تعیین تیپ پوستی در لیزر موهای زائد

نوع و تیپ پوست معمولاٌ با توجه به نژاد و ژنتیک تعیین می شود و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ملانین همان چیزی است که به پوست رنگ می بخشد؛ بعضی از افراد در پوست خود ملانین بیشتری نسبت به سایرین دارند و در نتیجه پوست تیره تری دارند. وقتی قرار است که لیزر درمانی انجام شود، تعیین نوع پوست نقش اساسی دارد زیرا همه ی لیزرها روی همه ی انواع پوست اثرگذار نیستند.

تا همین اواخر، اکثر درمان های لیزر، از جمله حذف موهای زائد فقط برای انواع پوست های روشن در نظر گرفته می شد زیرا فناوری لیزرهای قدیمی به پوست های تیره آسیب می رساند و اکثریت آمریکایی ها با پوست های تیره کاندیداهای مناسبی برای انجام لیزر محسوب نمی شدند. اما لیزرهای نسل جدید به دلیل فناوری تولید طول موج های متغیر، اکنون توانایی درمان انواع پوست ها را دارند. بنابراین، اکنون می توان درمان های اختصاصی را برای هر کسی، صرف نظر از نوع پوست در آنها، انجام داد.

نخستین بار دکتر توماس بی. فیتزپاتریک (Thomas B. Fitzpatrick) که پزشک مشهوری در این حوزه محسوب می شود، مطالعاتی بر روی لیزرتراپی در انواع پوست ها انجام داد و مقیاسی به نام نوع پوست فیتزپاتریک را منتشر کرده است. امروزه از این مقیاس برای تعیین نوع پوست در بیماران و در نهایت انتخاب نوع مناسب درمان با لیزر استفاده می شود.

 

در این مقاله به بررسی برخی از ویژگی های اساسی این مقیاس در تعیین تیپ پوستی پرداخته شده است:

تعیین تیپ پوستی

 

  • تیپ پوستی نوع یک I:

این دسته از افراد جزو نژادهای آلبینیسم (Albino ) و موی سرخ (redheads) قرار می گیرند. پوست آنها بسیار رنگ پریده، سفید، عاجی و همیشه دارای کک و مک است. این گروه از افراد نمی توانند بدون ایجاد آفتاب سوختگی و آسیب زدن به پوست، خود را برنزه کنند. در آمریکای شمالی، کمتر از 5 درصد از افراد در این گروه قرار می گیرند.

  • تیپ پوستی نوع دو II:

بیشتر مردم شمال اروپا در این دسته قرار می گیرند، رنگ پوست آنها معمولاٌ سفید رنگ پریده است، امکان برنزه کردن پوست در آنها وجود دارد و به راحتی دچار آفتاب سوختگی می شوند.

  • تیپ پوستی نوع سه III:

مردم اهل مدیترانه یا خاورمیانه در این دسته جای دارند. رنگ پوست آنها از سفید، قهوه ای روشن یا بژ با ته رنگ طلایی متغیر است. گاهی دچار آفتاب سوختگی می شوند و پوست آنها به آهستگی برنزه می شود.

  • تیپ پوستی نوع چهار IV:

بیشتر نژادهای آسیای شرقی، هندی و پاکستانی در این گروه قرار دارند، رنگ پوست در آنها معمولاً زیتونی یا قهوه ای روشن است. به ندرت دچار آفتاب سوختگی می شوند اما به راحتی می توانند پوست خود را برنزه کنند.

  • تیپ پوستی نوع پنج V:

اکثر آفریقایی ها، آسیای جنوب شرقی و افرادی از آمریکای لاتین در این دسته هستند. پوست آنها قهوه ای تیره است و به راحتی دچار آفتاب سوختگی می شوند و پوست آنها بسیار سریع برنزه می گردد.

  • تیپ پوستی نوع شش VI:

در این دسته برخی از آفریقایی ها و آسیایی های تیره پوست قرار دارند که پوست آنها قهوه ای بسیار تیره یا مشکی است. این دسته به ندرت دچار آفتاب سوختگی می شوند و نمی توانند پوست خود را برنزه کنند.

لیزر موهای زائد مردان

اهمیت تیپ پوستی در لیزر موهای زائد

قبل از هر نوع لیزر موهای زائد، مهم است که ابتدا نوع پوست تشخیص داده شود. لیزر مورد استفاده در از بین بردن موهای زائد ممکن است به پوست های تیره آسیب برساند. از آنجا که لیزرها به رنگدانه های موجود در فولیکول مو هدایت می شوند، در صورت قدرت کافی لیزر، هر رنگدانه ای در پوست می تواند تحت تأثیر قرار گیرد. این ممکن است عوارضی مانند زیر ایجاد نماید:

  1. سوختگی

اگر لیزر خیلی قوی باشد به دلیل گرمای زیاد ایجاد شده در هنگام لیزر، ممکن است افرادی که پوست تیره دارند دچار سوختگی رنگدانه های پوستی شوند. این اتفاق ممکن است باعث تغییر رنگ، hyperpigmentation یا تحریک عمومی پوست شود. هرچند که این عارضه نسبتاً غیر معمول است.

  1. عفونت پوستی

اگر از لیزری که به اندازه کافی قوی باشد بر روی پوست استفاده شود، محل خروج فولیکول های برداشته شده می تواند به باکتری آلوده شود که می تواند منجر به عوارض جدی پوستی شود. برخی از روش های درمانی لیزر به دلیل خاصیت فرسایشی، مثل لیزر موهای زائد با طول موج کم نیز می تواند باعث ایجاد زخم های قابل توجهی در پوست شود.

  1. افزایش یا کاهش رشد مو

در برخی موارد نادر (معمولاً در افرادی که پوست تیره تری دارند)، موهایی که در اطراف ناحیه ی تحت لیزر رشد می کنند ممکن است ضخیم تر شوند یا با سرعت بیشتری برگردند. این می تواند باعث تغییرات بصری در موهای اطراف شود و ممکن است روی رشد مو تأثیر بگذارد.

رژیم غذایی مناسب برای کنترل موهای زائد

اکثر متخصصان پوست قبل از اینکه نوع خاصی از لیزر را برای استفاده در رفع موهای زائد استفاده کنند، سابقه ی خانوادگی بیمار، واکنش به آفتاب سوختگی و میزان کلی ملانین فرد را بررسی می کنند.

در این مقاله یک جدول خلاصه شده است که کدام لیزر با کدام نوع پوست بیشترین سازگاری را دارد:

 

 

لیزر

تیپ پوستی سازگار با آن
روبی (Ruby) تیپ پوستی 1، 2 و 3
الکساندریت (Alexandrite) تیپ پوستی 2، 3 و 4
دیود (Diode) تیپ پوستی 4، 5 و 6
لیزر Nd:YAG تقریباً تمام تیپ های پوستی

 

 

منبع:

https://www.myethosspa.com/laser-hair-removal-skin-types/

https://www.vadermahairremoval.com/laser-hair-removal-and-your-skin-type/