درمان قطعی زگیل تناسلی

در این قسمت قصد اشنایی بیشتر با زگیل تناسلی و انواع آن و همچنین راه های درمان قطعی زگیل تناسلی را داریم تا با بالا بردن سطح آگاهی شما عزیزان نسبت به این بیماری در بالا بردن سطح سلامت جامعه مان موثر باشیم.

قبل از هر چیز باید تعریف درستی از بیماری زگیل تناسلی داشته باشیم . علایم و مشخصات آن را به خوبی بدانیم . چقدر در معرض خطر ابتلای آن هستیم؟ اساسا این بیماری چه کسانی را درگیر میکند ؟ پیامد ناشی از آن چیست؟ راه های درمان قطعی زگیل تناسلی؟ همه و همه در این مقاله بیان شده است پس با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید .

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک بیماری پوستی شایع است که در ناحیه تناسلی خود را نشان میدهد . این بیماری که در واقع یک نوع تومر خوش خیم به حساب می آید. بسیار مسری است و عموما از طریق تماس جنسی با فرد مبتلا انتقال می یابد .

البته میدانیم این تنها راه سرایت نیست . گاهی ممکن است فرد بدون داشتن رابطه جنسی نیز به این بیماری مبتلا شود. مواردی مثل استفاده از تیغ اصلاح مشترک با فرد آلوده یا موارد مشابه دیگر از راه هایی هستند که امکان سرایت را به همراه دارد.

زگیل تناسلی چیست؟

این بیماری دوره نهفتگی (کمون ) دارد . ممکن است تا هفته ها یا سال هاطول بکشد تا ظاهر شود. با این حال فرد ناقل است و حتی در این دوره نهفتگی هم میتواند شریک جنسی خود را مبتلا کند. به همین دلیل است که بسیار شایع است و بدون این که خود فرد بداند در حال انتقال بیماری است.

در زیر ویدئویی از درمان ناقص زگیل تناسلی و دستکاری آن را مشاهده می کنید. دستکاری زگیل باعث شد تا یک زگیل به بیش از 60 زگیل افزایش یابد

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از راه روبوسی و دست دادن یا در آغوش گرفتن فرد بیمار یا حتی از راه خون قابل انتقال نیست . حتما باید با مناطق مرطوب ناحیه تناسلی برخورد داشته باشد تا از شخصی به شخص دیگر انتقال یابد.

این بیماری تحت هیچ شرایطی کشنده نیست . اصلا به مانند ایدز یا هپاتیت که از دیگر بیماری های مراقبتی هستند نمیباشد. بسیاری به غلط گمان میکنند این بیماری زاد اوری را مختل میکند درحالی که اینگونه هم نیست . هرچند که در دراز مدت و در صورت عدم درمان احتمال دارد بیماری های دیگر مثل بعضی سرطان هارا به دنبال داشته باشند و به طور غیر مستقیم روی این موضوع اثر گزار باشد .

همانطور که قبلا گفتیم زگیل تناسلی بسیار خوشخیم است. پس جای هیچ ترس و وحشتی نیست و باید بدانید درمان قطعی زگیل تناسلی امکان پذیر است. امروزه با مراجعه به اورولوژیست ها و متخصصین در این زمینه میشود این بیماری را به راحتی درمان کرد .

عامل ایجاد کننده این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی (hpv ) است . هیچ منبع باکتریایی ندارد. بنابراین مصرف انتی بیوتیک ها برای درمان ان بی تاثیر است.

عکس زگیل تناسلی

ویروس hpv چیست؟

hpv مخفف شده ی human papilloma virus به معنای ویروس پاپیلومای انسانی است. در رابطه با نام گزاری این ویروس باید گفت از انجایی که به تومورهای غیر سرطانی پوست پاپیلوما میگویند این ویروس را پاپیلوما نام نهادند.

پاپیلوما ویروس از ویروس های دی ان ای دو رشته ای است و بیش از 170 نوع مختلف از ان وجود دارد . از بین انها تقریبا 40 نوع انها میتوانند ناحیه تناسلی را درگیر کنند.

پس دریافتیم که این ویروس انواع مختلفی دارد . فقط مورد های محدودی از ان هستند که مخصوص ناحیه تناسلی هستند و بیماری مراقبتی را به دنبال دارند.

