از لیزر جوانسازی پوست میتوان برای کاهش عمق چین و چروک و اسکار، یکنواخت کردن رنگ پوست (ضایعات پیگمانته)، سفت کردن پوست یا تایتنینگ و همجنین برداشتن ضایعات خوش خیم (غیر سرطانی) و بدخیم استفاده کرد. بدون تغییر: این لیزر پرتوهای یکنواخت و متمرکز نور را بر روی ناهمواریهای پوست می تاباند و با تبخیر سطح پوست آن را لایه لایه بر میدارد. این لیزر لایه بیرونی پوست (اپیدرم) را از بین برده و حرارت را به لایه زیرین که درم نام دارد هدایت می کند. حرارت و تحریک لیزر منجر به ساخته شدن فیبرهای کلاژن می شود و در نتیجه استحکام و قوام پوست افزایش می یابد. لیزر بصورت کنترل شده پوست قبلی را بر می دارد و طی چند روز بعد پوست تازه ای ساخته می شود که مشکلات پوست قبلی را ندارد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

جوانسازی پوست با لیزر لایه بردار یا Resurfacing

لایه برداری لیزری یا همان ری سرفیسینگ برای جوانسازی پوست، کاهش چین و چروک و درمان انواع اسکار (جای جوش،جای زخم جراحی و …) استفاده می شود. لایه برداری لیزری باعث می شود رنگ پوست روشن تر و سطح آن صاف و یکنواخت شود. لیزرهای لایه بردار متنوع هستند اما پرکاربردترین آنها لیزر Co2 و Erbium هستند.

چه کسانی کاندید مناسب برای لیزر ری سرفیسینگ هستند؟

اگر یکی موارد زیر را دارید، کاندید مناسب درمان با لایه برداری لیزری هستید:

 • جای جوش یا اسکار اکنه
 • منافذباز
 • شلی و افتادگی پوست
 • لک های قهوه ای سنی (age spots)
 • اسکار زخم یا جراحی
 • پوست آسیب دیده در اثر آفتاب
 • پس از جراحی لیفت صورت ، نخ و…
 • خطوط ریز یا چین و چروک در اطراف چشم، پیشانی یا دور دهان
 • بزرگ شدن غدد چربی روی بینی
 • اگر موارد زیر را دارید، درمان با لیزر ری سرفیسینگ برای شما مناسب نیست:
 • آکنه یا عفونت پوستی فعال
 • پوست تیره و مستعد لک

لیزر لایه بردار پوست (ری سرفیسینگ) چگونه کار می کند؟

دو نوع لایه برداری با لیزر وجود دارد. گروه اول لیزرهای دی اکسید کربن (CO2) و اربیوم سنتی یا Conventional هستند که پرتو آنها باعث ایجاد تخریب سطحی یکنواخت در پوست محل درمان میشود. گروه دوم لیزرهای فرکشنال هستند که جدیدتر از قبلی ها هستند و به دو نوع استامپی و اسکنردار تفسیم می شوند. لیزر فرکشنال CO2 و فرکشنال اربیوم (فوتونا) به جای تابش ناگهانی پرتو لیزر در یک مساحت مشخص از پوست ، آن را به ستون ‌های باریک متعدد بخش بخش می کند تا انرزی حرارتی لیزر باعث آسیب به سلول های پوست نشود و بخش های مختلف پوست فرصت خنک شدن داشته باشند. تقسیم انرژی عوارض احتمالی را به حداقل می رساند و باعث می شود تا بعد از لیزر، ترمیم و بازسازی پوست به سرعت انجام شود. در این روش درمان، یک نقطه از پوست لیزر می شود ولی نقاط اطراف آن دست نخورده باقی می ماند و به همین علت عوارض و دوره نقاهت در لیزر های فرکشنال fractional نسبت به لیزر های سنتی یا conventional کمتر است.

