تزریق فیلر برای درمان گودی(Tear Trough) و سیاهی زیر چشم(Dark Circle)

پوست پلک تحتانی با افزایش سن دچار فرونشست به داخل حدقه شده و یک فرورفتگی هلالی ایجاد می کند  که به آن ناودان اشکی (Tear Trough) گفته می شود. این فرورفتگی  می تواند منجر به سیاهی دور چشم یا تشدید آن شود. گودی و سیاهی زیر چشم ، باعث می شود چشم ها کم فروغ و خسته و چهره ، پیر تر از آنجه هست به نظر برسد. برای رفع سیاهی و گودی زیر چشم ، از فیلر یا پرکننده های بافت نرم استفاده می شود. انواع مختلفی از فیلرها برای این منظور وجود دارند، که عبارتند از:

برای کاربرد میکرونیدلینگ با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

 • فیلرهای هیالورونیک اسید (Hyaluronic acid)

اسید هیالورونیک یک ماده قندی-پروتئینی است که به طور طبیعی در پوست و بعضی از بافت های نگهدارنده بدن وجود دارد . فیلرهای ساخته شده از اسید هیالورونیک از این ماده طبیعی بدن تقلید می کند. نام های تجاری شناخته شده تر این گروه از فیلرها عبارتند از تئوسیال ردنسیتی2 ( Redensity2Teosyal) رستیلین (Restylane)، بلوترو (Belotero) و ژوویدرم (Juvederm) . فیلرهای اسید هیالورونیک ، تولید کلاژن در پوست را تحریک و به بازسازی پوست و بافت نرم در ناحیه ی تزریق ، کمک می کنند. در بعضی از این فیلر ها ؛ لیدوکائین به عنوان بیحس کننده موضعی اضافه شده است.

فیلرهای هیالورونیک متداول ترین و محبوب ترین ژل های زیر چشم هستند. از مزایای این فیلرها می توان به شفافیت ، تزریق آسان و  طبیعی بودن نتیجه کار اشاره کرد . البته نحوه تزریق این فیلر ها اهمیت زیادی دارد و در صورت تزریق سطحی می تواند به عارضه ای بنام اثر تیندال (Tyndall Effect) منجر شود که رنگ آبی کبود در پوست پلک ایجاد می کند. در مورد عوارض انواع فیلرها و همینطور تیندال افکت به انتهای همین مقاله مراجعه فرمایید.

برای درمان جای جوش با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

 • فیلرهای پلی-ال- لاکتیک اسید  (Poly-L-lactic acid)

پلی-ال-لاکتیک ماده صناعی و سازگار با بدن انسان است که به طور قابل توجهی باعث تولید کلاژن می شود و با نام تجاری Sculptra Aesthetic به بازار عرضه می شود. از مزایای این روش می توان به افزایش چشمگیر تولید کلاژن و داشتن ماندگاری طولانی تر نسبت به اسید هیالورونیک اشاره کرد. این فیلر در بعضی موارد باعث ایجاد توده هایی در زیر پوست می شود.

 • فیلرهای هیدروکسی آپاتیت (Calcium hydroxyapatite)

این نوع فیلر نیز با بدن انسان سازگار است و از فسفات و کلسیم ساخته شده است . این فیلر ها می توانند تولید کلاژن را در پوست تحریک کنند و به حفظ و افزایش حجم بافت همبند کمک می کند. هیدروکسی آپاتیت غلیظ تر از هیالورونیک اسید است و به همین خاطر اغلب قبل از تزریق با بی حس کننده رقیق می گردد. در بازار ایران هیدروکسی آپاتیت با نام تجاری Radiesse  وجود دارد. این فیلر ماندگاری بالایی دارد و به خوبی فرورفتگی زیر چشم را برطرف می کند؛ اما ممکن است در موارد نادری باعث ایجاد توده (برجستگی) در پوست زیر چشم شود. بعضی از پزشکان به علت بازتاب رنگ سفید این نوع فیلرها از تزریق آن در پوست زیر چشم خودداری می کنند.

میکرونیدلینگ صورت

برای درمان دائمی عرق زیر بغل با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

 • فیلر چربی

این فیلرها ممکنست از طریق پیوند چربی، میکرولیپو اینجکشن (microlipoinjection) یا انتقال چربی اتولوگ ( چربی بدن خود فرد) تهیه شوند. چربی معمولاً از شکم، لگن، باسن و ران فرد گرفته می شود. این فیلرها ماندگاری خوبی دارند. به دلیل نیاز به بیهوشی، لیپوساکشن و جراحی، این روش عوارض بیشتر و دوره نقاهت طولانی تری نسبت به سایر فیلرها دارد به همین دلیل فیلر چربی مصرف عمومی ندارد و فقط در موارد ضروری به تشخیص پزشک تزریق می شود. فیلر چربی برای افراد ورزشکار و سیگاری ها توصیه نمی شود.

روش تزریق فیلر زیر چشم

ابتدا پزشک ناحیه ای را که قرار است فیلر تزریق شود را علامت گذاری کرده و آن را استریل می کند. پس از بیحسی موضعی ، پوست با یک سوزن کوچک سوراخ شده و کانولای مخصوص وارد پوست می شود و فیلر در محل مورد نظر تزریق می شود. بعضی پزشکان ترجیح می دهند فیلر را مستقیما” و با استفاده از سوزن تزریق کنند. این فرآیند دردناک نیست و معمولا” کبودی و تورم ایجاد نمی کند و به استراحت در منزل و طی دوره نقاهت نیاز ندارد.