مثلا hpv های نوع 6 و 11 و 16 و 18 از مواردی هستند که زگیل تناسلی ایجاد میکنند. این ویروس ها در دراز مدت ممکن است سرطان دهانه رحم ,سرطان دهانه واژن , سرطان الت تناسلی مردان و سرطان مقعد را سبب شوند. پس بهتر است در صورت مشاهده کوچکترین علایم سریع به پزشک مراجعه کرده و برای درمان ان اقدام کنید.

بهترین راه مقابله با زگیل تناسلی پیشگیری از ان است و استفاده از واکسن توصیه جدی و مهمی است که در این زمینه میشود انجام داد

واکسن ویروس hpv

واکسن گارداسیل : این واکسن اولین واکسن مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا است . برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی کاربرد فراوان دارد و به تایید fda وارد بازار شده است.

از این واکسن در نوع های 2 ظرفیتی , 4 ظرفیتی و 9 ظرفیتی موجود است . به این معنا است که به عنوان مثال واکسن گارداسیل 4 ظرفیتی دارای چهار سویه hvp است و میتواند 4 نوع از پاپیلوما هایی که ارتباط نزدیکتری با سرطان دهانه رحم دارند( 6 و 11 و 16 و 18) را پوشش دهد.

پس میشود دریافت که بهترین نوع ان گارداسیل 9 ظرفیتی است .که علاوه بر ان 4 ژنوتیپ میتواند علیه ژنوتیپ های 31 و 33 و 45 و 52 و 58 نیز ایمنی حاصل کند

واکسن گارداسیل قدرت پیشگیری تا 90 درصد برای زگیل تناسلی را دارد . بهتر است واکسیناسیون در سنین 11 تا 12 سالگی برای دختران و پسران انجام شود . اگر تحت هر شرایطی این روند رعایت نشد تا سن 25 سالگی حتما انجام شود.

این واکسن هم مثل سایر واکسن ها توانایی درمان بیماری را ندارد اما میتواند از بروز ان جلوگیری کند و ایمنی لازم را به وجود اورد.

این واکسن طبق برنامه ی واکسیناسیون در سه دوز نیم میلی لیتری طی 6 ماه از طریق مراکز بهداشتی تزریق میشود .

بهتر است قبل از اولین نزدیکی فرد این واکسن را دریافت کرده باشد تا از عواقب احتمالی ان دور بماند.

انواع زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی به شکل های مختلفی در اندازه و رنگ های متفاوت خود را نشان میدهند . گاهی بزرگ اند و سطح وسیعی را اشغال میکند و گاهی ریز و کوچک اند.

ممکن است مسطح و صاف باشند یا برجسته و گوشتی . در رنگ های مختلف مثل قهوه ای , صورتی یا حتی سفید و خاکستری نیز دیده میشوند.

حتی محل هایی که ظاهر میشوند متفاوت است. ممکن است بخش های بیرونی که قابل دیدن است وجود داشته باشند یا بخش های درونی دستگاه تناسلی و مقعد یافت شوند.

در بعضی موارد به صورت تکی هستند اما گاهی کنار هم جمع میشوند و ظاهری شبیه به گل کلم به خود میگیرند.

زگیل های تناسلی قسمت های مختلف ناحیه تناسلی و مقعد را درگیر میکنند . طبیعتا ظاهر نا خوش ایندی دارند و در مواردی خارش و سوزش و التهاب را به دنبال دارند و فرد مبتلا را با شرایط دشواری روبرو میکنند.

زگیل تناسلی در مردان

بسیاری از مردان که از نظر جنسی فعال هستند در زندگی خود این بیماری را تجربه میکنند. داشتن شرکای جنسی زیاد, تماس با واژینال و مقعد الوده به ویروس, عدم استفاده از کاندوم, داشتن رابطه جنسی دهانی و همچنین دریافت نکردن واکسن از عوامل بالا بردن شانس ابتلا به این بیماری است

این زائده ها میتوانند روی الت تناسلی مردان ,دور بیضه ها ,کشاله ران و حتی مقعد انها دیده شوند . که با معاینه پزشک و انجام ازمایشات تشخیص ویروس پاپیلوما راحت تر قابل شناسایی اند.

نباید هر برامدگی یا توده گوشتی را با زگیل تناسلی اشتباه گرفت.

پاپول مرواریدی از برجستگی هایی است که ممکن از در ناحیه سر کلاهک الت تناسلی مردان ایجاد شود . کاملا بی ضرر است و گاها توسط خود فرد با زگیل تناسلی اشتباه گرفته میشوند. این زائده ها برخلاف زگیل تناسلی اصلا مسری نیستند و نباید هیچ گونه نگرانی ای بابت ان داشته باشید.

