زگیل‌ تناسلی به محض تشخیص بهتراست درمان شود.ویروس عامل زگیل تناسلی (HPV) بسیار مسری  است و در پوست مرطوب ناحیه تناسلی به سرعت تکثیر شده وباعث می شود تا تعداد و اندازه زگیل ها در مدت کوتاهی افزایش یابد. در مواردی، درمان ناقص و گاهی حتی یک دستکاری ساده (مثل خاراندن، کندن ، فشاردادن زگیل تناسلی ، تیغ زدن موهای ناحیه تناسلی و درمان های خانگی و…) می تواند به پخش شدن و افزایش تعداد زگیل های تناسلی منجرشود.زگیل تناسلی بیماری بسیار جدی است که گاهی آنطور که لازمست جدی گرفته نمی شود. دراین مقاله سعی می کنیم شما را با جدیدترین روش های درمان زگیل تناسلی آشنا کنیم،با ما همراه باشید.

زگیل‌های تناسلی در بیشتر موارد علامت ندارند اما بندرت ممکن است  با درد، سوزش،خارش ،خونابه بعدازسکس  تظاهرکنند. به محض قطعی شدن تشخیص، بهتراست درمان زگیل تناسلی انجام شود.

خوشبختانه درحال حاضر روش های درمان زگیل،پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده است و بصورت سرپایی ، بدون درد ، خونریزی و بدون نیاز به دوره نقاهت انجام می شود.موفقیت درمان واحتمال عود بیماری ، غیراز تعداد ونوع زگیل ها بستگی زیادی به روش درمان، تجربه ومهارت پزشک دارد. در بعضی از روش ها مثل کرایوتراپی(cryotherapy) احتمال عود بالاتراست وممکنست نیاز باشد چندین نوبت (گاهی بیش از 10 بار) تکرار شود اما روش هایی مثل RF که زگیل تناسلی را بطورکامل برمی دارد، دریک جلسه بصورت سرپایی انجام شده و بازگشت ندارد.

روش‌های درمانی برای زگیل‎های تناسلی خارجی :

روش های درمان زگیل تناسلی در مواردی که ضایعه روی پوست ناحیه تناسلی ایجادشده باشد عبارتند از:

 • RF الکتروسرجری
 • جراحی باز
 • محلول‌های اسیدی
 • کرایوتراپی (فریز کردن زگیل)
 • داروهای موضعی
 •  پلکسر

روش درمانی که پزشک معالج برای هر بیمار در نظر می گیرد،به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله: تعداد زگیل‌ها، محل زگیل، اندازه زگیل و شرایط اجتماعی-اقتصادی بیمار

داروهای موضعی : 

شامل داروهایی است که بصورت موضعی وروی زگیل ها استعمال می شود.این داروها عبارتند از کرم ایمی‌کیمود، ژل پودوفیلوکس و پماد سینکاتچینز.

ایمی‌کیمود کرمی است که سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با ویروس HPV در محل استفاده، تقویت می کند. کرم 5 درصد ایمی‌کیمود ، 3 بار در هفته و به مدت 16 هفته، موقع خواب روی زگیل قرار می گیرد. کرم ایمی‌کیمود 3.75 درصد را می‌توان هر شب استفاده کرد. هر کدام از این دو نوع کرم که برای شما تجویز شده باشد، باید ناحیه مورد نظر را پس از 6 تا 10 ساعت از استعمال دارو به خوبی با آب و صابون بشویید. موقعی که کرم ایمی‌کیمود روی پوستتان است از برقراری رابطه جنسی نیز بپرهیزید چون این دارو باعث تضعیف دیواره کاندوم خواهد شد.

