تا همین اواخر ، جوانسازی صورت، محدود به پیلینگ شیمیایی و جراحی کشیدن پوست بود. بعد از آمدن بوتاکس،مشخص شد بی حرکت کردن بعضی از عضلات صورت، نقش مهمی در رفع چین و چروک و بالانس اجزای صورت دارد،در سال های اخیر با مشخص شدن نقش رباط های نگهدارنده (retaining ligaments) و بالشتک های چربی (fat pads) در پوست، اهمیت حجم دهی متناسب به بخش های مختلف صورت در جوانی و زیبایی چهره بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. جوانسازی 3 بعدی رویکرد جدیدی در طب زیبایی ست که علاوه بر توجه به پوست به اصلاح حجم و تناسب اجزای صورت برای داشتن چهره جوان و طبیعی تأکید می کند. صورت انسان از لایه های مختلفی تشکیل شده که از سطح به عمق عبارتند از پوست، چربی زیر پوستی، ماهیچه و استخوان. همه این لایه ها در فرم و تناسب اجزای صورت نقش ایفا می کنند. بنابراین پاسخ من به سؤالاتی از این دست که: تزریق ژل بهتر است یا چربی؟  لیفت با نخ بهتر است یا لیفت 4 بعدی فوتونا؟ بوتاکس بهتر است یا لیزر؟  یک جمله است ؛ بستگی دارد “مشکل در کدام لایه باشد”. بنابراین گاهی یک روش و گاهی ترکیب چند روش لازم است.

بوتاکس ، عضلات صورت را بالانس می کند ؛ لیزر برای جوانسازی و درمان شلی و افتادگی پوست لازم است و اگر بعضی قسمت های صورت به علت کاهش حجم ، دچار فرونشست شده باشد باید فیلر تزریق شود.

بهترین روش برای جبران حجم از دست رفته صورت چیست؟

یکی از گزینه ها برای جبران کاهش حجم صورت، فیلر هیالورونیک اسید (hyaluronic acid) است که یک پرکننده خوب و شکل پذیر است و تقریبا” در همه جای صورت از پیشانی تا گردن و همه لایه ها از پوست تا استخوان قابل استفاده است. گزینه دیگر پلیمر اسید لاکتیک (Sculptra) است که به عنوان یک ماده التهابی عمل کرده و با سنتز کلاژن باعث افزایش تدریجی حجم بافت می شود. این دو نوع فیلر به راحتی و بدون ایجاد عوارض قابل توجه در مطب تزریق می شوند، اما این روشها زمانی ساده و ایمن هستند که توسط یک متخصص مجرب با چشمان تیزبین و دستان ماهر و همچنین با دانش و قدرت تشخیص بالا انجام شود.
تزریق چربی (Fat grafting) انتخاب بعدی برای بازگرداندن و افزایش حجم صورت استفاده است. در این روش، چربی از شکم یا ران برداشت می شود و در صورت تزریق می شود. این فرایند معمولا” در مطب و تحت بی حسی موضعی انجام میشود، با این وجود بیماران ممکن است هنگام برداشت و تزریق جربی ، درد داشته باشند. مزیت چربی این است که از بدن بیمار استخراج شده و هزینه ای بابت آن پرداخت نمی شود. بنابراین اگر به حجم زیاد پرکننده نیاز داشته باشیم چربی ممکنست ارزان تر از فیلر هیالورونیک اسید تمام شود اما باید در نظر داشت که چربی ممکنست نیاز به روتوش های مکرر داشته باشد و در مجموع از هیالورونیک اسید گران تر تمام شود.

تزریق چربی بهتر است یا ژل؟

در مجموع تزریق چربی، محبوبیت کمتری نسبت به ژل و همینطور متقاضی کمتری دارد. برای تزریق در اطراف چشم و برای پر کردن فرورفتگی زیر چشم بهتر است از ژل اسید هیالورونیک (hyaluronic acid) استفاده شود. اگر تزریق درست انجام شود، نباید هیچ توده یا برآمدگی زیر چشم ایجاد شود. برای تزریق در لب‌ها و همچنین ایجاد یک حاشیه زیبا برای لب، ژل ترجیح داده میشود زیرا فرم پذیری بهتر و ماندگاری بیشتری دارد و می تواند لب های زیباتری به ما بدهد، اما چربی نرم است و مانند فیلر به پوست نیرو وارد نمی کند، فرم پذیر نیست و کار با آن مشکل است.

در مواردی که چربی گونه (sub-malar fat pad) تحلیل رفته یا برای ایجاد حجم در گونه من فیلرهای حجم دهنده را ترجیح می‌دهم، زیرا که علاوه بر ایجاد حجم خوب و شکل پذیری خوب باعث جوانسازی صورت هم می شود. اگر بیمار به دلیل دیگری مثلا” جراحی لیپوساکشن یا لیفت صورت، بیهوشی عمومی گرفته و فیلر هم لازم دارد من چربی را انتخاب می کنم زیرا مریض بیهوش است و برداشتن چربی و تزریق به محل مورد نظر راحت تر است. بطور خلاصه گر قرار است یک تا سه ناحیه ار صورت حجمدهی شود فیلر هیالورونیک اسید انتخاب بهتری است زیرا تزریق آن ساده تر است و بهتر از چربی فرم می گیرد و اگر نیاز به اصلاح داشته باشیم قابل اصلاح خواهد بود.

انتخاب درمان مناسب برای هر بیمار متفاوت است

چه زمانی از چربی و چه موقع از ژل استفاده می کنیم؟

بستگی دارد.من بر اساس مجموعه مهارت‌های منحصربه‌فرد خود و سال‌ها تجربه و آموزش، از مشاوره گرفته تا انجام درمان، برای هر بیمار رویکرد خاصی را در نظر می‌گیرم.

تزریق ژل