مهترین سوالات متداول بوتاکس

بوتاکس چیست؟

پرسش اصلی در سوالات متداول بوتاکس این است که بوتاکس اساسا”چیست؟ سم خطرناک است یا داروی شفابخش؟ در واقع بوتاکس (Botox) یا بوتولینوم توکسین (Botulinum toxin) ماده ایست که برای از بین بردن خطوط و چین و چروک حرکتی صورت استفاده می شود. بوتاکس درمان انتخابی برای از بین بردن خطوط حرکتی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی (اطراف چشم) و خط اخم است. در این روش ، بوتاکس به ماهیچه ایجاد کننده چین وچروک تزریق شده و با تضعیف موقت آن باعث میشود تا خطوط ناشی از بیان احساسات یا میمیک صورت ، در پوست ایجاد نشود. بوتاکس با مسدود کردن ارتباط عصب و عضله بصورت انتخابی ،مانع انقباض عضله مذکور برای مدت مشخص شده و در نتیجه نیروی کششی عضله از روی پوست برداشته می شود و پوست ریلکس و صاف می شود

آیا بوتاکس همان سم کشنده کنسرو است؟

خیر، داروی بوتاکس با سم بوتولینوم تولید شده در کنسروهای آلوده به باکتری کلوستریدیم بوتولینوم متفاوت است.بوتاکس یک مولکول دارویی از جنس پروتئین است که به روش نوترکیبی (Recombinant) و توسط باکتری اشرشیا کولی تولید شده و بعد از تصفیه و خالص سازی ، در دوزهای درمانی مشخص بسته بندی می شود. تزریق بوتاکس در هر نقطه به مقدار بسیار اندک انجام می شود و در همان نقطه تزریق و بسته به نوع بوتاکس تا قطر حدود 2 سانتیمتر اثر درمانی خواهد داشت. بنابراین تشبیه داروی بوتاکس با سم کشنده بوتولینوم که از راه خوردن کنسروهای آلوده وارد بدن می شود ، اساسا”درست نیست.

آیا درمان با بوتاکس ایمن است؟

به عنوان یکی از مهترین سوالات متداول بوتاکس ، تزریق بوتاکس بیش از دو دهه است که به طور ایمن و موثر برای درمان بسیاری از اختلالات چشمی و عصبی استفاده شده است. هر ساله هزاران بیمار برای درمان های مختلف از بوتاکس استفاده میکنند و در سال های اخیر به درمان پرطرفداری برای جوانسازی ، توقف و معکوس کردن علائم پیری پوست تبدیل شده است.

با این وجود تزریق بوتاکس باید در مراکز معتبر و توسط پزشک مجاز انجام شود.

عوارض بوتاکس چیست؟

عوارض جانبی موقت ممکنست شامل سردرد، کبودی و درد محل تزریق باشد . سردرد ممکن است در 3-2 روز اول بعد از تزریق بوتاکس احساس شود که خفیف بوده و با مصرف قرص استامینوفن برطرف می شود. در کمتر از یک درصد موارد، بیمار ممکنست دچار افتادگی (drooping) پلک یا ابرو شود که معمولا” طی چند هفته رفع می شود.

آیا بوتاکس برای درمان میگرن مؤثر است؟

مبتلایان به میگرن شدید که بیش از 15 روز در ماه دچار سردردهای میگرنی می شوند از تزریق بوتاکس بیشترین سود را می برند. بعد از تزریق بوتاکس تعداد و شدت حملات میگرن در این بیماران بطور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. در این روش درمان، بوتاکس توسط پزشک مجرب و با استفاده از سوزن های بسیار ظریف به نواحی خاص در پیشانی ، سر و گردن بیمار تزریق میشود. بسته به اینکه کدام گروه از عضلات در شروع میگرن نقش دارند نحوه تزریق بوتاکس متفاوت خواهد بود.

تزریق بوتاکس چگونه انجام میشود؟

درمان زیبایی بوتاکس یک روش ساده و نسبتاً ایمن است. با استفاده از یک سوزن کوچک، مقدار بسیار کمی از بوتاکس به چند نقطه صورت تزریق می شود. از آنجایی که سوزن بسیار ظریف است و فقط مقدار کمی ماده تزریق می شود، درد تزریق آن بسیار کم است و اکثر بیماران احساس آن را با نیش حشره مقایسه می کنند. شما می توانید بلافاصله بعد از تزریق فعالیت های عادی زندگی خود را از سر بگیرید و حتی رانندگی کنید، اما توصیه میشود به مدت ۴ الی ۶ ساعت فعالیت ورزشی نکنید. برخی از بیماران در محل تزریقشان دچار کبودی مختصری می شوند که می توان آن با کانسیلر (کرم پودر ) پوشاند. تأثیر بوتاکس 2 روز بعد از تزریق شروع می شود و یک هفته بعد کامل می شود.

