آیا می توان بعد از کاشت مو، موها را کوتاه کرد؟

کوتاه کردن موها پس از کاشت مو یک نکته ی کلیدی و بسیار ظریف است. به همین دلیل بسیاری از بیماران مشتاقانه می خواهند بدانند که چه زمانی و چگونه می توانند موهای خود را کوتاه دهند. در این مقاله به برخی از نکات کلیدی که باید قبل از اولین مراجعه به آرایشگاه دانست، اشاره شده است.

اینکه فرد می تواند موهای خود را پس از کاشت مو کوتاه کند یا خیر تا حد زیادی بستگی به این دارد که از چه نوع روش جراحی استفاده شده است. بیمارانی که پیوند موی FUE را انجام داده اند معمولاً می توانند موهای خود را بسیار کوتاه کنند. حتی تعدادی از بیماران وجود داند که پس از جراحی FUE موفق به تراشیدن موهای خود می شوند. با این حال، افرادی که تحت عمل جراحی FUT  قرار گرفته اند ممکن است لازم باشد که موهای خود را کمی بلندتر نگه دارند. به این دلیل که جای زخمی که به دلیل جراحی باقی می ماند را پنهان کنند.

برای کاربرد میکرونیدلینگ  و رزرو نوبت با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

درباره روند کاشت مو

قبل از ورود به جزئیات، بهتر است درباره ی چگونگی کاشت مو و اتفاقاتی که در حین کاشت مو رخ می دهد، صحبت شود.

دو روش اصلی کاشت مو امروزه استفاده می شود:  که شامل استخراج یا برداشتن واحد فولیکولیک (FUE) و انتقال واحد فولیکولار (FUT یا Strip) است.

در طی فرآیند FUE ، ناحیه ی اهدا کننده ی پوست سر تراشیده می شود. پیوندهای واحد فولیکولی با استفاده از دستگاهی به نام پانچ به مساحت 8/0 تا 1 میلی متر از پوست سر جدا می شوند. سپس گرافت ها در شکاف های ریزی در ناحیه ی بدون مو (محل گیرنده) قرار می گیرند. این روش با دقت بر روی پوست بیمار اجرا می شود. ممکن است یکسری جای زخم کوچک در حین انجام این عمل ایجاد شود. در بیشتر موارد با چشم غیر مسلح به سختی قابل مشاهده است.

برای درمان جای جوش با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

روش FUT شامل برداشتن یک نوار سالم از پوست دارای مو از ناحیه ی اهدا کننده ی سر است که به طور معمول در ناحیه ی پس سری واقع شده است. سپس این نوار به گرافت های کوچک واحدهای فولیکولی منفرد از یک تا چهار تار تقسیم می شوند. همانند FUE ، این واحدها سپس در برش های ریزی در نواحی گیرنده ی پوست سر کاشته می شوند. محل نوار اهدا کننده با استفاده از بخیه های کوچک بسته می شود. پس از التیام، جای زخم خطی شکل نازکی باقی می ماند.

درمان ریزش موی ارثی یا آلوپسی آندروژنتیک (Androgenetic Alopecia)

عمدتاً از روش FUE برای جراحی های مو استفاده می شود. زیرا جای زخم های دائمی برای طولانی مدت باقی نمی ماند (پس از یک هفته بهبود می یابد). تقریباً بدون درد است و زمان لازم برای بهبود کامل بیماری نیز بسیار کوتاه می باشد.

چه مدت بعد از کاشت مو می توان موهای خود را کوتاه کرد؟

بهترین حالت این است که فرد منتظر تأیید پزشک باشد. علاوه بر این، بسیار مهم است که تا بهبودی کامل زخم ها صبر کرد، در غیر این صورت اگر موها کوتاه شود و یا از برخی محصولات نامناسب استفاده شود، خطر ریزش پیوندها وجود دارد.

برای درمان افتادگی پلک بدون جراحی با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

پس از کاشت مو، در قسمت گیرنده ی پوست سر مقداری جرم ایجاد خواهد شد. همچنین ممکن است برخی از تورم ها و ناراحتی های اولیه نیز تجربه شوند، گرچه این حالات به زودی فروکش می کنند. در 5 روز اول، گرافت های تازه کاشته شده ی مو بسیار شکننده هستند و باید مراقب بود که آنها را لمس نکرد.