.: ویدئویی کوتاه از زگیل تناسلی در زیر آمده است :.

زگیل تناسلی در زنان:

زگیل تناسلی در بانوان میتواند در قسمت های اطراف واژن ,لابیا ها , ورودی مجرای ادراری , کلیتوریس , پرینه , دهانه رحم , اطراف مقعد و حتی قسمت های داخلی ان ایجاد شود .

استفاده از کاندوم های مخصوص بانوان تا حدی خطر انتقال را کاهش میدهد اما به طور کامل خیر.

بسیاری به اشتباه فکر میکنند این بیماری در دوران بارداری میتواند به جنین منتقل شود . اینطور نیست اما در هنگام زایمان طبیعی خطر انتقال به نوزاد وجود دارد. بر همین اساس است که متخصصین توصیه میکنند در صورتی که مادر به زگیل تناسلی مبتلا است زایمان به صورت سزارین صورت گیرد.

زگیل تناسلی در زنان باردار میتواند دفع ادرار را سخت کند و مشکلاتی را به همراه داشته باشد. پس بهتر است زنان قبل از حاملگی به درمان قطعی زگیل تناسلی اقدام کنند. و از مشکلات احتمالی برای خود و فرزند خود جلوگیری کنند.

راه های تشخیص زگیل تناسلی برای درمان قطعی

همانطور که گفته شد زگیل ها ظاهر مشخصی دارند و با معاینه توسط پزشک قابل شناسایی اند

اما در مواقعی ممکن است قسمت هایی که قابل دید نیستند مثل بخش های داخلی دستگاه تناسلی یا مقعد را الوده کرده باشند که در این صورت با روش های دیگری قابل تشخیص اند .

تست پاپ اسمیر :

این روش تشخیص مخصوص بانوان است و به طور معمول به همه ی زنان توصیه میشود هر سه سال یکبار این تست را انجام دهند تست پاپ اسمیر علاوه بر شناسایی زگیل تناسلی سایر عفونت ها و بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی بانوان را نیز نشان میدهد.

در این روش دهانه رحم به وسیله اسپکولوم باز میشود و سپس با یک برس استریل از سلول های محل نمونه برداری میشود و در ازمایشگاه بررسی های لازم انجام میشود. خانم های باردار هم میتوانند از این روش استفاده کنند و خطری جنین را تهدید نمیکند.

کولپوسکوپی و بیوپسی :

این راه تشخیص هم مخصوص بانوان است و دقیق تر از پاپ اسمیر است و درصد خطای ان بسیار کمتر است . در این روش پزشک میتواند با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ که دارای دو چشمی بسیار دقیق است داخل واژن را به وضوح ببیند و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک میتواند تصویر انرا در مانیتور به طور دقیق تری بررسی کند حتی میتواند از این مورد های مشکوک نمونه برداری کند که به این کار بیوپسی میگویند .

دقت این روش 99 درصد است و هیچ گونه عارضه ای ندارد گاهی ممکن است به خاطر عمل بیوپسی کمی لکه بینی مشاهده شود .

آزمایش خون :

با انجام ازمایش خون میتوانیم انتی بادی مربوط به hvp را در خون تشخیص دهیم و بگوییم فرد زمانی در معرض این ویروس بوده است . بنابراین نمیتواند به طور دقیق نشان دهد که هم اکنون و در این محدوده زمانی فرد به این ویروس مبتلا هست یا خیر .

زگیل پیشانی

انواع درمان قطعی زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی راه های متعددی وجود دارد که با تشخیص پزشک بهترین ان با توجه به نوع زگیل و گستردگی ان تجویز میشود.

کرایو تراپی :

کرایو تراپی یا سرما درمانی در مطب ها در زمان کم از 10 دقیقه انجام میشود.

در کرایوتراپی نیتروژن مایع در دمای 196- توسط وسیله ای به نام کرایواسپری بر روی زگیل پاشیده میشود (هرچند که از دیگر گاز های مایع از جمله دی اکسید کربن هم میتوان استفاده کرد )

گاهی به غلط تصور میکنند که این یخ زدگی است که باعث از بین رفتن زگیل میشود اما نه . در واقع این انتقال گرمای بعد از فریز کردن است که باعث از بین رفتن زگیل ها میشود .

همانطور که میدانیم نیتروژن در دمای 196- درجه سانتی گراد به محل مورد نظر اسپری میشود پس حتی دمای معمولی بدن هم میتواند انرا به جوش بیاورد.

