پلکسرPlexr:

درمان افتادگی پلک بدون جراحی ؟!

این خبر درسال های اخیر،توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. افتادگی پلک دومین جراحی زیبایی پرطرفدار پس از جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) است و  پلکسر،نام دستگاهی است که جایگزین جراحی بلفاروپلاستی شده است. دستگاه پلکسر ساخت کمپانی GMV ایتالیا ست و امروزه کاربردهای دیگری علاوه بر بلفاروپلاستی (درمان شلی وافتادگی پلک) مثل رفع چین وچروک دور دهان،دور چشم و خطوط پیشانی وخط اخم و … درطب زیبایی پیداکرده است و روز به روز هم به کاربردهای آن افزوده می شود. ما در کلینیک پوست،مو و زیبایی دکتر قانعی در غرب تهران، علاوه بر ارائه این خدمت (بااستفاده از دستگاه پلکسر پلاس فرکشنال مدل 2019) مطابق با استانداردهای روز دنیا و همگام با کشورهای پیشرفته به شما عزیزان، قصد داریم طی مجموعه مقالاتی، شما را با این تکنولوژی جدید و کاربردهای متنوع پلکسرپلاس آشنا کنیم. لطفاً  با ما همراه شوید.

 

افتادگی پلک:

با افزایش سن، آناتومی صورت دچار تغییراتی می‌شود که چندان خوشایند نیست ، کانون این تغییرات که به مرور زمان روی می‌دهد، چشم‌ها هستند و در واقع این عبارت که «چشم‌ها سن را لو می‌دهند» ازهمین واقعیت می آید.افتادگی پوست پلک و چین وچروک اطراف چشم،،یکی از شایعترین شکایات مراجعین به کلینیک های زیبایی است. تا پیش از پلکسر، پاسخی که پزشکان به این شکایت می دادند ، تزریق بوتاکس برای رفع خطوط داینامیک(ناشی لز میمیک طبیعی صورت مثل خندیدن واخم کردن) و بالابردن مختصر دم ابرو (ناشی از انقباض آنتاگونیستیک  عضلات لترال پیشانی) بود و درصورتیکه افتادگی پلک شدید بود یا  مشکل با بوتاکس قابل رفع نبود،جراحی بلفاروپلاستی به عنوان آخرین راه حل، معرفی می شد.بسیاری از بیماران و پزشکان به دلایل مختلف، تمایل به انجام جراحی ندارند و معتقد هستند؛جراحی صرفنظر از مهارت وتخصص جراح،به دلیل عوارض اجتناب ناپذیر و غیرقابل پیش بینی که در ماهیت هرنوع جراحی ودستکاری بدن است باید همواره به عنوان راه آخر و مختص شرایط ناگزیر، باقی بماند،بنابراین معمولا” بیشتراین افراد،از پیگیری درمان منصرف می شدند. پلکسر در واقع پاسخ مناسب به این نیاز است. سال هاست که پزشکان به دنبال ابداع روش هایی هستند که با کمترین دستکاری و حداقل آسیب به بافتهای بدن ، بتوانند به نتایج درمانی موردنظر دست پبدا کنند؛ابداع روشهایی مانند پلکسر، انواع لیزرها ،وسایل آندوسکوپیک و ابزارهای روبوتیک به منظور رسیدن به بافت هدف به جای پاره کردن وبریدن پوست وعضلات و شکستن استخوان ها از همین دست است وشاید در آینده نیاز به جراحی وتحمیل آسیب به بدن توسط پزشکان به طور کامل به تاریخ بپیوندد.

 

«جراحی نرم» جایگزین جراحی به شیوه سنتی:

به درمان‌های غیرجراحی که نتایجی مشابه با جراحی در پی دارند اما دوران نقاهت طولانی ،بیهوشی عمومی وعوارض ناخواسته جراحی‌های سنتی را ندارند، «جراحی نرم» گفته می‌شود.امروزه بیماران بیش از هر زمان دیگری،درباره درمان‌های زیبایی اطلاعات کسب می کنند و روشهایی را ترجیح می دهند که آنها را با عوارض ناخواسته! سورپرایز نکند،دوران نقاهت (down time) طولانی نداشته باشد و کم هزینه باشد.

