درمان رگ های واریسی با لیزر Fotona

لیزر فوتونا یکی از محبوب ترین روش های درمان برای ضایعات عروقی پوست مثل تلانژکتازی ( رگ های واریسی که به رنگ قرمز یا بنفش در نواحی مختلف پوست و بطور شایع در صورت و اندام تحتانی ایجاد می شود)، رگ های عنکبوتی یا spider که عموما” روی پوست اطراف زانو دیده می شود، خال عروقی cherry spot (خال های گیلاسی)، همانژیوم (یک تومور خوش خیم با منشأ سلول‌های اندوتلیوم عروق) و همچنین ناهنجاری های عروقی مانند لکه های شرابی یا port-wine stain (لکه های ماه گرفتگى هم سطح پوست به رنگ قرمز صورتی) ؛ venous lake (توده نرم عروقی که به رنگ قرمز تیره یا بنفش روی نواحی مختلف صورت بویژه روی لب پایین، گوش، گردن و بالا تنه دیده می شود) است.

برای درمان دائمی تعریق زیر بغل با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

لیزرهای عروقی (واسکولار) چطور عمل می کند؟

لیزر Nd: YAG با طول موج 1064 نانومتر ، بیشترین جذب را توسط مولکولی بنام هموگلوبین دارد . این ویژگی لیزر ان دی یاگ را به یکی از گزینه های  ایده آل برای درمان ضایعات عروقی تبدیل می کند. چون هموگلوبین به فراوانی در گلبول قرمز خون یافت می شود و خون بطور طبیعی در رگ های خونی جاری ست پس هر جا که لازم باشد، رگ های خونی را هدف بگیریم این لیزر به کمک ما می آید . به عبارت دیگر وقتی پزشک ، این لیزر را به پوست می تاباند ، نور لیزر توسط هموگلوبین (پروتئین اصلی گلبول قرمز خون) جذب و به گرما تبدیل می شود (اثر فوتوترمال یا نور-گرمایی لیزر) ؛ در نتیجه خون در آن نقطه لخته و رگ واریسی مسدود می شود و طی چند روز یا چند هفته ، سیستم لنفاوی و سلول های ماکروفاژ ( سلول هایی که بقایای سلولی، اجسام خارجی، میکروب ها و سلول های سرطانی را در فرآیند بیگانه خواری می بلعند) لخته و بقایای رگ واریسی را از پوست حذف و پاکسازی می کند.این لیزر ، بدون آسیب به سایر سلول ها و بصورت کاملا” اختصاصی ، ضایعات عروقی را هدف قرار داده و به این ترتیب ، درمان کارآمد و ایمن برای طیف وسیعی از مشکلات و بیماری های پوست مثل رگ های واریسی (تلانژکتازی) ، آکنه های بزرگ التهابی ، انواع خال های عروقی ، ترک های پوستی و خطوط حاملگی قرمزرنگ (استریا روبرا) و حتی بیماری های قارچی مقاوم به درمان است .

برای درمان جای جوش با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

درمان انواع تلانژکتازی و رگ های واریسی

کدام رگ های واریسی قابلیت درمان با لیزر را دارد؟

لیزرفوتونا می تواند رگ های واریسی یا تلانژکتازی و انواع ضایعات عروقی را درمان کند:

 • رگ های واریسی صورت : معمولاً در پوست کنار بینی و گونه ، چانه یا پیشانی ؛ رگ های ریز قرمز ارغوانی ایجاد می شود که ظاهر ناخوشایندی دارند.این رگ ها با گذشت زمان گسترش یافته و بزرگتر می شوند. گاهی رگ های واریسی آنچنان ریز و درهم تنیده هستند که تک تک قابل تشخیص نبوده و بصورت سرخی یا لک دیده می شوند. کسانی که لپ و نوک بینی سرخ رنگ دارند ، مستعد رگ های واریسی هستند.
 • رگ های واریسی عنکبوتی یا spider veins : بیشتر در اندام تحتانی ، پوست اطراف زانو ، ساق پا و ران خانم ها ظاهر می شود و ممکنست به رنگ آبی، بنفش یا قرمز باشد . مویرگ های متسع شده که مثل شبکه ای از تارهای عنکبوت مانند در سطح پوست گسترش می یابد و به همین علت رگ های عنکبوتی خوانده می شود.
 • آنژیوم گیلاسی یا cherry spot از رگ های متسع تشکیل شده و به صورت برجستگی های کوچک قرمز در نواحی مختلف پوست (معمولا” بعد از 30 سالگی) ظاهر می شود. این خال های عروقی ممکنست مسطح یا برجسته ،گرد یا بیضی و به اندازه سر سوزن تا 6-5 میلیمتر باشد ولی با افزایش سن ، اندازه و تعداد آنها  هم زیاد می شود.
 • ضایعات لکه شرابی یا  port-wine stains : مادرزادی بوده و از بدو تولد دیده می شود. ابتدا صورتی است ولی با افزایش سن ممکنست قرمز یا ارغوانی شود. هم سطح پوست است و حدود کاملا” مشخص دارد. شاید معروف ترین مثال آن گورباچف باشد که در پیشانی خود یک ضایعه لکه شرابی بزرگ داشت. اگر ضایعه لکه شرابی اطراف چشم باشد به علت احتمال وجود مشکلات همراه باید توسط چشم پزشک معاینه شود.
 • دریاچه وریدی یا venous lake: توده نرم به رنگ آبی_ارغوانی که معمولاً در پوست لب پایین ، گوش یا سایر نواحی صورت (بیشتر قسمت های در معرض آفتاب ) و به دلیل متسع شدن عروق سطحی پوست ایجاد می شود .

