مقدمه

پوست بزرگترین اندام بدن به حساب می‌آید. روی سطح پوست، میلیون‌ها منفذ وجود دارد که بسیاری از آنها حتی با چشم انسان قابل مشاهده نیست. این منافذ،باید باز باشند تا به پوست اجازه «تنفس» دهد. هر یک از این منافذ، یک ریشه مو را در خود جای داده‌اند. به علاوه، در عمق  منافذ پوست، غدد سباسه( sebaceaus gland) قرار گرفته که چربی خاصی به نام سبوم تولید می‌کند.
تعداد  غدد سباسه در واحد سطح پوست روی صورت، کمر، سینه و کشاله ران‌ها بیشتر است. هورمون‌ها نقش اساسی در تحریک این غدد ایفا می‌کنند تا مقدار سبوم یا چربی بیشتر تولید کنند. به همین خاطر منافذ موجود روی پوست صورتتان، به خصوص روی بینی، پیشانی و گونه‌ها ممکن است بازتر از منافذ سایر نقاط بدن به نظر بیایند.
دهانه منافذ همه انواع پوست‌، از چرب و مختلط گرفته تا خشک، می‌تواند بازتر از حد معمول شود. این وضعیت باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند در سطح پوست می شود، به خصوص اگر آلودگی‌های مختلف، باکتری، چربی یا سلول‌های مرده پوست در این منافذ جمع شده باشند.

منافذ باز یا همان (Large Pores)  از نظر پزشکی، خطری برای سلامت پوست در پی ندارد، اما به لحاظ زیبایی چندان مطلوب نیست. در نوجوانان و بزرگسالانی که مستعد آکنه هستند، این منافذ پوستی ممکن است مسدود شده و در نتیجه جوش‌های سرسیاه یا سرسفید روی پوست ظاهر شوند. در سنین بالاتر هنگامیکه پوست  دچار علائم پیرپوستی یا Ageing می‌شود، کلاژن کمتری تولید می‌کند. همین امر سبب خواهد شد که  در این موارد، منافذ پوست، بازتر از حد معمول به نظر برسد و از نظر زیبایی مشکل‌ساز شود.
لازم به ذکراست که امکان باز کردن یا بستن منافذ پوست وجود ندارد.  در اکثر موارد وقتی فردی می‌گوید که می‌خواهد منافذ پوستی‌اش را باز کند، آنچه به آن اشاره دارد در واقع پاکسازی عمیق پوست و خارج کردن چربی‌ اکسید شده در دهانه منافذ پوست است. چنین اقداماتی باعث می‌شود که منافذ باز پوستی، کوچک‌تر یا بسته به نظر برسند.

دلایل ایجاد منافذ به ظاهر باز پوستی

ایجاد منافذ به ظاهر باز پوستی علل متعددی دارد. این موارد عبارتند از:
• تولید زیادی چربی پوست (سبوم)
• کاهش خاصیت ارتجاعی پوست
• فولیکول‌های ضخیم مو
• ژنتیک یا وراثت
• کاهش تولید کلاژن در پوست که به واسطه افزایش سن روی می‌دهد
• آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه مضر خورشید

 

منافذ باز پوستی در برابر منافذ تمیز پوستی

علیرغم رواج محصولاتی که «باز کردن منافذ پوستی» را وعده می‌دهند، باید توجه داشته باشید که منافذ پوست شما همین حالا هم باز هستند. روتین‌های پاکسازی پوست با بخار و انواع محصولات ممکن است این احساس را به شما بدهد که منافذ پوست شما باز شده‌اند. اما در حقیقت آنچه واقعاً انجام می‌شود، پاکسازی منافذ پوست از چربی، سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌های مختلف است. با اینکه تنفس پوستی به هیچ وجه شبیه تنفس ما از راه ریه‌ها نیست، اما به منظور خنک شدن سطحی پوست و زدودن سلول‌های مرده پوستی و در نتیجه جایگزین شدن سلول‌های جدید، منافذ باید باز باشند.

همه چیز در مورد لیزر فوتونا ،عوارض،کاربردها،قیمت،مراقبت های قبل و بعد

در قسمت اول این مقاله به شرح ساختار منافذ پوست پوست پرداختیم. در ادامه قصد داریم شما را با روش‌های درمانی برای منافذ باز پوستی آشنا کنیم.

روش های درمان منافذ باز پوست یا Large Pores

شما قرار نیست از شر منافذ باز پوستی خلاص شوید. البته با تمام آنچه تاکنون گفته شد، بعید است که به طور کلی خواستار چنین چیزی باشید. با این حال می‌توانید ظاهر آنها را کمی بسته‌تر کرده و حالت عمومی بهتری به چهره‌تان ببخشید. راهکارهای مفید برای ترمیم منافذ باز پوستی عبارتند از:

بخار دادن :

روش پاکسازی پوست با استفاده از بخار می‌تواند به تمیز شدن منافذ پوستی و در نتیجه کوچک‌تر به نظر رسیدن آنها کمک کند. این کار باعث طراوت و شادابی پوست خواهد شد. افزودن گیاهان دارویی و اسانس‌های روغنی به روند بخار دادن، می‌تواند باعث ایجاد حس و حال خوشایند‌تری حین اجرای روتین شود. نتایج این روش موقت است و ممکنست فقط برای چند ساعت دوام داشته باشد.

