درمان زگیل تناسلی وقتی مقدوراست که زگیل تناسلی قابل مشاهده باشد،به عبارتی؛ اینکه ویروس HPV در کدام ناحیه از پوست لانه گزینی کرده ویا بصورت نهفته وجوددارد،قابل ردیابی ودرمان نیست .همین واقعیت درمورد ویروس HPV و زگیل تناسلی، توضیح می دهد که چرا درمان قطعی زگیل تناسلی ،گاهی تااین اندازه مشکل است. انتخاب روش درمان به محل ، تعداد و شکل ظاهری زگیل ها بستگی دارد. هدف از درمان برداشتن کامل زگیل تناسلی قابل رویت است. تأثیر این درمان ها متفاوت بوده و به اندازه ، نوع زگیل تناسلی، روش درمانی و کفایت سیستم ایمنی در برابر این ویروس بستگی دارد. برخی افراد نیازی به درمان ندارند  اما فردی که تصمیم می‌گیرد مراحل درمانی را پشت سر گذارد، خیلی سریع تر از شر زگیل تناسلی خلاص می‌شود. از آنجایی که عامل  زگیل تناسلی یک نوع ویروس است نه باکتری، آنتی بیوتیک ها نمی توانند در درمان این بیماری نقشی داشته باشند.  با روش های مختلفی می‌توان زگیل تناسلی را از میان برد؛

درمان زگیل تناسلی

 • داروهای موضعی: استفاده از پماد،کرم ومحلول  بر روی زگیل تناسلی ( برای مدت چند روز در هفته). می‌توانید این کار را خودتان در منزل انجام دهید یا از فردی که با او رابطه دارید، بخواهید این کرم یا دارو را بر روی زگیل تناسلی بمالد. دوره مصرف این داروها برای چند هفته می‌باشد.
 • انجماد (کرایوتراپی)
 • گرمایش (الکتروکاتری) – در این روش بی حسی موضعی لازمست.
 • جراحی – در این روش از بیحسی موضعی استفاده می‌شود.
 • لیزردرمانی – در این روش ازبیحسی موضعی استفاده می‌شود.
 • پلکسر – جدیدترین روش درمان زگیل تناسلی ست که با مکانیسم تصعید یا sublimation وبااستفاده از پلاسما، زگیل بطورکامل برداشته می شود.

ذکر این نکته لازمست که برخی از این روش ها ، بخش قابل مشاهده زگیل تناسلی را محو می کند ولی ممکنست ویروس بصورت نهفته در پوست باقی بماند وچندسال بعد،دوباره عود کند ، گاهی حتی با شدت بیشتر ؛ دراین مدت فرد با تصور اینکه درمان شده است می تواند زگیل تناسلی را به دیگران منتقل کند.پس به بهبودی ظاهر و رفع برجستگی زگیل تناسلی، اکتفا نکنید ودرمان را تا زمانی که پزشک معالج شما ضروری می داند، ادامه دهید.

بهتراست تا 6 ماه بعداز محو کامل زگیل ها تحت نظر پزشک باشید و از تیغ استفاده نکنید.برای سکس، حتما” ازکاندوم استفاده کنید ودرصورت مشاهده هر برجستگی مشکوک از رابطه جنسی خودداری کنید و جهت معاینه دقیق وتشخیص قطعی به پزشک معالج تان مراجعه نمایید.

 • تا پایان دوره درمان نباید از صابون عطری، روغن استحمام، ژل شستشو، کرم یا لوسیون استفاده کنید چرا که ممکن است باعث تحریک و ایجاد سوزش و درد در پوست شود.
 • اگر باردار هستید یا احتمال می‌دهید که باردار باشید، حتماً پزشک یا پرستار را در جریان بگذارید، چرا که این موضوع می‌تواند در انتخاب نوع درمان برای شما تأثیرگذار باشد.
 • داروهایی که در داروخانه برای درمان زگیل به فروش می‌رسند، در درمان زگیل تناسلی بی اثرند وگاهی باعث گسترش وبیشتر شدن تعدادزگیل ها شود.
 • هیچ شواهدی دال بر اثربخشی داروهای مکمل و تقویت کننده های سیستم ایمنی در درمان زگیل تناسلی در دست نیست.

چقدر زمان می‌برد تا زگیل تناسلی به طور کامل محو شود؟

در برخی افراد روند درمان بسیار سریع طی می‌شود و در برخی دیگر زگیل ها سر سخت بوده و فرد مجبور می‌شود درمان را بارها تکرار کند تا نتیجه بگیرد. به علاوه ممکن است مدتی طول بکشد تا درمان تأثیر خود را نشان دهد. تجربه ثابت کرده افراد سیگاری دیرتر از افراد غیر سیگاری مداوا می‌شوند. اگر نخستین درمان مثمر ثمر واقع نشد، می‌توانید روش دیگری را امتحان کنید. در برخی موارد زگیل ها دوباره بر می‌گردند که بعداً در این خصوص بیشتر توضیح خواهیم داد.

