات نفوذ متوسط و زمان تماس زیاد به دستگاه تیکسل اجازه می‌دهد تا دقیقاً مثل یک لیزر سایشی عمل کند. این تنظیمات، راهکاری ایده‎آل برای بهبود وضعیت اسکار آکنه، استرچ مارک یا چروک‎های ریز پوستی محسوب می‌شود. در این شرایط، تیکسل می‌تواند بافت پوست را سفت کرده و منافذ بیش از اندازه باز پوستی و چروک‌های ریز را ترمیم کند. زمان تماس کوتاه و عمق نفوذ سطحی، کانال‌های باز در سطح پوست ایجاد می‌کند که از طریق این میکروکانال‌ها می‌توان مواد موثر فعال مانند کرم‌های ضد چروک، کرم‌های ضد لک و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) را وارد پوست کرد.

انرژی گرمایی به شیوه‌ای کاملاً ایمن و سریع به پوست منتقل می‌شود و در نهایت، تبخیر آب از سطح پوست صورت می‌گیرد و باعث شکل‌گیری میکرومنافذی در سطح پوست تحت درمان می‌شود. در این شرایط، لایه بیرونی پوست به شکلی کنترل شده بخار می‌شود تا احتمال هر نوع سوختگی بافت پوست از بین برود. دندانه‌های دستگاه تیکسل با استفاده از انرژی حرارتی، به صورت کنترل شده به سطح پوست برخورد می‌کنند و میکروجراحت‌هایی با مرزهای یکنواخت و مشخص ایجاد می‌کنند.

تیکسل،جدیدترین روش جوانسازی،درمان چین وجروک و کدرشدن پوست

 

 

از تیکسل برای درمان چه عارضه‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

به دلیل قابل تنظیم بودن عمق نفوذ و زمان تماس دستگاه تیکسل و همچنین به خاطر قابل انتخاب بودن نوع برنامه، از دستگاه تیکسل می‌توان برای درمان موارد زیر استفاده کرد:
* ترمیم اسکار آکنه
* ترمیم منافذ باز پوستی
* از بین بردن چروک‌های ریز
* ترمیم افتادگی پوست
* سفت کردن پوست
* جوانسازی پوست
* رفع استرچ مارک
* ترمیم چروک‌های متوسط تا شدید روی پوست صورت، بالای لب، چروک‌های پنجه کلاغی، چروک‌های روی گونه، بین دو ابرو، پیشانی، دور لب‌ها، کل صورت، گردن، ناحیه دکولته و دست‌ها.

 

 

نتایج حاصل از درمان با تیکسل

تیکسل نوعی تکنولوژی بر پایه انرژی حرارتی است. این دستگاه که به یک صفحه با دندانه‌هایی از جنس تیتانیوم مجهز است، حرارت را به صورت مسقیم به پوست انتقال می‌دهد. مزیت تیکسل این است که هیچ‌گونه عوارض جانبی برای چشم‌ها ایجاد نمی‌کند و حین انجام درمان نیازی به استفاده از تجهیزات محافظت از چشم وجود ندارد. بیماران معمولاً کمی حرارت را روی ناحیه مورد نظر از پوست خود احساس می‌کنند که کمی شبیه به آفتاب سوختگی است. این حالت طی حدود یک ساعت پس از جلسه درمانی از بین خواهد رفت. اندازه دندانه‌های دستگاه فقط 20 میکرون هستند و به همین خاطر هرگونه قرمزی پوست خیلی سریع و طی 48 ساعت پس از درمان کاملاً از بین خواهد رفت. همچنین، آثار به جا مانده روی پوست پس از درمان بسیار روشن هستند و به راحتی می‌توان آنها را با کرم‌های ضدآفتاب/ محصولات آرایشی مناسب پوشش داد. این بدان معناست که فرد می‌تواند از همان روز بعد از درمان دوباره به زندگی روزمره و سر کار خود برگردد. در نهایت توصیه می‌شود که روزهای پایانی هفته را برای انجام این درمان انتخاب کنید.