سلولیت (cellulite) چیست؟

تقریبا” همه خانم ها سلولیت را تجربه کرده اند. اولین علامت سلولیت، ورم همراه با کشیده شدن پوست به طرف داخل، درناحیه مبتلاست که باعث می شود تا برجستگی های زیبای اندام زنانه جای خودرا به ناهمواری و ناموزونی بدهد. درسلولیت ،چربی زیرجلدی به داخل بافت همبندپوست پیشروی کرده وبتدریج سفت ومتراکم می شود. سلولیت به چاقی ولاغری ربطی ندارد وحتی درافراد لاغری که اضافه وزن هم ندارند، دیده می شود.سلولیت بسیارشایع است بطوریکه بیش از 85 درصد خانم ها به این عارضه دچارهستند. سلولیت یک معضل زیبایی ست و باعث بدشکلی و پفکی شدن اندام تحتانی بویژه  ران می شود . مکررا”ازبیمارانم که درگیرسلولیت هستند،شنیده ام که: هربار به بدن خودنگاه می کنند دچارافسردگی وناامیدی شده واعتمادبه نفس خودراازدست می دهند. سلولیت را می‌توان در همه رده‌های سنی مشاهده کرد، از نوجوانان گرفته تا جوانان و افراد مسن تر. رایج‌ترین محل تشکیل سلولیت، ران‌ها هستند.گرچه پاها، باسن و شکم هم تحت تاثیر سلولیت قرار می‌گیرد. 

همانطورکه قبلا”اشاره شد؛سلولیت تجمع چربی لابلای رشته های بافت همبند زیرپوستی است که بتدریج باعث می شود پوست ناحیه مبتلا،به داخل کشیده شده وسطح پوست دچارناهمواری شود. باادامه تجمع چربی،فشارداخل بافت چربی بالارفته وباعث بسته شدن رگ های خونی وکانال های لنفاوی می شود.به این ترتیب رساندن اکسیژن وموادغذایی لازم به بافت و تخلیه دی اکسیدکربن ، سموم وموادزائد ازبافت سلولیت مختل  شده ودرنتیجه ،سوخت وساز سلول ها دچاراختلال می شود.به همین علت است که درمان های رایج چاقی مثل رژیم غذایی وفعالیت فیزیکی ، انواع واقسام داروهای لاغری و حتی عمل جراحی برای  درمانسلولیت نتیجه بخش نیستند.وقتی راه دسترسی به بافت یعنی عروق خونی ولنفاوی مسدود باشد امکان رساندن دارو به بافت مبتلابه سلولیت وجودندارد،همینطور درجایی که سوخت وسازسلولی دچاراختلال است ، فرآیندهای متابولیکی که منجربه تجزیه چربی می شود،به درستی انجام نمی شود.به زبان ساده،سلولیت یک بن بست درمانی ست وبسیاری ازافرادی که به سلولیت مبتلا هستند، ممکنست فکرکنند هیچ راهی برای خلاصی ازاین وضعیت وجودندارد.

راه خروج ازبن بست سلولیت چیست؟

تنها راه شکستن بن بست سلولیت، خردکردن لایه های سخت ومتراکم چربی زیرپوستی ست.خردکردن این چربی باعث می شود تا فشارداخل بافتی کاهش پیداکرده وانسداد رگهای خونی ولنفاوی برطرف شود.ورود اکسیژن کافی به بافت سلولیت،سوخت وساز چربی را افزایش می دهد وفرآیندهای متابولیک سلول به وضعیت طبیعی برمی گردد.

درحال حاضر،مؤثرترین روش درمان سلولیت،استفاده از امواج صوتی یا Acoustic Wave Therapy ست.انرژی حاصل از امواج صوتی باعث می شود تا بافت سلولیت که مانند سنگ،سخت ومتراکم است،انسجام ویکپارچگی خودراازدست داده و تکه تکه شود.پس از انجام آکوستیک ویو تراپی یا X-Wave ، درمان با استفاده از دستگاه  اکسیلیس ادامه پیدامی کند.

