داشتن صورتی زیبا و بدون چین و چروک تقریبا آرزوی تمام مردم در سراسر دنیا است. امروزه با پیشرفت علم روش هایی به وجود آمده است که تقریبا روند پیری را کندتر می کند. یکی از این روش ها تزریق بوتاکس است، بوتاکس باعث کاهش روند پیری و چین و چروک می شود. بوتاکس تقریبا بی خطر است و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. اما یکی از عوارض بوتاکس که موقتی است و بعد از یک هفته بر طرف می شود؛ پتوز چشم یا افتادیم پلک است.

برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی غرب تهران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

روش درمان پتوز چشم پس از بوتاکس

گاهی اوقات ممکن است بدلیل تزریق بیش از حد مواد به پلک، بوتاکس به مناطقی ناخواسته حرکت کند و در نتیجه سبب بروز عوارضی مانند افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌شود. ابتلا به این عارضه، باعث عدم تقارن در صورت خواهد شد که می‌تواند برای افراد ناخوشایند باشد عوامل متعددی در به وجود آمدن این عارضه دخالت دارند که لازم است فرد مراجعه‌کننده از آن‌ها آگاهی لازمه را داشته باشد. این عارضه خود به خود بعد چند روز از بین می رود. در ادامه همراه سایت دکتر قانعی باشید تا روش درمان پتوز چشم پس از بوتاکس آشنا شوید.

بوتاکس و پتوز چشم

سم بوتولینوم موجود در بوتاکس باعث فلج شدن عضلات مى شود. اما مدیریت درست تزریق بوتاکس به عضلات باعث مى شود تا پدید آمدن علائم کهولت چون چین چروک، خطوط پنجه کلاغى دور چشم، و دیگر خطوط صورت از بین بروند و یا پدیدار نشوند. اگر عضلات صورت منقبض شوند، چین و چروک کمترى ایجاد مى شود و صورتى لطیف تر و جوان تر خواهید داشت. گاهی اوقات، وقتی سم تزریق می شود، می تواند به مناطق ناخواسته برود. در برخی موارد، ممکن است بعد از بوتاکس، پتوز چشم را تجربه کنید.

برای رزرو نوبت دکتر پوست مرزداران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

علت پتوز چشم بعد از تزریق بوتاکس

هنگامی که بوتاکس به یک یا دو ناحیه اى خاص منتقل می شود، باعث پتوز چشم مى شود که به آن افتادگی پلک نیز گفته مى شود. حرکت بوتاکس در نواحی پیشانی و بین چشم ها باعث بروز پتوز چشم مى شود که در ادامه دکتر قانعی به این موضوع می پردازد.

تزریق بوتاکس به پیشانی:

با تزریق بوتاکس به پیشانى، چین و چروک هاى روى پیشانى از بین مى رود. تزریق بوتاکس روى پیشانى باعث جلوگیری از انقباض عضلات فرونتالیس (عضلاتى که باعث انقباض ابروها و پیشانى مى شود) می شود؛ همچنین از ایجاد خطوط افقى ابرو(خط اخم) نیز جلوگیرى مى کند.

در مورد بوتاکس چه میدانید

تزریق بوتاکس به بین چشم ها یا خط اخم:

بوتاکس می تواند بین ابروها و یا فقط بالاى ابروها تزریق شود تا خطوط عمودی خط اخم را که حالتى مانند ١١ در بالاى بینى و بین دو ابرو ایجاد مى کند را به حداقل برساند. گاهى اوقات مقدارى از مواد بوتاکس به پلک بالا نفوذ مى کند و عضلات بالای پلک را فلج مى کند. اگر این عضله فلج شود، پلک بالایی دچار افتادگى یا پتوز چشم مى شود. یک محاسبات غلط و جزئی، مانند تزریق خیلی کم در عضله پیشانی، می تواند باعث پتوز چشم بعد از بوتاکس شود.

