از بین بردن موهای زائد با روش هایی مثل اپیلاسیون یا اصلاح با نخ می توانند باعث جوش زدن پوست شوند زیرا پوست هنگام کنده شدن موها، تحریک می گردد. در این میان جوش زدن بعد لیزر موهای زائد نیز امکانپذیر است. استفاده از لیزر غیر استاندارد با اینکه یک روش غیرتهاجمی است اما باعث بوجود آمدن جوش و آکنه در پوست میشود.چرا؟

علت این است که حرارت دستگاه های لیزر غیر مجاز و غیر استاندارد باعث باز شدن بیش از حد منافذ پوستی می شود و سپس این منافذ با بقایای سلولی و باکتری ها مسدود می گردند. مسدود شدن این منافذ باعث بوجود آمدن عفونت های کوچک شده که در نهایت به جوش تبدیل می گردند. این جوش ها بیشتر در بالای لب، زیربغل، پاها و بیکینی ایجاد می شوند.

برای جلوگیری از جوش زدن بعد لیزر موهای زائد بدن باید به چند نکته پس از انجام لیزر تراپی توجه کرد:

  • انتخاب یک کلینیک معتبر و مطمئن که دارای دستگاه های اورجینال و اصلی باشد و اپراتوری که نقش مهم و بسزایی در نتیجه موفقیت آمیز لیزر بدن شما دارد.

معرفی دستگاه لیزر کندلای اصل آمریکا ( لطفا ویدئو را مشاهده نمایید)

  • تمیز نگهداشتن ناحیه ی تحت درمان پس از اتمام جلسه لیزر، تمیز کردن پوست برای از بین بردن سلول های مرده ی پوستی یا باکتری هایی که ممکن است بر روی سطح پوست باقی مانده باشند، اهمیت دارد. به همین دلیل پس از انجام لیزر تراپی می توان از پمادهای ضد التهاب و ضد عفونی کننده مثل روغن درخت چای (Tea Tree) استفاده کرد. محصولی که حاوی ژل آلوئه ورا باشد نیز می تواند پوست را خنک و مرطوب نگه دارد و از قرمز شدن آن جلوگیری کند. بهتر است بلافاصله پس از لیزر درمانی از کرم ها و یا لوسیون های سنگین مثل لوازم آرایش، خوشبو کننده ها و یا دئودورانت ها استفاده نشود. زیرا آنها می توانند منافذ پوست را مسدود کنند.

گرما بعد از لیزر درمانی دشمن پوست خواهد بود زیرا پوست بسیار حساس و مستعد آسیب است. به همین دلیل بهتر است فرد در معرض نور آفتاب قرار نگیرد. همچنین پس از لیزر درمانی حرارت بدن نباید افزایش یابد زیرا باعث تعریق می شود و تعریق هم باعث بسته شدن منافذ پوستی و در نتیجه ایجاد جوش می شود. به همین دلیل بهتر است 2 تا 3 روز پس از انجام لیزرتراپی حمام با آب داغ، استفاده از سونا و جکوزی صورت نگیرد. همچنین اگر فرد تمایل به ورزش کردن دارد بهتر است یک ورزش سبک مانند پیاده روی را انتخاب کند. شنا کردن در استخر، رودخانه، دریا و یا دریاچه نیز توصیه نمی شود زیرا مواد شیمیایی موجود در آب استخر مثل کلر و یا وجود باکتری ها می تواند باعث جوش زدن پوست بشوند.

برای درمان جای جوش با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

  • مراقبت از ناحیه ی تحت درمان

تا جایی که ممکن است هر قسمتی از بدن که دچار آکنه است، مالیده و یا خراشیده نشود تا از ایجاد اسکار یا عوارض جانبی دیگر جلوگیری شود. در روزهای بعد از لیزر موهای زائد، از یک لایه بردار ملایم یا اسکراب، در محل درمان برای لایه برداری استفاده شود تا از مسدود شدن منافذ جلوگیری کند. در صورت وجود تورم و قرمزی، می توان از کمپرس یخ استفاده کرد. بسته به نیاز فرد، متخصص پوست می تواند کرم های خنک کننده، پمادها یا استروئیدهای موضعی را برای جلوگیری هرگونه تحریک پوستی تجویز کند.

برای درمان قطعی زگیل تناسلی با شماره های درج شده در وب سایت و رزرو نوبت تماس بگیرید.

منابع:

https://www.bclaserandskincare.com/2013/04/experiencing-side-effects-post-laser-hair-removal

لیزر موهای زائد زیر بغل : مزایا و نتایج