برای کاربرد میکرونیدلینگ با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

باید توجه داشت که رگ های واریسی تا قطر 2 میلی متر به خوبی با استفاده از لیزر فوتونا از سطح پوست پاک می شوند اما درمان رگ های با قطر بیشتر ممکنست نیازمند روش های تهاجمی مثل اسکلروتراپی ( تزریق داروی مسدودکننده به داخل رگ‌های واریسی) باشد.برای انتخاب روش درمانی مناسب ، معاینه و ارزیابی دقیق پزشک لازمست.

میکرونیدلینگ صورت

سوالات متداول

       چند جلسه لیزر لازم است؟

بطور کلی 5-3 جلسه لیزر لازمست . گرچه در مواردی با یک یا دو جلسه لیزر ، بیشتر رگ های واریسی از بین می رود . با این حال، تعداد جلسات درمانی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • وسعت نواحی درگیر
 • رنگ ضایعه
 • عمق و شدت ضایعه

بیشتر رگ های واریسی بعد از درمان ، طی دو تا شش هفته ، برطرف می شوند. با گذشت زمان، امکان ظهور عروق جدید وجود دارد که این عروق هم با لیزر قابل درمان هستند.

برای درمان افتادگی پلک بدون جراحی با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

 • آیا لیزر رگ های واریسی دردناک است؟

اگرچه بعضی افراد همزمان با تابش لیزر به سطح پوست ، سوزش خفیفی احساس می کنند، اما بیشتر افراد بدون نیاز به بیحسی موضعی آن را تحمل کرده و در صورت احساس سوزش از کبسه یخ برای رفع سوزش استفاده می کنند.

 • بعد از درمان رگ های واریسی چه اتفاقی می افتد؟

پس از لیزردرمانی، ممکن است قرمزی خفیف، تورم مختصر یا کبودی و بندرت تاول در پوست ایجاد شود. این عوارض به طور معمول طی 24 ساعت برطرف می شوند. پوست بعد از انجام لیزر (برای درمان رگ های واریسی یا سایر ضایعات عروقی) ممکن است کبود شود. این کبودی نشانه درمان موفق است و از چند روز تا چند هفته طول می کشد تا بوسیله سیستم لنفاوی و ایمنی پاک شود. استفاده از کمپرس یخ و کرم میموزا به رفع سریع تر کبودی کمک می کند ولی در مواردی که درمان رگ های واریسی برای بخش وسیعی از پوست انجام می شود استفاده از جوراب های واریس بعد از لیزر توصیه می شود.

برای جوانسازی پوست صورت با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

 • آیا بعد از لیزر رگ های واریسی ، فعالیت های روزمره محدود می شود؟

بر خلاف تزریق دردناک اسکلروتراپی یا جراحی تهاجمی هیچ محدودیت و ممنوعیتی وجود ندارد فقط توصیه می شود تا 24 ساعت پس از لیزر رگ های واریسی ؛ از انجام فعالیت ورزشی شدید خودداری شود. استفاده از ضد آفتاب روی پوست تحت درمان ، نیز توصیه می شود. این مناطق نسبت به نور آفتاب حساسیت بیشتری داشته و آفتاب می توانددر آن لک ایجاد کند.

منبع:

https://www.skinologie.com.au/treatments/laser/rosacea/