تقریباً همه افرادی که از نظر جنسی فعال محسوب می‌شوند، اگر واکسن HPV دریافت نکرده باشند، در مرحله‌ای از زندگی خود به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) آلوده خواهند شد. با اینکه اکثر موارد آلودگی به HPV به صورت طبیعی توسط بدن از بین می‌روند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند، اما ویروس HPV می‌تواند زمینه‌ساز ابتلای افراد به زگیل تناسلی و بعضی از انواع سرطان باشد. واکسینه شدن علیه ویروس HPV می‌تواند به جلوگیری از بروز این مشکلات سلامتی کمک کند.

ویروس HPV مردانه

ویروس HPV چیست؟

HPV یک ویروس بسیار شایع است که می‌تواند به روش سکس مقعدی، واژنی یا دهانی و همچنین سایر تماس‌های نزدیک پوستی حین فعالیت جنسی، از فردی به فرد دیگر منتقل شود. تقریباً همه افرادی که از نظر جنسی فعال محسوب می‌شوند، اگر واکسن HPV دریافت نکرده باشند، در مرحله‌ای از زندگی خود به ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) آلوده خواهند شد. البته باید به درستی مطلع باشید که آلودگی به ویروس HPV به هیچ وجه شبیه به آلودگی با ویروس HIV یا HSV (هرپس) نیست.

 

مردان چطور به ویروس HPV آلوده می‌شوند؟

از طریق برقراری رابطه جنسی با فردی که ویروس HPV دارد، می‌توانید به ویروس HPV آلوده شوید. این ویروس به راحتی حین سکس مقعدی یا واژنی منتقل می‌شود و همچنین امکان انتقال آن از طریق سکس دهانی یا سایر تماس‌های نزدیک پوستی حین رابطه جنسی وجود دارد. ویروس HPV حتی از فرد آلوده‌ای که هیچ نشانه‌ یا علامت ظاهری ندارد هم به افراد دیگر منتقل می‌شود.

 

 

آیا آلودگی به ویروس HPV باعث ایجاد مشکلات سلامتی در من می‌شود؟

اکثر موارد آلودگی به ویروس HPV به خودی خود از بین می‌روند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند. با این حال، اگر عفونت ناشی از این ویروس از بین نرود، احتمال دارد که ماه‌ها یا سال‌ها بعد از ورود ویروس به بدن، علائم و نشانه‌های آن ظاهر شوند. به همین خاطر مشخص کردن زمان دقیق آلودگی به ویروس کار دشواری است. باقی ماندن عفونت ناشی از ویروس HPV در بدن، می‌تواند به ایجاد زگیل تناسلی یا بعضی از انواع سرطان بیانجامد. هنوز مشخص نیست که چرا بعضی از افراد دچار مشکلات ناشی از ورود ویروس HPV به بدنشان می‌شوند و عده‌ای دیگر خیر.

زگیل تناسلی چیست؟

 

نشانه‌های آلودگی به ویروس HPV در مردان چیست؟

اکثر مردانی که به ویروس HPV آلوده می‌شوند، هرگز علامت و نشانه‌ای مشاهده نمی‌کنند و عفونت معمولاً خود به خود و به طور کامل از بین می‌رود. با این حال، اگر ویروس HPV از بین نرود و در بدن باقی بماند، می‌تواند باعث ابتلای فرد به زگیل تناسلی یا بعضی از انواع سرطان شود.اگر درباره هر تغییر جدید یا غیرعادی مانند زگیل، غده، توده غیرعادی یا زخم روی آلت تناسلی، کیسه بیضه، مقعد، دهان یا گلوی خود سوال و دغدغه‌ای دارید، فوراً به تامین‌کنندگان خدمات پزشکی مراجعه کنید و از آنها کمک بخواهید.

 

 

نشانه‌های ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی معمولاً به صورت یک یا مجموعه‌ای از برآمدگی‌های کوچک در ناحیه تناسلی، اطراف آلت تناسلی و مقعد نمایان می‌شود. این زگیل‌ها ممکن است کوچک یا بزرگ، برآمده یا تخت یا شبیه گل کلم باشند. این زگیل‌ها ممکن است از بین بروند، همان‌طور باقی بمانند یا به اندازه و تعدادشان افزوده شود. معمولاً، پزشکان و سایر ارائه دهندگان و کارشناسان خدمات پزشکی می‌توانند به راحتی و با دیدن ناحیه درگیر، زگیل تناسلی را تشخیص دهند. زگیل تناسلی حتی پس از درمان هم ممکن است دوباره برگردد. گونه‌هایی از ویروس HPV که باعث بروز زگیل تناسلی می‌شوند، همان گونه‌هایی نیستند که به سرطان منجر می‌شوند.