زگیل تناسلی ؛ آنچه قبل از مراجعه به پزشک، بهتر است بدانید

 برای آن که بفهمم زگیل هایم درمان شده اند یا نه، باید برای معاینه نزد پزشک بروم؟

اگر برای درمان زگیل تناسلی به پزشک یا کلینیک مراجعه کردید، باید هر چند وقت یکبار ویزیت شوید تا اطمینان یابید دوره درمان شما کامل شده است. در این صورت پزشک یا پرستار می‌‌تواند شما را معاینه کند تا ببیند زگیل به این روش درمانی پاسخ داده یا باید روش دیگری را امتحان کنید. ممکن است پزشک به شما بگوید که اگر زگیل ناپدید شد، دیگر نیازی نیست به او مراجعه کنید اما بدون تردید اگر باز هم به او مراجعه کنید با آغوش باز از شما استقبال خواهد کرد.

احتمال بازگشت زگیل تناسلی وجود دارد؟

برخی افراد تنها یک بار به این عارضه مبتلا می شوند اما در شمار کثیری از افراد شاهد بازگشت دوباره زگیل تناسلی خواهیم بود. در هنگام رشد مجدد زگیل تناسلی، نمی‌توانید با قاطعیت بگویید که منشأ این زگیل یک آلودگی جدید است یا به خاطر عفونتی است که قبلاً با آن دست و پنجه نرم کرده بودید.

اگر  درمان زگیل تناسلی میسر نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر نسبت به درمان زگیل تناسلی اقدامی صورت ندهید، این امکان وجود دارد که زگیل ها به خودی خود از بین بروند، یا به قوت خود باقی بمانند یا سایز و تعدادشان افزایش یابد. در اغلب موارد زگیل تناسلی بدون نیاز به درمان و با گذشت زمان از بین می‌رود. در برخی افراد ناپدید شدن زگیل تناسلی به درازا می‌کشد، علی الخصوص زمانی که دراثر ابتلا به یک عارضه دیگر سیستم ایمنی بدن ضعیف شده باشد و به خوبی عمل نکند که در این صورت بدن نمی‌تواند آنجور که باید و شاید با این عفونت مبارزه کند. اگر زگیل را درمان نکنید سلامتی شما به خطر نمی‌افتد اما وجودش حس ناخوشایندی را در شما ایجاد می‌کند و ظاهر آن زشت و چندش آور است. با درمان زگیل تناسلی احتمال انتقال آن به دیگران کاهش می‌دهید.

تا چه مدت نباید رابطه جنسی داشته باشم؟

ممکن است دکتر به شما توصیه کند تا بهبودی کامل زگیل ها رابطه جنسی نداشته باشید. از این طریق می توانید از پوست موضع تحت درمان محافظت کرده و اجازه ندهید در این قسمت تنش و اصطکاکی به وجود آید و در نتیجه روند بهبود شما تسریع می شود. زمانی که هنوز زگیل در ناحیه تناسلی دیده می شود یا سه ماه پس از ناپدید شدن آن می بایست از کاندوم استفاده کنید تا انتشار ویروس محدود شود.

می توان تشخیص داد که برای چه مدت است که به زگیل تناسلی مبتلا شده ام؟

نمی‌توان از روی ظاهر زگیل تناسلی تشخیص داد که چقدر قدمت دارد. اگر از بابت مبتلا شدن به زگیل تناسلی ناراحت و خشمگین هستید و نمی‌توانید حرف دلتان را پیش دوستان یا شریکتان در رابطه جنسی بازگو کنید، می‌توانید بی هیچ ترس و واهمه ای به یک کلینیک یا پزشک عمومی مراجعه کرده و با او در این خصوص صحبت کنید.

باید شریکم در رابطه جنسی را از این موضوع مطلع کنم؟

اگر قضیه را با او در میان گذاشتید، بهتر است از او بخواهید تا برای معاینه به پزشک مراجعه کند تا ببیند این عفونت به او هم سرایت کرده یا نه، چرا که ممکن است زگیل در ناحیه تناسلی او رشد کرده اما از وجود آن بی اطلاع باشد.

آیا زگیل تناسلی بر روی باروری فرد تأثیر منفی خواهد داشت؟

خیر. تا به حال شواهدی که نشان دهد زگیل تناسلی یا ویروس عامل آن می‌تواند اثر نامطلوبی بر روی  باروری فرد داشته باشد، به دست نیامده است.