علائم پتوز چشم پس از بوتاکس

معمولاً چند روز تا یک هفته پس از دریافت نوروتوکسین علائم پتوز چشم را مشاهده خواهید کرد. در ابتدا ممکن است علائم کم باشند و شامل موارد زیر باشند:

برای رزرو نوبت کلینیک لیزر غرب تهران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

احساس سنگینی در پلک که رفته رفته بیشتر می شود. نمی توانید چشم خود را کاملاً باز کنید. اگر افتادگی شدید باشد، می تواند بینایی شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. در انجام کارهای روزمره مشکل دارید. ممکن است برای انجام کارهایی مانند آرایش چشم خود دچار مشکل شوید.

روش درمان پتوز چشم پس از بوتاکس

قطره های چشمی

پزشک ممکن است قطره های چشمی ویژه ای بنام آپراکلونیدین را برای شما تجویز کند که عضله چشم شما را سفت می‌کند و از حالت فلجی و بی حسی خارج می‌کند. از ۱ تا ۲ قطره، سه بار در روز استفاده کنید.

برای رزرو نوبت و مشاوره جوانسازی 4 بعدی با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

قطره ایوپیدین اثرات پتوز را کاهش می‌دهد. برخی پزشکان، تزریق بوتاکس اضافی را نیز برای تحریک عضلات مختلف برای رفع افتادگی توصیه می‌کنند. در این صورت چند واحد به پیشانی اضافه می‌شود که ممکن است سنگینی ابرو را کاهش بدهد و چند واحد در زیر ابرو اضافه می‌شود که ممکن است چشم را کمی وسیع‌تر باز کند تا پتوز کاهش یابد.

ماساژ عضله

سعی کنید پلک خود را با پشت مسواک برقی به مدت چند دقیقه در روز ماساژ دهید تا عضله تحریک شود و زودتر از حالت فلجی خارج شود.

مزوبوتاکس چیست؟

آیا پتوز چشم پس از تزریق بوتاکس خطرناک است؟

بوتاکس ماده ای است که سبب از کار افتادن عضلات مختلف می شود و بسیاری از افراد نگران آن هستند که در صورتی که تزریق بوتاکس سبب پتوز چشم شد، تا چه حد می تواند خطرناک باشد. پتوز چشم ظاهری ناخوشایند برای فرد به وجود می آورد که ممکن است تا چندین هفته ادامه داشته باشد. اما باید گفت که با گذشت زمان اثر Botox injection از بین رفته و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر موی زائد با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

تزریق بوتاکس در صورتی که به شیوه ای نادرست انجام شود می تواند برای چشم فرد خطرناک باشد زیرا بر اعصاب این ناحیه نیز تاثیر خواهد داشت. ٧ میلیون فرایند زیبایى انجام شده با حداقل حالت تهاجمى که در سال ٢٠١٧ ثبت شده است، ٧.٢٣ میلیون از آن ها تزریق بوتاکس بوده است (سم بوتولینوم نوع A). حدود یک هفته بعد از تزریق بوتاکس، سموم به گیرنده های عصبی متصل مى شوند.

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر فوتونا با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

این موضوع مانع از رسیدن پیام هاى عصبى به عضلات می شود؛ که نتیجه آن فلج شدن عضلات به مدت سه تا چهار ماه است و همین مساله مانع تشکیل شدن چین و چروک مى شود پس لازم است که فرد قبل از اقدام به Botox injection حتما در مورد پزشک متخصص اطلاعات لازم را به دست آورد تا به سلامتی فرد مراجعه کننده آسیبی نرساند.

سخن پایانی

امروزه بوتاکس یکی از رایج ترین راه های مقابله با چین و چروک صورت است. در سرارسر جهان سالانه افراد زیادی بوتاکس تزریق می کنند تا روند پیری را کاهش دهند. یکی از عوارض موقت بوتاکس که در عده ی کمی از افراد رخ می دهد، پتوز چشم است. این بیماری تقریبا بعد یک و یا دو هفته از بین می رود. در این مقاله دکتر قانعی به بررسی کامل پتوز چشم و روش درمان آن پرداخت تا شما عزیزان در مقابله با این مشکل نگران نشوید و بتوانید با استفاده از این مطلب مشکل خود را رفع کنید.