بیایید ببینیم چه موضوع ویژه‌ای درباره لیفت پلک به روش غیرجراحی با استفاده از پلکسر وجود دارد که تا این حد آن را بر سر زبان‌ها انداخته است:

 

مشکل پلک‌های افتاده

افتادگی پلک فوقانی در دنیای پزشکی به نام بلفاروپتوز یا همان پتوز پلک شناخته می‌شود. این عارضه می‌تواند مادرزادی (موجود در زمان تولد) یا اکتسابی (پیش‌‌رونده به مرور زمان) باشد. سرعت پیشرفت این عارضه متغیر است و ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد.افزایش سن رایج‌ترین دلیل بروز افتادگی پلک است.بعضی افراد از سی سالگی به بعد (یا حتی زودتر) متوجه تغییرات پوست پلک شان می شوند که به آن بلفاروپتوز زودرس می گویند؛ولی عموما” افتادگی پلک از چهل سالگی شروع شده وبعداز پنجاه سالگی تشدید می شود.

افتادگی پلک صرفا” یک مشکل زیبایی نیست و گاهی زندگی روزمره و شغلی فرد مبتلا را تحت تأثیر قرار می دهد.در صورت عدم درمان،شلی وافتادگی پوست پلک بیشتر و بیشتر شده ، بطوریکه ممکنست باعث محدودیت میدان دید و ایجاد مشکلاتی در دید جانبی(مثل ایجاد مشکل در هنگام عبور از خیابان،که علاوه بر مقابل لازمست طرفین خود را هم ببینیم) بشود. گاهی افتادگی پلک در عملکرد بینایی افراد اختلال ایجاد می کند و باعث خستگی زودرس چشم ها و سردردهای مزمن می شود.

 

بلفاروپلاستی چیست؟

روش جراحی

جراحی سنتی بلفاروپلاستی می‌تواند به بازسازی پلک بالا، پایین یا هر دو پلک کمک کند. این کار به واسطه برداشتن بافت اضافه‌ای که باعث بروز نقص‌های عملکردی و ز ویبایی شده انجام می‌شود. جراحی همیشه تحت بیهوشی عمومی در اتاق عمل صورت می‌گیرد. حین عمل، بافت ناخواسته با استفاده از چاقوی جراحی بریده می شود و سپس دو طرف پوست بریده شده، بخیه می‌شود.

بلفاروپلاستی به روش جراحی توسط جراح پلاستیک متخصص جراحی‌های صورت انجام می‌شود و به مهارت و دانش بسیار بالا درباره آناتومی پلک نیاز دارد. این جراحی به هیچ وجه ارزان نیست و مانند هر جراحی دیگر خطرات معمول مربوط به خود را به همراه دارد. از عوارض جدی ناشی از جراحی می‌توان خطر بر جا ماندن اسکار، عفونت، خونریزی و آسیب‌های عروقی و عصبی را نام برد. سایر عوارض این جراحی عبارتند از خشکی چشم، عدم تقارن پلک‌ها و پتوز ابرو یا پلک.

دستگاه پلکسرچیست و چطور عمل می کند؟

درتصویر پایین،مراحل جراحی بلفاروپلاستی بصورت شماتیک نشان داده شده است:

 

دوران نقاهت جراحی بلفاروپلاستی

طول دوران نقاهت لیفت پلک به روش جراحی بلفاروپلاستی قابل ملاحظه است.درد بعدازعمل، تورم شدید پلک ها بعدازعمل که معمولا”چندهفته طول می کشد، بسته بودن چشم ها ونیاز به داشتن همراه درچندروز اول بعدازعمل و عدم امکان حضوردرمحل کار از مشکلات این عمل است.برای توضیح عملی وملموس دوران نقاهت بعداز بلفاروپلاستی می توان گفت: بیمار یک هفته بعدازعمل می‌تواند از خانه خارج شود،سه هفته بعدازعمل می‌تواند معاشرت اجتماعی داشته باشد و بعد از سه ماه می‌تواند در عکس‍های تکی و دسته‌جمعی حضور یابد.همانطورکه میبینید سپردن پلک ها به تیغ جراحی.چندان هم ساده نیست با این حال جراحی بلفاروپلاستی هنوز هم در مواردی تنها راه چاره بوده وگریزی از آن نیست.

