با شنیدن کلمه میکرودرم ابریژن صدای مبهمی در گوشتان زمزمه می کند که با یک روش درمانی دردناک سر و کار دارید، اما واقعیت اینجاست که میکرودرم ابریژن یکی از سریع ترین و بدون دردترین روش های درمانی غیرتهاجمیست که برای جوانسازی پوست به کار گرفته می شود.

میکرودرم ابریژن یک تکنیک لایه بردای غیر جراحیست که در عرض ۶ تا ١٠ جلسه به ثمر می رسد. در این روش خارجی ترین لایه پوست را که حاوی سلول های مرده است، به صورت مکانیکی بر می دارند و سپس می مکند، حاصل این کار پوستی صاف و نرم خواهد بود. اگر میکرودرم ابریژن اصولی و درست انجام شود، پوست شما ظاهری جوان، شاداب و شفاف به خود می گیرد.

نحوه عملکرد میکرودرم ابریژن بدین شرح است؛ زمانی که شما خارجی ترین لایه پوست موسوم به استراتوم کورنئوم را بر می دارید، بدن شما وحشت زده می شود و این اتفاق را به عنوان آسیبی که پوست شما وارد شده تحلیل می کند. بنابراین به تکاپو می افتد وسلول هایی تازه و سالم را جایگزین سلول های از دست رفته پوست می کند.

دستگاه های میکرودرم ابریژن بسیار گران قیمت می باشند چرا که برای ساییدن پوست از کریستال یا الماس استفاده می کنند.

دستگاه میکرودرم ابریژن کریستالی دارای کمپرسری است که از طریق یک قلم نوری هوا را به داخل دستگاه می کشد. این قلم نوری ممکن است از جنس فولاد ضد زنگ یا شیشه باشد. زمانی که این قلم با پوست شما تماس پیدا می کند، خلأیی ایجاد می شود. بر روی سطح پوست شما کریستال های اکسید آلومینیوم که به نام کراندوم شهرت دارند، دمیده می شود و سلول های مرده پوست شما را بر می دارند. جالب است بدانید که کریستال های اکسید آلومینیوم از لحاظ سختی رتبه دومین سنگ معدنی سخت دنیا را به خود اختصاص داده اند و بعد از الماس سخت ترین سنگ معدنی دنیا به شمار می روند اما قیمت آنها بسیار بسیار کمتر از الماس است.

مطالعات نشان می دهد، دستگاه های میکرودرم ابریژن کریستالی می توانند مضراتی برای بیمار به همراه داشته باشند، چرا که ممکن است فرد این کریستال ها را استشمام کرده یا در اثر اصابت این کریستال ها به چشم فرد، چشم او خراشیده شود. به همین دلیل نیز در اکثر کلینیک ها در حین اجرای این روش درمانی چشم بیمار را با عینک پوشانده و محافظت می کنند.

از دیگر کریستال های قابل استفاده در دستگاه میکرودرم ابریژن می توان به کلرید سدیم، بی کربنات سدیم و اکسید منیزیم اشاره کرد.

از دیگر دستگاه های رایج میکرودرم ابریژن می توان نوع الماسه آن را نام برد که سری الماسه آن پوست را ساییده و لایه های مرده آن را به درون خود می مکد.

راهنمای جامع لایه برداری پوست

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی غیر تهاجمیست که در آن پوست ظرف یک یا دو روز التیام می یابد.

از همه مهم تر این که شما می توانید در ساعت ناهاری به کلینیک رفته و پس از اتمام جلسه میکرودرم ابریژن با ظاهری آراسته و مرتب به محل کار خود بازگردید، انگار نه انگار که همین چند دقیقه پیش سلول های مرده پوست خود را از روی صورتتان برداشته اید. ( بد نیست کرم پودرتان را به همراه داشته باشید چرا که پس از به انجام رسیدن درمان رنگ رخسارتان کمی صورتی رنگ و برافروخته می شود.)

 

با این ٢٠ واقعیت دوستان خود را متحیر و شگفت زده کنید.

١. میکرودرم ابریژن نخستین بار در سال ١٩٨۵ و در ایتالیا ابداع شد؛ پاستا، پیتزا و میکرودرم ابریژن، ایتالیایی های عزیز ممنون از این همه اختراع بی نظیر!

٢. بیش از ١٠٠ مدل دستگاه میکرودرم ابریژن در بازار موجود است اما اساس کار تمامی آنها یکسان می باشد؛ سطح پوست را ساییده و سلول های مرده آن را می مکند!

٣. تجربه نشان داده با میکرودرم ابریژن می توان چین و چروک های سطحی و جای آکنه را از میان برداشت، اما نتایج این روش درمانی برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

۴. می توان به افرادی که بزرگ بودن منافذ پوست خود رنج می برند، این نوید را داد که میکرودرم ابریژن منافذ پوست را کوچک می کند و از انسداد این منافذ جلوگیری می کند.

