این روزها ریزش مو به یک مشکل عمومی تبدیل شده است. از آنجایی که موها نقش بسزایی در ظاهر افراد دارند، طاسی و نازک شدن مو از جمله عوارضی به شمار می‌روند که مردم سعی می‌کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن آن را رفع کنند. در مقاله “آیا شامپو می‌تواند باعث ریزش مو شود؟” به بررسی ارتباط شامپو و ریزش مو پرداختیم، در این مقاله می‌خواهیم راهکار هایی را برای ضخیم تر شدن موها ارائه کنیم، با کلینیک زیبایی دکتر قانعی همراه باشید:

عوامل نازک شدن‌ مو

مهم ترین عواملی که باعث نازک شدن موی فرد می‌شوند، عبارتند از:

استرس و فشار جسمی و روحی، برهم خوردن تعادل هورمون ها در بدن، تغذیه غلط، آلودگی هوا، آلرژی، استفاده از شامپوهای نامناسب و نامرغوب، عدم رسیدگی و مراقبت از مو و در نهایت فاکتورهای وراثتی.

اگر شما هم با مشکل نازک شدن مو،کدر شدن مو و ریزش مو، مواجه هستید، هیچ نیازی نیست مبالغ زیادی هزینه کنید و به دنبال درمان ها و محصولات گران قیمت باشید. راهکارهای طبیعی زیادی در دسترس هستند که می‌توانید با تکیه بر آنها تارهای مویتان را ضخیم و حجیم کنید. در ادامه شما را با ١٠ ماده طبیعی آشنا خواهیم کرد که در صدر جدول مواد مؤثر بر ضخیم تر شدن موها قرار دارند.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله مربوط به “تقویت مو” را که قبلا بر روی سایت قرار گرفته است را نیز مطالعه کنید.

١. تخم مرغ

پروتئین درمانی از جمله الزامات اجتناب ناپذیر داشتن موهایی ضخیم و محکم تلقی می‌شود. یکی از بهترین مواد قابل استفاده در پروتئین درمانی تخم مرغ است.

 • بسته به بلند یا کوتاه بودن موهای خود، یک یا دو تخم مرغ برداشته، در ظرفی بشکنید و خوب به هم زنید، سپس موهای خیس خود را به آن آغشته کرده و اجازه دهید حدوداً ٣٠ دقیقه بر روی موهایتان بماند. سپس موهای خود را با آب ولرم و شامپو بشویید. می توانید این کار را یک یا دو مرتبه در هفته انجام دهید.
 • روش دیگر آن است که یک زرده تخم مرغ، یک قاشق سوپخوری روغن مناسب برای مو و دو قاشق سوپخوری آب را با هم مخلوط کرده و پوست سرتان را با این معجون ماساژ دهید. این روش را یک بار در هفته اجرا کنید و از ضخیم شدن موهایتان لذت ببرید.
درمان ریزش موی ارثی

٢. روغن زیتون

روغن زیتون هم از جمله موادی است که به موهایتان حجم داده و ساختار آن را تقویت می‌کند. به علاوه طره موهایتان را نرم و لطیف و در عین حال محکم و مقاوم می‌سازد.

 • مو و پوست سرتان را با روغن زیتون گرم ماساژ دهید و بگذارید ٣٠ تا ۴۵ دقیقه روغن زیتون بر روی موهایتان بماند. سپس موهای خود را خوب آب کشیده و با یک شامپوی ملایم بشویید. حتی می‌توانید اجازه دهید روغن زیتون تمام شب روی موهایتان بماند و صبح روز بعد آن را با شامپو بشویید.
 • یک راه دیگر این است که روغن زیتون را با کمی عسل مخلوط کرده و به موهایتان بمالید و بعد از ٣٠ دقیقه موهایتان را بشویید. هر یک از این روش ها را می‌توانید یک یا دو بار در هفته پیاده کنید.