ژل رزین پودوفیلین و پودوفیلوکس برای تخریب بافت زگیل‌ تهیه شده است. وقتی این ژل‌ها روی زگیل زده شدند، ناحیه باید به طور کامل در معرض هوا خشک شود و پس از آن می‌توان لباس پوشید. پودوفیلوکس برای درمان زگیل‌های داخل رهانه رحم، واژن یا کانال مقعد توصیه نمی‌شود. همچنین، استفاده از این دارو برای نواحی وسیع‌تر مناسب نیست. اگر بیش از اندازه از ژل استفاده کنید یا اجازه ندهید ناحیه مورد نظر در معرض هوای آزاد خشک شود، ژل می‌تواند به نواحی دیگر سرایت کرده و باعث بروز عوارض جانبی شود. به دلیل وجود این عوارض، درمان با این دارو پیشنهاد نمی‌شود.

تبخال تناسلی چیست و چه تفاوتی با زگیل تناسلی دارد؟

پماد سینکاتچینز از عصاره چای سبز تهیه شده است. پماد سینکاتچینز 15 درصد، باید 3 بار در روز به مدت 16 هفته استفاده شود. وقتی پماد روی پوستتان است از برقراری هرگونه تماس جنسی خودداری کنید.

مصرف این داروها در بارداری ممنوع است.

کرایوتراپی

روش نسبتا” ساده وقدیمی تر درمان زگیل تناسلی است،دراین روش پزشک با استفاده از نیتروژن مایع و ابزاری با سر پنبه‌ای یا ابزار خاصی به اسم کرایوپروب، زگیل‌ها را منجمد کند. سرمای شدید بین 10 تا 20 ثانیه روی ناحیه مورد نظر اعمال می‌شود. اگر تعداد زگیل‌های تناسلی زیاد یا اندازه آنها بزرگ باشد، پزشک ابتدا ناحیه مورد نظر را بیحس خواهد کرد.این روش قطعی نیست و ممکنست نیاز به تکرار درمان به دلیل عودهای مکرر،وجود داشته باشد.گاهی اوقات تنها بخش برجسته زگیل بعد از کرایوتراپی می افتد و بیمار با تصور اینکه زگیل درمان شده است از پیگیری جلسات درمانی خودداری می کند؛ غافل از اینکه ویروس در حال گسترش و تکثیر بوده و مدتی بعد با تعداد زیاد زگیل روبرو خواهد شد.

جراحی

با این روش می‌توانید در یک جلسه از شر همه زگیل‎های تناسلی خلاص شوید. پس از اعمال بی‌حسی موضعی، پزشک با چند روش مختلف می‌تواند زگیل‎ها را بردارد. این روش‌ها عبارتند از:

 • جراحی باز (برداشتن با تیغ جراحی)
 • کورتاژ جراحی
 • استفاده از لیزر برای تخریب زگیل
 • سوزاندن زگیل به روش الکتروکوتری (استفاده از جریان ضعیف برق)

محلول‌های اسیدی

پزشک ممکن است از اسید تری‌کلرواستیک یا اسید دی‌کلرواستیک برای درمان زگیل‌ها استفاده کند. برای این کار باید اسید را یک بار در هفته به مقدار کم روی ناحیه مورد نظر زد. این درمان روی زگیل‌ها در بافت مرطوب موثرتر است و می‌توان از آن برای از بین بردن زگیل واژن یا مقعد استفاده کرد.

رادیوسرجری یا RF :

بهترین و مطمئن ترین روش درمان زگیل تناسلی است. در روش RF الکتروسرجری ، بعد از بیحسی موضعی، پزشک لایه لایه ضایعه ناشی از زگیل و پیشروی آن در پوست مبتلا را برداشته و از پاک شدن کامل پوست اطمینان حاصل می کند.به همین علت درمان زگیل تناسلی با این روش تقریبا” قطعی است واحتمال عود نسبت به سایر روش ها کمتر است و به علت آسیب کمتر به پوست سالم،دوره نقاهت کوتاه تر بوده وبهبودی سریعتر اتفاق میفتد .