معمولاً به بیماران توصیه می شود که برای کوتاه کردن موهای خود 8 تا10 روز صبر کنند. در این مرحله، گرافت ها ایمن هستند. و باید بدون آسیب رساندن به آنها و یا به خطر انداختن روند بهبودی، موها را کوتاه کرد. با این حال، هرچه بیشتر صبر کرد، جای زخم و قرمزی بهتر برطرف می شود و ضخامت موهای فرد بیشتر می شود. همچنین لازم به ذکر است که رشد قابل توجه موهای جدید معمولاً تا حدود 4 ماه پس از کاشت مو اتفاق نمی افتد.

اکثراً بیماران بیشترین رشد مو را پس 5 تا 12 ماه مشاهده می کنند. حقیقت این است که تولید موهای جدید معمولاً 3 ماه طول می کشد و این اتفاق کم کم رخ  می دهد. در ابتدا موهای جدید کاملاً نازک خواهند بود. اما بعداً به تدریج ضخامت آنها افزایش می یابد. سرانجام بعد از 5 یا 6 ماه از عمل، موها 5 تا 7 سانتی متر رشد کرده و از ضخامت و تراکم خوبی برخوردار خواهند بود. رعایت دستورالعمل های پزشکی و ارائه مراقبت های لازم برای کمک به بهبود و رشد مو مهم است.

راهكارهایی طبيعی براي داشتن موهایی ضخيم تر، بخش اول

برای جوانسازی پوست صورت و رزرو نوبت با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

بعد از کاشت مو چقدر می توان موها را کوتاه کرد؟

پاسخ این سوال به نوع کاشت مو و میزان زخم های ایجاد شده بستگی دارد. در مراحل اولیه پس از کاشت مو، برخی از مردان مدل موی کوتاه را انتخاب می کنند تا تفاوت طول موهای طبیعی خود را با موهای جدید پنهان کنند. سایر بیماران اما ترجیح می دهند برای پوشاندن مناطق تحت درمان که هنوز در حال رشد هستند، موهای بلندتری انتخاب کنند. برای مشاوره در مورد اینکه کدام مدل مو می تواند برای فرد بهتر باشد باید با کلینیک مربوطه و یا آرایشگر صحبت کرد.

آیا می توانم بعد از کاشت مو سر را تراشید؟

بله، امکان تراشیدن سر پس از کاشت مو به روش FUE وجود دارد. با این حال حداقل تا 3 ماه پس از جراحی نباید مناطق تحت درمان را اصلاح کرد. زیرا تیغ می تواند به پوست سر آسیب برساند و حتی هنگام کشیدن مو باعث از بین رفتن فولیکول های پیوند شده نیز بشود.

نکات پیرایش بعد از کاشت مو

هنگامی که پوست سر بهبود یابد و موهای جدید فرصت رشد پیدا کنند، فرد می تواند آن را به دلخواه اصلاح کند. بسیار مهم است که هنگام استفاده از قیچی مخصوصاً در مناطق اهدا کننده و گیرنده پوست سر بیشتر احتیاط شود. زیرا حتی پس از از بین رفتن پوسته ها، جای زخم می تواند برای مدتی کاملاً حساس باشد. بنابراین توصیه می شود در چند هفته ی اول پس از جراحی از قیچی استفاده نشود.

شانه زدن موها پس از جراحی را باید در ماه های اول با دقت انجام و از حرکات آرام استفاده شود. اگر موهای فرد خیس است باید منتظر شود تا خشک گردد. زیرا مانع کشیده شدن مو یا گیرکردن آن در شانه می شود. همچنین باید از شامپوهایی با pH خنثی یا محصولات توصیه شده توسط متخصص استفاده کرد.

منبع:

https://www.themaitlandclinic.com/how-short-can-cut-my-hair-after-hair-transplant/

https://www.clinicana.com/blog/cutting-hair-after-hair-transplant/