1. زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می‌شود.
 2. هم مردان و هم زنان به زگیل تناسلی دچار می‌شوند، اما زنان در برابر عوارض آن آسیب‌پذیرتر هستند.
 3. زگیل تناسلی قابل درمان است اما امکان بازگشت آن وجود دارد، مگر اینکه عفونت پنهانی (latent) که باعث بروز آن شده، درمان شود.

 

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی توده نرمی است که در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شود. این بیماری در واقع در گروه بیماری‌های مقاربتی(ازطریق تماس پوستی-مخاطی* فردسالم با پوست یامخاط فردآلوده هنگام رابطه جنسی) قرار دارد که توسط نوع خاصی از ویروس بنام ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. این ویروس به شدت مسری است وبه سرعت ازفردی به فرددیگرمنتقل می شودودرمدت زمان کوتاهی می تواندجمعیت بزرگی راآلوده کند.

زگیل تناسلی معمولا” بی علامت است ولی می‌تواند باعث بروز درد، ناراحتی و خارش شود. آلودگی با ویروس HPV برای زنان خطرناک‌تر است چون بعضی از انواع این ویروس ، می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم یا کانسر سرویکس شوند.

ویروس پاپیلوم انسانی، عامل ایجاد شایع ترین بیماری‌ مقاربتی است. مردان و زنانی که از نظر جنسی فعال هستند در معرض ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، از جمله زگیل تناسلی قرار دارند. برداشتن کامل زگیل ها، بهترین روش کنترل این عفونت است.

 

زگیل تناسلی چه علائمی دارد؟

زگیل تناسلی دربیشترموارد هیچ علامتی ندارد ولی دربعضی موارد بصورت برجستگی کوچک پوستی باسطح زبر وخشن قابل مشاهده است؛زگیل تناسلی ممکنست نواحی تناسلی، مجرای ادرار،اطراف مقعد،داخل راست روده یا رکتوم و حفره دهان را درگیرکند.

زگیل تناسلی دربیشترموارد از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود،انتقال بیماری می توانداز راه سکس مهبلی،سکس دهانی، سکس مقعدی و حتی تماس پوستی بدون دخول  باشد. زگیل تناسلی ممکن است هفته‌ها،ماه‌ها وگاهی سال ها بعد از لانه گزینی ویروس در پوست، بروز کند. زگیل‌ها همیشه هم قابل دیدن نیستند. آنها ممکن است خیلی ریز و همرنگ پوست یا فقط کمی تیره‌تر باشند. قسمت بالایی زگیل شبیه به گل‌کلم و سطح آن موقع لمس ناصاف است. زگیل تناسلی ممکن است یک ضایعه منفرد باشد یا بصورت خوشه ای ومتعدد باشد.

زگیل‌های تناسلی در مردان، روی نواحی زیر ظاهر می‌شوند:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • داخل مجرای ادرار
 • داخل یا اطراف مقعد
 • داخل دهان

زگیل‌های تناسلی در زنان، روی نواحی زیر ظاهر می‌ شود.

 • داخل واژن یا مهبل
 • لب های بزرگ وکوچک
 • دهانه رحم
 • اطراف مقعد
 • داخل مجرای ادرار
 • داخل دهان

زگیل‌های تناسلی ممکن است روی لب‌ها، دهان، زبان یا داخل گلوی فردی که با پارتنر آلوده به ویروس، رابطه جنسی دهانی داشته نیز ظاهر شوند . برای مشاهده عکس های زگیل تناسلی در مجرای ادراری و داخل دهان با ماهمراه باشید.

زگیل تناسلی معمولا” بدون علامت است ولی ممکنست دربعضی موارد باعلائم زیر همراه باشد:

 • ترشحات خونابه ای بعداز سکس
 • خارش
 • خونریزی
 • سوزش

اگرچه علائم فوق به معنی ابتلای صددرصد به زگیل تناسلی نیست ولی درصورت مشاهده آن، برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

 

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی شایعترین بیماری مقاربتی درسراسر دنیاست. متأسفانه درسال های اخیر،زگیل تناسلی درکشورما به شدت،شایع شده است وآمارهای رسمی آلودگی بیش از یک ملیون ایرانی بااین ویروس را اعلام می کنند.تماس پوستی_مخاطی بافرد مبتلا به زگیل تناسلی علت ابتلا به این بیماریست.زگیل تناسلی به واسطه ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می‌شود.بیش از 200 گونه ازاین ویروس تاکنون شناسایی شده است، بعضی از گونه های این ویروس با انواعی از سرطان های دستگاه ادراری-تناسلی و بدخیمی های حفره دهان درارتباط است .به همین خاطر،از نظرسرطانزایی،ویروس اچ پی وی به سه گروه پرخطر، باخطرمتوسط وکم خطر تقسیم می شوند.

