یکی از مشکلاتی که امروزه افراد زیادی درگیر آن هستند میگرن است. سردردهای میگرنی ممکن است بسیار شدید باشند به طوری که زندگی شخصی فرد را دچار مشکل کنند. یکی از روش های درمان میگرن تزریق بوتاکس میگرن است، این بیماری، یک سردرد شدید، غیرقابل تحمل، به همراه حالت تهوع، مشکلات بینایی و حملاتی شدید است که فرد بیمار، آن را بارها در یک ماه تجربه می کند.

تأثیر تزریق بوتاکس بر درمان میگرن

گاهی این سردرد ها چنان آزار دهنده و مشکل زا هستند که به نوعی که فرد با آسیب های شدید و غیرقابل تحمل رو به رو می شود، درمان این نوع سردرد بنا بر نوع و میزان حملات آن متفاوت است، تزریق بوتاکس هم یکی از انواع درمان های میگرن است، که البته برای همه افراد کارا نبوده و نمی تواند استفاده شود. همراه سایت دکتر قانعی باشید تا با تاثیر بوتاکس بر میگرن آشنا شوید.

میگرن چیست؟

همچنین میگرن جز سردردهای مزمن و مکرر است که عموماً یک طرف سر را دربر میگیرد، البته نوعی از آن وجود دارد که دو طرف سر را در برمیگیرد. میگرن سردردی شدید و اذیت کننده است و بر اثر تغییرات فیزیولوژی در مغز ایجاد می شود. این سردردها از سنین کودکی آغاز و همراه فرد باقی می ماند. خانم هایی که بعد از سن بلوغ به میگرن مبتلا می شوند بیشتر از آقایان است.

برای رزرو نوبت دکتر پوست مرزداران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

این بیماری قادر است ابعاد مختلف زندگی انسان را در بربگیرد و اختلالات جدی در زندگی شخصی و اجتماعی فرد ایجاد کند. به همین دلیل درمان میگرن بسیار مهم است. برای درمان میگرن راه هایی مانند مصرف مسکن، درمان ‌های گیاهی، تغییر در رژیم غذایی، سعی در کنترل استرس و… وجود دارد؛ اما یکی دیگر از راه های درمانی برای میگرن که بسیار هم نتیجه بخش است، تزریق بوتاکس می باشد. بوتاکس برای درمان میگرن دارای تأییدیه از سازمان غذا و دارو می باشد.

انواع سردردهای میگرنی

 • میگرن شایع نوعی سردرد میگرنی است که پیش‌درآمد ندارد و ممکن است شایع‌ترین نوع سردرد باشد.
 • میگرن کلاسیک نوعی سردرد میگرنی است که قبل از شروع آن بیمار نوعی پیش‌درآمد را تجربه می‌کند. این پیش‌درآمد معمولاً به‌صورت نوعی تجربه بینایی (به عنوان مثال مشاهده جرقه‌های نورانی) است.
بوتاکس اصل و بوتاکس تقلبی، تفاوت ها و ملاحظات

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است، در واقع سمی که توسط باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می شود.

برای رزرو نوبت کلینیک لیزر غرب تهران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

اگر این سم را به واسطه غذاهای فاسد بخورید، نتایج خطرناکی دارد؛ زیرا سیگنال های اعصاب شما را مسدود کرده و ماهیچه ها را فلج می کند. تزریق بوتاکس به رفع چین و چروک کمک می کند؛ چراکه منجر به شل شدن ماهیچه های صورت می شود. پزشکانی که برای رفع چین و چروک صورت از این ماده استفاده می کردند؛ متوجه شدند که بیمارانشان اعلام می کنند، سردردهای آنها به طور قابل توجهی بهتر شده است. همین اتفاق منشائی برای بررسی تاثیر تزریق بوتاکس میگرن در جهت درمان این نوع سردرد شد.