 

جراحی نرم به وسیله پلکسر چیست؟

پلکسر دستگاهی است که از پلاسما برای تاثیرگذاری بر پوست استفاده می‌کند. شاید باشنیدن “پلاسما ” به یاد فیلم‌های علمی-تخیلی بیفتید، اما در واقع پلاسما چیزی جز یک پدیده طبیعی ساده نیست.

 

 

تصویردستگاه پلکسر پلاس ساخت کمپانی GMV

پلاسما چیست؟

در کنار فرم‌های جامد، مایع و گاز، پلاسما بُعد چهارم ماده به حساب می‌آید. ایجاد پلاسما ساده نیست و باید به شکل یک ترکیب گازی از یون‌های به شدت مثبت و به شدت منفی ایجاد شود. به عنوان نمونه‌هایی ملموس از پلاسما که به صورت روزانه در زندگی قابل مشاهده هستند می‌توان به آذرخش، جرقه‌های الکتریسیته ساکن و قوس‌های الکتریکی ناشی از جوشکاری اشاره کرد. البته گوی‌های تزئینی پلاسما را که سال‌ها در اتاق هر دانش‌آموزی پیدا می‌شد را نباید فراموش کرد. پلاسما در دهه 1920 توسط شیمی‌دان معروف و برنده جایزه نوبل، ایروینگ لانگمویر به این نام خوانده شد و از آن پس همین نام برای اشاره به فرم چهارم ماده به کار می رود.

دستگاه پلکسر یک قوس کوچک شبیه به آذرخش ایجاد می‌کند که در برخورد با پوست باعث بروز پدیده تصعید یا همان Sublimation میگردد.(تصعید یا سوبلیمیشن یعنی حالتی که در آن ماده جامد به صورت مستقیم و بدون عبور از فاز مایع، بخارمی‌شود)

 

 

عکس هندپیس دستگاه پلکسرپلاس اصلی

در ادامه این مقاله روند کار جراحی نرم با استفاده از پلکسر را به صورت جزئی و دقیق برای شما شرح خواهیم داد. پس ادامه این مقاله را از دست ندهید. اگر دچار عارضه افتادگی پلک هستید و به دنبال راهکاری برای ترمیم آن می‌گردید، مشاوران ما در کلینیک زیبایی دکتر قانعی خوشحال خواهند شد تا شما را راهنمایی کنند.

 

روش کار پلکسر:

در روش جراحی نرم با پلکسر بر خلاف جراحی سنتی، هیچ بخشی از پوست بریده و برداشته نمی‌شود. همچنین توده‌های چربی اطراف چشم هم طی درمان با پلکسر تحت تأثیر قرارنمی‌گیرند. در عوض،آثار درمانی پلکسر ازطریق جمع کردن پوست(shrinkage) خودش را نشان می‌دهد. این بدان معناست که نتایج نهایی به میزان پوست اضافه‌ای بستگی دارد که از ابتدا و پیش از آغاز درمان وجود داشته است.درمان سطح پوست با دستگاه پلکسر باعث هدایت حرارت به سمت لایه درم پوست نمی‌شود بنابراین طی درمان با پلکسر هیچ‌گونه آسیبی به ساختارهای درونی پوست وارد نخواهد شد. به همین خاطر، استفاده از پلکسر برای ترمیم بافت پلک در ناحیه بسیار حساس چشم، روشی بسیار ایمن بوده و عوارض آن در مقایسه با روش‌ جراحی به شکل قابل ملاحظه‌ای کمتر است.

در این روش، مجموعه‌ای از نقاط کوچک شبیه به سوختگی سطحی روی پوست ایجاد می‌شود. همین امر سبب می‌شود که بدن شروع کند به نشان دادن واکنش‌هایی برای ترمیم زخم و در نتیجه کلاژن جدید در لایه درم پوست تولید خواهد شد که باعث استحکام و جوانسازی پوست می‌شود. نتایج بلافاصله پس از درمان قابل مشاهده هستند و طی دو هفته ابتدایی، زمانی که پوست در حال احیا و بازسازی است، بیشتر هم خواهدشد.

