در این پست به سؤالات متداول ریزش مو پاسخ داده و به بررسی علل ریزش مو در آقایان و خانم ها و جدیدترین روشهای پیشگیری و درمان ریزش مو می پردازیم. لطفا” تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کاملترین مرجع پاسخ به سوالات ریزش مو

چرا موهای ما می ریزد؟

ریزش مو یک رویداد شایع است و بیشتر زنان و مردان در طول زندگی خود حداقل یک بار آن را تجربه می کنند. ریزش مو می تواند ناشی از یک یا چند عامل زیر باشد:

استرس شدید ، ژنتیک ،بیماری هایی مثل کم کاری تیرویید و کم خونی ، تغذیه ، تغییرات هورمونی بلوغ ، حاملگی و یائسگی ،کمبود ویتامین D و استفاده از دارو.

علت نازک شدن موها چیست؟

نازک شدن موها در ریزش مو با الگوی مردانه مربوط به حساسیت ژنتیکی فولیکول مو به دهیدروتستوسترون یا DHT است. در ریزش مو با الگوی زنانه هم مینیاتوری شدن موها اتفاق می افتد که علت آن بطور کامل مشخص نیست.

ریزش چند تار مو در روز طبیعی است؟

ریزش 100 تا 150 تار مو در روز طبیعی است.

آیا ریزش موی هورمونی در مردان و زنان متفاوت است؟

هم مردان و هم زنان ریزش موی آندروژنتیک به علت ژنتیک و هورمونی را تجربه می کنند. البته ریزش مو در مردان سریعتر پیش می رود و قسمت های بیشتری از پوست سر را درگیر می کند. ریزش مو در مردان از حوالی سن بلوغ شروع و با کم مویی در ناحیه شقیقه مشخص می شود. اما در زنان الگوی ریزش مو متفاوت است ؛ موهای ناحیه تاج سر نازک شده و فرق سر کم پشت می شود این تغییرات ازدهه 20 و 30 شروع و با افزایش سن پیشرفت می کند. در بعضی خانم ها نازک شدن مو و طاسی سر می تواند به علت بیماری هایی مثل کم کاری تیرویید و کم خونی باشد.

آیا استرس می تواند باعث ریزش مو شود؟

این موضوع بستگی به شدت استرس دارد، استرس خفیفی که هر روز آن را تجربه می کنیم بطور معمول باعث ریزش مو نمی شود. اما استرس شدید ناشی از اتفاقات تنش زایی مثل طلاق ، رژیم های غذایی سخت ، کاهش وزن زیاد و جراحی با وارد کردن شوک به بدن ،می تواند ریزش مو از نوع تلوژن افلوویوم ایجاد کند. این تغییرات ناگهانی و به هم خوردن تعادل فیزیولوژیک بدن باعث می شود تا تعداد قابل ملاحظه ای از موهای در حال رشد، وارد فاز استراحت شده و ریزش مو افزایش پیدا کند.

آیا شامپو و مواد حالت دهنده مو می تواند عامل ریزش مو باشد؟

شامپو به خودی خود باعث ریزش مو نمی شود اما بعد از شامپو کردن ، موهایی که قبلا” جدا شده و لابلای موهای دیگر گیر کرده بود پایین می آید.

از طرفی استفاده مکرر و زیاد از ترکیبات حالت دهنده مو باعث ضعیف شدن موها و آسیب آن می شود و می تواند عامل خردشدن تار مو باشد.

به هرحال نه شامپوکردن و نه استفاده معمول از حالت دهنده های مو مستقیما” باعث ریزش مو نمی شود.

درمان آلوپسی آندروژنیک یا ریزش موی هورمونی چیست؟

سال هاست ماینوکسیدیل موضعی و فیناستراید برای درمان ریزش موی هورمونی در مردان و زنان استفاده می شود.نکته مهم در استفاده از این دارو ها اینست که باید بطور مستمر و برای مدت طولانی استفاده شوند و ممکنست در بعضی افراد مؤثر نباشند.