بوتاکس در چه کسانی ممنوع است؟

بیماران مبتلا به میاستنی گراویس (myasthenia gravis) یا ضعف مزمن عضلات پلک وکسانی که سابقه افتادگی پلک و بیماری های عصبی-عضلانی دارند.
کسانی که به آلبومین انسانی (تخم مرغ) حساسیت دارند یا سابقه آلرژی به بوتاکس داشته اند.
کسانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند.

احتیاط : بهتر است داروهای ضدانعقاد و رقیق کننده خون مثل آسپرین، ایبوبروفن و داروهای ضد التهابی یک روز قبل از تزریق بوتاکس مصرف نشود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

قانون طلایی 4 ساعت :
تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس دراز نکشید ، ناحیه درمان را شستشو ندهید ، دراز نکشید. اگر نیاز به استراحت یا خوابیدن داشتید می توانید در حالت نیمه نشسته بخوابید.
محل تزریق بوتاکس را ماساژ ندهید این حرکت ممکن است باعث پخش شدن بوتاکس به عضلات دیگر و ایجاد عوارضی مثل افتادگی پلک شود.

بعضی پزشکان توصیه می کنند بعد از تزریق بوتاکس تا چند ساعت حرکاتی مثل اخم کردن، بالا بردن ابروها یا جمع کردن چشم ها را تکرار کنید، اما شواهد کافی در مورد مفید بودن این مانورها در نتیجه بوتاکس در دست نیست.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

بطور کلی ماندگاری بوتاکس در افراد مختلف بین 4 تا 8 ماه متغیر است و در بیشتر مردم 6 ماه است . دوام این روش به عنوان یکی از سوالات متداول بوتاکس از سوی مراجعه کنندگان مطرح می‌شود.
دوام بوتاکس علاوه بر تفاوت های فردی به عوامل مختلف دیگری هم بستگی دارد. قدرت انقباض و توده عضلانی هر ماهیچه در خانم ها و آقایان و از فردی به فرد دیگر متفاوت است و حتی در یک فرد ممکنست در سمت چپ و راست صورت یکسان نباشد. هر چه عضله بزرگتر ، قوی تر و پرکارتر(Hyperactive) باشد اثر بوتاکس در آن ممکنست زودتر از بین برود. این تفاوت در عضلات چپ وراست صورت باعث می شود تا الگوی خطوط و چین و چروک های پیشانی،خط اخم و دور چشم در دو طرف صورت قرینه نباشد.

در بعضی افراد عضلات خط اخم بسیار قوی هستند و اولین عضلاتی هستند که حرکت شان بر می گردد، برای حفظ تعادل این عضلات با بقیه عضلات صورت، در این افراد توصیه می شود در سال اول هر ۳ تا ۴ ماه یکبار تزریق انجام شود چون این موضوع باعث میشود ماهیچه های صورت که پوست را تحت نیروهای فشاری و کششی قرار می دهد ضعیف شوند و توانایی آنها در ایجاد خطوط و چین و چروک های پوست کمتر شود. بعلاوه وقتی یک سال نتوانید اخم کنید یا ابروهایتان را بالا بیاندازید، این عادت ها از سرتان می افتد. این دوره یادگیری به ماهیچه ها کمک می کند تا پس از یک سال بی حرکتی، فعالیت شان بطور قابل ملاحظه ای کاهش یابد. اثر بوتاکس ممکن است بعد از ۳ الی ۴ ماه از بین برود، اما کاهش انقباض عضلات برای مدت طولانی تر ادامه خواهد یافت و به مرور نیاز به تزریقات بیشتر کاهش می یابد. با گذشت زمان ممکنست برخی از بیماران به درمان های متوالی کمتری نیاز داشته باشند زیرا عادتشان به اخم کردن و سایر میمیک هایی که باعث چین وچروک می شوند کمتر میشود و عضلات نیز ممکن است در اثر عدم استفاده ضعیف تر شوند.عضلات ضعیف نمی توانند چین وچروک عمیق در پوست ایجاد کنند. تأثیر بوتاکس معمولاً در ۲۴ الی ۳۶ ساعت اول تزریق شروع شده، اما اثر کامل آن ممکن است بعد از یک یا دو هفته ظاهر شود.

