گذشت زمان و افزایش سن اجتناب ناپذیر است اما راه هایی وجود دارد که برازنده و باوقار وارد دهه های پایانی زندگی خود شویم. برای جلوگیری از پیری پوست در دهه 30 و 40 زندگی بهتر است قبل از اینکه با دیدن هر خط ریز، دچار استرس و ناامیدی شویم بدانیم باید منتظر چه تغییراتی در پوست خود باشیم و راه مقابله با آن چیست ؛ با این روش توانایی ما در پیشگیری و مقابله با علایم پیری پوست به طور موثری بالا می رود. ببینیم پوست ما چطور پیر می شود و ما در مورد آن چه می توانیم بکنیم؟

تغییرات پوست در دهه 30 و 40 چگونه است؟

با گذشت زمان پوست ما تغییر می کند. گرچه برای بعضی افراد این تغییرات از دهه 20 قابل مشاهده است اما علائم پا به سن گذاشتن معمولا” از دهه 30 و 40 با کاهش کلاژن و خشکی پوست شروع می شود.

پوست در دهه 30 

پوست در دهه 30 

برای اکثر افراد دهه 30 زندگی دوران هیجان انگیزی است. نقاط عطف بزرگ و پیشرفت های شغلی همراه با فراز و نشیب در این دوره اتفاق می افتد.

در همین سال هاست که پوست شروع به نشان دادن علائم پیری می کند. از طرفی با کاهش تولید کلاژن و الاستین؛ قوام پوست و ارتجاع پذیری آن کم می شود و خطوط ریز و چین و چروک در پوست ایجاد می شود واز طرف دیگر آسیب های ناشی از آفتاب که از سنین کودکی و نوجوانی، پوست در معرض آن قرار گرفته بود روی هم جمع شده و بصورت کک و مک ، لکه های قهوه ای و تیرگی پوست بروز می کند.

همچنین تغییرات هورمونی در این دهه ممکن است منجر به افزایش چربی پوست و بیرون ریختن جوش و آکنه شود.از دست دادن رطوبت از سطح پوست تشدید شده و حملات خشکی پوست اتفاق می افتد. استرس و کم خوابی هم می تواند این وضعیت را بدتر کند و ظاهر خسته و تکیده ای برای ما ایجاد نماید.

چالش هایی مثل بچه دارشدن ، کم خوابی و ساعات طولانی کار همگی می تواند آثار منفی روی پوست ما داشته باشد.

پیری پوست پوست در دهه 40

پیری پوست در دهه 40

با ورود به دهه 40 زندگی، تغییرات ناشی از فرآیند طبیعی پیری پوست بارزتر هم می شود. پوست نازک تر و کشسانی آن کمتر می شود بنابراین چین و چروک ها عمیق تر و افتادگی پوست تشدید می شود. آسیب آفتاب به شکل لک های تیره و کدر شدن همراه با ناصافی و خشن شدن سطح پوست قابل مشاهده است.

تغییرات هورمونی در آستانه سن یائسگی در سال های دهه 40 تولید کلاژن و الاستین پوست را بیش از پیش کاهش داده و منجر به خشکی بیشتر ، خارش و ظهور چین و چروک در پوست می شود.

استرس ، کم خوابی ، غذاهای ناسالم و سیگار کشیدن فرآیند از یکسو پیری پوست را سرعت می بخشد و از سوی دیگر با کندکردن تکثیر سلولی باعث می شود ترمیم و بازسازی پوست به سختی انجام شود.

مراقبت پوست ( Skin Care) در 30 و 40 سالگی

مراقبت پوست (Skin Care) و جلوگیری از پیری پوست در دهه ۳۰ و ۴۰

هرچه سن بالا می رود اهمیت داشتن یک روتین مراقبت از پوست یا همان Skin Care بیشتر می شود. در اینجا توصیه های کلی برای جلوگیری از پیری پوست در دهه 30 و 40 زندگی را برای شما بیان می کنیم.