زگیل تناسلی: علت، راه‌هاى تشخيص و روشهاى پيشگيرى و درمان + ویدئو

مبتلا شدن به زگیل تناسلی در دوران بارداری چه خطراتی به همراه خواهد داشت؟

باید پزشک یا پرستار را در جریان بگذارید چرا که بارداری می‌تواند انتخاب روش درمانی را تحت الشعاع قرار دهد.

 • در دوران بارداری سایز و تعداد زگیل ها بیشتر خواهد بود. ممکن است فرد سابقه ابتلا به زگیل تناسلی را نداشته یا زگیل پس از دوره ای طولانی که هیچ اثری از آنها دیده نمی‌شد، مجدداً شکل گرفته باشد.
 • می‌توان بی آن که سلامت مادر و نوزاد به خطر افتد، زگیل تناسلی را دوران بارداری درمان کرد. البته در برخی موارد پزشک درمان زگیل تناسلی را به بعد از زایمان موکول می کند.
 • اگر زگیل تناسلی بیش از حد بزرگ شود، ممکن است پزشک تصمیم به برداشتن آنها بگیرد تا در حین زایمان مشکلی به وجود نیاید. اگر برداشتن زگیل میسر نباشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند عمل سزارین انجام دهید، گرچه چنین شرایطی به ندرت پیش می‌آید.
 • در زایمان طبیعی ممکن است ویروس در هنگام خروج نوزاد از واژن به او سرایت کند و باعث ایجاد عفونت در گلوی نوزاد شود، البته احتمال آن بسیار اندک است.

زگیل تناسلی سرطان زا است؟

خیر. گونه هایی از ویروس HPV که باعث بروز زگیل تناسلی می‌شوند (نوع 6 و 11) سرطان زا نیستند. برخی دیگر از انواع ویروس پاپیلومای انسانی هستند که باعث تغییر در سلول و بروز سرطان می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد HPV و رابطه آن با سرطان می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

برای پیشگیری از زگیل تناسلی واکسنی وجود دارد؟

بله. واکسنی موسوم به گارداسیل وجود دارد که شما را در برابر ویروس HPV نوع 6 و 11 (زگیل تناسلی) و HPV نوع 16 و 18 ( که سرطان زا می‌باشند) ایمن می کند. در برنامه واکسیناسیون ملی توصیه شده است دختران 12 تا 13 ساله این واکسن را بزنند.

چه کنم که به زگیل تناسلی و سایر بیماری های عغونتی مقاربتی مبتلا نشوم؟

با رعایت کردن موارد زیر می‌توانید از خود در برابر عفونت های مقاربتی نظیر ایدز، سوزاک و کلامیدیا محافظت کنید. ممکن است در اثر داشتن رابطه جنسی با فردی که ناقل این عفونت است و هیچ علامت و نشانه ای از بیماری در او دیده نمی‌شود، به عفونت مقاربتی دچار شوید. این احتمال هم وجود دارد که خود ناقل STI باشید و از این قضیه بی اطلاع باشید. موارد زیر را مو به مو انجام دهید تا نه خودتان به بیماری مبتلا شوید، نه آن را به کسی انتقال دهید.

 • استفاده از کاندوم (مرد/خارجی یا زن/داخلی). استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی از طریق واژن یا مقعد شما را در برابر عفونت های مقاربتی محافظت خواهد کرد و در واقع لایه محافظی به شمار می‌رود که اجازه نمی‌دهد به زگیل تناسلی مبتلا شوید یا ویروس آن را به فرد دیگری منتقل کنید. بهتر است تا زمانی که زگیل ها بر روی ناحیه تناسلی وجود دارد و سه ماه پس از محو شدن آنها از کاندوم استفاده کنید.
 • در حین رابطه جنسی از طریق دهان می‌بایست با کاندوم آلت تناسلی را بپوشانید. برای پوشاندن مقعد یا واژن می‌توانید از کاندوم زنانه استفاده کنید (که مربعی شکل و از جنس پلاستیک یا لاتکس می‌باشد)
 • اگر از نحوه صحیح استفاده از کاندوم بی اطلاعید، اینجا کلیک کنید.
 • هیچ گاه لوازم رابطه جنسی را به دیگری قرض ندهید، یا اگر این کار را کردید، پیش از استفاده مجدد باید آنها را خوب شسته و ضدعفونی کنید و با یک کاندوم بپوشانید.

برای اطلاعات بیشتر حتما مقالات زیر را مطالعه کنید:

زگیل تناسلی و نحوه درمان

 زگیل تناسلی چیست؟

عوامل پیدایش زگیل تناسلی