زگیل تناسلی چیست؟

یک توده خوشخیم پوستی است که به علت آلودگی با ویروسی بنام  ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجادمی شود.زگیل تناسلی، معمولا” در اثر تماس مستقیم پوست سالم با پوست آلوده (بویژه هنگام سکس) منتقل می‌شود. زگیل تناسلی به خودی خود خوشخیم و بی خطراست ولی در صورت درمان نشدن، می تواند به عوارض خطرناکی مثل سرطان گردن رحم و بعضی انواع دیگر سرطان منجرشود.

تشخیص

چون شناسایی زگیل‌های تناسلی داخل واژن خانم ها، غالباً کار دشواریست، پزشک ممکن است یک محلول رقیق شده اسید استیک را روی مخاط ناحیه تناسلی بزند تا زگیل ها اگر وجود دارد بهتر تشخیص داده شوند. گاهی لازمست بررسی داخل واژن با استفاده از یک ابزار خاص بزرگنمایی بنام کولپوسکوپ انجام شود. درمورد آقایان موضوع کمی فرق می کند؛ در بیشتر موارد، زگیل ها، قابل مشاهده هستند، ولی بهتراست برای تشخیص دقیق تر از ابزاری بنام درماتوسکوپ استفاده شود.

تست پاپ اسمیر (Pap smear)

انجام معاینات منظم لگنی و تست پاپ اسمیر برای خانم هایی که در سنین فعال جنسی یعنی 20 تا 65 سالگی هستند، حائز اهمیت است. این معاینات و آزمایشات به پزشک کمک می‌کند تا هرگونه تغییرات ناشی از آلودگی با ویروس HPV در واژن یا دهانه رحم یا نشانه‌های اولیه سرطان دهانه رحم (عارضه  ناشی از آلودگی با انواعی از ویروس HPV) را قبل از اینکه غیر قابل کنترل شود شناسایی کند.

در تست پاپ اسمیر، پزشک به وسیله ابزاری به نام اسپکولوم، واژن را باز نگه می‌دارد. سپس با ابزار دیگری، از سلول‌های دهانه رحم (بین واژن و رحم) نمونه‌برداری می‌کند. نمونه به دست آمده زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا هرگونه تغییرات سلولی شناسایی شود.

تصویر بالا مراحل انجام تست پاپ و تهیه نمونه از گردن رحم برای تشخیص تغییرات سلولی ناشی از ویروس HPV و تعیین نوع ویروس اچ پی وی رانشان می دهد

 

تست های تشخیصی HPV

فقط چند نوع از ویروس های HPV با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد به همین خاطر تست های آزمایشگاهی بیشتر روی انواع پرخطر مثل گونه 16 و18 وگونه های باخطرمتوسط مثل 31،33،35،45،52 و58. متمرکز هستند. درخانم ها نمونه برداشته شده از گردن رحم در تست پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات پیش سرطانی ونغییرات سرطانی وهمینطور تعیین نوع HPV مورد استفاده قرار می گیرد.

Co-test یا آزمایش توأمان ( آزمایش پاپ و HPV Typing) عموماً برای خانم‌های 30 سال به بالا انجام می‌شود، ولی درخانم های جوانتری که شرکای جنسی متعدد داشته اند و در کارگران جنسی 13 سال به بالا هم الزامی ست.انجام این تست برای خانمهایی که همسر یا شریک جنسی شان مبتلا به زگیل تناسلی بوده، نیز باید انجام  شود.

آزمایش PCR  اگرچه قابل اعتماد است ولی به دلیل ماهیت ویروس HPV ونعداد زیاد گونه های این ویروس که باعث زگیل تناسلی می شود، بجز در موارد خاص توصیه نمی شود. در حال حاضر بیشتر آزمایشگاه ها تنها تعداد کمی از گونه های HPV را تشخیص می دهد.بنابراین احتمال کاذب بودن جواب منفی در آزمایش PCR  بالاست (PCR منفی به معنی آلوده نبودن قطعی به ویروس HPV نیست) ولی مثبت شدن PCR  تشخیص را قطعی می کند .

