در سراسر جهان ، میلیون‌ها نوجوان ، جوان و میانسال با کابوسی به نام آکنه دست و پنجه نرم می‌کنند و به دنبال راهی برای درمان جوش و اسکار بجا مانده از آن هستند. این مشکل همزمان با تغییرات دوره بلوغ شروع می شود ولی عوارض نامطلوب آن مثل جای جوش تا آخر عمر روی پوست باقی می ماند. جای جوش می تواند از لک های قرمز یا بنفش ، فرورفتگی و ناهمواری سطح پوست تا خورده شدن کامل پوست بروز کند.

نکته غافلگیرکننده در مورد جوش ها اینست که نمی‌توان پیش بینی کرد جای جوش روی صورت چه کسی باقی می‌ماند و چه کسی این بحران را بدون آسیب به پوستش پشت سر می گذارد. گاهی اوقات در یک فرد با تعداد کم جوش ، یک اسکار به ازای هر آکنه ایجاد می شود ؛ درحالیکه در بعضی دیگر با وجود تعداد بسیار زیاد آکنه، هیچ اثری از جای جوش ، روی پوست صورت باقی نمی ماند.

برای درمان جای جوش با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

خبر خوب اینکه در سال‌های اخیر ،پیشرفت های قابل ملاحظه ای در روش های درمان جوش و جای جوش ایجاد شده است. این روش‌ها مؤثر ، کارآمد و در عین حال غیرتهاجمی و کم هزینه هستند . خوشبختانه همه این روش ها در مراکز معتبر کشور در دسترس است.

صرفنظر از اینکه اسکارآکنه یا جای جوش ؛ قدیمی باشد یا جدید ، بزرگ باشد یا کوچک ، سطحی باشد یا عمیق ، دهانه زخم تنگ باشد یا پهن ؛ اساس و پایه درمان ، تحریک کلاژنسازی درلایه های زیرین پوست و ترمیم و بازسازی سلول ها در سطح پوست است . گرچه با توجه به تفاوت های فردی ، جزئیات درمان برای هر فرد ممکنست متفاوت باشد .

در ادامه شما را با 7 روش جدید و موثر که در کلینیک دکتر قانعی برای درمان جای جوش و اسکار آکنه انجام می شود؛ آشنا خواهیم کرد.

١. لیزر Nd-Yag فوتونا:

این روش درمان ، در مرحله بسیار حساسی از بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد، زمانی که لک های قرمز یا بنفش رنگ بر روی پوست بیمار ظاهر شده و احتمال آسیب پوست و ایجاد یک جای زخم دائمی وجود دارد. البته استفاده ازاین روش، محدود به مواردخاصی است که باید توسط پزشک تشخیص داده شود.

لیزر ان دی یاگ با از بین بردن عروق تغذیه کننده آکنه و کاهش التهاب در محل جوش از ایجاد آسیب دائمی به پوست جلوگیری می کند.

علاوه بر این لیزر Nd-Yag با طول موج 1064 برای کسانی که به دلایل مختلف ( مثل حساسیت دارویی یا نگرانی از عوارض احتمالی ) نمی توانند از داروهای ضد آکنه مثل آکوتان (ایزوترتینوئین خوراکی) استفاده کنند ، یک روش درمانی ایمن و مؤثر است. این لیزر ، جوش های التهابی و کیستیک همینطور آکنه های مقاوم به درمان را برطرف می کند و جلوی آسیب به پوست و تشکیل اسکار آکنه را می گیرد.

٢. لیزر Erbium-Yag:

در این روش از دو مدالیته لیزر اربیوم یاگ فوتونا با طول موج 2940 استفاده می شود. در مدالیته Smooth بدون اینکه آسیبی به سطح پوست برسد ، پرتو لیزر اربیوم ، به عمق پوست رسیده و باعث کلاژنسازی در لایه های زیرین پوست می شود. این درمان علاوه بر جای جوش باعث افزایش سفتی و استحکام پوست و درمان منافذباز هم می شود. مودالیته smooth لیزر فوتونا ؛ یک تحول بزرگ در روش های درمان جای جوش ایجاد کرده است.

در مرحله بعد با تغییر در مختصات لیزر ، از لیزر اربیوم برای تراشیدن لبه های زخم و برطرف کردن ناهمواری سطح پوست استفاده می شود.

این روش درمانی ، دوره نقاهت ندارد و تغییرات اندک در حد قرمزی مختصر در سطح پوست ایجاد می کند که ظرف 2 یا 3 روز برطرف می شود به همین خاطر بیشتر افرادی که به علت درد و سوزش همینطور نقاهت لیزر Co2 ، از انجام لیزر ترس دارند ؛ به راحتی لیزر اربیوم فوتونا را تحمل می کنند.

٣. لیزر Co2 فرکشنال  :

 لیزر Co2 فرکشنال با ایجاد ستونهایی که از سطح تا عمق پوست باز می کند ، باعث ترمیم در تمام لایه های پوست شده که نتیجه آن تحریک کلازنسازی در عمق و بازسازی سلولهای پوست در سطح می شود . نتیجه درمان بهبود ظاهر و کیفیت پوست ، رفع تیرگی و کدورت پوست و افزایش سفتی و استحکام است . لیزر Co2 فرکشنال باعث کاهش عمق فرورفتگی جای جوش و هموار شدن سطح پوست می شود و به درمان منافذباز پوست کمک می کند.