ماسک‌های صورت :

ماسک‌هایی که روی صورت خشک می‌شود(ماسک های peel off) برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه تا حدی موثر هستند و همچنین ممکن است به کم شدن منافذ باز پوست کمک کنند. برای کسب مطلوب‌ترین نتیجه، ماسک‌های مختلف را امتحان کرده و بهترینشان را انتخاب کنید. امتحان کردن ماسک‌های خاک رسی یا جو دوسر هم فکر خوبی است. ماسک‌های صورت به خارج کردن آلودگی از داخل منافذ پوستی کمک می‌کند و بدین صورت باعث کوچک‌ به نظر رسیدن منافذ بازمی‌شود ولی تأثیر آن موقت وبرگشت پذیر است.

 

لایه‌برداری یا پیلینگ :

لایه‌برداری پوست به از بین بردن موادی که داخل منافذ گیر کرده و انباشته شده‌ (مانند چربی و آلودگی‌ها) کمک می‌کند. مواد لایه‌بردار وقتی بهترین تاثیر را خواهند داشت که به صورت روزانه، یا تقریباً هر روز استفاده شوند. مجموعه متنوعی از محصولات لایه‌بردار وجود دارند که می‌توانید از میان آنها انتخاب کنید از جمله مواد قابض، کرم‌ها و لوسیون‌های گوناگون. بعضی از مواد لایه‌بردار برای ترمیم منافذ باز پوستی عبارتند از:

• رتینوئیدها
• آلفا هیدروکسی اسیدها (اسید سیتریک، لاکتیک یا گلیکولیک)
• بتا هدروکسی اسیدها (اسید سالیسیلیک)

ناخن ها درباره ی وضعیت سلامتی شما چه می گویند؟

لیزردرمانی :

لیزردرمانی تخصصی و غیرتهاجمی برای درمان منافذ باز پوستی در مطب پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی یا کلینیک‌های معتبر زیبایی تحت نظر پزشک انجام می‌شود. طی روند لیزردرمانی، عملکرد کلاژن‌سازی پوست تحریک شده و همین امر می‌تواند موثرترین راهکار برای درمان منافذ باز پوستی یا همان Large Pores  باشد. لیزر درمانی بخصوص اگر مشکلات دیگری مثل شلی و افتادگی پوست ، اسکار آکنه یا جای جوش ،تیرگی و کدورت پوست همراه با منافذ باز باشد، درمان انتخابی است. این روش درمان ، بر خلاف روش های بالا موقت نبوده و وابسته به استفاده از دارو نیست.

تیکسل :

یکی از جدیدترین و مؤثرترین روش های درمان منافذ باز است. تیکسل یا thermal mechanical ablation  از طریق جوانسازی پوست با افزایش محتوا و بهبود عملکرد کلاژن و الاستین در پوست، باعث افزایش استحکام و کشسانی پوست و درنتیجه جمع شدن دهانه منافذ پوست و صاف و یکنواخت شدن سطح پوست می شود. این روش نیز دائمی است.

 

مراقبت‌های پوستی پیشگیرانه

شما نمی‌توانید عامل وراثت یا افزایش سن را تغییر دهید اما می‌توانید مراقبت‌های پوستی پیشگیرانه را جدی بگیرید و برای جلوگیری هر چه بیشتر از شکل‌گیری منافذ باز پوستی تلاش کنید.

این مراقبت‌ها عبارتند از:
• پوست خود را با لایه‌برداری روزانه تمیز نگه دارید. می‌توانید از محصولاتی که مخصوص این کار و برای انواع مختلف پوست تهیه شده‌اند استفاده کنید یا راهکارهای سنتی‌تری مثل استفاده از یک حوله گرم و سپس مواد قابض را در نظر بگیرید.
• با استفاده روزانه از محصولات ضد آفتاب، از پوست خود در برابر اشعه مضر خورشید محافظت کنید.
• محصولات بهداشتی غیر کومدوژنیک را انتخاب کنید که باعث انسداد منافذ پوستی نمی‌شوند.
• همیشه پوست خود را مرطوب کنید، حتی اگر پوستتان چرب است. مرطوب‌کننده اختصاصی برای انواع پوست‌ها از جمله پوست چرب در بازار موجود است.
• از محصولات تحریک کننده روند کلاژن‌سازی استفاده کنید که حاوی مواد آنتی اکسیدان هستند. این مواد به حفظ سلامت پوستتان هم کمک خواهند کرد.

خلاصه

منافذ باز پوستی روی گونه‌ها، بینی و پیشانی ممکن است با افزایش سن یا به دلیل گرفتگی این منافذ، بازتر به نظر برسند. تمیز نگه داشتن پوست و اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه مضر خورشید دو مورد از بهترین اقدامات ساده‌ای هستند که می‌توانید برای کمک به ترمیم حالت منافذ پوست انجام دهید. در حالی که هیچ درمانی برای باز کردن یا بستن منافذ پوست وجود ندارد، راهکارهای درمانی ویژه‌ای توسط متخصصان طب زیبایی ایجاد شده که باعث کوچک‌تر به نظر رسیدن این منافذ می‌شوند.