شایعترین علت ابتلا به زگیل تناسلی، رابطه جنسی است.بندرت ممکنست بیماری ازطریق اشیای آلوده مثل تیغ ، حوله، توالت فرنگی یا روبوسی(درصورت ابتلا به زگیل دهانی)منتقل شود.

احتمال آلودگی به ویروس زگیل تناسلی درصورت ابتلای یکی از زوجین،درهربار سکس حدود 60% است ودرصورت عدم درمان بعداز سه ماه ارتباط جنسی بافردمبتلا احتمال آلودگی تقریبا” صددرصدخواهدبود.

عواملی که احتمال بروز زگیل تناسلی را بیشتر می‌کنند:

هر فردی که از نظر جنسی فعال باشد در معرض آلودگی به HPV قرار دارد. با این حال، زگیل‌های تناسلی در افراد زیر شایع‌تر هستند:

 • افراد زیر 30 سال
 • سیگاری‌ها
 • افرادی که دچارضعف سیستم ایمنى هستندمثل مبتلایان به ایدز،هپاتیت،دیابت وکسانى که داروهاى تضعیف کننده ایمنى مصرف مى کنند.
 • افرادی که در کودکی مورد کودک‌آزاری قرار گرفته‌اند
 • فرزندان مادرانی که موقع وضع حمل، دچار زگیل تناسلی بوده‌اند
 • روسپی ها
 • افرادی که شرکای جنسی متعدددارند.
 • بیماری پوستی زمینه ای یا زخم و خراش در ناحیه تناسلی
راه پیشگیری از زگیل تناسلی چیست؟

سایر عوارض ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی چیست؟

ویروس HPV، باایجاد تغییرات بدخیمی درسلول های بدن می تواند ببه سرطان منجرشود.ارتباط سرطان گردن رحم یا سرویکس (دومین سرطان شایع درخانم ها) با ویروس HPV مستقیما” به اثبات رسیده است. انواع دیگرسرطان مثل سرطان آلت تناسلی مردان وزنان،سرطان مقعد، دهان وحنجره نیز با ابتلا به این ویروس درارتباط می باشد. هرچه آلودگی به این ویروس زودترتشخیص داده ودرمان شود، خطر ابتلا به بدخیمی کمترخواهدبود.

 

زگیل تناسلی چطور تشخیص داده می‌شود؟

هیچ روش تشخیص آزمایشگاهی قطعی وجودندارد.نتایج حاصل از نمونه برداری وآزمایشگاه باید با شواهد بدست آمده از معاینات بالینی وتوسط پزشک تفسیرشود.منفی یا مثبت بودن آزمایش به تنهایی ابتلابه زگیل تناسلی را رد یا اثبات نمی کند.مکررا” افرادی با جواب آزمایش منفی ازنظر HPV، به اینجانب مراجعه کرده اند که ده ها زگیل تناسلی داشته اند. درمواردی هم دخالت کارمند آزمایشگاه درتفسیر جواب منفی آزمایش و اطمینان دادن به بیمار باعث شده تا فرد به تصور اینکه آلوده نیست از پیگیری های لازم خودداری کرده وچندسال بعدباتغییرات بدخیمی مراجعه کرده است.

این موضوع بخصوص در همسران افرادمبتلا به زگیل تناسلی دیده می شودکه صرفا” با منفی شدن یک نوبت پاپ اسمیر، از انجام نوبت های بعدی آزمایش پاپ غفلت می کنند وسال ها بعدباعوارض ناشی از زگیل تناسلی مواجه می شوند.

فقط مخصوص خانم‌ها

به این دلیل که زگیل تناسلی ممکن است داخل بدن زنان ایجاد شود، پزشک ممکن است نیاز به انجام معاینه لگنی داشته باشد. وی ممکن است از یک محلول رقیق اسیدی برای کمک به قابل مشاهده شدن زگیل‌ها استفاده کند.