۵. میکرودرم ابریژن می تواند پر رنگ شدن رنگدانه های سطح پوست، لک های پیری و سایر عارضه های پوستی ایجاد شده توسط نور خورشید را تقلیل دهد.

۶. میکرودرم ابریژن بافت مرده پوست را از میان بر می دارد و از این طریق فرآیند جذب محصولات مراقبت از پوست را تا ۵٠ درصد افزایش می دهد و باعث می شود مواد آرایشی جلوه بهتری بر روی صورتتان داشته باشند.

٧. در سال ٢٠٠٩ انجمن جراحان پلاستیک آمریکا اعلام کرد که ٩١٠ هزار و ١۶٨ میکرودرم ابریژن در امریکا انجام شده است ( سهم آقایان از این رقم ١٧۶ هزار و ۵۴١ میکرودرم ابریژن می باشد). به نظر یک تجارت بسیار عظیم می رسد که البته تنها مختص به کشور امریکا نیست.

٨. بسیاری از مردم ترجیح می دهند به جای لایه بردارهای شیمیایی و درمان های لیزری از میکرودرم ابریژن بهره گیرند چرا که هم بی ضرر تر است هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر.

٩. در حین اجرای میکرودرم ابریژن ممکن است کمی احساسی ناراحتی کنید اما به هیچ وجه دردناک نیست. (بعد از اتمام میکرودرم ابریژن پوستتان کمی نازک و حساس می شود.)

١٠. میکرودرم ابریژن جریان خون را تحریک می کند و از این طریق مواد غذایی توزیع شده میان سلول های پوست را افزایش می دهد. این امر فرآیند تولید سلول های پوست را بهبود بخشیده و بافت و حالت کشسانی پوست را بهتر می کند.

راهنمای جامع لایه برداری پوست

١١. میکرودرم ابریژن به طور موقت رطوبت پوست را از بین می برد لذا باید پس از انجام این روش درمانی همیشه از یک مرطوب کننده غنی و با کیفیت استفاده کنید.

١٢. بهترین نتیجه معمولاً برای افرادی اتفاق می افتد که در سن ٣۵ تا ۵٠ سال نسبت به انجام میکرودرم ابریژن اقدام می کنند.

١٣. در صورت داشتن بیماری های پوستی از قبیل اگزما، ورم پوست، آفتاب سوختگی فعال، تب خال، لوپوس، زخم ها و جراحت های باز، پسوریاسیس، مویرگ های ترد و شکننده یا آکنه همه جانبه و گسترده توصیه می شود از میکرودرم ابریژن استفاده نکنید. ابتدا با مراجعه به پزشک در صدد رفع این عارضه ها برآیید سپس برای انجام میکرودرم ابریژن اقدام نمایید.

١۴. دستگاه های میکرودرم ابریژن خانگی در بازار یافت می شود اما آنها بیشتر حکم یک لایه بردار معمولی و اسکراب را داشته و می توانند برای پوستتان مضر باشند. احتیاط کنید.

١۵. برای گرفتن بهترین نتیجه اغلب توصیه می شود که بین ۶ تا ١٠ جلسه این روش درمانی را انجام دهید، بین هر دو جلسه میکرودرم ابریژن می بایست دو هفته فاصله زمانی در نظر بگیرید تا پوست شما التیام یابد.

١۶. هر جلسه میکرودرم ابریژن حدوداً ٣٠ دقیقه زمان می برد و اگر بخواهید گردن و سایر اعضای بدن همچون پا و دستتان را تحت درمان قرار دهید، این مدت زمان افزایش می یابد.

١٧. بعد از انجام میکرودرم ابریژن پوست شما نسبت به اشعه خورشید حساس می شود پس حتی المقدور از تابش نور خورشید دور بمانید یا از یک کرم ضد آفتاب خیلی خوب و با کیفیت استفاده کنید.

١٨. در حین انجام میکرودرم ابریژن متخصص زیبایی باید مدام از شما می پرسد که چقدر احساس ناراحتی می کنید. هیچ واهمه ای نداشته باشید و اگر حس کردید صورت شما بیش از حد تحت مکش قرار گرفته و انگار به درون یک چاله سیاه و تاریک کشیده می شود، او را در جریان قرار دهید.

١٩. اگر متخصص زیبایی شما مهارت و تخصص لازم را نداشته باشد و در به کارگیری تکنیک های مختلف ناشیانه عمل کند، ساییدگی و خونریزی های نقطه ای در پوست شما را سبب می شود که نشان دهنده شدت بیش از حد معمول میکرودرم ابریژن است.

٢٠. برای انجام میکرودرم ابریژن به یک متخصص کاربلد و شایسته مراجعه کنید و از او بخواهید تا مدارک آموزشی خود را به شما نشان دهد، چرا که نتیجه میکرودرم ابریژن تا حد زیادی بستگی به مهارت و تخصص او دارد.