همانطور که مطلب قبلی زگیل تناسلی قسمت اول مطالعه کردید به معرفی زگیل تناسلی ، علائم ابتلا ، شکل گیری زگیل تناسلی در مردان و زنان و خطر ابتلا توضیح دادیم در این مطلب به نحوه درمان زگیل تناسلی خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 درمان زگیل تناسلی :
بندرت ممکنست زگیل تناسلی،خودبخود محو شود؛اما این محوشدن به معنی درمان شدن نیست؛گاهی ویروس HPV بصورت نهفته (latent)در پوست  باقی مانده وبه شکل پنهان به فعالیت خود ادامه می دهد و علاوه بر آلوده کردن دیگران،در مقاطع مختلف زمانی،عود کند یعنی وقتی تصور می کنید زگیل ها درمان شده اند،برمی گردند؛علت اینکه زگیل،به سماجت شناخته می شود همین موضوع است. به همین علت، انتخاب روش درمان صحیح برای ریشه کنی زگیل تناسلی اهمیت زیادی دارد چون فقط با درمان درست است که می توانید مطمئن شوید،زگیل بطور کامل از پوست شما پاک شده و  از این به بعد ویروس را به فرد دیگری منتقل نخواهید کرد. توجه داشته باشید که نمی توان  زگیل تناسلی را با داروهای از بین برنده زگیل که بدون نسخه در داروخانه ها عرضه می شود، درمان کرد.
ممکن است پزشک برای از بین بردن زگیل تناسلی داروهای موضعی تجویز کند، مثل؛

ایمیکویمید
پوروفیلن و پروفیلوکس
تری کلرو استیک اسید

اما بهترین و مطمئن ترین روش درمان زگبل تناسلی جراحی سرپایی است که ممکن است به روش های مختلف زیر انجام شود؛

الکتروکوتری یا سوزاندن زگیل تناسلی با استفاده از جریان برق
کرایوسرجری یا منجمد کردن زگیل تناسلی
لیزر درمانی
بریدن یا کورتاژ زگیل تناسلی
تزریق داروی اینترفرون

چه عاملی باعث پیدایش زگیل تناسلی می‌شود؟

RF الکتروسرجری

پلکسر

خانم هایی که به زگیل تناسلی مبتلا شده اند می بایست تحت نظر پزشک زنان قرارگرفته و  تست پاپ اسمیر انجام دهند تا پزشک بتواند هر گونه تغییر در سلول های دهانه رحم را بررسی و کنترل کند.

این تحت نظر بودن اهمیت بسزایی دارد چون افراد مبتلا به زگیل تناسلی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند. گونه هایی از HPV که باعث بروز زگیل تناسلی می شوند مثل 6 و 11،  کمتر عامل ایجاد سرطان سرویکس (دهانه رحم)  هستند با این حال ممکن است فرد به گونه های دیگری از HPV مبتلا شده باشد که ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.

درمان خانگی زگیل تناسلی
به هیچ وجه نباید برای درمان زگیل تناسلی از داروهایی استفاده کرد که برای درمان زگیل دست یا سایر نقاط بدن تجویز می شوند. گونه های متفاوتی از HPV عامل پیدایش زگیل دست و زگیل تناسلی هستند. به کار گرفتن یک درمان اشتباه ممکن است به وخامت هر چه بیشتر اوضاع دامن زند. برخی از درمان های خانگی می توانند به بهتر شدن زگیل تناسلی کمک کنند اما هیچ مدرکی دال بر تأثیر و کارآیی این درمان ها وجود ندارد. قبل از امتحان کردن این نوع روش های به اصطلاح درمانی!  بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

چه کنیم تا به زگیل تناسلی مبتلا نشویم؟
واکسن گارداسیل و گارداسیل 9 می تواند از زنان و مردان در برابر اکثر گونه های HPV و زگیل تناسلی محافظت کند و خطر ابتلا به سرطان رحم را تا حد زیادی کاهش دهد. واکسنی موسوم به سرواریکس وجود دارد که از فرد در برابر سرطان دهانه رحم محافظت می کند اما در برابر ویروس عامل زگیل تناسلی تأثیر چندانی ندارد. افرادی با کمتر از 26 سال سن می توانند از این واکسن استفاده کنند. حتی از سن 9 سالگی نیز این واکسن قابل استفاده است، که در 3 نوبت تزریق می شود. واکسن های فوق الذکر تنها زمانی می توانند مفید باشند که  قبل از شروع رابطه جنسی  ( پیش از ابتلا به ویروس HPV ) تزریق شوند. به کار گرفتن وسایل محافظتی مثل کاندوم نیز خطر انتقال  زگیل تناسلی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

ناگفته های زگیل تناسلی

نتیجه گیری
عامل اصلی زگیل تناسلی ویروسی موسوم به HPV است که یک بیماری عفونی شایع اما قابل درمان  است. بندرت ممکن است زگیل تناسلی خودبخود به مرور زمان از بین برود اما به علت احتمال بالای عود زگیل تناسلی و عوارض خطرناک آن مثل تغییرات بدخیمی منجر به سرطان، توصیه می شود زگیل تناسلی به محض تشخیص با یک روش مطمئن مثل RFالکتروسرجری برداشته شود.
اگر حس می کنید که به زگیل تناسلی مبتلا شده اید، با پزشک خود مشورت کنید. او می تواند در تشخیص و درمان این عارضه  به شما کمک کرده و بهترین روش درمان را به شما معرفی کند.در ضمن باید شریک جنسی خود را در جریان قرار دهید. شاید این موضوع کمی دشوار به نظر یرسد اما اگر صریح و صادقانه با او صحبت کنید،جلوی چرخه آلودگی به ویروس HPV گرفته می شود ,و سلامت رابطه جنسی شما تامین خواهدشد.