ناهنجاری عروقی در مویرگ چیست؟

ناهنجاری عروقی در مویرگ‌ ها (گشاد شدگی خال‌ها) گاهی مربوط به بیماری همانژنیوم است. اگرچه آنها دقیقا مانند زخم‌های بیماری همانژنیوم نیستند، اما می‌توان گفت که آنها رگهای گشاد شده پوستند. این زخم‌ها غیر سرطانی هستند و به نظر می‌رسد خالهای قرمز یا بنفشی در پوست هستند که در اثر بی رنگی پوست ایجاد شده‌اند. آنها از ابتدای تولد ایجاد می‌شوند و در طول زمان رنگ بیشتری گرفته و واضح‌تر می‌شوند. اندازه‌آنها با یکدیگر متفاوت است و ممکن است از یک نقطه کوچک تا کل یک عضو بدن را بپوشانند و به تناسب رشد کودک در طول زمان رشد کنند.

با کلینیک دکتر قانعی همراه باشید :

انواع ناهنجاری‌های عروقی مویرگی

دو نوع معمول این ناهنجاری شامل خال ساده (بوسه فرشته) و خال لکه شرابی هستند.

خال ساده (بوسه فرشته)

این خال در بدن 40 درصد از نوزادان تازه متولد شده دیده می‌شوند و وجود آنها بسیار معمول است. این خال‌ های کوچک معمولا صورتی یا قرمز هستند و مرز مشخصی اطراف آنها وجود ندارد. آنها را معمولا می‌توان در پشت گردن، روی پیشانی و میان دو ابرو یا روی پلک دید. این خال‌ ها زمانیکه کودک گریه می‌کند پررنگ و واضح‌تر دیده می‌شوند. اکثر این زخم‌ها (خال‌ ها) به مرور زمان و در اولین سال تولد ناپدید می‌شوند. اما به نظر می‌رسد خالهای پشت گردن کمی مقاوم‌تر بوده و در 50 درصد موارد تا بزرگسالی باقی می‌ماند.

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر موی زائد با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

بوسه فرشته

خال لکه شرابی

این نوع خال‌ها کمتر رایجند و در 3/0 درصد از نوزادان تازه متولد شده دیده می‌شوند. خال‌های لکه شرابی کمی بزرگ و تخت هستند، رنگ آنها بنفش یا قرمز تیره است و جای آنها بر روی پوست کاملا واضح دیده می‌شود. در زمان تولد سطح این خال های لکه شرابی صاف است، اما پس از مدتی برآمده و گاهی بدشکل می‌شوند. بیشترین محل مشاهده آنها بر روی صورت است، اما در بخش‌های دیگری از بدن نیز امکان تشکیل آنها وجود دارد. شکل آنها معمولا در یک سمت بدن و به شکل خطی است که از وسط مقطع است.

برخی از خال‌ های لکه شرابی بر اثر مرور زمان ممکن است محو شوند، اما برخی دیگر از آنها ممکن است باقی بمانند و پر رنگ‌تر شوند. آنها به خودی خود کوچک نمی‌شوند و به مرور زمان محو نمی‌شوند. وجود این نوع خال روی صورت و گردن ممکن است تاثیرات جدی بر زندگی اجتماعی، روانی و رشد اقتصادی کودکان بگذارد.

خال لکه شرابی

سندروم عروقی

بسیاری از ناهنجاری‌های عروقی مویرگی با ناهنجاری‌های دیگر مرتبط نیستند. اگرچه سندروم‌های نادری وجود دارند که ممکن است در زمان تولد دیده شوند.

 • استورج- سندروم وبر
 • سندروم وبر پارکز
 • کلیپل- سندروم ترنانی
 • ناهنجاری هایپرکراتوتیک پوستی – ناهنجاری عروقی
 • سندروم پروتئوس

استورج- وبر سندروم معمولا با نام انسفالوتریگمینال آنژیوماتوسیس شناخته می‌شود. این سندروم با ناهنجاری عروقی مویرگ‌ها مرتبط بوده و بر یکی از شاخه‌های عصبی تریگمینال پوست صورت و بافتهای زیرپوستی آن آسیب می‌زند. این بیماری در بخش چروک خورده مغز، آهک درون جمجمه، حملات ناگهانی و آنژیوم ممنژ غیرطبیعی چشم(گلوکوم، آنتروفی عصب بینایی) ایجاد می‌شود. استورج-سندروم وبر در نتیجه جهش سوناتیک در ژن‌های جی ان اِی کی رخ می‌دهد.

