بوتاکس و هایفوتراپی

برای انجام جوانسازی پوست، بیمار باید انواع روش های روز در کلینیک های زیبای را بشناسد تا بتواند درمان مناسب را با کمک و مشاوره با پزشک متخصص انتخاب کند؛ زیرا هر روش، مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارد. در این مقاله به مقایسه ی دو روش تزریق بوتاکس و هایفوتراپی (High-frequency focused ultrasound) پرداخته شده است. هر دو روش ذکر شده از درمان های فوق العاده ی ضد پیری هستند.

هایفوتراپی چیست؟

این روش یک درمان ضد پیری غیرتهاجمی و بدون نیاز به سوزن است. در هایفوتراپی از فناوری اولتراسوند برای اثرگذاشتن بر روی لایه ی بنیادی پوست استفاده می شود. در این روش، انرژی حرارتی تولید شده دمایی بین 60-70 درجه سانتی گراد دارد که باعث ترمیم بافت پوست و افزایش تراکم کلاژن (پروتئین ضروری برای پوست سالم) می شود. تحریک و بازسازی کلاژن باعث سفت شدن پوست شده و ظاهری درخشنده و جوان به صورت فرد می دهد. اثرات هایفوتراپی می تواند تا یک سال ماندگار باشد. غیرتهاجمی و مقرون به صرفه بودن، این گزینه را بسیار جذاب می کند.

هایفوتراپی

بوتاکس چیست؟

درمان با بوتاکس عملکرد متفاوتی با هایفوتراپی دارد و اساس آن از کار انداختن حرکت ماهیچه هایی است که با انقباض خود باعث ایجاد چین و چروک می شوند. درمان با بوتاکس به شل شدن ماهیچه ها کمک می کند و در نهایت روند پیری را کند می کند. در نتیجه ی این اتفاق، یاعث صاف شدن پوست صورت می شود، چین و چروک ها از بین رفته و از ایجاد چین و چروک های جدید نیز جلوگیری می شود. درمان های ضد چین و چروک با استفاده از تزریق بوتاکس مدت هاست که به عنوان درمان طلایی ضد پیری استفاده می شوند، زیرا برای مدت طولانی از این روش استفاده شده و یک راه حل بسیار مؤثر نه تنها برای جوان سازی بلکه برای افزایش زیبایی در چهره است. درمان با بوتاکس معمولاً اثربخشی بسیار سریعی دارد. ماندگاری بوتاکس حدود چند ماه طول می کشد و نیاز به تزریق منظم دارد.

بوتاکس یا هایفوتراپی؛ کدام بهتر است؟

هر دو درمان ذکر شده برای تمامی کسانی که از چین و چروک پوست، شل شدن پوست، خطوط ریز اطراف چشم، خطوط ریز صورت و سایر مشکلات رنج می برند، کاربرد دارند. انتخاب هر یک از این دو روش به ترجیح شخصی فرد بستگی دارد. با این حال در این مقاله اطلاعات مربوط به هر دو روش ذکر شده است تا تصمیم گیری برای فرد آسان تر شود.

بوتاکس

بررسی از نظر میزان تهاجمی بودن روش، میزان درد و عوارض جانبی

  • هایفوتراپی یک درمان غیر تهاجمی است که از هیچ گونه سوزن یا برش در آن استفاده نمی شود. این درمان با ایجاد گرما در لایه های بنیادی رشد کلاژن را تحریک می کند. هایفوتراپی یک روش بدون درد است. با این حال، ممکن است برای برخی از افراد تحریک پذیر باشد؛ زیرا تولید گرما می تواند احساس خارش یا ناراحتی خفیفی را در فرد ایجاد کند. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از قرمزی پوست (که بین 30 دقیقه تا یک ساعت پس از درمان شایع است)، بی حسی و کبودی موقتی.
  • درمان با بوتاکس در مقایسه با جراحی صورت، تا حدودی غیرتهاجمی محسوب می شود. بعضی اوقات تزریق بوتاکس می تواند دردناک باشد که در این حالت می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد. بعضی از عوارض شایع این روش عبارتند از کبودی، درد، قرمزی و تورم در ناحیه ی تزریق. از عوارض نادر تزریق بوتاکس می توان به سفتی عضلات، سرگیجه، خشکی دهان و چشم، افزایش حساسیت به نور، تعریق، تورم پلک یا کبودی، علائم آنفولانزا مانند مثل خواب آلودگی، آبریزش بینی و گلو درد اشاره کرد که همگی رفع می شوند.

برای مزاتواپی با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

چقدر طول می کشد تا نتایج درمان را مشاهده کرد؟

  • اثر هایفوتراپی می تواند 6 ماه تا یک سال ماندگار باشد. نتایج قابل مشاهده تقریباً در 4-2 هفته ی اولیه پس از درمان رخ می دهد. جلسات انجام هایفوتراپی معمولاً 2 تا 3 بار در سال باید تکرار شود.
  • اثربخشی در بوتاکس سریع تر است و به طور معمول پس از گذشت 3 تا 5 از تزریق قابل مشاهده است. با این حال، اثرات بوتاکس تا مدت زیادی دوام نمی آورد و معمولاً پس از 6 ماه محو می شود. به همین دلیل حدود 3 تا 4 بار در سال به تزریق مجدد نیاز دارد.

هزینه ی درمان هر کدام از این روش ها چقدر است؟

  • در هایفوتراپی هزینه متوسط درمان بسته به جایی که فرد تحت درمان قرار می گیرد، متفاوت است و نسبت به بوتاکس هزینه ی بالاتری دارد.

آیا می توان هر دو روش درمانی را انجام داد؟

  • پاسخ به این سوال مثبت است و فرد می تواند از هر دو روش برای جلوگیری از پیر پوستی و جوانسازی استفاده کند. انجام این کار کاملاً بی خطر است و اغلب استفاده ی همزمان از هر دو روش می تواند نتایج جامع تری به همراه داشته باشد. البته شایان ذکر است که روش های جدیدتری از هایفوتراپی مثل تیکسل نیز معرفی شده است که بهتر است راجب این درمان جدید هم مقالات ما را مطالعه نمایید.

برای پی آر پی مو با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

نتیجه گیری

  • کدام از این دو روش بهتر است؟ پاسخ به این سؤال همچنان دشوار است؛ زیرا واقعاً به بودجه ی فرد، آستانه ی تحمل درد و انتظار فرد از نتایج درمان بستگی دارد البته شما قبل از هر کاری باید با پزشک متخصص مشاوره و معاینه شوید.

منابع:

https://harmonyclinicbangkok.com/en/2020/02/13/hifu-vs-anti-wrinkle/

https://www.hellotoby.com/en/d-list/FaceSlimmingTips

بوتاکس اصل و بوتاکس تقلبی، تفاوت ها و ملاحظات