 

مراحل انجام پلکسر برای درمان افتادگی پلک:

برای اجرای یک جلسه درمانی در مطب به حدود یک ساعت زمان نیاز خواهد بود. پس از بررسی دقیق پوست کار آماده‌سازی آغاز شده و پوست پلک بااستفاده از کرم بیحسی موضعی،بیحس می شود.

سپس با استفاده از دستگاه پلکسر روی نقاط خاصی از پوست پلک سوبلیمیشن اعمال می شود تا پوست اضافی که باعث ایجاد چروک وچین خوردگی درپلک شده است، برداشته شده وباقیمانده پوست درجهتی که پزشک می خواهد،کشیده شود. این مرحله بین 20 تا 30 دقیقه،طول می کشد. پس از درمان، نقاط بسیار ریزی به رنگ قهوه‌ای روی پوست ایجاد می‌شوند که پوسته کربنی نام دارند. وقتی کار به اتمام رسید،کمپرس یخ و کرم پودرآرایشی (کانسیلر) روی سطح تحت درمان استفاده می‌شود و بیمار با چشمان باز وبا پای خود ازکلینیک خارج می شود. حدودا” 7-3 روز طول می کشد تا نقاط حاصل ازپلکسر، ترمیم شود،دراین مدت از کرم پودر و ضدآفتاب برای پوشاندن این نقاط استفاده می شود.

لیفت صورت بدون جراحی ؛ معرفی و مقایسه معایب و مزایای ۷ روش اصلی لیفت غیر تهاجمی صورت

برای کسب بهترین نتیجه معمولاً به 3-2 جلسه درمانی به فاصله 6 تا 8 هفته نیاز است. .

 

عکس قبل و بعد پلکسر:درمان شلی وافتادگی پوست پلک ورفع چین وچروک اطراف چشم ها

کاربرد های پلکسر :

جراحی نرم به روش پلکسر برای درمان مجموعه‌ای از تغییرات ناشی از افزایش سن وشلی وافتادگی پوست بویژه دراطراف چشم ودهان استفاده می شود:

  • جوانسازی و رفع افتادگی وچین وچروک دورچشم شامل:

– افتادگی پلک فوقانی
– چین وچروک پلک تحتانی
– خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم

  • جوانسازی ورفع چین وچروک پوست سایر قسمت های صورت وبدن شامل:

– چین وچروک های دور لب (Bar-Code Lines)

– چین وچروک وپوست اضافی گردن، جلوی گوش ها،دورناف و…

– درمان مکمل چین وچروک پیشانی وخط اخم

  • درمان مکمل برای رفع اسکارآکنه (جای جوش) ، گوشت اضافه وکلوئید

  • زانتلاسما (تجمع چربی زیر پوست پلک)

  • بعداز جراحی بلفاروپلاستی برای تکمیل وبهبود نتیجه عمل جراحی

  • برداشتن ضایعات پوستی مثل skin tag، زگیل و انواع خال‌ها

  • درمان بعضی از انواع اختلالات رنگدانه‌ای مانند کراتوز سبورئیک ،لکه های پیری و  لنتایگوی آفتابی و …

 

 

پلکسر برای چه افرادی مناسب است؟

به طور کلی همه افرادی که تمایل به انجام جراحی ندارند وترجیح می دهند از روش های غیرتهاجمی استفاده کنند،افرادی که افتادگی خفیف تا متوسط پلک وچین وچروک های شدید درپوست اطراف چشم دارند(به عکس قبل وبعد پلکسر در بالا مراجعه فرمایید) ،کسانی که چین وچروک دور لب دارند و درمواردی مثل لیفت پوست و برداشتن بعضی از ضایعات… درصورت صلاحدیدپزشک معالج

بیمارانی که از پف چشم ناشی از توده‌های چربی(fat bag)در پلک پایین وبالا رنج می برند، با پلکسر تاحدی بهبود خواهند یافت .