پزشک همچنین ممکن است تست پاپ اسمیر انجام دهد و طی آن از سلول‌های دهانه رحم نمونه‌برداری کند. وجود ویروس HPV در این سلول‌ها مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. بعضی از انواع HPV، ممکن است باعث نتایج غیرعادی در تست پاپ اسمیر شوند که این نتایج احتمالاً نشان‌دهنده وجود سلول‌های مستعد سرطان است. اگر پزشک به چنین نتایجی دست پیدا کرد، باید با فاصله‌های کوتاه‌تری آزمایشهای غربالگری را انجام دهید تا هرگونه تغییر، به موقع رصد شود.

اگر نگران هستید که به نوعی از ویروس HPV مبتلا شده‌اید که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود، پزشکتان می‌تواند برای شما تست DNA انجام دهد. این تست نشان می‌دهد که چه نوع ویروس HPV در بدن شما وجود دارد. هنوز برای مردان تست HPV وجود نداردوتشخیص ازطریق معاینه پزشک،انجام می شود.

 

زگیل تناسلی چطور درمان می‌شود؟

در حالیکه بعضی از زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده ممکنست خودبخود از بین بروند،با این وجود ویروس HPV می‌تواند بصورت نهفته یا Latent در بدن باقی بماند. بدین معنا که زگیل‌های تناسلی ممکن است بعدازمحوشدن، بعدارمدتی،دوباره بازگردند.اگرقبل ازدرمان، زگیل ها دستکاری شده باشند (بعضی افرادبه محض مشاهده ضایعه پوستی،شروع به کندن یا فشاردادن آن می کنندوحتی درمواردی سعی می کنند با وسایل برنده مثل تیغ آنرامحوکنند) یا درمان ناقص ( داروهای موضعی یا فریزکردن زگیل ها) انجام شده باشد، احتمال عود زگیل تناسلی افزایش می یابد.

زگیل تناسلی، به محض مشاهده بایدبطورکامل برداشته شود؛تأخیردرشروع درمان،انتخاب روش درمانی نامناسب ودستکاری ضایعات،مهمترین عوامل بازگشت زگیل تناسلی و افزایش تعداد جلسات درمانی است.

توجه داشته باشید، با استفاده از داروهای معمول بدون نسخه،نمی توان زگیل تناسلی رادرمان کرد.ممکنست ضایعات موقتا” ناپدیدشوند؛ولی مدتی بعد با تعداد بیشتر و اندازه بزرگتر،بازمی گردند.

پزشکتان ممکن است درمان‌های موضعی رابرای از بین بردن زگیل‌ها تجویز کند، مانند:

 • ایمی‌کیمود (آلدارا)
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)
 • تری کلرواستیک اسید (TCA)

اگر زگیل‌های قابل مشاهده، با گذشت زمان بزرگترشدندیاتعدادشان افزایش یافت، ممکن است برای برداشتن آنها به جراحی محدود نیاز داشته باشید. پزشکتان می‌تواند به روش‌های زیر زگیل‌های تناسلی را بردارد:

 • آر-اف الکتروسرجری یابرداشتن زگیل ها بااستفاده ازامواج رادیوفرکوانسی (Radio Surgery)
 • کوتر، یا سوزاندن زگیل‎ها با جریان برق
 • کرایوتراپی، یا فریز کردن زگیل‌ها
 • لیزر درمانی
 • اکسیزیون، یا بریدن بافت زگیل‌ها به روش جراحی
 • تزریق داروی اینترفرون
 • پلکسر تراپی ( تصعید ضایعات با استفاده از پلاسما )
مکمل های غذایی مفید در درمان زگیل تناسلی

زنانی که زگیل تناسلی برای آنها تشخیص داده شده، بایدهر سه تا شش ماه پس از اولین درمان خود، تست پاپ اسمیر انجام دهند. این آزمایش به پزشک اجازه می‌دهد تا هرگونه تغییر در دهانه رحم را رصد کند. درادامه درمان،نظارت و غربالگری بیشترین اهمیت رادارند، چون شما ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشیدوتشخیص به موقع درمراحل اولیه به پزشک امکان می دهدتابطورکامل جلوی سرطان رابگیرد.خوشبختانه گونه‌ های شایعتر ویروس HPV خطر کمی برای سرطانی شدن دارند.گونه های کمترشایع 16 و18 ،مسوؤل بیشترین موارد سرطان مرتبط با HPV هستند.