لیزر جوانسازی CO2

لیزر CO2 سال هاست که برای درمان بیماری های مختلف پوستی خوش خیم و بدخیم استفاده می شود. این نسل جدید لیزر CO2 از انرژی نور پالسی بسیار کوتاه (اولتراپالس) یا پرتوهای نور پیوسته استفاده میکند و پرتوهای آن در یک الگوی خاص ارسال شده و باعث میشود تا لایه ‌های نازک پوست ناحیه مورد نظر با کمترین آسیب به بافتهای اطراف، برداشته شود.
لیزر CO2 عملکرد موفقی برای درمان چین و چروک ، اسکار أکنه و همچنین ضایعات خوش خیم پوست مانند زگیل، خال های مادرزادی، رینوفیما (بزرگ شدن غدد چربی روی بینی) و سایر بیماری های پوستی دارد.
دوره نقاهت بعد از لیزر CO2 ممکنست 2-1 هفته باشد.

لیزر جوانسازی اربیوم

لیزر اربیوم برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های سطحی تا نسبتا عمیق صورت طراحی شده است. از این لیزر برای جوانسازی دست، گردن یا دکولته نیز استفاده می شود. یکی از مزایای لیزر اربیوم، آسیب حداقلی بافت در اطراف محل درمان است. این لیزر نسبت به لیزر CO2 عوارض جانبی (تورم، کبودی و قرمزی) کمتری ایجاد می کند و زمان بهبودی آن سریعتر است.
اگر پوست شما سبزه است، لیزر اربیوم نسبت به لیزر Co2 انتخاب بهتری برای شماست.
دوره نقاهت لیزر اربیوم کوتاه تر از لیزر Co2 و کمتر از یک هفته است.

لیزر فرکشنال ( Fractional Lasers)

لیزر CO2 فرکشنال نسبت به لیزر Co2 معمولی یا Conventional ، ایمن تر است و دوره بهبودی سریعتری دارد. در لیزر های فرکشنال به جای اینکه پوست بطور کامل برداشته شود ، یک نقطه از پوست برداشته می شود ولی نقاط مجاور آن دست نخورده باقی می ماند به این ترتیب احتمال ایجاد لک و عوارض به حداقل می رسد و پوست به سرعت ترمیم می شود.
زمان ریکاوری بعد از لیزر فرکشنال حدود یک هفته است.
پزشک شما پس از معاینه و ارزیابی کامل تاریخچه پزشکی، وضعیت جسمانی فعلی و هدف درمان، به شما خواهد گفت که کدام لیزر برای جوانسازی پوست شما مناسب تر است.

در جلسه درمان با لیزر و بعد از آن چه انتظاراتی می توان داشت؟

به طور کلی، تمام روشهای لایه برداری با لیزر به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. چین و چروک های اطراف چشم، دهان یا پیشانی ممکن است به صورت جداگانه درمان شوند و یا ممکن است کل صورت لایه برداری شود. در هنگام درمان و بعد از آن میتوانیم این انتظارات را داشته باشیم:

صورت یا ناحیه ای که باید درمان شود کاملاً تمیز می شود.

پس از لیزر درمانی، 5 تا 7 روز از کزم ترمیم کننده استفاده می شود. ضدآفتاب الزامی ست و در صورت لزوم کرم های آبرسان و مرطوب کننده هم تجویز می شود. به طور کلی، بسته به نوع محل درمان و همچنین نوع لیزر استفاده شده، این نواحی طی ۵ تا 7روز بهبود می یابد.

هنگامی که پوست بهبود یافت، میتوانید برای پوشاندن لکه های صورتی تا قرمز رنگ ناشی از لیزر، از آرایش استفاده کنید. آرایش‌ سبز رنگ انتخاب خوبی برای پوشاندن نواحی قرمز پوست است، زیرا رنگ قرمز پوست را خنثی می‌کند. آرایش بدون چربی بعد از لیزر لایه برداری توصیه می شود. قرمزی در نواحی تحت درمان با لیزر معمولاً طی دو تا سه ماه محو می‌شود، اما ممکن است بین شش ماه تا یک سال طول بکشد تا به طور کامل ناپدید شوند. قرمزی معمولاً در افراد با پوست حساس مدت بیشتری باقی می ماند.

