برای از بین بردن موهای زائد راه های متفاوتی همچون: لیزر، شیو به وسیله ژیلت، اپلاسیون، موچین و… وجود دارد. لیزر موهای زائد یک عمل زیبایی غیر تهاجمی است که تضمینی ترین روش برای از بین بردن موهای ناخواسته صورت و بدن در دنیا محسوب می شود. برای برخی از افراد، لیزر موهای زائد روی بدن نتایج دائمی یا تقریباً دائمی را به همراه دارد.

برای برخی دیگر هم ممکن است کاهش زیادی در میزان و ضخامت موهایی که با گذشت زمان دوباره رشد می کنند، مشاهد شود. اما متاسفانه برای افرادی دیگر که تعدادشان هم کم نیست نه تنها از لیزر نتیجه نمی گیرند بلکه با رویش بیشتر مو هم مواجه می شوند. جواب نگرفتن از لیزر موهای زائد بدن مشکلی است که این روزها بسیاری از افراد با آن مواجه اند. این مشکل دلایل متعددی دارد. همراه سایت دکتر قانعی باشید تا با علت های نتیجه نگرفتن از لیزر موهای زائد مطلع شوید.

علت های نتیجه نگرفتن از لیزر موهای زائد

در این قسمت به تمام علت های نتیجه نگرفتن از لیزر موهای زائد پرداخته می شود:

برند دستگاه لیزر

برخی دستگاه ها دارای طیفی از طول موج ها نوری هستند و طول موج مشخصی مانند لیزرهای الکس، دایود و اندی یاگ ندارند. این لیزرها پس از تابش به سطح پوست، فولیکول مو را تحت تاثیر قرار داده و موجب تخریب آن می گردد. در صورتی که دستگاه های بر پایه نور قدرت نفوذ کمتری دارند و امکان دارد به فولیکول مو در برخی موارد نرسند. دستگاه های IPL از جمله دستگاه های بر پایه نور هستند که معمولا موجب طولانی تر شدن دوره خواب مو می شوند و ممکن است پس از چندماه رشد مو به حالت اولیه باز می گردد. همچنین انواع دستگاه ها با برند های متفرقه چینی که در برخی کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرد می تواند کارایی لازم را نداشته باشد.

طول موج لیزر

سه فناوری موجود در لیزر شامل الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر، دایود با طول موج 810 نانومتر و اندیاگ با طول موج 1064 نانومتر می باشد. هر یک از این موارد مناسب رنگ پوست و موهای متفاوتی می باشد. بدین منظور انتخاب درست دستگاه بر اساس پوست و موی شما در جوابدهی لیزر و همچنین عدم آسیب به پوست بسیار موثر می باشد.

چرا باید لیزر موهای کل بدن را انتخاب کنید؟

به تناسب مو و پوست شما انتخاب درجات پایین تر طول موج موجب عدم جوابگیری و انتخاب درجات بالا موجب آسیب به پوست و عارضه می گردد. بنابراین همواره برای لیزر به مراکز معتبر و دارای دستگاه های با برند معتبر مراجعه نمایید.

مشکلات هورمونی

وجود برخی بیماری های هورمونی که به هم ریختگی هورمونی را به همراه دارد و همچنین تیروئید یکی از عوامل جواب نگرفتن از لیزر موهای زائد می تواند باشد. پس حتما در این صورت چکاب کامل را انجام دهید. حتی علت وجود برخی موهای زائد ضخیم در بدن و صورت می تواند زمینه هورمونی داشته باشد. لازم است بدانید لیزر بر موهای زائد بر پایه مشکلات هورمونی تاثیری ندارد. وجود برخی بیماری ها مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک، تومور و بیماری های غده فوق کلیه، دلایل ژنتیکی و ارثی، تیروئید، افزایش تستوسترون پس از یائستگی و… می تواند موجب رشد موهای زائد و عدم نتیجه گیری نیز گردد.