بسیاری از آزمایشگاه ها، امکانات لازم برای بررسی همه انواع ویروس های عامل زگیل تناسلی را ندارند،در ضمن نمونه برداری نیز در اکثر موارد بطور صحیح انجام نمی شود.برای آزمایش PCR لازمست نمونه برداری از ضایعه پوستی مشکوک به زگیل انجام شود و منفی بودن نمونه ای که از خون، ترشحات مجرای ادراری و پوست سالم ناحیه تناسلی گرفته شود ارزش تشخیصی ندارد.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به محض تشخیص، باید درمان شود، روش درمان برای هر بیمار، متفاوت است.روشهای جراحی نسبت به روشهای دارویی ارجحیت دارند ولی به همان نسبت گرانتر هستند. روش های درمان زگیل تناسلی عبارتنداز:

روشهای دارویی:

استفاده از روش دارویی  محدود به مواردی است که امکان برداشتن زگیل تناسلی با استفاده از پلاسما ، RF  یا رادیوسرجری وجود نداشته باشد.

با وجود اینکه درمان دارویی قطعی برای زگیل وجود ندارد؛ داروهایی که برای درمان زگیل تناسلی به طور مستقیم روی پوست استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • ایمی‌کیمود Imiquimod (آلدارا). این پماد باعث  تقویت سیستم ایمنی  در برابر زگیل تناسلی می‌شود. وقتی پماد روی پوست است از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. این دارو می‌تواند ساختار کاندوم را تضعیف نموده و همچنین باعث ایجاد حساسیت در پوست شریک جنسی‌ شما شود.
سوالات متداول زگیل تناسلی

یکی از عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو، قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی عبارتند از : تاول ، بدن درد، سرفه، بثورات پوستی و خستگی.

 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس).پودوفیلین نوعی صمغ گیاهی است که باعث تخریب زگیل تناسلی می شود. این دارو باید توسط پزشک روی پوست شما زده شود. پودوفیلوکس هم حاوی همان ترکیب فعال است با این تفاوت که شما خودتان هم می‌توانید در منزل از آن استفاده کنید.

ممکن است پزشکتان اعلام کند که اولین نوبت از داریو پودوفیلوکس را خودش در مطب روی پوست شما می‌زند. وی در این جلسه کلیه موارد احتیاطی و دستورالعمل‌های لازم برای جلوگیری از عوارض استعمال این دارو را به شما آموزش خواهد داد. هرگز داروی پودوفیلوکس را برای زگیل های داخلی (مثل زگیل داخل مقعد یا دهان) استفاده نکنید. به علاوه، این دارو در دوره بارداری ممنوع است.

 • تری کلرواستیک اسید (TCA).این داروی شیمیایی زگیل‌های تناسلی را می‌سوزاند و می‌توان از آن برای از بین زگیل‌های داخلی نیز استفاده کرد. عوارض جانبی احتمالی مصرف این دارو، حساسیت پوستی، زخم و درد است.
 • سینکاتچینز Sinecatechins(ورجین Veregen).این پماد برای درمان  زگیل‌های داخل یا اطراف مقعد(perianal warts) کاربرد دارد.

عوارض جانبی مصرف این پماد، عموماً خفیف بوده و شامل مواردی مثل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد می‌شود.

توجه کنید که هرگز نباید زگیل تناسلی را با استفاده از داروهای بدون نسخه که در داروخانه ها تحت عنوان چسب زگیل یا محلول زگیل عرضه می شوند؛ درمان کنید. این داروها به منظور استفاده در بافت پوستی-مخاطی ناحیه تناسلی توصیه نمی شوند. استفاده از داروهای بدون نسخه برای درمان خودسرانه زگیل تناسلی می‌تواند باعث بروز درد و حساسیت بیشتر شود. موارد زیادی از پخش شدن و زیادشدن تعداد زگیل ها، بعد از استعمال خودسرانه این داروها مشاهده شده است.