ناحیه تزریق بوتاکس در میگرن

ناحیه مناسب برای تزریق بوتاکس میگرن، بستگی به نشانه و نقاط سر دردهای بیمار دارد. پزشک با معاینه‌ دقیق، بهترین نقطه ها را برای تزریق بوتاکس انتخاب می‌کند تا شما در کوتاه ترین زمان درمان شوید. تعداد از این نواحی به شرح زیر می باشد:

برای رزرو نوبت و مشاوره جوانسازی 4 بعدی با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

 • پیشانی
 • هر دو گیجگاه
 • پشت سر
 • کنار و پشت گردن
 • قسمت‌های بالای شانه

نحوه تزریق بوتاکس برای میگرن

معمولاً از بوتاکس برای جوان سازی پوست و چین و چروک استفاده می‌شود. در مورد تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن به موارد زیر توجه داشته باشید:

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر موی زائد با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

 • تزریق بدون درد یا با درد کم است و معمولاً نیاز به بی حسی وجود ندارد؛ اما در صورت تمایل می‌توان از بی حس‌کننده موضعی یا کیسه یخ برای بی حسی استفاده کرد.
 • تزریق بوتاکس در ناحیه بین دو ابرو و پیشانی و قسمت خارجی ابرو مشابه با همان تزریقی انجام می‌شود که برای از بین بردن چین و چروک این ناحیه صورت می‌گیرد.
 • تزریق ناحیه گیجگاهی باید در سمتی انجام شود که بیشتر در جریان سردرد میگرنی گرفتار می‌شود. (میگرن معمولاً سردرد یک طرفه ایجاد می‌کند و باید تزریق در گیجگاهی انجام شود که درد می‌گیرد).
 • اگر درد بیمار بیشتر در ناحیه پسِ سری احساس می‌شود، می‌توان با انگشت روی پشت گردن و محل اتصال گردن با پشت سر فشار وارد کرد و نقاط حساس را پیدا کرد و تزریق را در این نواحی انجام داد.
مزوبوتاکس چیست؟

مراقبت بعد از بوتاکس میگرن

برای کاهش احتمال ایجاد کبودی بهتر است بعد از تزریق از مصرف قرص سرما خوردگی، چای سبز، ویتامین E و جینسینگ به مدت 3 روز پرهیز کنید. در صورت مصرف آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون حتماً با پزشک خود مشورت کنید. 2 تا 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس میگرن از به جلو خم کردن سر و گردن و همچنین خم کردن سر به عقب مانند دراز کشیدن به صورت افقی یپرهیزید.

از روز تزریق بوتاکس به مدت 2 شبانه روز از گرم شدن ناحیه سر و گردن و ماساژ دادن نواحی تزریق شده بپرهیزید (مانند حمام طولانی، سونا و…)

کاندیدای مناسب تزریق بوتاکس میگرن

تزریق بوتاکس برای بیماران میگرنی که تعداد حمله های سردردشان کمتر از 15 روز در ماه بوده و یا انواع دیگر سردرد به‌جز میگرن دارند توصیه نمی شود. همچنین در موارد حساسیت به آمپول بوتاکس و ابتلا به بیماریهای زمینه ای مثل میاستننی گراویس که بوتاکس باعث تشدید بیماری می شود تزریق بوتاکس نباید صورت گیرد. همچنین بیماران با سر دردهای ناشی از فشار خون بالا، سر دردهای دوران پریود و سردرد سینوزیت کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند.

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر فوتونا با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

ماندگاری بوتاکس  ممکن است در بیمارانی که بهبودی میگرن آنها بعد از تزریقات قابل ملاحظه است، 3 تا 6 ماه ادامه یابد. برای به حداکثر رساندن تأثیرات، به تزریق های دوم و سوم احتیاج می باشد. با افزایش تعداد چرخه های درمانی، مزایای آن افزایش می یابد.

اگر دچار میگرن مزمن هستید، بوتاکس یکی از گزینه های درمانی موثر است که می توانید در برنامه درمانی خود قرار دهید. با توجه به تحقیقات به دست آمده تزریق بوتاکس برای میگرن بسیار موثر است. به گفته دکتر قانعی افرادی که تجربه تزریق بوتاکس را داشته اند گفته اند پس از مدتی سردرد های آنها تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. سایت دکتر قانعی امیدوار است این مطلب برای شما مفید بوده باشد.