چند وقت یکبار می توانم بوتاکس بزنم؟

تزریق بوتاکس هر 3 ماه یک بار می تواند تکرار شود ولی زمان مناسب تزریق مجدد بوتاکس در هر فرد ممکنست متفاوت باشد. من به بیمارانم توصیه می کنم هر وقت احساس کردند که چین و چروک ها در حال برگشت هستند برای تزریق بوتاکس مراجعه کنند. این فاصله زمانی ممکنست اوایل کمتر باشد ولی با ضعیف شدن عضلات عامل چین و چروک بتدریج بیشتر خواهد شد.

آیا تأثیر بوتاکس با تزریقات مکرر کم می شود؟

گاهی اوقات تأثیر بوتاکس به دلیل تولید آنتی بادی در بدن کاهش می یابد. در این حالت با افزایش فاصله تزریق میتوان مقاومت به بوتاکس را کمتر کرد.

آیا تزریق بوتاکس در طولانی مدت باعث شل شدن پوست می شود؟

خیر ، بوتاکس تأثیر مستقیم روی پوست ندارد بلکه از طریق مهار انقباضات عضلانی باعث صاف شدن پوست می شود. مطالعات اخیر نشان داده است تزریق بوتاکس در بلند مدت به جوانسازی پوست کمک می کند.

آیا بوتاکس باعث بالارفتن دم ابرو و مصنوعی شدن چهره می شود؟

خیر ، بالارفتن دم ابروها به نحوه تزریق بوتاکس بستگی دارد و با درخواست بیمار انجام می شود. مقدار بالا رفتن دم ابرو به قدرت عضلات جانبی پیشانی وابسته است و در افراد مختلف یکسان نیست.بیشتر افراد، چهره طبیعی را ترجیح می دهند و دوست ندارند حالت چشم و ابروهاشان تغییر کند.

آیا بوتاکس عوارض جانبی دارد؟

کبودی موقت شایع ترین عارضه جانبی بوتاکس است. گاهی اوقات ممکن است افراد نسبت به تزریق بوتاکس مقاوم باشند. افتادگی ابرو یا پلک به ندرت رخ می دهد که با قطره چشمی بهتر می شود. در تعدادی از بیماران بعد از تزریق بوتاکس، سردرد یا سندرم شبه آنفولانزا گزارش شده است.
دوبینی در موارد بسیار نادری گزارش شده است. در برخی موارد، بوتاکس می تواند باعث ضعف موقت عضلات مجاور محل تزریق و عدم تقارن صورت شود. عوارض جانبی تا حدی به تکنیک تزریق و مراقبت بعد از تزریق بوتاکس بستگی دارد. از آنجایی که تأثیر بوتاکس برگشت پذیر است، عوارض جانبی موقت هستند و ظرف چند هفته تا چند ماه برطرف خواهند شد.

علت احساس سنگینی پلک بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

بعضی افراد ممکنست بعد از تزریق بوتاکس بویژه در هفته های اول احساس سنگینی پلک و خستگی چشم داشته باشند. علت این موضوع نقش عضله پیشانی (فرونتالیس) در باز نگه داشتن پلک فوقانی است که برای رفع چین و چروک پیشانی لازمست تا دامنه و شدت انقباضات آن کم شود. کسانی که سابقه این مشکل را بعد از تزریق بوتاکس داشته اند بهتر است در تزریقات بعدی پزشک شان را در جریان قرار دهند تا حتی الامکان از آن پیشگیری کند. خوشبختانه سنگینی پلک فوقانی بتدریج با فعال شدن عضلات کمکی کاهش می یابد.

آیا با تزریق بوتاکس می توان افتادگی پلک را درمان کرد؟

خیر ، انتظار ما از بوتاکس کاهش یا رفع چین و چروک های حرکتی است نه برطرف کردن افتادگی پلک. بعد از تزریق بوتاکس پیشانی باز می شود و همین بازشدن و کشیدگی پوست باعث می شود تا افتادگی پلک کمتر به نظر برسد. اما این تغییرات مثبت مجوزی برای معرفی بوتاکس به عنوان درمان افتادگی پلک نیست.