ماندگاری درمان با پلکسر چقدر است؟

استفاده از کلمه «دائمی» چندان مناسب نیست چون به احتمال زیاد بیماران این لغت را با «شدید» و «شگرف» اشتباه خواهند گرفت و انتظارات نادرستی پیدا خواهند کرد. با این حال، تغییرات ایجاد شده در پوست به وسیله پلکسر ماندگاری طولانی دارند و سال‌ها طول می کشد تا فرآیند پیری پوست باعث شلی وافتادگی پوست شود.

آیا لیفت پلک به روش غیرجراحی درد دارد؟

درمان با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود که می‌تواند به شکل ژل و کرم یا از راه تزریق باشد. بی‌حسی تزریقی که با بلوک عصبی ناحیه مورد نظر همراه است، کرختی بیشتری ایجاد می‌کند که در نهایت باعث هر چه راحت‌تر شدن روال کار نیز خواهد شد. بیمار حین درمان ممکن است کمی حرارت یا ناراحتی احساس کند. اما این حالات خفیف بوده وبه محض پایان کار، از بین خواهند رفت.

پس از اتمام کار، وقتی هنوز کمی التهاب وجود دارد، ناحیه تحت درمان ممکن است تا چند روز طی پروسه بهبود و احیای پوستی کمی کشیده و منقبض یا تحریک‌پذیر بماند. در این زمان، به بیماران توصیه می‌شود از کانسیلر،کرم ضدآفتاب ودر صورت نیاز،از کمپرس سرد استفاده کنند.

 

ریسک‌ها و مزایای پلکسر

لیفت پلک به روش پلکسر در مقایسه با روش جراحی بلفاروپلاستی عوارض بسیار ناچیزی دارد. در جراحی سنتی همیشه دغدغه به جا ماندن اسکار ناشی از برش جراحی وجود دارد،.مهم نیست جراح تا چه حد مهارت داشته و برای پنهان کردن خط بخیه بین لایه‌های پوستی تلاش کرده است، این خط بخیه و اسکار ناشی از آن به هر حال وجود خواهد داشت. اما پلکسر در مقایسه با جراحی بلفاروپلاستی ریسک بسیار پایینی در زمینه بر جای ماندن اسکار پوستی دارد. دوره نقاهت کوتاه،(ورم خفیف پلک 3-2 روز درپلکسر درمقایسه باتورم والتهاب شدید 3-2 هفته ای پلک درجراحی سنتی) و احتمال بروز عوارض غیرقابل پیش بینی درجراحی سنتی (مثل آسیب به عضلات پلک و عدم قرینه شدن پلک ها) که در پلکسر احتمال این آسیب ها مطلقا”وجودندارد و …

به هر حال هیچ یک از روشهای درمانی، صد در صد تضمین شده و بدون ریسک نیستند با این حال با بررسی دقیق و مقایسه نتایج حاصل از درمان، می‌توان گفت که پلکسر گزینه‌ای بسیار موثر و کم عارضه در مقایسه با جراحی سنتی بلفاروپلاستی است. دریک کلام،اگر از افتادگی پلک وچین وچروک اطراف چشم ودورلب رنج می برید، پلکسر گزینه مناسبی است.

 

 

 

نکته آخر:

درپایان،لازم به ذکراست که مطالب فوق الذکر،بااستفاده از منابع معتبر ومستندات علمی روزدنیا درمورد دستگاه پلکسر(Plexr) بوده و قابل تعمیم به سایر دستگاه های پلاسما نمی باشد.معمولا” به موازات هر تکنولوژی جدید و موفق ، دستگاه های کپی وتقلبی به تقلید از دستگاه اصلی گسترش پیدامی کند.متأسفانه این موضوع درکشور ما و درمورد دستگاه پلکسر بطورگسترده ای اتفاق افتاده است؛بنابراین توجه داشته باشید که قبل ازانجام پلکسر از ارژینال بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید.عکس دستگاه پلکسر اصلی در این مقاله به همین منظور قرارداده شده است تا شما بتوانید دستگاه اصلی را از دستگاه های مشابه افتراق دهید.

 

Code:B98-T001