ناخن ها درباره ی وضعیت سلامتی شما چه می گویند؟

ناخن ها سرنخ کوچکی از سلامت بدن هستند؛ وجود سفیدی، ایجاد حالت گلگون و قرمزی و یا وجود موج و برجستگی در ناخن ها می تواند نشانه ای از وجود بیماری هایی همچون مشکلات کبدی، ریوی و قلبی باشد که در ناخن ها بروز پیدا کرده اند. در این مقاله به چند مورد از این علائم اشاره شده است.

  • ناخن های رنگ پریده

این ناخن ها گاهی اوقات می توانند نشانه ی وجود یک بیماری جدی مانند: کم خونی، نارسایی قلبی، بیماری کبدی و یا سوء تغذیه در بدن باشند.

  • ناخن های سفید

اگر بخش بیشتری از ناخن ها سفید باشد اما لبه ی آنها تیره شود، این علامت می تواند نشان دهنده ی وجود مشکلات کبدی مثل هپاتیت باشد. انگشتان نیز ممکن است به رنگ زرد در بیایند که نشان دهنده ی وجود اختلالات کبدی است.

ناخن رنگ پریده

ناخن رنگ پریده  /  ناخن سفید رنگ

  • ناخن های زرد

یکی از رایج ترین دلایل زردی در ناخن ها وجود عفونت قارچی است. با بدتر شدن عفونت، بستر زیرین ناخن ها ممکن است دچار فرورفتگی شود، در نتیجه ناخن ها ضخیم شده اما خرد و شکننده می شوند. در موارد نادر، وجود ناخن های زرد همچنین می تواند علامتی از وجود بیماری های جدی مانند بیماری شدید تیروئید، بیماری ریوی، بیماری دیابت و یا پسوریازیس (نوعی بیماری خود ایمنی) باشد.

زردی ناخن

  • ناخن های کبود

این ناخن ها می توانند علامتی از کمبود اکسیژن در بدن باشند. بنابراین ناخن های کبود نشان دهنده ی وجود مشکلات ریوی مانند آمفیزم (یک وضعیت ریوی که سبب ضعف در تنفس می شوند) هستند. برخی از مشکلات قلبی نیز می توانند باعث کبود رنگ شدن ناخن ها شوند.

ناخن کبود

  • ناخن های موج دار

اگر سطح ناخن موج دار و یا حفره دار شود، می تواند نشانه ی اولیه ای از وجود بیماری پسوریازیس و یا آرتروز التهابی باشد. تغییر رنگ ناخن در این حالت معمول است و پوست زیرین ناخن نیز می تواند به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز باشد.

ناخن موج دار

  • ناخن های شکننده یا پوسته پوسته شده

ناخن های خشک و شکننده که به طور مکرر شکسته یا پوسته پوسته می شوند، نشانه ی وجود بیماری تیروئید هستند. همچنین ترک خوردگی یا شکاف همراه با رنگ مایل به زرد در ناخن ها می تواند به دلیل وجود عفونت قارچی باشد.

ناخن های شکسته

  • متورم شدن کناره های ناخن

اگر پوست اطراف ناخن ها قرمز و متورم به نظر برسد، ممکن است در نتیجه ی بیماری لوپوس یا دیگر اختلالات مربوط به بافت پیوندی (شامل غضروف، استخوان و بافت پیوندی متراکم) باشد. این التهاب به عنوان “چین خوردگی ناخن (Nail Fold)” شناخته می شود. عفونت نیز می تواند باعث قرمزی و التهاب پوست اطراف ناخن ها شود.

  • خطوط تیره در زیر ناخن

این اختلال باید در سریع ترین زمان ممکن بررسی شود؛ زیرا بعضی اوقات این خط های تیره توسط ملانوم (خطرناک ترین نوع سرطان پوست) ایجاد می شوند.

ناخن کبود

  • ناخن های جویده شده

جویدن ناخن ها ممکن است یک عادت قدیمی باشد، اما در برخی موارد این حالت نشانه ی اضطراب مداوم است که باید درمان شود. جویدن ناخن ها یا کوتاه کردن بیش از حد آنها همچنین می تواند نشان دهنده ی وجود وسواس فکری- عملی باشد و باید با پزشک مشورت کرد.

ناخن های جویده شده

ناخن ها در واقع فقط نشان دهنده ی بخشی از سلامتی بدن هستند و تغییرات ذکر شده در ناخن ها به ندرت می توانند جزو علائم اولیه در بیماری ها به شمار آیند و بسیاری از آنها بی ضرر هستند. بنابراین هرکسی که ناخن سفید دارد مبتلا به هپاتیت نیست و اگر مشکلی در ظاهر ناخن ها وجود دارد، فرد بهتر است برای اطمینان بیشتر به پزشک یا یک متخصص پوست مراجعه کند.

Gradient BG
آنچه که باید در رابطه با بوتاکس بدانید