در قسمت اول این مقاله اطلاعاتی درباره کرایولیپولیز و نحوه عملکرد آن به شما داده شد. در این بخش به کاربردها و دوام نتایج کرایولیپولیز و … می پردازیم. با کلینیک زیبایی دکتر قانعی همراه باشید:

نتایج حاصل چقدر دوام خواهند داشت؟

سه هفته پس از انجام کرایولیپولیز تغییراتی در اندام خود تجربه خواهید کرد اما تغییرات ظاهری شما پس از یک تا سه ماه مشهود و ملموس خواهد بود. بدن شما با کمک متابولیسم سلول‌های چربی را دفع می‌کند و تا ۶ ماه این برنامه را سر لوحه خود قرار می‌دهد. ممکن است دو تا ۴ ماه پس از نخستین عمل کرایولیپولیز به یک جلسه درمانی بیشتر نیاز پیدا کنید تا نتایج بهتری را شاهد باشید. به عنوان مثال، مطالعات کیلینیکی نشان می‌دهد که ٢ تا ۴ ماه پس از به کارگیری دستگاه CoolScupting، کاهش چربی در بیماران مناسب این روش شایان ذکر و قابل اندازه گیریست و نتایج به دست آمده در یک بازه زمانی ۶ ماهه ثابت و پایدار خواهد شد و لایه‌های چربی فرد بدون تغییر می‌مانند. تا کنون مطالعات بلند مدتی در این زمینه به ثمر نرسیده است لذا نمی‌توان گفت این نتایج چقدر دوام دارند اما تا زمانی که یک رژیم غذایی سالم و مناسب در پیش بگیرید و ورزش عنصر جدایی ناپذیر زندگیتان باشد، این نتایج به قوت خود باقی می‌مانند و اندامتان فرم خود را حفظ می‌کند.

کاربرد‌های کرایولیپولیز

از کرایولیپولیز برای کاهش چربی قسمت‌های مشخصی از بدن استفاده می‌شود و بیشترین کاربرد آن در ازبین بردن چربی‌های شکم، پهلو و پشت است. نمی‌توان برای کوچک کردن سینه یا کاهش سلولیت‌ها به کرایولیپولیز روی آورد (البته پژوهشگران در حال مطالعه و بررسی این امکان هستند که بتوان از تکنولوژی کرایولیپولیز برای این منظور بهره برد). اگر قصد به کارگیری کرایولیپولیز را برای ناحیه خاصی از بدنتان را دارید، پیش از هر چیز با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا ببینید کرایولیپولیز برای ناحیه موردنظر شما کاربرد دارد یا خیر. کاندیدهای مناسب و ایده آل برای کرایولیپولیز افرادی هستند که سالم و تندرست بوده لیکن به خاطر وجود چربی در قسمت‌های مشخصی از بدنشان همچون شکم، پهلو و بغل سینه، سایزشان کمی بالاست، چربی‌هایی که به سادگی و با رژیم و ورزش از بین نمی‌رود. نمی‌توان از کرایولیپولیز برای کاهش وزن یا درمان چاقی بهره گرفت. به علاوه نمی‌توان آن را به عنوان جایگزینی برای روش‌های تهاجمی و حجیمی همچون لیپوساکشن در نظر گرفت.

در جلسات درمانی کرایولیپولیز چه اتفاقی می‌افتد؟

در ابتدا می‌بایست به اتفاق پزشک خود تصمیم بگیرید که کدام ناحیه از بدنتان را کرایولیپولیز کنید. بسیار حائز اهمیت است که پیش از درمان سر صبر و حوصله و با دقت دلایل خود را برای انجام کرایولیپولیز با پزشک خود مطرح کنید. باید اطمینان یابید که کرایولیپولیز ابزاریست برای رسیدن شما به آنچه در ذهن می‌پرورانید، باید تصویر واضحی از اندام خود بعد از عمل جراحی در ذهن داشته باشید. پزشکتان باید پاسخگوی تمامی سوالاتی باشد که ذهنتان را درگیر کرده است. باید سوابق پزشکیتان بررسی شود تا مبادا مانعی بر سر راه انجام کرایولیپولیز برای شما وجود داشته باشد. شاید از شما بخواهند فرم رضایتامه‌ای را امضا کرده و اعلام کنید از مزایا و خطرات احتمالی این روش کاملاً آگاهید. ممکن است نیاز به عکسبرداری باشد تا بتوانید پس از کرایولیپولیز مقایسه‌ای میان اندام خود قبل و بعد از عمل داشته باشید.دربسیاری ازمواردممکنست نیازبه استفاده ازروشهای ترکیبی باشدتابهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

مزایای استفاده از دستگاه Exilis، جديدترين روش لاغرى موضعى

روند کار

در حین عمل، دو پانل انجماد غیر تهاجمی به پوست شما می‌چسبد و ناحیه‌ای که می‌خواهید چربی آن را کاهش دهید، بین این دو پانل قرار می‌گیرد. در این حالت شما یک ضربه محکم و اندکی فشار را حس می‌کنید که به هیچ وجه دردناک نیست. در مرحله بعد سلول‌های چربی حدوداً یک یا دو ساعت سرد می‌شود، البته این مدت زمان به نیازهای فردی شما بستگی دارد. در ابتدا حس می‌کنید که ناحیه تحت عمل بسیار بسیار سرد شده ولی پس از مدتی دیگر متوجه پایین بودن دما نخواهید شد. اکثر بیماران در طول عمل یا با موبایلشان صحبت می‌کنند یا مشغول مطالعه هستند!