پلکسر:

روشی است که با سوبلیمیشن یا تصعید بافتی ، ضایعه زگیل تناسلی را تخریب می کند .به علت گران بودن، کمتر استفاده می شود.

زگیل تناسلی چیست؟

روش‌های درمانی برای زگیل‌های تناسلی داخلی:

گاهی زگیل تناسلی،داخل واژن،مقعد،مجرای ادرار،دهان،حلق،حنجره یا دهانه رحم  ایجادمی شود،دراین موارد ، روش های درمان کمی متفاوت خواهدبود، روش های درمان زگیل تناسلی در این موارد عبارتند از:

 • کرایوتراپی یا فریز کردن ضایعات با نیتروژن مایع
 • برداشتن به روش جراحی (الکترکوتریزاسیون یا آر-اف الکتروسرجری)
 • استفاده از محلول‌های اسیدی

 

پس از درمان چه باید کرد تا مطمئن شوم که زگیل‌ها دیگر برنمی‌گردند؟

در واقع کاری نمی‌توان کرد. ما فقط می توانیم زگیل تناسلی را درمان کنیم ، اما راهی وجود ندارد که مطمئن شویم ، ویروس HPV بطور کامل از بدن بیمار پاک شده است. حتی بعد از برداشتن و درمان کامل زگیل‌ تناسلی، ویروس HPV ممکنست بصورت نهفته در پوست ناحیه تناسلی باقی بماند. گرچه ممکن است این ویروس به خودی خود از بین برود اما فعلا” راهی برای اطمینان از این موضوع وجود ندارد. دربعضی افراد ممکن است ویروس HPV از حالت نهفته خارج شده و فعال شود وباعث عود زگیل تناسلی شود ودر بعضی دیگر هیچوقت دوباره فعال نخواهدشد.

پس از برداشتن زگیل‌های تناسلی:

 • ناحیه مربوطه را تمیز نگه دارید و آن را تحریک نکنید.لازم نیست از الکل وبتادین برای تمیز کردن موضع استفاده کنید، شستن زیاد و صابون مالی ولیف کشیدن هم لازم نیست.در واقع حمام کردن و عبور کف شامپو از روی ناحیه تناسلی کافیست
 • اگر در ناحیه تناسلی خود احساس سوزش و ناراحتی می‌کنید، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.
 • پزشک معالج برایتان داروی لازم را تجویز می کند.در صورت بروز درد یا تورم در ناحیه درمان شده وترشح از زخم به پزشک معالج تان اطلاع دهید

عوارض جانبی درمان زگیل تناسلی چیست؟

عوارض جانبی آن به شدت نادر هستند. این عوارض می‌توانند عبارت باشند از رنگ‎رفتگی پوست یا ایجاد جای زخم، خصوصاً اگر بین جلسات درمانی، زمان کافی برای بهبود در نظر گرفته نشده باشد.

عوارض بسیار نادرتر شامل درد مزمن و شدید است. اگر زگیل در ناحیه مقعد بوده باشد، دفع مدفوع ممکن است با درد همراه شود. همچنین امکان ابتلا به عارضه‌ای با نام فیستول وجود دارد که برای آن درمان آن به جراحی نیاز خواهد بود.

اگر زگیل تناسلی را به موقع درمان نکنیم،چه اتفاقی می‌افتد؟

زگیل تناسلی به ندرت ممکنست بصورت خود به خودی از بین برود و در بیشترموارد عدم درمان به موقع زگیل ها، منجر به افزایش تعداد و بزرگ‌ شدن اندازه آنها می شود.با توجه به نگرانی درمورد عوارض زگیل تناسلی (مثل سرطان گردن رحم،سرطان مقعد،آلت تناسلی ودرموارد سکس دهانی سرطان دهان وحنجره) و احتمال بالای انتقال به شریک جنسی، زگیل تناسلی به محض تشخیص باید با استفاده از یک روش مناسب ومطمئن برداشته شود.