  • هر روز پوست را تمیز کنید: انتخاب شوینده مناسب براساس نوع پوست انجام شود. شوینده مناسب باید بتواند آلودگی، چربی و مواد آرایشی را پاک کند و باعث شود پوست تازه و شاداب به نظر برسد.
  • از مرطوب کننده استفاده کنید: با افزایش سن پوست خشک تر می شود بنابراین آبرسانی به پوست با استفاده از مرطوب کننده مناسب اهمیت زیادی دارد.مرطوب کننده مناسب پوست خود را تهیه و روزانه دو بار استفاده کنید. (بهترین روتین روزانه مراقبت از پوست)
  • ضدآفتاب بزنید: آفتاب در بلندمدت باعث پیری پوست می شود بنابراین استفاده از ضدآفتاب مهمترین کاریست که برای مراقبت از پوست خود می کنید.حتی در هوای ابری و ساعات ابتدایی و انتهایی روز ضدآفتاب بزنید.(چگونه ضد آفتاب مناسب انتخاب کنیم؟)
  • هفته ای دو نوبت اسکراب کنید: همانطور که گفته شد با افزایش سن ، سرعت تجدید و بازسازی سلول های پوست کاهش می یابد و سلول های مرده شاخی در سطح پوست انباشته می شود بنابراین استفاده از اسکراب ملایم و لایه بردار مناسب به شفافیت پوست کمک می کند. البته اسکراب باید طوری انجام شود که به پوست آسیب نزند.
  • از آنتی اکسیدان استفاده کنید: آنتی اکسیدان ها از پوست در برابر فرسایش محافظت می کند. مصرف غذاهای غنی از ویتامین C و E ، چای سبز و رزوراترول (Resveratrol) را در روتین مراقبت های پوستی خود بگنجانید. رزوراترول یک آنتی اکسیدان قوی است که در انگور سیاه، مویز،توت سفید و پوست قرمز بادام زمینی یافت می شود.
  • از درمان های جوانسازی پوست استفاده کنید: لیزر ، تیکسل ، ترماژ اکسیلیس ، بوتاکس و فیلر روش های جوانسازی مدرنی هستند که می توانند از پیری پوست پیشگیری کنند و جلوی پیشرفت چین و چروک ها را بگیرند. در این مورد با پزشک زیبایی خود مشورت کنید.
  • سالم زندگی کنید: مهمترین کاری که برای مراقبت از پوست خود می کنید داشتن سبک زندگی سالم است. تغذیه متعادل ، خواب کافی، کاهش استرس و پرهیز از مصرف دخانیات باعث می شود پوست شما در بهترین وضعیتی که می تواند داشته باشد، قرار گیرد.

لیزر چطور باعث جوانسازی پوست می شود؟

اگر با وجود این مراقبت ها هنوز با علائم پیری پوست روبرو هستید برای جلوگیری از پیری پوست ، بهتر است روش های جوانسازی را مدنظر قرار دهید.جوانسازی پوست مبتنی بر انرژی مثل لیزر فوتونا ، تیکسل و ترماژ اکسیلیس باعث می شود تا پوست بازسازی شده و دوباره استحکام و ارتجاع پذیری خود را به دست آورد.

لیزردرمانی همچنین ظاهر بهتری به پوست می دهد و در واقع پوست را پولیش می کند که منجر به صاف و یکدست شدن پوست و براق شدن آن می شود.

لیزر روشی ایمن و جایگزین مؤثری برای روش های جراحی است و برای طیف وسیعی از انواع پوست قابل انجام است.

همراه با مراقبت های پوستی و رعایت سبک زندگی سالم ، جوانسازی با لیزر می تواند به پیشگیری از پیری پوست کمک کند و باعث شود تا زیبایی و جوانی پوست حفظ شود.

برای جلوگیری از پیری پوست چه باید کرد؟

برای مقابله با علائم پیری پوست شما به تخصص و تجربه پزشک نیاز دارید. انتخاب روش درمانی درست و مناسب هر فرد ، بیش از انجام آن ، اهمیت دارد. پوست شما ابتدا باید معاینه و ارزیابی شود و بهترین روش درمان با در نظر گرفتن تایپ پوستی، شرایط و بودجه انتخاب شود.

اگر از دیدن چین و چروک ، شلی و افتادگی و لکه های تیره روی پوست خود در آینه خسته شده اید ؛ با کلینیک دکتر قانعی تماس بگیرید . شما می توانید در هنگام معاینه درماتوسکوپی تصویر بزرگنمایی شده پوست خود را روی مانیتور ببینید و روش جوانسازی مناسب خود را دریافت کنید.

سؤالات متداول لیزر جوانسازی پوست