لیزر Co2 فرکشنال نسبت به سایر روش های درمان جای جوش ، تهاجمی تر است . بعد از لیزر ، پوست قرمز و ملتهب می شود که چند روز طول می کشد ، از روز سوم پوسته ریزی شروع شده و از روز چهارم پوست جدید ظاهر می شود.

قیل و بعد لیزر Co2 فرکشنال

بعد از لیزر CO2 فرکشنالقبل از لیزر CO2 فرکشنال

۴. میکرونیدلینگ:

میکرونیدلینگ با استفاده از دستگاهی شبیه به یک قلم لرزان انجام می‌شود که سوزن‌های بسیار ریز و ظریفی در سری استریل آن تعبیه شده است. این سوزن ها با سرعت بالا و با حرکت دست پزشک ، وارد پوست شده و زخم های ریزی در کف و دیواره جای جوش ایجاد می کند. البته بعضی از دستگاه های غیراستاندارد میکرونیدلینگ با ایجاد خراش و زخم جدید باعث بدتر شدن وضعیت می شوند.

بعد از میکرونیدلینگ ، ٢۴ تا ۴٨ ساعت قرمزی و خارش پوست داریم و ظاهری شبیه یک آفتاب سوختگی خفیف، اما می‌توان بلافاصله بعد از این عمل فعالیت‌های روزانه را از سر گرفت. ممکن است نقاط بسیار کوچکی از کبودی، خون‌مردگی یا خونریزی در پوست ایجاد شود که ظرف چند روز برطرف می شود. هدف از میکرونیدلینگ ، تخریب بافت قدیمی و تحریک پوست برای تولید کلاژن‌ جدید می‌باشد که در نهایت به تشکیل لایه‌ها و بافت‌های جدید پوست می انجامد، به علاوه با ظهور مویرگ‌های جدید فرآیند خون‌رسانی به پوست بهبود یافته و پوست در پاسخ به این تحریک‌ ، ترمیم می‌شود.

میکرونیدلینگ را می‌توان برای درمان اسکارهای خفیف تا متوسط آکنه و برای انواع مختلف جای زخم استفاده کرد.

5- تیکسل:

یک روش جدید که با ترکیب مزایای درمانی لیزر و میکرونیدلینگ در یک دستگاه ؛ کمک بزرگی به درمان جای جوش کرده است و برای کسانی که اسکار آکنه خفیف تا متوسط دارند و می خواهند پوستی صاف و هموار داشته باشند توصیه می شود.

تیکسل علاوه بر جای جوش ، باعث افزایش سفتی و استحکام ، رفع تیرگی و کدورت و کاهش منافذباز پوست می شود. بعد از تیکسل قرمزی مختصر در حد آفتاب سوختگی خفیف در سطح پوست ایجاد می شود که طی یک تا دو روز برطرف می شود و پوست جدید که مشکلات و معایب قبل را ندارد، ظاهر می شود.

6- تزریق ژل:

فیلر (ژل های پرکننذه) های جدیدی وارد بازار شده‌اند که با تزریق آنها به پوست محل اسکار ، می‌توان ظاهری صاف و هموار را در پوست های مبتلا به جای جوش ایجاد کرد. برای کسانی که در پی یک راهکار فوری برای رهایی از جای جوش هستند یا به عنوان درمان تکمیلی در کنار سایر روش های درمان، استفاده می شود. اکثر این فیلرها حداقل یک سال دوام دارند، نتایج حاصل بلافاصله قابل رؤیت بوده و نیازی به دوران نقاهت و دور ماندن از فعالیت‌های روزمره و اجتماعی نیست.

7- سابسیژن:

سابسیژن به آزادکردن چسبندگی های زیر پوست گفته می شود . یکی از کاربرد های مهم ساب سیژن ، کمک به درمان اسکار هایی است که به بافت زیر پوست چسبندگی دارد. پس سابسیزن درمان عمومی برای همه انواع جای جوش نیست . تشخیص اینکه چه کسی کاندید مناسب برای سابسیژن است بر عهده پزشک است اما خود شما هم تا حدی می توانید با یک آزمایش ساده متوجه این موضوع شوید . اسکارهایی که به لایه های زیرین پوست چسبندگی دارند با تغییر دادن میمیک یا حالت صورت عمیق تر می شوند؛ مثل چال گونه که در صورت بعضی افراد با لبخند زدن ایجاد می شود ، اسکار هایی که چسبندگی دارند موقع خندیدن یا حرف زدن به داخل کشیده شده و نمایان تر می شوند.

برای انجام سابسیژن ، بعد از بیحسی موضعی ؛ یک سوزن مخصوص بنام نوکور از کنار جای جوش به زیر پوست فرستاده می شود و با حرکت دست پزشک ، چسبندگی های زیر اسکار یا جای زخم آزاد می شود(در مواردی بجای سوزن نوکور از میله سابسیژن برای این کار استفاده می شود). این کار در مطب وبه صورت سرپایی انجام شده و بعد از عمل ممکنست تا چند هفته کبودی و تورم در محل داشته باشیم.

کلینیک دکتر قانعی با گردآوری جدیدترین دستگاه های روز دنیا ، همواره تلاش می کند تا بهترین خدمات درمانی در زمینه طب پوست و زیبایی را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

برای مشاوره و یا تعیین وقت با ما تماس بگیرید.

استفاده از سابسیژن در درمان جای جوش (اسکار آکنه)