برای درمان افتادگی پلک بدون جراحی با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

فیلر چربی کمی متفاوت است و بهتر است  لیپوساکشن و تزریق چربی تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

ماندگاری تزریق فیلر

فیلرها biodegradable هستند و با گذشت زمان در بدن تجزیه می شوند ، استفاده از فیلرهای با کیفیت باعث می شود تا آثار درمانی فیلر ها حتی بعد از پایان زمان ماندگاری فیلر برای مدت ها در محل تزریق باقی بماند. در ادامه ماندگاری انواع فیلر بطور میانگین ذکر شده است:

 • فیلرهای اسید هیالورونیک به طور معمول 9 ماه تا 1 سال دوام دارند(فیلرهای با کیفیت بالا مثل تئوسیال ممکنست تا 3 سال یا بیشتر دوام داشته باشند)
 • فیلرهای هیدروکسی آپاتیت  به طور معمول از 12 تا 18 ماه دوام دارند.
 • فیلرهای پلی-ال- لاکتیک اسید می توانند تا 2 سال دوام داشته باشند.
 • فیلرهای محتوی چربی ممکن است تا 3 سال ماندگاری داشته باشند.

چه کسانی کاندید تزریق فیلر هستند؟

سیاهی دور چشم (dark circle)  اغلب سرشتی و به دلایل ژنتیکی است .اما دلایل دیگری نیز ممکنست باعث تیرگی پوست پلک شوند ؛بعضی از این عوامل عبارتند از:

 • بیماری های پوستی مثل اکزما
 • بالا رفتن سن
 • بیماری های مزمن مثل بیماری های قلبی-ریوی و …
 • خواب نامرتب و ناکافی
 • اعتیاد به مواد مخدر ، محرک و سیگار
 • اختلال گردش خون در ناحیه پلک
 • تجمع رنگدانه در پوست پلک
برداشتن خال،زگیل وسایرانواع ضایعات پوستی

فیلرهای مخصوص زیر چشم برای افرادی که دارای سیاهی دور چشم ژنتیکی یا گودی زیر چشم ناشی از افزایش سن هستند، به خوبی مؤثر است. ممکنست همه ی افراد متقاضی تزریق فیلر زیر چشم ، کاندید مناسب برای دریافت این روش درمانی نباشند؛ تشخیص این امر بر عهده پزشک است . به عنوان مثال برای یک سیگاری قهار ،تزریق فیلر ممکنست کارآیی لازم را نداشته باشد چون سیگار کشیدن ممکن است فرآیند ترمیم و بازسازی پوست را مختل کند و ماندگاری فیلر را کاهش دهد.

برای جوانسازی پوست صورت با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

عوارض جانبی احتمالی

عوارض جانبی تزریق فیلر زیر چشم ، در بیشتر موارد خفیف و موقت است . این عوارض معمولا” محدود به قرمزی، تورم  وکبودی ناشی از تزریق است که در صورت استفاده از کانولا به جای سوزن به حداقل می رسد.

همانطور که در بالا اشاره شد اگر فیلر بجای اینکه در عمق مناسب قرار گیرد نزدیک به سطح پوست تزریق شود ، ممکن است ناحیه ی تزریق ، آبی رنگ یا کبود شود که به آن اثر تیندال ( Tyndall Effect) گفته می شود. کبودی ناشی از تیندال افکت ، بر خلاف کبودی ناشی از خونریزی زیر پوست به سادگی از بین نمی رود. برای اجتناب از عوارض جانبی ، تزریق فیلر بطور کلی و تزریق فیلر زیر چشم بطور اختصاصی باید توسط پزشک صلاحیت دار انجام شود.

عوارض جدی تر ناشی از تزریق فیلر زیر چشم عبارتند از:

ناهمواری پوست پلک به دلیل گلوله شدن ژل و ایجاد توده های کوچک زیر پوست، غیر قرینه شدن چشم ها ، آسیب به عروق و اعصاب ، عفونت و حتی مشکلات بینایی

نکته مهم:

فیلرها ، پروتز محسوب می شوند و بعد از تزریق ممکنست ماه ها یا سال ها در بدن باقی بمانند . این حق شماست که بدانید دقیقا” چه ماده ای و با چه کیفیتی وارد بدن شما می شود. به همین خاطر تولید کننده های معتبر ، یک برچسب حاوی اطلاعات فنی فیلر (مثل نام تجاری ، ماده تشکیل دهنده ،شماره سریال ، تاریخ تولید و انقضا ) را در بسته بندی آن قرار می دهند. به عنوان دریافت کننده فیلر لازمست علاوه بر برچسب اصالت (که توسط نهاد ناظر ؛ سازمان غذا و دارو روی بسته بندی محصول درج می شود و حاوی اطلاعات مهمی مثل نام تجاری ،کمپانی و کشور سازنده و مجوزهای سلامت و ایمنی محصول است) ، برچسب مشخصات فنی محصول را از پزشک خود دریافت و در سوابق پزشکی خود آن را نگهداری کنید.

منبع:

https://www.healthline.com/health/eye-fillers#takeaway