بعد از این که نیتروژن به بافت مورد نظر اسپری شد یخ زدگی اتفاق می افتد و پس از ان پزشک صبر میکند تا دمای نرمال بدن این انجماد را ذوب کند . در صورت لزوم دوباره ان قسمت را منجمد کند.

نیتروژن مایع باعث تخریب دیواره سلولی میشود ودر نتیجه بافت زگیل را از بین میبرد و در پایان باعث التهاب ان قسمت میشود .

مدت زمان بهبودی در این روش

بعد از کرایوتراپی حدودا دو هفته زمان میبرد تا بهبود کامل حاصل شود و تا پایان این دوره فرد نباید رابطه جنسی داشته باشد.

معمولا در این مدت بیمار کمی درد و سوزش دارد و گاهی شاهد زخم و تاول هم هست

اگر تاول ها سر باز کردند باید به خوبی ضد عفونی شوند تا از بروز هر گونه عفونت جلوگیری شود

از مزایای این روش میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

سریع است, اسیب کمتری دارد ,ارزان تر است و مطمئن

بعد از کرایوتراپی اگر با تب , خونریزی پی در پی , ترشحات بد بو یا زرد رنگ و درد مداوم روبرو شدید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

کرایوتراپی برای افراد مسن و کودکان با احتیاط بیشتری انجام میدهند چون احتمال تشکیل تاول و اسکار شدگی در انها بیشتر است .

الکتروکوتر:

در این روش پزشک از جریان الکتریسیته استفاده میکند و با یک دستگاه الکتریکی کم ولتاژ بافت زگیل را گرم و در نهایت میسوزاند .

در صورتی که این روش درمان برای بیمار تجویز شود باید از چند روز قبل مصرف داروهایی که انعقاد خون را کاهش میدهند و به عبارتی رقیق کننده های خون هستند مثل اسپرین , ایبو پروفن , وارفارین و مثل انها را قطع کند.

در الکتروکوتر پوست ناحیه مورد نظر را تمیز میکنند . برای جلوگیری از سوختگی محل را با ژل مخصوص پوشش میدهند و از بی حسی موضهی استفاده میشودد تا بیمار کمترین درد را متحمل شود

بعضی از مراجع کنندگان گمان میکنند جریان برق به کل بدنشان اعمال میشود . در صورتی که چنین نیسن و جریان برق را به هیچ وجه وارد بدن فرد نمیکنند. بلکه فقط ناحیه هایی که با نوک پروب (وسیله سوزنی شکل) در تماس اند و قصد از بین بردن ان را داریم در معرض الکتریسیته قرار میگیرد . معمولا زگیل ها با یک جلسه درمان از بین میروند .

لیزر درمانی :

در لیزر درمانی پرتو های نور با شدت زیادی به صورت مستقیم به زگیل ها تابیده میشوند

باور غلطی که در باره لیزر زگیل ها وجود دارد این است که دود ناشی از لیزر باعث پخش شدن ویروس ان به سایر نقاط میشود.

امروزه با پیشرفت دستگاه ها و محصولات پزشکی این نگرانی بی مورد است . زیرا دستگاه وکیوم دود ناشی از لیزر را در خود میکشد و در نهایت به وسیله فیلتر های نانو تصفیه و از فضای محیط کار خارج میکند.

لیزر زگیل های تناسلی به مهارت و تخصص خاصی نیاز دارد . نسبت به سایر روش های درمان هزینه بالا تری دارد و سرعث بهبود ان نیز بالاتر است.

بعد از لیزر از کرم های انتی بیوتیک روی محل مورد نظر استفاده کنید و سعی کنید تا حد امکان محل مورد نظر را خشک نگه دارید.

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر فوتونا با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

جراحی:

از این روش معمولا زمانی استفاده میشود که زگیل تناسلی حجم بالایی داشته باشد و سایر روش ها تاثیر چشمگیری حاصل نکنند .در جراحی زگیل های تناسلی معمولا بیهوشی کامل بیمار را داریم و بخش های مورد نظر را با استفاده از وسایل و تجهیزات مختلف از پوست جدا میشود . محل را با بخیه میبندند در این روش معمولا جای زخم باقی میماند . دوره بهبود طولانی تری دارد و مراقبت های بیشتری را بعد از عمل میطلبد .

درمان با اسید :

گاهی در صورت خفیف بودن زگیل های تناسلی پزشک تشخیص میدهد که با استفاده از اسید های خاصی این زائده قابل درمان است.