اگر رنگ پوست تیره دارید، ریسک PIH (هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب) بیشتر است و ممکن است لازم باشد از یک عامل سفید کننده برای روشن کردن رنگ پوست استفاده کنید. پزشکتان در این مورد شما را راهنمایی خواهد کرد.

بایدها و نبایدها قبل از انجام لیزر چیست؟

از برنزه کردن یا قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب اجتناب کنید و به مدت چهار هفته قبل از شروع درمان، روزانه از یک ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

به مدت چهار هفته قبل از درمان از پیلینگ و لایه برداری عمیق پوست خودداری کنید (لایه برداری شیمیایی قوی، لایه برداری با لیزر، درم ابریژن).

حداقل ۷۲ ساعت قبل از درمان از داروهایی مانند مانند روآکوتان ، دپاکین یا والپروییک اسید ، داکسی سایکلین، مینوسیکلین که باعث افزایش حساسیت پوست به نور می شود، خود داری کنید.

اگر سابقه تبخال یا زونا در ناحیه درمان دارید، به پزشک خود اطلاع دهید و داروهای ضد ویروسی خود (والاسیکلوویر، آسیکلوویر) را طبق دستور شروع کنید (معمولاً دو روز قبل از درمان و تا سه روز بعد از درمان تجویز می شوند).

ممکن است برای آماده سازی پوست قبل از لایه برداری با لیزر، پزشک شما رتینوئید موضعی یا هیدروکینون تجویز کند.

عوارض احتمالی لایه برداری با لیزر چیست؟

ممکن است در حین بهبود و تا یک ماه بعد از لیزر تراپی، میلیا (برجستگی های کوچک و سفید رنگ) در نواحی تحت درمان ظاهر شوند که میتوان آنها را با یک گاز آغشته به نرمال سالین به آرامی پاک کرد.

به ندرت ممکن است پوست در ناحیه درمان دچار هایپرپیگمانتاسیون و هیپوپیگمانتاسیون شود. برای تسریع در محو لک، می توان با کرم ضدلک نواحی پیگمانته را درمان کرد. علاوه بر این، برای جلوگیری از تغییرات رنگدانه ای، باید چند هفته قبل و بعد از درمان از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

در صورت سابقه تبخال عودکننده ، به پزشک اطلاع دهید تا داروی ضد ویروس برای شما تجویز کند.

پس از لیزر ری سرفیسینگ احتمال تورم پوست وجود دارد. استفاده از آیس بگ (کیسه یخ) و در صورت صلاحدید پزشک استروئید موضعی یا خوراکی تجویز می شود .

اسکار پس از بازسازی پوست با لیزر نادر بوده اما ممکن است در نواحی تحت درمان با لیزر به صورت جزئی رخ دهد که نگران کننده نیست.

از دستکاری و خاراندن پوست بعد از لیزر خودداری کنید. در صورت احساس کشیدگی و خارش پوست از کرم های ترمیم کننده و مرطوب کننده استفاده کنید.

دوره نقاهت پس از لایه برداری لیزری چگونه است؟

پس از درمان با لیزر جوانسازی پوست ، پوست قرمز شده و احساس کشیدگی خواهید کرد. قرمزی، تورم و خارش ممکن است چند روز طول بکشد که با استفاده از کیسه یخ و ترمیم کننده کنترل می شود. بسته به نوع درمان، پس از درمان ، پوست ممکن است مایع زرد رنگی ترشح کند و حتی تاول بزند. در این موارد و همچنین هنگام پوسته پوسته شدن ناحیه درمان، از خارش یا برداشن پوستهای اضافی اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد زخم یا عفونت در آن نواحی شود.