نوع پوست و مو

مکانیزم تمامی لیزر ها جذب از طریق رنگدانه های فولیکول مو می باشد. بنابراین لیزر روی موهای تیره و پوست روشن بهترین تاثیر را دارد. معمولا نتیجه لیزر در موس کرکی و روشن ایده آل نمی باشد. برای موهای کرکی معمولا از IPL و یا لیزر الکساندرایت در تعداد جلسات بالا استفاده می شود که شاید تا حدودی نتیجه دهی داشته باشد. این نکته را مد نظر داشته باشید که لیزر موهای کرکی در برخی افراد می تواند موجب تیره و ضخیم شدن موها پس از رشد و نتیجه عکس شود. بنابراین پیش از لیزر حتما می بایست مورد معاینه پزشک قرار بگیرید تا روش درست انتخاب گردد.

تعداد جلسات

مو به طور کلی شامل چهار مرحله رشد می باشد که در هر فرد مدت زمان آن مطابق با الگوی رشد مو وی می باشد.

  • آناژن (مرحله رشد مو)
  • کاتاژن (مرحله انتقالی)
  • تلوژن (مرحله استراحت)
  • اگزوژن (مرحله ریزش)

لیزر موهای زائد در هر جلسه فقط روی موهایی که در چرخه و یا فاز رشد (آناژن) قرار دارد تاثیر می گذارد. بنابراین پس از جلسات اولیه لیزر شاهد رشد مو خواهید بود که در واقع این موها همان موهایی هستند که در مرحله غیر رشد و استراحت قرار داشتند. بنابراین لیزر روی آن ها تاثیری نداشته است. و این می تواند دلیل نریختن مو بعد از لیزر که برخی افراد از آن شکایت دارند باشد. نگران نباشید با تکرار جلسات اکثر موهای زائد در فاز رشدشان مورد هدف قرار می گیرند و این موها معمولا پس از 1 الی 2 هفته شروع به ریزش می کنند.

مهم ترین اقدامات قبل و بعد از لیزر موهای زائد

فاصله بین جلسات

فواصل زمانی بین جلسات و تکرار آن به منظور قرارگیری تمام موها در فاز رشد می باشد. زیرا لیزر تنها بر روی موهای در فاز رشد تاثیر می گذارد. فواصل معمولا برای موهای بدن 2 ماه و برای صورت 1 ماه تعیین می شود. تعداد جلسات لیزر موهای زائد بین 4 الی 12 جلسه می باشد که در اکثر خانم ها این تعداد بین 4 الی 8 جلسه کافی است.

در واقع تا زمانی که تنها 20 الی 30 درصد از موهای نازک و کرکی شما باقی ماند زمان پایان جلسات لیزر می باشد. تکرار جلسات یادآوری بستگی به ژنتیک و جنس مو هر فرد دارد. در صورتی که شاهد بیشتر شدن موها بودید بعد از 6 ماه الی 1 سال یک جلسه یادآوری نیاز می باشد.

داروهای مصرفی

استفاده از برخی داروها مانند کورتیزون خوراکی، فنی توئین، ماینوکسیدیل و تستوسترون و برخی داروهای هورمونی دیگر می تواند موجب عدم جواب گرفتن از لیزر شود.

سخن پایانی در باب لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یکی از آسان ترین راه ها برای از بین بردن موهای زائد است. تقریبا تمام افرادی که لیزر موی زائد انجام می دهند از نتیجه بسیار راضی هستند. در این بین افرادی نیز وجود دارند که هیچ گونه جوابی نمی گیرند. این افراد ممکن است به علت های مختلفی که سایت دکتر قانعی در این مقاله به آن پرداخت از لیزر نتیجه معقولی نگیرند. پس حتما قبل از لیزر موهای زائد یک جلسه با پزشک مشورت های لازم را انجام دهید و سپس به انجام آن اقدام کنید.