برای سرعت بخشیدن به روند لایه برداری باید بعد از هر بار استفاده از اسید بافت های مرده روی پوست را به ارامی پاکسازی کنید

باید از برخورد اسید با قسمت های سالم پوست جدا جلوگیری کنید این روش را معمولا برای نواحی حساس به کار نمیبرند.

پماد یا کرم :

این روش نیز گاهی به کار میرود منتها زمان بر و طولانی ست.

درصورتی که تشخیص پزشک استفاده از پماد و کرم ها است باید قبل از مصرف محل را به خوبی تمیز کنید . حتما از لباس زیر های نخی استفاده کنید در هنگام مصرف دقت لازم را داشته باشید تا پماد به بخش های حساس تر از جمله قسمت های داخلی واژن برای خانم ها برخورد نداشته باشد . که در این صورت تورم و سوزش را به همراه دارد .

هشدار: تحت هیچ شرایطی از محصولات و دارو های درمان زگیل تناسلی بدون مشورت و تجویز پزشک استفاده نکنید این کار ممکن است سوختگی های شدید و غیر قابل جبرانی را به بار اورد

بهترین روش های درمان قطعی زگیل تناسلی

با توجه به بررسی هایی که روی انواع روش های درمان قطعی زگیل تناسلی انجام دادیم و با شناخت و مقایسه هرکدام انها میشود با توجه به نوع و گستردگی زگیل ها بهترین روش درمان را برگزید.

لازم است بدانیم حتی اگر زگیل های های تناسلی را به طور کامل از بین ببریم باز هم ویروس ان به صورت غیر فعال در خون وجود دارد . هر گاه سیستم ایمنی بدن ضعیف شود میتواند به صورت فعال بروز کند و امکان ابتلای مجدد به بیماری و حتی انتقال به شریک جنسی فرد مبتلا وجود دارد .

داشتن رژیم غذایی سالم , ورزش کردن , دوری از مواد مخدر و الکل و داشتن روابط جنسی محافظت شده از بروز مجدد این بیماری و ظاهر شدن مجدد زگیل ها جلوگیری میکند .

.: گفتگویی ویدئویی با یکی از بیماران مبتلا به زگیل تناسلی :.

مشاوره درباره درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی هم مانند هر بیماری دیگر نیاز به درمان و رسیدگی دارد و نباید هیچ گونه تعللی در آن کرد . اگر ویروس hpv از نوع کم خطر (نوع 6 و 11) باشد فقط باعث بروز زگیل روی نواحی مورد نظر میشود . به راحتی قابل درمان است و مشکل خاصی فرد را تهدید نمیکند. اما اگر از انواع پر خطر ان (16 و 18) باشد میتوانند سلول های غیر طبیعی را به وجود اوردند . در صورت عدم توجه و رسیدگی برای درمان منجر به بروز برخی سرطان ها شوند .

پس در صورت هر گونه مشاهده علایم این بیماری به مراکز مربوطه مراجعه کنید. از مشورت با پزشک متخصص یا ارولوژیست هیچ ترس و خجالتی نداشته باشید.

این بیماری بسیار شایع است و بسیاری از زنان و مردان با ان مواجه میشوند. داشتن استرس و خجالت و پنهان کاری فقط درمان قطعی زگیل تناسلی را سخت تر و کند تر میکند . پس نباید باور های غلط و بی مورد باعث به تاخیر انداختن روند درمان شود.

مرکز درمان قطعی زگیل تناسلی دکتر قانعی

چنانچه مشکوک به ابتلا به زگیل تناسلی هستید میتوانید با مراجعه به مرکز درمان قطعی زگیل تناسلی دکتر قانعی همه ی نگرانی های خود را پایان دهید . و با بهترین روش های درمان از شر زگیل های تناسلی خلاص شوید .

این مرکز درمان با دارا بودن کادری مجرب و نیروهای متخصص توانسته سطح بالایی در بین مراکز درمانی کسب کند . رضایت بالای مراجعه کنندگان به مرکز درمان زگیل تناسلی دکتر قانعی نشان از مهارت و کیفیت بالای این مرکز درمانی در ارائه ی خدمات و کمک رسانی به مردم است

اگر به دنبال مرکزی قابل اعتماد و مطمئن هستید پیشنهاد ما مرکز درمان زگیل تناسلی دکتر قانعی است.

سایر خدمات: برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر لیپولیز با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.