برداشتن ضایعات پوستی

پارکز-سندروم ویر مربوط به ارتباط ناهنجاری عروقی مویرگ‌ها با ناهنجاری شریانی است. خال مادرزادی در این سندروم بسیار بزرگ است. این خال‌ها معمولا صورتی کمرنگ هستند، اما گاهی به رنگ قرمز روشن نیز دیده می‌شوند. عضو تاثیر گرفته گرمتر و بلندتر از بخش‌های دیگر است، اما شکل طبیعی دارد. این بخش از بدن ممکن است بدلیل گردش سریع خون در خود کمی لرزش داشته باشد. پزشکانی که با گوشی طبی به صدای این بخش از بدن گوش میدهند، ممکن است صدای چرخش احساس نمایند. در اثر این بیماری ممکن است قلب بزرگ شده و کارکرد آنرا مختل کند.

سندروم کلیپل-ترنانی بر اثر ارتباط ناهنجاری عروقی مویرگ‌ها با ناهنجاری لنفاوی ووریدی رخ می‌دهد. خال مادرزادی سطحی، قرمز رنگ کوچک و تکه تکه است، اما دائمی است. ناهنجاری لنفاوی شامل کیستی مایع (ماکروسیستیک) یا چندین کیست کوچکتر (میکروسیستیک) است. عضو موردنظر بزرگتر و حجیم‌تر از بخش‌های دیگر و گاها بزرگتر از انهاست. گاهی این بخش کوچکتر از بخش های دیگر نیز می‌شود. این سندروم باعث ایجاد لخته خونی (تذومبوفلبیتیس)، رسوخ در غدد لنفاوی، عفونت (سلولیتیس) و یا ایجاد زخم و خونریزی خواهد شد.

ناهنجاری هایپرکراتوتیک پوستی-ناهنجاری عروقی معمولا بر روی بافت پوست اطراف چشم تاثیر میگذارد و با ناهنجاری عروقی مغز مرتبط است که آنرا با نام “کاورنوماس” می‌شناسند. این ناهماهنگی از اتوزومال غیرطبیعی بوجود می‌آید که نیمی از آن از شخص مورد نظر به کودکان منتقل می‌شود و از جهش ژنی به نام KRITI منشأ می‌گیرد.

سندروم پروتئوس بسیار نادر است و از ژن توموری سرکوبگر PTEN ناشی می‌شود. این سندروم در انواع مختلفی بصورت کشیده در دست و پای یک سمت بدن، ناهنجاری‌های عروقی مادرزاد، اتصالات بافت خال‌های مادرزادی، خال مادرزادی اپیدرمی، جمجمه غیرطبیع و تومورهای بزرگ ( لیپوماس) در زیر پوست دیده می‌شود.

برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی غرب تهران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

 دیگر ناهنجاری‌ های عروقی در مویرگ‌ ها

شبکه عروقی خال‌های مادرزادی مرتبط با خال لکه شرابی است. تفاوت مهم میان آن دو آنست که شبکه عروقی خال مادرزادی با گذشت زمان از بین می‌رود.

آنژیوکراتومای محدود را می‌توان بصورت زگیل‌های زخم مانند قرمز یا بنفش رنگ تیره مشاهده کرد که معمولا در بخش‌های پایین پا یا مچ پا و معمولا بصورت فلس‌های تکه تکه دیده می‌شوند. در بیشتر موارد، این بیماری در ابتدای تولد مشاهده شده، اما ممکن است در کودکی یا بزرگسالی نیز بوجود آیند. آنژیوکرانوما زخمی بدون درد است که باید درمان شود. به دلایل بهداشتی و یا ملانوما (تومور سیاه رنگ قشر عمیق پوست) ممکن است عمل جراحی یا لیزر تراپی انجام پذیرد.

