خانم‌های عزیز، همه ما می‌دانیم که موهای زائد صورت آزاردهنده هستند؛ اما اوضاع قرار نیست همین‌طور بماند! برای رهایی از شر موهای زائد روی چانه یا بالای لب ممکن است از روش‌هایی مثل اپیلاسیون، برداشتن با موچین، بند انداختن و حتی اصلاح با تیغ راضی باشید. اما فقط یک لحظه تصور کنید که دیگر مجبور به انجام این کارها نباشید.

این درست همان‌جایی است که راهکار استفاده از لیزر موهای زائد صورت معرفی می‌شود. یک لحظه خودتان را تصور کنید که آرایش می‌کنید بدون اینکه نگران باشید که مواد آرایشی به موهای صورت شما بچسبد و شکل نامطلوبی پیدا کند. در عوض، پوست شما می‌تواند نرم و ابریشمی و عملاً بی‌نقص باشد. اگر ترس از درد تنها چیزی است که جلوی شما را گرفته، احتمالاً اطلاعات غلط دریافت کرده‌اید. در اینجا به چند مورد از این باورهای غلط خواهیم پرداخت.

 

لیزر موهای زائد صورت و سوختگی پوست

پزشک یا اپراتور متخصص شما با استفاده از دستگاه لیزر جنتل لیز(لیزرنرم) می‌تواند بدون ایجاد کوچک‌ترین آسیب در پوست، فولیکول(ریشه) موها را هدف قرار دهد. بعضی از افراد ممکن است سورش خفیفی را احساس کنند که بلافاصله برطرف می شودویا قرمزی شبیه به آفتاب‌سوختگی جزئی راتجربه کنند، اما این حالت بیشتر از چند ساعت باقی نخواهد ماند. تا وقتی که از مدرن‌ترین تجهیزات لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت استفاده می‎شود، می‌توانید نفس راحتی بکشید و خیالتان آسوده باشد که هیچ‌گونه سوختگی را تجربه نخواهید کرد.

لیزر موهای  زائد صورت باعث ایجاد تاول روی پوست نمی‌شود

درمورد لیزرهای بی کیفیت وآی پی ال (IPL) ایجاد تاول روی پوست شایع است. امروزه که تکنولوژی لیزر بسیار پیشرفته‌ شده، این مورد به ندرت پیش می‌آید. اگر پوست شما به شدت حساس باشد، ممکن است بیش از دیگران دچار ناراحتی پوستی شوید. مثلاً موقع اپیلاسیون، فقط وقتی روی پوست تاول ایجاد می‌شود که از وسایل نامناسب استفاده شده باشد. در مورد لیزر هم همین‌طور است.

از بین بردن موهای زائد با لیزر الكساندریت؛ تمام آنچه باید بدانید.

لیزر موهای زائد صورت باعث ایجاد جای زخم روی پوست نمی‌شود

درست مثل تاول، ایجاد جای زخم ولک درصورت استفاده از دستگاه نامناسب ولیزرهایی که فاقدایمنی لازم هستند،محتمل است، خصوصاً وقتی افرادی با پوست تیره‌تر تحت عمل لیزر درمانی برای از بین بردن موهای زائدصورت قرار می‌گیرند. دلیل چنین رویدادی این است که فقط رنگ‌دانه‌های مو طول موج‌های لیزر را جذب نمی‌کنند،بلکه رنگدانه های پوست هم ممکنست باجذب انرژی پرتوهای لیزر،حرارت زیادی که بایدصرف ازبین بردن ریشه موهای زایدشودرادریافت کنندودچارالتهاب وسوختگی شوند.به همین خاطر تخصص وتجربه درمانگر درتنظیم دستگاه برای انواع مختلف پوست و ایمنی ودقت دستگاه لیزر که مربوط به برندلیزر است،نقش بسیارمهمی در انجام درمان استاندارد لیزردارد.

برای اطلاعات بیشتر مقالا زیر را مطالعه کنید:

لیزر موهای زائد بیکینی

لیزر موهای زائد کل بدن

لیزر موهای زائد مردان

 

درد در  لیزر موهای زائد صورت

احساس درد در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد، درد احتمالی ناشی از لیزر موهای زائد برای از بین بردن موهای زائد به هیچ وجه درد شدیدوماندگاری نیست. طبق نظر اکثر افراد، حسی که حین لیزر درمانی ایجاد می‌شود بسیار شبیه به ضربات پی در پی کش‌های لاستیکی است و نه بیشتر. اگر پیش از این تجربه خال‌کوبی روی سطح پوستتان را داشته‌اید یا نواحی حساس بدنتان را اپیلاسیون کرده‌اید، قطعاً می‌توانید لیزر درمانی را هم تحمل کنید چون درد دو مورد اول به هیچ‌ وجه با درد ناشی از لیزر درمانی قابل مقایسه نیستند. تصور لیزر درمانی برای از بین بردن موهای زائد صورت ممکن است ترسناک باشد اما روش‌های زیادی برای بی‌حس کردن موضع مورد نظر پیش از شروع به کار وجود دارد که هر گونه ترسی را از بین خواهد برد.

 

هنوز نگران هستید؟ پوست خود را پیش از لیزر درمانی بی‌حس کنید!

اگر همچنان از حضور در اولین جلسه لیزر موهای زائد صورتتان واهمه دارید، اقدامات مختلفی وجود دارد که می‌تواند درد احتمالی را کاهش دهد یا به طور کلی از بین ببرد. اکثر کلینیک‎های لیزر موهای زائد، هم‌زمان با تاباندن پرتوهای لیزر به سمت پوست، از نوعی اسپری خنک‌کننده هم استفاده می‌کنند تا به بی‌حس شدن پوست و کاهش هرگونه ناراحتی کمک کند. به علاوه، متخصصان کلینیک ممکن است اسپری یا کرم‌هایی در اختیار شما قرار دهند تا پیش از هر جلسه از آنها استفاده کنید. امکان خرید محصولات مشابه بدون نیاز به نسخه نیز از داروخانه‌ها وجود دارد. قبل از هر جلسه لیزر موهای زائد صورت، می‌توانید از این محصولات استفاده کنید و بدون نگرانی در کلینیک حاضر شوید.

مهم ترین اقدامات قبل و بعد از لیزر موهای زائد

 

متوسط زمان ریکاوری پس از لیزر صورت

ریکاوری کامل بعد از لیزر درمانی موهای زائد صورت، حدود دو روز به طول می‌انجامد. در حالی که اکثر افراد هیچ نوع ناراحتی در پوست خود احساس نمی‌کنند، عده کمی که پوست‌های بسیار حساسی دارند ممکن است قرمزی خفیف ویا تورم اطراف ساقه مو راتجربه کنند. استفاده از کمپرس سرد به تسکین این موارد کمک می‌کند اما در هر صورت، این آثار خیلی زود از بین می‌روند. طی چندروزتا دو هفته بعد از لیزر درمانی، موها شروع به ریزش می‌کنند و فولیکول‌ها تخریب می‌شوند. این امر ممکن است باعث ایجاد خارش خفیف وموقت دربعضی افراد شود. استفاده از آبرسان به رفع این حالت کمک می کند و در نهایت احساس خارش را به طور کلی از میان می‌برد. ممکن است بعد از لیزر درمانی برای لیزر موهای زائد صورت ، پوست کمی تحریک‌پذیر و حساس شود. در این شرایط توصیه متخصصان این است که حتماً طی چند هفته بعد از لیزر درمانی به طور منظم از کرم‌های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.