روش درمانی جدید با استفاده از سلول های بنیادی ، PRP و لیزر هیراستارت بطور مؤثری باعث قطع ریزش مو ، ضخیم شدن موهای مینیاتوری و رشد مجدد موها در بیش از 80% بیماران مبتلا به ریزش مو می شود.

چطور ریزش موی خانم ها را متوقف کنیم؟ آیا درمان با سلول های بنیادی PRP مؤثر است؟

قدم اول شناسایی علت ریزش مو است. برای این کار ممکنست لازم باشد از پوست سر نمونه برداری شود.

شایعترین علت ریزش مو در زنان ، آلوپسی آندروژنیک است و درمان با سلول های بنیادی PRP در این مورد 99% موفق بوده است. در رتبه دوم و سوم از نظر شیوع، ریزش موی سکه ای و لوپوس است که سلول درمانی در 50% موارد مؤثر بوده است. لازم به ذکر است که درمان های مبتنی بر سلول های بنیادی در انواع اسکارگذار ریزش مو و لیکن پلانوپیلاریس موفقیت آمیز نیست و توصیه نمی شود.

آیا شوره سر باعث ریزش مو می شود؟

اگرچه شوره سر (dandruff) معمولاً باعث ریزش مو نمی‌شود، اما اگر شوره سر با خارش همراه باشد ترومایی که در هنگام خاراندن سر به فولیکول مو وارد می شود می تواند باعث ریزش مو شود. شوره سر ناشی از درماتیت سبورئیک (seborrheic dermatitis) زمانی رخ می دهد که پوست سر سریع تر از معمول ریزش کرده و لایه ای از سلول های شاخی بصورت شوره در سطح پوست ظاهر می شود. علل شوره سر عبارتند از: خشکی پوست سر، رشد بیش از حد مخمری به نام مالاسزیا (Malassezia) که بطور طبیعی روی پوست ما زندگی می کند ، تولید بیش از معمول سبوم(چربی) و همینطور حساسیت به محصولات مراقبت از مو . بعضی از بیماری ها از جمله اکزما و عفونت قارچی که در پوست سر التهاب ایجاد می کند می تواند شوره سر و گاهی ریزش مو بطور موقت ایجاد کند.

آیا کم خونی می تواند باعث ریزش مو شود؟

کم خونی (anemia) فقر آهن می تواند باعث ریزش مو شود. در کم خونی فقرآهن ، بدن به اندازه کافی هموگلوبین (پروتئین حامل اکسیژن خون) تولید نمی کند. کمبود هموگلوبین باعث کاهش اکسیژن رسانی در پوست سر، کند شدن رشد و افزایش ریزش مو می شود.
افرادی که مستعد کم خونی فقر آهن هستند عبارتند از : زنان ، کسانی که رژیم گیاهخواری دارند و افرادی که ورزش سنگین می کنند. خوشبختانه در این حالت ریزش مو موقتی است و بعد از درمان کم خونی ،رشد مو معمولاً از سر گرفته می شود.

آیا داروهای ضدبارداری می تواند باعث ریزش مو شود؟

روش های هورمونی ضدبارداری شامل قرص های ضدبارداری، کپسول زیرپوستی پروژسترون، تزریق هورمون، چسب های پوستی و حلقه های واژن همگی می توانند باعث ریزش مو شوند. این داروها با ایجاد اختلال در هورمون های بدن رشد مو را تحت تاثیر قرار می دهند.
بعضی از خانم ها بعد از شروع یا قطع مصرف قرص های ضدبارداری، دچار نوعی ریزش مو به نام تلوژن افلوویوم (telogen effluvium) می شوند. این نوع ریزش مو معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که سطح هورمون های جنسی ناگهان تغییر یافته و به بدن شوک وارد می شود. در بیشتر موارد، تلوژن افلوویوم موقت است و طی چند ماه خود به خود برطرف می شود.
داروهای ضدبارداری می توانند باعث طاسی با الگوی زنانه (female pattern baldness) یا آلوپسی آندروژنیک (androgenic alopecia) شوند. در این نوع ریزش مو ، هورمون های جنسی آندروژن (androgen) باعث تحلیل فولیکول مو و در نهایت توقف رشد مو می شود. زنانی که سابقه خانوادگی ریزش مو دارند در صورت مصرف داروهای ضدبارداری بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به طاسی با الگوی زنانه هستند. رایج ترین درمان این نوع ریزش مو، ماینوکسیدیل موضعی است.

