ورزش یکی از راه های درمان هر بیماری است و یکی از روش های درمان سلولیت می باشد.  سلولیت ظاهر زیبایی ندارد. و بدون جنگیدن و مقاومت قرار نیست جایی برود. سلولیت در واقع بسته‌های چربی زیر پوست است؛ چیزی شبیه کندوی عسل. عوامل زیادی در شکل‌گیری آنها نقش دارند که ژنتیک، هورمون‌ها و گردش خون نامناسب بعضی از این فاکتورها هستند. اما ارتباط تناسب اندام با سلولیت به این صورت است: وقتی بافت عضلانی را از دست می‌دهید، در واقع زیرسازی مناسبی وجود ندارد و به همین خاطر چربی به صورت توده توده زیر پوست شکل می‌گیرد.

از آنجا که سلولیت به طور معمول در نواحی باسن و پاها شکل می‌گیرد، استراتژی شما باید بر قسمت پایین بدن متمرکز شود و تمرینات نیمه‌سنگین پا همراه با تکرار زیاد را در بر بگیرد. این کار با ایجاد بافت عضلانی قابل توجه، به چربی موجود در این موضع‌ها حمله می‌کند و به طور کلی هم باعث سوزاندن کالری می‌شود و هر آنچه باقی می‌ماند را به لایه‌های یکنواخت تقسیم می‎کند. در ادامه چند تمرین بدنی را با هم مرور می‌کنیم که تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر کاهش میزان سلولیت دارند. ‍ ‌

 

دستور کار: دو ست از هر حرکت را به تعداد ذکر شده انجام دهید.  اگر تعداد حرکات را تکمیل کردید اما همچنان انرژی داشتید، 5 بار حرکت را برای هر طرف اضافه کنید (در صورت نیاز).  مدت تنفس بین حرکات را فقط به 15 ثانیه محدود کنید. این روتین را می‌توانید سه بار در هفته، یا همان یک روز در میان انجام دهید. دو ست دمبل بردارید، یک ست سنگین‌تر (8 کیلویی) و یک ست سبک‌تر (3 کیلویی). اگر فقط می‌توانید یک ست داشته باشید، دمبل‌های سنگین‌تر را انتخاب کنید.

 

زمان مورد نیاز: حداکثر 30 دقیقه

چطور ترک های پوستی را درمان کنیم؟

وسایل مورد نیاز: دمبل

 

  1. لانج به پهلو

 

 

در حالی که پاهای خود را به هم چسباندید، بایستید. یکی از دمبل‌های سنگین‌تر را به صورت عمودی با دو دست روی سینه نگه دارید. آرنج‌ها خمیده در کنار بدن باشند. این موقعیت استارت است.

با صاف نگه داشتن پای چپ و در حالی که هر دو پا رو به جلو هستند، پای راست را تا جایی که ممکن است از دیگری دور قرار دهید و برای این کار زانو را خم کنید و ارتفاع قرارگیری باسن را کاملاً پایین بیاورید. برای بازگشت به موقعیت استارت، زانوی راست را صاف کنید. 20 بار تکرار کنید. حالا نوبت پای دیگر است. همین روند را برای پای دیگر تکرار کنید.

 

تعداد ست: 2

تعداد حرکت: 20

 

  1. کراستی لانج

بایستید و پاها را به اندازه عرض لگن باز کنید. دو دمبل سبک‌تر را در دستان خود بگیرید. دست‌ها به صورت آزاد در کنار بدن قرار داشته باشند. این موقعیت استارت است.

باسن و شانه‌ها را راست نگه دارید. پای چپ را عقب و پشت پای راست قرار دهید. هر دو زانو را 90 درجه خم کنید. برای بازگشت به موقعیت استارت، پای چپ را صاف کنید. حالا نوبت پای دیگر است. همین روند را برای پای دیگر تکرار کنید.

 

تعداد ست: 2

تعداد حرکت: 20

 

  1. اسکات دمبل جام

 

 

در حالی که پاهای خود را باز و انگشتان پا را به بیرون نگه داشتید، بایستید. یکی از دمبل‌های سنگین‌تر را به صورت عمودی با دو دست روی سینه نگه دارید. آرنج‌ها خمیده در کنار بدن باشند. این موقعیت استارت است.

بنشینید و حرکت اسکات را انجام دهید و زانوها را با زاویه به بیرون فشار دهید. به موقعیت استارت برگردید.

علت بروز سلولیت و درمان سلولیت (تجمع چربی)

 

تعداد ست: 2

تعداد حرکت: 20

 

  1. پل وزنه

 

در حالی که صورتتان به سمت بالاست، دراز بکشید. کف پاها روی زمین و زانوها خم باشند. یکی از دمبل‌های سنگین‌تر را روی لگن با دوست نگه دارید. این موقعیت استارت است.

لگن را بالا بیاورید. زانوی‌ها را به داخل فشار دهید و 3 ثانیه نگه دارید. برای بازگشت به موقعیت استارت، لگن را پایین بیاورید.

 

تعداد ست: 2

تعداد حرکت: 20

 

  1. حرکت ابداکشن سنگین (دور شدن)

 

به پهلوی چپ روی زمین دراز بکشید. در حالی که ساعد چپ روی زمین و عمود بر بدن است، نیم‌تنه را بالا بیاورید. پاها روی هم باشند. با دست دیگر یکی از وزنه‌های سبک‌تر را روی زانوی پای راست نگه دارید. این موقعیت استارت است.

پای راست را بالا بیاورید و 3 ثانیه نگه دارید. برای بازگشت به موقعیت استارت، پا را پایین بیاورید. 20 بار تکرار کنید. حالا نوبت پای دیگر است. همین روند را برای پای دیگر تکرار کنید.

 

تعداد ست: 2

تعداد حرکت: 20

 

  1. دد لیفت تعادلی

 

بایستید و پاها را به اندازه عرض لگن باز کنید. هر دو دمبل سبک‌تر را در دستان خود بگیرید در حالی که کف دست رو به زمین و جمع شده به سمت بدنتان و روی ران‌هایتان است. پای راست را چند سانتیمتر از سطح زمین بالا بیاورید. این موقعیت استارت است.

از ناحیه لگن به سمت جلو خم شوید. نیم‎تنه را به زمین نزدیک کنید و وزنه‌ها را پایین بیاورید و همزمان پای راست را بالاتر ببرید و صاف کنید تا بدن شما حالت T شکل پیدا کند. به آرامی به حالت استارت بازگردید. 15 بار تکرار کنید. حالا نوبت پای دیگر است. همین روند را برای پای دیگر تکرار کنید.

تعداد ست: 2

تعداد حرکت: 20