دوران نقاهت

نمی‌توان برای کرایولیپولیز دوران نقاهت خاصی تعریف کرد. چرا که این روش کاملاً غیرتهاجمی بوده و در اغلب موارد بیماران می‌توانند در همان روز به رژیم غذایی عادی خود بازگردند ولی اگر ناحیه تحت درمان قرمز یا دردناک شود، بهتر است یکی دو روز صبر کنید و سپس رژیم خود را از سر گیرید.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی

کرایولیپولیز عوارض جانبی چندانی ندارد. از آنجایی که یک روش غیرتهاجمی است و هیچ زخمی وجود نخواهد داشت، خبری از عفونت نخواهد بود. با این حال برخی بیماران سرخ شدن، بی حسی، درد، سوزش، کوفتگی و خون مردگی ناحیه تحت درمان را تجربه می‌کنند، بروز این عوارض به نحوه بالا کشیده شدن موضع درمان میان پانل‌های انجماد بستگی دارد.

توجه داشته باشید که تمامی عوارض فوق الذکر موقتی بوده و پس از چند ساعت یا چند روز برطرف می‌شوند. در برخی موارد افراد هایپرپلازی پارادوکسیال (چربی) را پشت سر می‌گذارند که در مردان شایع‌تر است لیکن به ندرت اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی چند وقت پس از انجام کرایولیپولیز توده‌ای از چربی در ناحیه تحت درمان ظاهر می‌شود. این مشکل را می‌توان با کمک لیپوساکشن حل کرد.

از بین بردن چربی‌های موضعی بدون شل شدن پوست با استفاده از روش نوین اکسیلیس

توصیه هایی برای بعد از انجام درمان

پس از انجام کرایولیپولیز باید توصیه‌های پزشک خود را تمام و کمال به کار بندید که برخی از آنها عبارتنداز:

  • در صورت نیاز، برای کاهش درد و ناراحتی موضع تحت درمان از مسکن استفاده کنید.
  • در صورت متورم شدن موضع تحت درمان از کمپرس سرد استفاده کنید. اکثر غریب به اتفاق بیماران می‌توانند در همان روز به رژیم غذایی عادی خود بازگردند ولی اگر ناحیه تحت درمان قرمز یا دردناک شود، بهتر است یکی دو روز صبر کنید و سپس رژیم خود را از سر گیرید.

چه کسانی نمی توانند تحت درمان با کرایولیپولیز قرار گیرند؟

برای انجام این عمل می‌بایست از لحاظ جسمی سالم و تندرست بوده و دیدگاهی واقع‌بینانه از نتایج کرایولیپولیز داشته باشید. اغلب افراد شرایط لازم برای انجام کرایولیپولیز را داشته و می‌توانند به جای جراحی‌های تهاجمی همچون لیپوساکشن از مزایای این روش ایمن، بی خطر و غیر تهاجمی بهره‌مند شوند، چرا که در این روش دیگر خبری از بیهوشی و بی حسی روش‌های تهاجمی نیست. نمی‌توان برای درمان چاقی مفرط از این روش استفاده کرد، چرا که در چنین افرادی نتایج حاصل قابل توجه و چشمگیر نخواهد بود.

عمل کرایولیپولیز باید توسط چه افرادی انجام شود؟

تنها افرادمتخصص و آموزش دیده،  می‌توانند کرایولیپولیز را اجرا نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آموزش، صلاحیت متخصصین و پزشکان و سازمان‌های پزشکی ذیصلاح مربوطه می‌توانید به اطلاعات مندرج در بخش قوانین و مقررات اتاق مشاوره مراجعه نمایید.

نتیجه‌گیری

کرایولیپولیز یک روش درمانی ایمن، بی خطر و غیر تهاجمی برای کشتن و از میان برداشتن سلول‌های چربیست. از آنجایی که سلول‌های چربی با آهنگی کاملاً تدریجی شروع به مردن و آزاد ساختن محتویات خود می‌کنند، نتیجه نهایی کاملاً طبیعی بوده و اندامی نرمال و عادی و در عین حال بسیار متفاوت برایتان به ارمغان خواهد آورد، علی الخصوص اگر توأم با کرایولیپولیز یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید و ورزش کنید. پس از انجام کرایولیپولیز اندام شما باریک تر، کوچک‌تر و عاری از چربی می‌شود. عوارض جانبی کرایولیپولیز بسیار محدود است، مشروط بر آن که این روش توسط یک پزشک متخصص، زبده و آموزش دیده اجرا گردد.