آیا روشی برای درمان سلولیت و از بین بردن و تمام و کمال این پوست پرتقال‌ی مانند روی ران‌ها، باسن و حتی شکم وجود دارد؟ راه‌های زیادی وجود دارند که هر یک در نوع خود موثر هستند. اما باید به خاطر داشت، که همیشه ردی از سلولیت ممکن است روی پوست باقی بماند و همه این راه‌کارها برای به حداقل رساندن این آثار است. ‌

علت بروز سلولیت

سلولیت فقط همان سلول عادی چربی زیر پوست شماست. چیزی که باعث ناصاف و گره‌دار بودن آن می‌شود، فشار این سلول‌های به بافت هم‌بند است که باعث می‌شود پوست قرار گرفته روی آن چروکیده شود. به همین خاطر است که چه لاغر باشید و چه اضافه وزن داشته باشید، ممکن است دچار سلولیت شوید. احتمال بروز این عارضه در زنان بیش از مردان است. عوامل دیگری که ممکن است زمینه‌ساز بروز سلولیت باشند عبارتند از:

 

  • رژیم غذایی نامناسب
  • رژیم غذایی سفت و سخت و غیرعلمی
  • متابولیسم کند
  • کمبود فعالیت بدنی
  • تغییرات هورمونی
  • کمبود آب بدن
  • مجموع چربی بدن
  • ضخامت و رنگ پوست

 

سلولیت در پوست‌های تیره کمتر به چشم می‌آید. پس اگر پوستتان روشن است، محصولات برنزه کننده می‌توانند آثار سلولیت روی پوست را تا حدی بپوشانند. روش‌های دیگری هم برای رهایی از سلولیت وجود دارد. بعضی از آنها بهتر از بقیه عمل می‌کنند.

 

درمان سلولیت : کرایولیپولیز

 

این روش درمان سلولیت غیرتهاجمی سلول‌های چربی را فریز کرده و از بین می‌برد. وقتی این سلول‌های می‌میرند، بدنتان به صورت خودکار آنها را از بین می‌برد. از این تکنیک معمولاً برای فرم دادن به بدن استفاده می‌شود اما از بین بردن چربی به کاهش اثرات سلولیت هم منجر خواهد شد. برای مشاهده نتیجه باید انتظار حدود سه بار درمان و 3 تا 4 ماه زمان را داشته باشید.

درمان سلولیت با کرایولیپولیز

درمان سلولیت با کرایولیپولیز

درمان سلولیت :  لیزر درمانی

 

که به آن سیستم فرکانس رادیویی هم گفته می‌شود، افق جدیدی برای کاهش اثرات سلولیت ایجاد کرده است. در این درمان معمولاً ماساژ، لیپوساکشن یا اشعه درمانی با هم ترکیب می‌شوند. طی روند درمان، چربی‌ها به حالت مایع در می‌آیند، بافت هم‌بند جدا می‌شود تا حالت فشردگی چربی‌های زیر پوست کم شود، رشد کلاژن افزایش پیدا می‌کند و پوست سفت‌تر می‌شود، جریان خون بهبود می‌یابد و آب اضافی کمتری زیر پوست باقی می‌ماند. نتایج حاصل از این درمان، حدود 6 ماه دوام می‌آورند.

چطور ترک های پوستی را درمان کنیم؟

در یکی از درمان‌های لیزری که به تایید مجامع پزشکی هم رسیده، پزشک ماده بی‌حس‌کننده را در موضع مورد نظر تزریق می‌کند و سپس لیزر را به زیر پوست شما می‌تاباند. لیزر در سه جهت به پوست شما تابانده می‌شود. در نتیجه این درمان می‌توانید انتظار 75 درصد بهبود در ظاهر سلولیت را به مدت حدود 1 سال داشته باشید.

 

درمان سلولیت : ماساژ

 

اکثر گزینه‌ها بر این اصل استوارند که ماساژ ناحیه درگیر، باعث افزایش گردش خون در آن موضع شده و انباشت مایعات را کاهش می‌دهد. نتیجه: پوستی با ظاهر بهتر در ناحیه ران‌ها و باسن.

اندرمولوژی (یا لیپوماساژ) نوع خاصی از ماساژ مکانیکی است. دستگاهی با قدرت ماساژ مکشی کم فشار که پوست شما را بین دو غلتک گردان قرار می‌دهد. تئوری این است که ماساژ عمقی باعث شکستن بافت هم‌بند که برجستگی‌های سلولیت را می‌سازند، می‌شود. اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که تکنیک‌های ماساژ، از جمله اندرومولوژی، باعث می‌شود پوست شما در کوتاه مدت ظاهر خوبی داشته باشند اما نتایج آن بلند مدت نخواهد بود. بعضی از کارشناسان نگرانند که عملیات مکش ممکن است باعث شل شدن دائمی پوست و بدتر شدن ظاهر آن شود.

