از آنجا که در هیچ نقطه ای از دنیا و از جمله در ایران، نمی شود بطورکامل جلوی قاچاق و ورود جنس تقلبی را گرفت، بهتر است بجای اینکه خود را از مزایای تزریق بوتاکس محروم کنیم ، آگاهی خود را نسبت به بوتاکس تقلبی و عوارض احتمالی آن افزایش دهیم.

در واقع بوتاکس نوعی پروتئین است که با مهار انتقال عصبی عضلانی در محل تزریق، به پزشک امکان می دهد تا  از انقباضات عضلانی ناخواسته (انقباضات و تنش هایی که باعث بروز چین و چروک می شوند) جلوگیری کند. همچنین بوتاکس قادر است انتقال پیام عصبی به غدد عرق را نیز متوقف نموده و جلوی ترشح بیش ازحد غدد عرق را بگیرد. بواسطه این دو خاصیت منحصر به فرد؛ تزریق بوتاکس شایعترین عمل زیبایی در جهان، است و هر ساله میلیونها نفر، برای رهایی از چین و چروک صورت و تعریق بیش ازحد، از این روش درمانی سود می‌برند.

صدای یکی از مراجعین کلینیک بعد از تزریق بوتاکس با برند کانادایی
ویدئو را تا انتها مشاهده کنید

احتمال ایجاد عوارض

مهمترین تفاوت نگران کننده بوتاکس اصل و بوتاکس تقلبی (چینی) در احتمال ایجاد عوارض است.

علت خطرناک بودن بوتاکس هاى تقلبی (چینى)، وجود ناخالصى در آنهاست، از آنجا که فرآیند تولید و خالص سازى بوتاکس بسیار پرهزینه و زمانبر است و همین باعث گرانى آن مى‌شود، براى تولید انبوه بوتاکس ارزان، این مرحله مهم ، نادیده گرفته مى‌شود. ناخالصى هاى موجود در بوتاکس هاى چینی، بعد از ورود به بدن انسان، با پروتئین هاى موجود در بافتهاى مختلف، ترکیب شده و مولکول جدیدى را ایجاد مى‌کند که براى سیستم دفاعى بدن ناشناخته است و در نتیجه سیستم ایمنى براى از بین بردن آن، فعال شده و ممکنست باعث حساسیت والتهاب موضعی وگاهی بیمارى های خودایمنى(اتوایمون)شود.

خبر بد اینکه، گاهى فاصله بین بروز این عوارض (علائم بیمارى خودایمنى) از تزریق بوتاکس آنقدر طولانیست که بیمار متوجه ارتباط بوتاکس و بیمارى اش نمى‌شود و حتى اگر متوجه شود، امکان اثبات این ارتباط وجود نخواهد داشت.

ماندگاری بوتاکس

تفاوت مهم بعدی، از بین رفتن تأثیر درمانی بوتاکس های تقلبی قبل از 4 ماه است. بوتاکس اصل معمولاً  8-4 ماه و بطور متوسط 6 ماه دوام دارد.

تنوع اسامی و مارک ها

تفاوت بعدی، تنوع اسامی بوتاکس هاى تقلبی است که با نام های کنیتوکس، درماتوکس، ریفاینکس، لینوریز، زیتوکس و… معرفی می‌شوند.

بوتاکس های غیرقانونی در شیشه هاى بدون برچسب وارد کشور می‌شوند، یعنى نام و مشخصات دارو، مقدار و دوز دارو، کمپانى و کشور تولیدکننده روى ظرف محتوى دارو درج نمى‌شود، واردکننده های غیرقانونی بوتاکس، برچسب دلخواه خود را با اسامى برندهاى معروف کشورهاى معتبر و عمدتاً به اسم canitox ساخت کانادا، روى ویال مى‌چسبانند و متاسفانه بعضى از همکاران پزشک و مراکز غیرمجاز ، این بوتاکس ها را کانادایى معرفى مى‌کنند.

لازم به ذکر است که در حال حاضر، هیچ بوتاکس کانادایى و آمریکایى و … در کشور وجود ندارد و تنها بوتاکس هاى وارداتی مجاز:

۱-دیسپورت dysport ساخت انگلستان

۲-نورونوکس neuronox ساخت کره

3-زئومین xeomine ساخت آلمان

مى‌باشند.

به روز رسانی اطلاعات: پس از محدودیت های ارزی سال های اخیر واردات رسمی و قانونی بوتاکس خارجی به کشور ممنوع شده است.

شرایط حمل و نقل و نگهداری بوتاکس

بوتاکس، جزو داروهای یخچالی است و باید در دمای کمتر از 4 درجه سانتیگراد نگهداری و حمل شود، از آنجا که بوتاکس های چینی بدون نظارت نهادهای بهداشتی و قانونی و بصورت قاچاق وارد و توزیع می‌شوند احتمال اینکه در حمل و نقل و نگهداری آن زنجیره سرد، رعایت نشده باشد، وجود دارد.

برای مشاوره و تعیین وقت، با کلینیک زیبایی و تناسب اندام دکتر قانعی تماس بگیرید.

تزریق بوتاکس