 

توصیه های عمومی برای پیشگیری وکمک به درمان سلولیت:

  دراینجا چند روش ساده و کم هزینه که به پیشگیری ودرمان سلولیت کمک می کنند،را باهم مرورمی کنیم، اگرچه این توصیه ها،به هیچ عنوان جایگزین درمان های استاندارد پزشکی نیستندولی درکنارروشهای درمانی می توانند کمک کننده باشند.توجه داشته باشید که درمان سلولیت به دستگاه های حرفه ای نیازداردوبایدزیرنظرپزشک متخصص و توسط اپراتور دوره دیده انجام شود واستفاده از روشهای غیراستاندارد که درباشگاه های ورزشی وسالن های زیبایی به افراد توصیه می شوند ممکنست علاوه براتلاف هزینه و وقت،عوارض جبران ناپذیری برای سلامت افراد ایجادکند.

سبک زندگی سالم،دوری از استرس و شرایط استرس زا و خواب شبانه کافی به پیشگیری و درمان سلولیت کمک می کند.استرس باعث ترشح هورمون هایی می شود که سلولیت راتشدیدمی کند.نتایج تحقیقات نشان داده است که تغذیه سالم،مصرف غذاهای تازه با منشأ گیاهی،پرهیز از مصرف انواع گوشت ها و پنیر های فرآوری شده(مثل سوسیس وکالباس وپنیر پیتزا)، فست فودها و انواع پیتزا ،کنسروها ، الکل و نوشابه های قندی و کولا، مارگارین و… نیز نقش به سزایی در پیشگیری ودرمان سلولیت دارد.

درمان لبخند لثه ای با بوتاکس

 

برای رهایی از سلولیت ، آبرسانی مناسب را فراموش نکنید

 

اتاقک های سلولیت زیر پوست که لایه به لایه بر مقدار آنها افزوده می‌شود، می‌توانند به محل مناسبی برای تجمع انواع مواد سمی در بدن تبدیل شوند. با نرسیدن آب کافی به بدن، احساس گرسنگی تشدید شده و در نتیجه امکان افزایش وزن ناخواسته و بالا رفتن ذخیره چربی در بدن وجود خواهد داشت. آب یکی مهمترین نیازهای بدن برای داشتن عملکرد مناسب است. نوشیدن مقدار کافی آب باعث دفع سموم از بدن می‌شود. در عین حال، آب‌رسانی مناسب به شفاف و روشن شدن پوست نیز کمک می‌کند.

پس به خاطر داشته باشید که در طول روز و در فواصل زمانی منظم، مایعات بنوشید و نیاز بدن خود به این مایع حیاتی را تامین کنید. همچنین حتماً نوشیدن یک لیوان آب ولرم به محض بیدار شدن از خواب را نیز در برنامه خود قرار دهید. نوشیدن صبح‌گاهی آب که با کمی آب‌لیمو یا عسل مخلوط شده نیز فواید بی‌شماری برای بدن دارد. میوه‌ها وسبزیجات ،آب فراوانی دارند و برای مقابله با کم شدن آب بدن مفید هستند.

 

سرکه سیب

 

یک درمان خانگی  دیگر برای از بین بردن سلولیت ، استفاده از سرکه سیب است. سرکه سیب حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی، پتاسیم، منیزیم و کلسیم است. این عناصر نقشی کلیدی در استخراج سموم از سلول‌های بدن دارند و همچنین باعث حفظ آب در بدن می‌شوند. هر دوی این موارد در نهایت به کاهش سلولیت ران منجر خواهند شد.

 

روش استفاده از سرکه سیب برای رهایی از سلولیت :

 

روش 1:

·         یک پیمانه سرکه سیب را با دو پیمانه آب مخلوط کنید.

·         می‌توانید کمی عسل هم به ترکیب آب و سرکه سیب اضافه کنید.

·         محلول را روی پوست ناحیه مبتلابه سلولیت بمالید.

·         حداقل 30 دقیقه صبر کنید و سپس آن را با آب گرم بشویید.

·         برای رهایی از سلولیت ، می‌توانید این کار را دو بار در روز انجام دهید.

 

روش 2:

·         سرکه سیب و آب را به مقدار مساوی با هم تقسیم کنید و حاصل را روی پوست ناحیه مبتلا بمالید.

·         یک پوشش پلاستیکی دور ران بپیچید و حوله گرمی را حدود یک ساعت روی  نگه دارید.