در بازده زمانی ۵ الی ۷ روز پس از درمان با لیزر، پوست شما خشک و پوسته پوسته خواهد. پوست جدید شما در ابتدا صورتی به نظر می رسد و در دو تا سه هفته آینده به تدریج به رنگ قبلی آن باز میگردد.

مراقبت های بعد از لیزر پوست؟

نواحی لیزر شده را با کمپرس سرد و با یک کیسه یخ هر ۱۵ دقیقه به مدت یک تا دو ساعت ، خنک کنید.

یک لایه نازک از کرم ترمیم کننده را سه بار در روز روی نواحی درمان شده بمالید تا پوست زودتر بهبود یابد.

پس از لیزر تراپی، برای مدت چهار هفته از درمان ‌های تهاجمی مانند رتینول ، ترتینوئین یا اسید گلیکولیک و همچنین برای مدت شش هفته از هرگونه محصول موضعی که ممکن است باعث تحریک پوستتان شود، خودداری کنید.

تا یک هفته پس از درمان از فعالیت هایی که می تواند باعث تعریق و گرگرفتگی شود خودداری کنید.

سیگار نکشید زیرا روند بهبودی را کند می کند.

توصیه های مهم پس از لیزر جوانسازی؟

پس از درمان لازمست روزانه حداقل 2 نوبت از ضد آفتاب وسیع الطیف استفاده کنید تا از پوست محافظت کنید. هنگامی که از ضد آفتاب برای صورت استفاده میکند، این نکته را در نظر بگیرید که فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) ضد آفتاب حداقل باید 30 باشد.

از مرطوب کننده هایی که پزشکتان برایتان تجویز کرده است استفاده نمایید.

دستورالعمل شستشو با سرکه:

اگر پزشک شما شستشوی روزانه با آب سرکه تجویز کرد؛ یک قاشق چایخوری سرکه سفید را با دو فنجان آب مخلوط کنید. سپس یک گاز پانسمان را در این محلول خیس کنید و به آرامی بر روی نواحی تحت درمان بمالید و اجازه دهید پانسمان حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در محل درمان باقی بماند. در انتها با فشار ملایم ناحیه تحت درمان را با استفاده از گاز پاک کنید.

به خاطر داشته باشید در روز لیزر و یک روز پس از آن در نواحی تحت درمان که خونریزی مختصری وجود داشته، ممکن است خونابه بدون رنگ تشکیل شود.

از ماساژ و خارش ناحیه تحت درمان خودداری کنید.

چه نتیجه ای را می توانم بعد از لیزر جوانسازی پوست انتظار داشته باشم؟

بعد از درمان، تغییر قابل توجهی در پوست مشاهده می شود. این تغییرات شامل:

 • صاف و یکدست شدن پوست
 • کاهش چین و چروک
 • کاهش منافذباز
 • بهبود جای جوش و اسکار جراحی
 • بهبود ترک های پوست (خطوط چاقی لاغری و بارداری)
 • روشن شدن رنگ پوست
 • سفت شدن پوست

است. بسته به نوع لیزر درمانی، پوست ممکن است برای چند ماه صورتی یا قرمز رنگ بماند. بعد از لیزر، پوست تا یک سال بهتر و بهتر می شود و گاهی ممکن است این بهبود کیفیت پوست تا چند سال ادامه پیدا می کند. البته روند پیری طبیعی در نهایت منجر به چین و چروک‌های جدید می‌شود که می‌توان آنها را با لیزر دوباره درمان کرد.

بعد از لیزر برای افزایش ماندگاری لیزر،تا می توانید از آفتاب دوری کنید و از ضد آفتاب استفاده کنید.

تصاویر قبل و بعد لیزر جوانسازی پوست

بعد از فوتوناقبل از فوتونا
قبل از فوتونا
نکات مهم ضدآفتاب...چطور بخریم؟چطور بزنیم؟