آیا بوتاکس ایرانی نسبت به بوتاکس خارجی ماندگاری کمتری دارد؟

خیر ، ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلف از جمله شرایط نگهداری (زنجیره سرد) و آماده سازی ( حجم حلال ) و نحوه تزریق بوتاکس دارد.

تفاوت سنگینی پلک و افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

افتادگی پلک معمولا” یکطرفه است و باعث عدم قرینگی چشم ها می شود ولی سنگینی پلک دو طرفه و قرینه است. سنگینی پلک به علت تأثیر درمانی بوتاکس و جزئی از طبیعت آنست ولی افتادگی پلک یک عارضه ناخواسته و ناشی از نشت بوتاکس به عضله حلقوی دورچشم (Orbicularis Oculi) است.

زمان مناسب برای روتوش بوتاکس؟

یکی ار سوالات متداول بوتاکس که اهمیت زیادی دارد و رعایت نکردن آن باعث ایجاد عوارض ناگواری برای بیمار می شود زمان مناسب روتوش یا ترمیم بوتاکس است. بعد از تزریق بوتاکس اگر به هر دلیل ( روتوش یا ترمیم) نیاز به تزریق مجدد بوتاکس باشد لازمست حداقل 2 هفته از تزریق قبلی بگذرد. در غیر اینصورت احتمال بروز واکنش های آلرژیک مثل کهیر ، تورم و التهاب پوست وجود دارد.

آیا جایگزینی برای بوتاکس وجود دارد؟

محصولاتی تحت عنوان شبه بوتاکس یا جایگزین بوتاکس معرفی می شوند  اما هنوز جایگزین قابل قبولی برای بوتاکس که به اندازه آن مؤثر باشد در دست نیست. در حال حاضر بهترین و مؤثرترین درمان چین و چروک حرکتی (dynamic wrinkles) پوست ، تزریق بوتاکس است. روش هایی برای پیشگیری یا افزایش استحکام و ارتجاع پذیری پوست مثل لیزر ، فیلر و تیکسل وجود دارد ولی بعد از ایجاد خطوط حرکتی در پوست ، درمان انتخابی ، تزریق بوتاکس است.

سن مناسب برای تزریق بوتاکس؟

تزریق بوتاکس بر مبنای سن و سال انجام نمی شود. وقتی خطوط حرکتی در پیشانی ، خط اخم یا دور چشم ظاهر شد زمان مناسب برای تزریق درمانی بوتاکس است. اما بسیاری از جوانان پیشگیری را ترجیح می دهند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که موقع صحبت کردن ابروهاتان را بالا می برید ، اخم می کنید یا عادت های مشابه دارید که باعث ایجاد خطوط در پوست صورت شما می شود ، بهتر است قبل از تبدیل خطوط حرکتی به چین و چروک ثابت اقدام کنید.

آیا بوتاکس برای همه مناسب است؟

نه لزوما” ، بوتاکس ممکنست به بعضی چهره ها نیاید. در این افراد ، اگر چاره ای جز تزریق بوتاکس نباشد باید بر اساس آناتومی صورت تغییراتی در مقدار و محل تزریق بوتاکس اعمال شود.

نتیجه گیری:

تأثیر فوری در کنار ایمنی بالا ، بوتاکس را به پرطرفدارترین درمان زیبایی و جوانسازی در سراسر دنیا تبدیل کرده است. به عنوان دریافت کننده بوتاکس باید نسبت به سلامت و کیفیت ماده ای که وارد بدن شما می شود، مطمئن شوید. بهتر است در مرکز کیلنیک پوست و مو و تحت نظر پزشک انجام شود. بوتاکس هایی که بدون نظارت قانونی وارد کشور و توزیع می شوند معمولا” با برچسب های برندهای معتبر تحت عنوان بوتاکس امریکایی و کانادایی و … معرفی می شوند. (این ویدئو را حتما تماشا کنید) بوتاکس های تقلبی در کوتاه مدت ممکنست عوارضی ایجاد نکنند ولی در بلندمدت می توانند خطرناک باشند. در این مقاله سعی کردیم پرتکرارترین سوالات متداول بوتاکس را گردآوری کنیم،اما چنانچه شما عزیزان سوالی در مورد بوتاکس دارید در دیدگاه‌ها مطرح کنید تا دکتر قانعی به پرسش شما پاسخ دهد.

سوالات متداول بوتاکس

آنچه درباره فیلرها باید بدانید