کرونا ویروس و عارضه آن بر روی پوست و مو

با پیشرفت همه‌گیری، دانشمندان دریافتند که کووید-19 نه تنها بر روی ریه ها بلکه می تواند بر روی سایر بخش‌های بدن از جمله پوست و مو نیز اثر گذارد. بعضی از این علائم پوستی بلافاصله پس از عفونت ظاهر می شوند، در حالی که بعضی دیگر دیرتر یا در نوع شدیدتر بیماری بوجود می آیند. بیشتر این عارضه ها با گذشت زمان بهبود می یابند.  در این مقاله به بررسی بعضی از این علائم پرداخته شده است.

  1. برجستگی های کوچک قرمز گسترده و متعدد؛ این به اصطلاح فوران ماکولوپاپولار با نوع شدیدتر کرونا همراه است.
  2. قرمزی سفیدی چشم؛ این نوع ورم ملتحمه بیشتر در مراحل بعدی بیماری و در نوع شدیدتر آن دیده می شود.
  3. علائم شبه سرمازدگی که معمولاً «انگشت کووید» نامیده می شود. این عارضه می توانند در دست ها، پاها یا هر دو به طور همزمان ایجاد شوند. رنگ پوست قرمز مایل به بنفش می شود که می تواند همراه با درد و خارش باشد. گاهی اوقات تاول ها یا جوش های کوچکی نیز بوجود می آیند. این ضایعات شبه سرمازدگی اغلب در اواخر بیماری و پس از سایر علائم ظاهر می گردند و در کودکان شایع ترند.
  4. کهیر یا بثورات خارش دار صورتی – قرمز؛ این عارضه ممکن است به صورت لکه ها یا توده های قرمز برجسته ظاهر شود. اندازه آن از سر سوزن تا یک بشقاب متغیر است. تورم ها معمولاً در عرض چند دقیقه تا چند ساعت در یک نقطه ایجاد و سپس از بین بروند. عمدتاً کهیرها ظرف ده روز بهبود می یابند. آنها همزمان با علائم دیگر، در تمام سنین بروز می کنند و با نوع شدید بیماری همراه هستند.
  5. تاول های آبی یا راش های تاولی؛ که بصورت میکروتاول های کوچک پر از مایع غالباً بر روی دست ها ظاهر می شوند و ممکن است بیماران میانسال را بیشتر درگیر کنند. این تاول ها کمی بیش از ده روز باقی می مانند و با بیماری با شدت متوسط همراه هستند.
  6. الگوی قرمز-آبی معروف به تور ماهیگیری؛ که بر روی پوست و در افراد با بیماری شدیدتر و گروه های سنی بالاتر ایجاد می شوند. این عارضه گاهی اوقات با کبودی های ریز (پورپورا) نیز همراه است که تصور می شود به دلیل انسداد رگ های خونی باشد که به عنوان بخشی از پاسخ سیستم ایمنی بدن به ویروس ایجاد می شود.
  7. بثورات همراه با سندرم التهابی چندگانه در کودکان یا MIS-C؛ این اتفاق در اثر پاسخ بیش از حد سیستم ایمنی در بدن ایجاد می شود که باعث التهاب قلب و عروق خونی شده که می تواند منجر به لخته شدن خون و علائم شوک مگردد. این عارضه ی بسیار نادر می تواند تا سه ماه پس از ابتلای کودک به کرونا رخ دهد.
  8. ریزش مو (تلوژن افلوویوم)؛ این عارضه در بسیاری از بیماری های شدید از جمله کووید-19 رخ می دهد. در شرایط استرس، بدن فعالیت های غیر ضروری خود را متوقف می کند که سبب ریزش مو می شود. به شرطی که سطح آهن خون افراد نرمال باشد، ریزش مو به مرور زمان بهبود می یابد.

چه چیزی می تواند باعث ایجاد این علائم شود؟

برخی از بثورات کووید-19 توسط خود ویروس ایجاد نمی‌شوند، بلکه ناشی از پاسخ ایمنی بدن به ویروس است. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد که بعضی از عارضه ها ممکن است به دلیل فعال شدن بیش از حد بخشی از سیستم ایمنی که پاسخ ایمنی مکمل نام دارد، ایجاد شوند. فعالیت پاسخ ایمنی مکمل در افراد مسن بیشتر است و به همین دلیل پیامدهای جدی‌تر ابتلا به کرونا در این گروه سنی بیشتر دیده می شود.

چگونه باید تشخیص داد که بثورات پوستی ایجاد شده بخاطر ابتلاء به کرونا است؟

اگر فردی در مورد علائم پوستی نگران است می تواند برای مشاوره بیشتر با پزشک عمومی یا متخصص پوست خود از طریق مشورت کند و آزمایش های لازم را انجام دهد.

منبع:

https://theconversation.com/8-ways-the-coronavirus-can-affect-your-skin-from-covid-toes-to-rashes-and-hair-loss-144483

ناهنجاری عروقی در مویرگ‌ ها و راه های درمان آن