ویتامین ها اهمیت زیادی در سلامت بدن بویژه سلامت پوست و مو دارند. یکی از مهم ترین ویتامین ها بیوتین یا B7 است. بیوتین یک ویتامین محلول در آب است که به طور طبیعی در غذاهای مختلف مثل جگر گوسفند، گل کلم، ماهی سالمون، موز، سویا و مخمر یافت می شود. طبق گزارش دانشگاه ایالت کارولینای شمالی، مصرف مکمل های حاوی بیوتین برای سلامت مو، ناخن و پوست مفید است چون باعث افزایش تولید کراتین که پروتئین‌ ضروری موجود در این بافتها است، می شود. همراه سایت دکتر قانعی باشید تا با تاثیر بیوتین بر سلامت پوست و مو بیشتر آشنا شوید.

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر فوتونا با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

بیوتین چیست؟

بیوتین یک ویتامین محلول در آب ، جزء ویتامین های گروه B بوده و به ویتامین H هم مغروف است. کمبود بیوتین می تواند مستقیما بر ریزش موها و کاهش کیفیت پوست اثر داشته باشد. بد نیست بدانید که بیوتین برای ساخته شدن کراتین که پروتئین پایه ای و اصلی در ساختار مو، پوست و ناخن است،ضروریست. به این ترتیب اهمیت این ویتامین در حفظ سلامت پوست و مو مشخص می شود.

بیوتین را چطور مصرف کنیم؟

برای تأمین بیوتین مورد نیاز بدن می توانید مواد غذایی حاوی بیوتین یا مکمل های بیوتین مصرف کنید. اگر مکمل بیوتین مصرف می‌کنید، باید با توجه به دوز مصرفی دوره درمان را کامل کنید؛ اگر مایل هستید بیوتین مورد نیاز خود را از طریق مواد غذایی تأمین نمایید، باید غذاهای غنی از بیوتین را روزانه مصرف کنید.

آیا درمان های زیبایی در دوران شیردهی مجاز است؟

همه چیز درباره ی تاثیر بیوتین بر پوست و مو

تاثیر بیوتین بر مو:

بسیاری از محصولات مراقبت مو، حاوی بیوتین هستند؛ زیرا این ویتامین تاثیر زیادی در سلامتی و زیبایی تارهای مو دارد ؛تا جایی که کمبود آن می تواند باعث ریزش مو شود.

برای رزرو نوبت دکتر پوست مرزداران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

باید توجه داشت ریزش مو علل مختلفی دارد و نباید تصور شود مصرف قرص بیوتین یا تزریق آمپول بیوتین درمان همه انواع ریزش مو است.

تاثیر بیوتین بر پوست:

نقش بیوتین در سلامت پوست هنوز بطور کامل مشخص نشده است اما ارتباط کمبود بیوتین با شیوع بعضی مشکلات مثل قرمزی و راش پوستی مشخص شده است. در ضمن بیوتین می‌تواند به بهبود پسوریازیس کمک کند.

پلکسر پلاس یا درمان افتادگی پلک

مزایای مصرف بیوتین

کاهش قند خون در افراد دیابتی: دیابت نوع ۲ یک بیماری متابولیک است که با بالارفتن سطح قندخون و نقص عملکرد انسولین شناخته می‌شود. از آنجایی که کاهش سطح بیوتین در بدن می‌تواند فرایند تنظیم قند خون را با مشکل رو به رو کند، برخی متخصصان معتقدند که ممکن است سطح بیوتین در افراد دیابتی کمتر از دیگران باشد. از این رو مصرف بیوتین ممکن است به درمان دیابت نوع ۲ کمک کند.

تنظیم بیوتین در دوران بارداری و شیردهی:

در دوران بارداری و شیردهی بیوتین سریع‌تر تجزیه می‌شود، بنابراین کمبود این ویتامین در خانم‌های باردار و شیرده بیشتر است. مصرف هر نوع دارو از جمله بیوتین باید با تجویز پزشک انجام شود.

کمک به سلامت ناخن:

مصرف بیوتین در کسانی که ناخن سست و شکننده دارند در کنار محلول های تقویت ناخن می تواند مفید باشد.

آیا می توان بعد از کاشت مو، موها را کوتاه کرد؟

برای رزرو نوبت و مشاوره جوانسازی 4 بعدی با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

شکستن و تجزیه مواد غذایی مغذی در بدن:

بیوتین به سوخت وساز چربی‌، کربوهیدرات ‌و پروتئین‌ کمک می کند و وجود آن برای تولید انرژی در بدن ضروریست.

در این مطلب سایت دکتر قانعی اهمیت یکی از ویتامین‌ های گروه B، به نام بیوتین را بیان کرده و اهمیت وجود این ویتامین برای سلامت پوست ، مو و ناخن را شرح می دهد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.