درمان انواع تلانژکتازی و رگ های واریسی

علل ناهنجاری عروقی مویرگی چیست؟

ناهنجاری عروقی مویرگی به علت وجود ژن‌های غیرطبیعی و معمولا خانوادگی ایجاد می‌شوند. محققان نوعی جهش ژن GNAQ در کروموزوم‎9q21 ‎ را در بسیاری از بیمارانی که خال لکه شرابی یا سورج-سندروم وبر دارند، مشاهده کرده‌اند.

چه تحقیقاتی باید صورت گیرد؟

ناهنجاری عروقی مویرگی معمولا بصورت بالینی قابل شناسایی است و هیچ تحقیقی برای اکثر زخم های صاف و بدون تورم لازم نیست. اگر تردیدی درباره شناخت بیماری  یا بافت آسیب‌دیده وجود داشته باشد، انجام سونوگرافی بهترین روش شناخت بیماری است. مشخصاً، ناهنجاری عروقی نشان دهنده مجموعه‌ای از عروق خونی طبیعی در بافت زیر پوست است.

در برخی موارد پیچیده‌تر، ممکن است لازم باشد تا از ام آر آی برای تشخیص بیماری و یا آنژیوگرافی برای کمک به پروسه درمان استفاده شود.

درمان ناهنجاری عروقی مویرگی

زخم بوسه فرشته نیازمند درمان نیست، اما خال‌های لکه شرابی بسته به محل قرارگیری، اندازه و طبیعت زخم باید درمان شوند. در گذشته، پوشش‌های بهداشتی بهترین توصیه برای این لک‌ها بود، اما امروزه بسیاری از این خال‌ها را می‌توان براحتی و با موفقیت بوسیله لیزرتراپی درمان کرده و از بین برد. توصیه‌های متخصصان و بهترین زمان درمان این لک‌ها قبل از شروع مدرسه است.

به نظر می‌رسد لیزر پالسی رنگ (PDL) برای درمان بیشتر خال‌های لکه شرابی مناسب است.  تقریبا 40 تا 45 درصد تا 75 درصد بعد از 5 تا 25 دوره درمان بهبودی حاصل می‌شود. برخی از زخم‌ها  که به درمان لیزر PDL پاسخ نمی‌دهند ممکن است با درمان‌های دیگر لیزری بهبود یابند.

ناهنجاری عروقی مویرگی ممکن است دچار جراحت‌های کوچک خونی شوند که جلوگیری از خونریزی آنها دشوار است. خوشبختانه این مورد خیلی کم رخ می‌دهد. اما در صورت رخ دادن این مورد، شما و یا کودک با فشار ملایم و پیگیری پزشکی باید آنرا رفع نمایید.

سندروم‌های پیچیده به مراقب‌های بیشتری احتیاج دارند و برای درمان آنها احتیاج به تیمی از متخصصان شامل متخصصان امراض پوستی کودکان، پزشک متخصص اطفال، رادیولوژیست، متخصص جراح پلاستیک یا جراح عروق است. این تدابیر ممکن است به ندرت لازم باشد:

 • استفاده از جوراب‌ها یا باندهای واریس برای کاهش تورم و جلوگیری از جراحت
 • استفاده از آسپرین و گاهی داروهای انعقاد خون مانند وارفارین برای جلوگیری از ایجاد لخته خون
 • قطع شدن یا بسته شدن رگ در عروق غیرطبیعی خونی
 • اسکلروتراپی برای درمان واریس
 • جراحی برای کوتاه کردن استخوان اگر عضو 2 سانتیمتر بلندتر از جفت دیگر باشد
 • قطع عضو برخی عضوهای بدن مانند انگشت، شست و یا دست و پا

داروی سیرولیموس اورال ( برای جلوگیری از رگ‌زایی) به عنوان درمان پزشکی بالقوه برای درمان ناهنجاری‌های جدی عروقی تحت رسیدگی است، اما ممکن است تاثیرات مضری نیز داشته باشد.