روشهای جراحی :

برای از بین بردن مؤثر و قطعی زگیل‌های تناسلی بهترین روش، برداشتن زگیل به روش جراحی ست. در خانمهای باردار روش جراحی، انتخاب اول است. روش‌های جراحی عبارتند از:

 • فریز کردن با نیتروژن مایع (کرایوتراپی) : روش فریز کردن، باعث یخ زدگی زگیل و ایجاد زخم در آن می شود که بعد از بهبود زخم، ضایعات پوستی زگیل هم ممکنست از بین برود و پوست جدید جایگزین سلول‌های تخریب شده شود. از آنجا که میزان نفوذ یخ زدگی توسط پزشک قابل کنترل نیست ممکن است نیاز به تکرار کرایوتراپی باشد. عوارض جانبی فریز کردن، درد و تورم است. اشکال Cryotherapy یا فریز کردن قطعی نبودن درمان و احتمال زیاد بازگشت زگیل هاست که گاهی حتی باعث افزایش تعداد و گسترش زگیل تناسلی می شود.
 • الکتروکوتر: در این روش درمانی نسبتا”قدیمی از جریان برق برای سوزاندن زگیل‌های تناسلی استفاد می‌شود. پس از انجام روند درمانی، ممکن است کمی درد و تورم را در پوست خود تجربه کنید.
 • برداشتن به روش جراحی RF یا رادیوسرجری: پزشک شما ممکن است از ابزاری خاص مثل RF الکتروسرجری برای برداشتن زگیل‌های تناسلی استفاده کند. برای انجام این روش درمانی،بعد از بی‌حسی موضعی زگیل ها، با استفاده از الکترود RF که باعث تبخیر سلولهای تشکیل دهنده زگیل و همینطور ویروس ها می شود، ضایعات زگیل تناسلی بطورکامل برداشته می شود،مزیت این روش نداشتن درد وخونریزی و درمان قطعی زگیل در یک جلسه است.
 • لیزر درمانی: در این روش از پرتو لیزر برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی استفاده می‌شود. با این حال به دلیل گران‌قیمت بودن لیزردرمانی، این روش معمولاً برای زگیل‌های بسیار گسترده یا انواعی از زگیل که به سایر روش‌های درمانی جواب نداده‌اند استفاده می‌شود. ایجاد جای زخم و درد از عوارض جانبی این روش درمانی است.
 • درمان با پلکسر: جدید ترین روش درمان زگیل است که با استفاده از پلاسما ضایعه زگیل از روی پوست پاک می شود . این روش با کمترین آسیب به پوست سالم اطراف ضایعه همراه است و جای زخم کوچک تری به جا می گذارد که سریع تر بهبود می یابد و اسکار بجا نمی گذارد. در حال حاضر این روش جدید درمان زگیل تناسلی در کلینیک دکتر قانعی در دسترس می باشد.
آیا ارتباطی بین ویروس HPV و سرطان‌های سر و گردن وجود دارد؟

آمادگی برای ویزیت پزشک:

پزشک با ابزار تشخیصی مخصوص بنام درماتوسکوپ، ضایعات مشکوک روی پوست ناحیه تناسلی را معاینه می کند و سؤالات زیر را از شما می پرسد: این ضایعات چه مدتی است که روی پوست شماست؟ آیا تعداد ضایعات در طول این مدت زیادتر شده است یا نه؟ آیا تاکنون اقدام درمانی برای درمان زگیل ها انجام داده اید؟ آیا تاکنون درمان خانگی برای زگیل ها انجام داده اید؟ا آیا ضایعات را دستکاری کرده اید؟ آیا بعد از ظاهر شدن زگیل، رابطه جنسی داشته اید؟

کارهایی که پیش از ویزیت،می‌توانید انجام دهید:

پیش از ویزیت پزشک، بهتر است لیستی حاوی موارد زیر تهیه کنید:

 • علائم: علائم خود را شرح دهید و بنویسید که آیا شریک جنسی‌تان قبلاً علائم مشابهی داشته یا خیر؟
 • سابقه روابط جنسی: هرگونه قرار گرفتن در معرض منابع بیماری را لیست کنید. این موارد می‌تواند شامل هرگونه برقراری رابطه جنسی حتی محافظت شده باشد.
 • سوابق بیماری و دارویی : هرگونه عارضه پزشکی دیگری که ممکن است داشته باشید و به خاطر آن تحت درمان قرار دارید را ذکر کنید. نوشتن نام داروها، ویتامین‌ها یا مکمل‌های دارویی که مصرف می‌کنید را فراموش نکنید.