·         پس از یک ساعت، پوشش را بردارید و موضع را با آب ولرم بشویید.

·         این کار را یک بار در روز انجام دهید و تاثیر شگفت‌انگیزش را روی سلولیت‌  مشاهده کنید.

·         همچنین می‌توانید دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق چای‍خوری عسل مخلوط کرده و به صورت منظم، دو بار در روز بنوشید.

 

پودر قهوه برای رهایی از سلولیت:

 

مدت‌هاست که می‌دانیم از پودر قهوه می‌توان به عنوان اسکراب برای زدودن سلول‌های مرده از سطح پوست و کمک به احیای سلولی استفاده کرد. نوشیدن قهوه هم باعث افزایش گردش خون به قسمت‌های مختلف بدن شده و تاثیری مفید بر عملکرد آن دارد.

 

روش استفاده از پودر قهوه برای رهایی از سلولیت :

 

روش 1:

·         یک چهارم فنجان دانه آسیاب شده قهوه را با سه قاشق غذاخوری شکر و دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل آب شده مخلوط کنید تا حاصل به حالت خمیر درآید.

·         این خمیر را با استفاده از فشار دست، چندین دقیقه روی ران پای خود ماساژ دهید.

·         وقتی ماساژ به پایان رسید، به طور عادی دوش بگیرید. زمان ایده‌آل برای انجام این ماساژ، فقط پیش از دوش گرفتن است.

·         این کار را دو یا سه بار در هفته انجام دهد تا از سلولیت  رهایی پیدا کنید.

·         برای راحتی بیشتر، می‌توانید مقدار بیشتری از این خمیر را تهیه و در یک شیشه دربسته نگهداری کنید و برای ماساژهای بعدی سراغ آن بروید.

 

روش 2:

 

·         استفاده از ترکیب پودر قهوه و روغن زیتون روی پوست ناحیه مبتلابه سلولیت و پیچیدن یک پوشش پلاستیکی دور آن نیز یک روش موثر دیگر برای کاهش سلولیت است.

·         دو قاشق غذاخوری روغن زیتون فرابکر به همراه سه قاشق غذاخوری پودر قهوه را به مدت چند ثانیه در مایکروفر حرارت دهید.

·         این ترکیب گرم را روی سلولیت قرار دهید و دور آن را با پوشش پلاستیکی بپوشانید.

·         30 دقیقه صبر کنید و سپس آن را با آب گرم بشویید.

·         این کار را دو بار در هفته انجام دهید و شاهد تاثیر آن باشید.

 

ماهی سالمون برای رهایی از سلولیت :

 

گوشت ماهی سالمون سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است که به راحتی می‌توانند سلول‌های چربی موجود در سلولیت را بشکنند. به علاوه، اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی سالمون، نقشی حیاتی در حفظ سلامت بافت پوست ایفا می‌کنند. اسیدهای چرب امگا 3، باعث کاهش اشتهای کاذب و التهابات و ورم و نیز ترمیم و تقویت بافت پوست می‌شوند. ماهی سالمون به بهبود گردش خون نیز کمک ‌کرده و روند رهایی از سلولیت‌ را تسریع می‌کند.

افرادی که گیاه‌خوار نیستند، برای جلوگیری از پیدایش و شکل‌گیری سلولیت دربدن شان، بهتر است این منبع غذایی ارزشمند را در برنامه غذایی خود بگنجانند. بنابراین توصیه می‌شود برای کند کردن سرعت شکل‌گیری سلولیت و رهایی از سلولیت اضافی در بدن، ماهی سالمون پخته یا آب‌پز شده را در رژیم غذایی‌تان در نظر بگیرید.

 

چای سبز

 

نقش مفیدچای سبز در بالابردن سوخت وساز چربی اثبات شده است. در بیشتر فرآورده های دارویی لاغری، چای سبزومشتقات آن وجوددارد. برای پیشگیری ودرمان سلولیت  به شکلی سریع و ساده، توصیه می‌شود که روزانه 2 فنجان چای سبز بنوشید.

 

پیری پوست چیست؟ علائم ،روش های پیشگیری و درمان پیری پوست

Code:B98-003