درمان سلولیت با ماساژ

درمان سلولیت با ماساژ

درمان سلولیت : شاک ویو تراپی

 

این درمان سلولیت در واقع نوع کم-انرژی‎تر از تکنولوژی مورد استفاده برای درمان سنگ کلیه است. شاک ویو تراپی، روشی غیرتهاجمی است که دو بار در هفته و به مدت شش هفته یا بیشتر انجام می‌شود. نتایج آن می‌تواند بین 2 تا 6 ماه باقی بماند اما به تحقیقات بیشتری درباره کیفیت عملکرد و ماندگاری آن نیاز است.

 

از بین بردن چربی، عضله‌سازی

 

افراد با هر وزنی ممکن است دچار سلولیت شوند. اما اگر اضافه وزن داشته باشید، موثرترین درمان این است که وزن کم کنید و به بدن خود فرم دهید. رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام تمرینات کاردیو و قدرتی به این روند کمک می‌کند. حداقل 2 روز در هفته تمرینات با وزنه انجام دهید. بر پاها، باسن و عضلات پشت خود تمرکز کنید. عضلات قوی و فرم گرفته، باعث می‌شوند که پوست شما صاف‌تر و بدون فرورفتگی و برجستگی ناشی از سلولیت به نظر آید.

 

درمان سلولیت : سابسیژن

 

X-Wave جدیدترین درمان سلولیت ران و باسن

این روش درمان سلولیت که حالت تهاجمی اندکی دارد، می‌تواند سلولیت را بهبود ببخشد. نتایج حاصل از آن نیز تا 2 سال باقی خواهد ماند. در این روش پزشک متخصص، ناحیه درگیر را علامت زده و بی‌حسی موضعی اعمال می‌کند. سپس از یک تیغ بسیار کوچک جراحی برای بریدن بافت هم‌بند که چربی را به فرورفتگی‌های سلولیت پیونده داده، استفاده می‌کند.

یک ابزار دستی به نام Cellfina برای انجام این روش درمانی به تایید رسیده است. این وسیله امکان کنترل عمق و سطح مورد درمان را در اختیار پزشک قرار می‌دهد. در یک جلسه 1 ساعته درمانی، بین 20 تا 30 سلولیت به صورت مجزا مورد درمان قرار می‌گیرند. نتایج حاصل از آن تا 2 سال باقی خواهد ماند.

 

محصولات موضعی در درمان سلولیت

 

کرم‌های گوناگونی در بازار وجود دارد که ادعا می‌کنند سلولیت را کاهش خواهند داد. بسیاری از این محصولات، حاوی موادی برای شکستن بافت چربی هستند (کافئین، آمینوفیلین، تئوفیلین). سایر محصولات حاوی انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و عصاره‌های گیاهی هستند. این محصولات عموماً به تنهایی کارکرد زیادی ندارند، اما وقتی در کنار درمان‌های دیگر به عنوان مکمل استفاده شوند، تاثیر بسیار قابل قبولی خواهند داشت.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کرم رتینول می‌تواند به کاهش سلولیت کمک کند اما نتایج کاملاً بی‌نقص نیستند. استفاده از کرم رتینول 0.3 درصد، روزی دو بار و به مدت شش ماه می‌تواند باعث افزایش ضخامت پوست و کمتر نمایان شدن فرورفتگی‌های ناشی از سلولیت شود.

 

درمان‌هایی که برای انجام آن باید دقت داشته باشید یا از آنها دوری کنید

 

تزریقات. بعضی از پزشکان موادی شیمیایی را به درون لایه‌های چربی زیر پوست تزریق می‌کنند تا تجزیه و شکستن سلول‌های چربی تسریع شود و در نتیجه سلولیت کمتر نمایان باشد. این روش مزوتراپی نام دارد. مواد شیمایی به کار رفته در این روش عبارتند از فسفاتیدیل، آمینوفیلین، هورمون‌ها، عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و مواد معدنی. این کار باید با نظارت دقیق پزشک و آگاهی کامل از مواد مصرفی صورت بگیرد. در صورت گرفتن این خدمات از پزشکان غیرمتخصص، خطر عفونت، تورم و ایجاد بثورات پوستی وجود خواهد داشت.

 

لیپوساکش. عمل خارج کردن چربی معمولاً برای نواحی ران‌ها، باسن و شکم انجام می‌شود. اما در واقع امکان دارد خارج کردن ناگهانی این چربی‌ها باعث بدتر شدن ظاهر پوست شود.