تهیه لیست سوالات قبل از ویزیت می‌تواند به شما کمک کند تا بیشترین استفاده را از ملاقات با دکتر داشته باشید. چند سوال اساسی درباره زگیل تناسلی وجود دارد که باید حین ملاقات با پزشک، از او بپرسید:

 • آیا به زگیل تناسلی دچار شده‌ام؟
 • آیا دلیل احتمالی دیگری برای علائمی که دارم وجود دارد؟
 • چه آزمایشاتی را پیشنهاد می‌کنید؟
 • آیا باید برای سایر بیماری‌های مقاربتی هم آزمایش شوم؟
 • کدام رویکرد درمانی را در صورت نیاز پیشنهاد می‌دهید؟
 • چه مدت پس از شروع روند درمانی می‌توانم انتظار بهبود داشته باشم؟
 • آیا عارضه من مسری است؟ چطور می‌تواند خطر انتقال این بیماری به سایرین را کاهش دهم؟
 • آیا شریک جنسی‌ام باید برای این عارضه آزمایش دهد؟
 • چه وقت دوباره می‌توانم رابطه جنسی بی‌خطر داشته باشم؟
 • آیا زگیل تناسلی عود می کند؟
 • آیا در معرض عوارض ناشی از زگیل تناسلی هستم؟
 • هر چند وقت یک بار باید برای سایر عوارض مرتبط با زگیل تناسلی مورد غربالگری قرار بگیرم؟
 • آیا بروشور یا مطالب چاپی دیگری درباره این عارضه دارید که بتوانم آنها را مطالعه کنم؟
 • مطالعه مطالب چه وب سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟

علاوه بر سوالاتی که آماده می‎کنید، برای مطرح کردن هرگونه سوال دیگری که در ذهن دارید، درنگ نکنید.

باید انتظار چه چیزهایی را از سوی پزشک داشته باشید

پزشکتان سوالاتی از شما خواهد پرسید. آماده بودن برای پاسخگویی به این سوالات، زمان بیشتری برای عمیق‌تر شدن روی موضوعات مرتبط دیگر در اختیارتان قرار می‌دهد. سوالات احتمالی پزشک:

 • علائم شما چیست؟
 • از کی متوجه علائم شدید؟
 • علائم شما چقدر حاد هستند؟
 • آیا رابطه جنسی شما محفاظت شده و بی‌خطر است؟ ‍
 • آیا شریک جنسی شما تست مربوط به بیماری‌های مقاربتی داده است؟
 • آیا واکسن HPV دریافت کرده‌اید؟ چه وقت؟

آیا باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید؟

 

خلاصه :

زگیل تناسلی بیماری مقاربتی شایعی است که در صورت بی توجهی به آن و عدم درمان و تشخیص به موقع ممکنست عوارض خطرناکی مثل سرطان را در پی داشته باشد. بنابراین لازمست قبل از تصمیم برای انجام اقدام تشخیصی(مثل آزمایش PCR) و درمانی (مثل استفاده خودسرانه از داروهای موضعی و توصیه های خانگی و اینترنتی ) و بویژه دستکاری ضایعات (کندن، فشاردادن، شیو کردن ناحیه تناسلی) به پزشک متخصص مراجعه کنید. تشخیص زگیل در بیشتر موارد با یک معاینه ساده امکانپذیر است و نیازی به انجام آزمایشات گرانقیمت و غیر ضروری نیست . زگیل تناسلی اگر درمان نشود می تواند شریک جنسی شما را آلوده کند همینطور می تواند پوست سالم شما را هم درگیر کند. حتی ممکنست علیرغم درمان هایی مثل فریز کردن یا مصرف داروهای موضعی تعداد زگیل ها زیاد شود. پس به محض مشاهده زگیل روی پوست خود ، به پزشک مراجعه کنید.

زگیل تناسلی را جدی بگیرید.

برای مطالعه بیشتر و آشنایی با بیماری هایی که ممکنست با زگیل تناسلی اشتباه شوند،با ماهمراه باشید.