٣. آووکادو

آووکادو یک مرطوب کننده طبیعی مو است که ساختار آن را تقویت کرده و حجم می‌دهد. به علاوه این میوه حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین E است که استفاده از آن سلامت کلی ساقه مو را در پی خواهد داشت.

 • یک آووکادوی له شده را با یک موز له شده و یک قاشق سوپخوری روغن زیتون مخلوط کرده و پوست سرتان را با ترکیب حاصل ماساژ دهید و بگذارید نیم ساعت بر روی موهایتان بماند تا مواد غذایی موجود در آن جذب پوست سرتان شود. در نهایت موهای خود را آب بکشید و با شامپو بشویید.
 • با مخلوط کردن دو قاشق سوپخوری روغن جوانه گندم و نیمی از یک آووکادوی پخته و له شده، برای موهایتان یک ماسک آبرسان طبیعی درست کنید. اول موهای خود را با شامپو بشویید، سپس این ماسک فوق العاده را به موهایتان بزنید و پس از گذشت ٢٠ دقیقه موها را آب کشیده و با شامپو بشویید.

می توانید هر یک از این ماسک ها را یک یا دو مرتبه در هفته مورد استفاده قرار دهید.

۴. بذر شنبلیله

برای جلوگیری از ریزش مو و رشد بهتر آن می‌توانید دست به دامن بذر شنبلیله شوید.

 • ٢ تا ٣ قاشق سوپخوری بذر شنبلیله را به مدت ٨ تا ١٠ ساعت در آب خیس کنید، سپس آن را آسیاب کنید تا خمیر نرمی پدید آید. می‌توانید ٢ قاشق سوپخوری شیر نارگیل هم به آن اضافه کنید. این خمیر را به پوست سر و مویتان بمالید و قبل از شستن مو با آب ولرم، اجازه دهید نیم ساعت بر روی موهایتان بماند. اگر این کار را هر هفته و به طور منظم انجام دهید، هیچ گاه پوست سرتان خشک نمی‌شود، بلکه موهایتان ضخیم و پرپشت می‌شود.
 • یک راه مؤثر دیگر آن است که برای آب کشیدن موهای خود از همان آبی استفاده کنید که بذر شنبلیله را یک شب در آن خیسانده اید. این گونه موهایتان را ترغیب می‌کنید که بیشتر رشد کنند و در عین حال از شر شوره سر خلاص می‌شوید. بهتر است این کار را یکی دو بار در هفته انجام دهید.
عملکرد فولیکول های مو چیست؟

۵. انگور هندی

خواص آنتی باکتریال، آنتی اکسیدانت، ضد فساد پذیری و پوسته پوسته شدن انگور هندی سبب شده که این میوه تأثیرات حیرت انگیزی در سالم نگه داشتن پوست سر و رشد بهتر مو از خود به جای گذارد.

 • یک قاشق سوپخوری انگور هندی یا پودر آملا را با دو قاشق سوپخوری روغن نارگیل مخلوط کرده و آنقدر حرارت دهید تا بجوشد. روغن حاصل را صاف کنید و قبل از خواب پوست سرتان را با آن ماساژ دهید. صبح روز بعد موهایتان را با شامپو بشویید. این کار را هر هفته انجام دهید.
 • یک روش دیگر آن است که یک چهارم پیمانه آب گرم را با نصف پیمانه پودر انگور هندی مخلوط کنید و بگذارید ١٠ دقیقه به همان حالت بماند. این خمیر را به موهایتان بزنید و بعد از ١۵ تا ٢٠ دقیقه آن را با آب بشویید. تا چند ساعت موهایتان را شامپو نزنید. این کار را هر چند هفته یک بار تکرار کنید.
 • به علاوه شما می‌توانید انگور هندی و مشتقات آن را وارد رژیم غذایی خود کرده و از داشتن موهایی شاداب و سالم لذت ببرید.