مطالعه بیشتر در مورد روش های درمان زگیل تناسلی

 

درمان‌های خانگی برای زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی نباید از داروهای بدون نسخه مخصوص درمان زگیل دست استفاده کنید. زگیل دست یا زگیل معمولی با زگیل تناسلی،متفاوت است و با توجه به خطرات دستکاری زگیل تناسلی استفاده از روش های غیرعلمی،می‌تواند باعث آسیب بیشتر و گسترش زگیل ها شود.

بعضی از درمان‌های خانگی برای از بین بردن زگیل تناسلی مفید تلقی می‌شوند اما شواهد بسیار اندکی تاثیر آنها را به اثبات می‌رساند. همیشه پیش از اجرای هر نوع درمان خانگی، با پزشک خود مشورت کنید.

روش جلوگیری از بروز زگیل تناسلی

1-بهترین ومطمئن ترین راه پیشگیری از زگیل تناسلی،پرهیز از رابطه جنسی با افرادیست که شرکای جنسی متعدد داشته یا دارند. اما این نوع پرهیز،ممکنست به مذاق جوانانی که از ماجراجویی لذت می برند؛ خوشایند نباشد. واقعیت اینست که هرچه تعداد شرکای جنسی بیشتر باشد،احتمال آلودگی فرد به ویروس HPV بالاترخواهد بود.

2-واکسن‌ HPV : با نام تجاری «گارداسیل4» که برای 4 گونه و «گارداسیل 9» برای 9 گونه از مجموع حدود 40 گونه ویروس HPV. محافظت ایجاد می کنند.  ‍

هر دو نوع واکسن باید زمانی تزریق شود که فرد هنوز از نظر جنسی فعال نیست چون این تاثیر واکنس‌ها وقتی بیشتر است که فرد در معرض ویروس HPV قرار نگرفته باشد.بهترین سن تزریق واکسن 13 سالگی است،واکسن ممکنست در2 یا 3 نوبت(بسته به سن وفعالیت جنسی)تزریق شود.تزریق واکسن درمردان بالای 26 سال توصیه نمی شود،به نظرمی رسد؛ درخانمها تزریق واکسن، حتی درسنین بالای 26 سال ،احتمال ابتلا به دیسپلازی وسرطان گردن رحم راکاهش می دهد.

3-استفاده از ابزار محافظتی، مثل کاندوم و دنتال دم، موقع برقراری رابطه جنسی نیز می‌تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. ‌

دانستنی های کاربردی درمورد زگیل تناسلی

 

خلاصه

زگیل تناسلی عارضه‌ای ناشی از آلودگی با ویروس HPV است. این بیماری مقاربتی، بسیار شایع و مسری بوده.درعین حال قابل پیشگیری است.

بهترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی، خودداری از رابطه جنسی با افرادی ست که شرکای جنسی متعدد داشته یا دارند.

زگیل‌ تناسلی بندرت ممکن است، خودبه خود از بین برود اما برای جلوگیری از عودمجدد آن و پیشگیری از عوارض احتمالی ، برداشتن کامل زگیل ها و تحت نظر بودن تا 6ماه پس از درمان ، ضروری است.

اگر تصور می‌کنید به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید،به پزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص با معاینه دقیق و بدون نیاز به آزمایش می‌تواند تشخیص دهد که به زگیل تناسلی دچار شده‌اید یا خیر و همچنین بهترین روش درمانی را برای شما تجویز خواهد کرد.

از دستکاری زگیل ها و درمان های خودسرانه جدا” خودداری کنید.

به علاوه، شفافیت و گفتگو با شریک جنسی‌تان بسیار حائز اهمیت است. شاید سخت به نظر برسد، اما صحبت درباره مشکلی که دارید می‌تواند به محافظت وی،کمک کند.

*مخاط،(mucous( بافت پوشش دهنده مجاری داخلی وخلل وفرج بدن انسان است،دراین مبحث،منظور،بافت پوششی داخل واژن،مجرای ادرار،دهان،حنجره و راست روده است که ویروس HPV  می تواند باعث آلودگی آن شود.

نظرات و سوالات خود را در مورد این مقاله « علت ایجاد زگیل تناسلی » با ما درمیان بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و یا تعیین وقت می توانید با ما به شماره ۴۴۲۰۱۷۱۵-۰۲۱ تماس بگیرید.