آیا دیابت می تواند باعث ریزش مو شود؟

دیابت و بسیاری از بیماری های مزمن دیگر می تواند باعث ریزش مو شود.

آیا استرس می تواند باعث ریزش مو شود؟

هر دو نوع استرس از جمله فیزیکی (مانند تصادف اتومبیل یا جراحی) و استرس عاطفی (ناشی از غم و اندوه و سایر احساسات شدید) می توانند باعث ریزش مو از نوع تلوژن افلوویوم (telogen effluvium) شوند. در این نوع ریزش ،موها سریعتر از معمول از فاز رشد (آناژن) به فاز مرگ (تلوژن) می روند. ریزش ناشی از تلوژن افلوویوم معمولاً به طور ناگهانی شروع شده و در سراسر پوست سر رخ می دهد. این وضعیت عموماً موقتی است اما اگر بعد از رفع استرس ، رشد موها به وضعیت نرمال برنگردد بهتر است مزوتراپی انجام شود.

آیا کمبود ویتامین D می تواند باعث ریزش مو شود؟

ارتباط کمبود ویتامین D با دو نوع ریزش موی تلوژن افلوویوم و آلوپسی آره آتا (alopecia areata) مشخص شده است. مطالعات بیشتری برای روشن شدن کامل نقش ویتامین D در رشد مو در حال انجام است.

آیا استفاده از کلاه باعث ریزش مو می شود؟

استفاده از کلاه دلیل شایعی برای ریزش مو نیست، با این حال، اگر کلاه به پوست سر فشار وارد کند و موها را بکشد، می تواند منجر به ریزش مو از نوع آلوپسی کششی (traction alopecia) شود. فشار و کشش مو می تواند به فولیکول مو آسیب زده و باعث ریزش مو شود. ریزش مو ناشی از کشیده شدن مو معمولا” غیر قابل برگشت است.

آیا متفورمین باعث ریزش مو می شود؟

متفورمین (metformin) به طور کلی باعث ریزش مو نمی شود و تا کنون سوابقی از ریزش مو به عنوان عارضه جانبی برای متفورمین هیدروکلراید در بان اطلاعاتی FDA ذکر نشده است. با این حال، سایر شرایط سلامتی یا سایر داروها ممکن است با ریزش مو همراه باشد. توصیه میشود افرادی که در حین مصرف متفورمین دچار ریزش مو می شوند باید با متخصصان مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنند.

آیا اشعه رادیوتراپی باعث ریزش مو می شود؟

بله، انواع پرتو درمانی که برای درمان سرطان استفاده میشوند می تواند باعث ریزش مو در ناحیه تحت درمان شود. تشعشع این پرتوها، تمامی سلول‌های با رشد سریع از جمله سلول های سرطان و سلولهای سالم را هدف قرار داده و از بین می‌برد زیرا این پرتو ها قادر نیستند تا بین سرطان و سلول‌های مو تمایز قائل شود. در نتیجه، قرار گرفتن در معرض اشعه ممکن است باعث ریزش سریع موی سر یا بدن شود. اکثر افراد در عرض سه تا شش ماه پس از اتمام درمان، شروع به رشد مجدد در ناحیه آسیب دیده می کنند، با این حال، دوزهای بالای اشعه می تواند منجر به ریزش موی دائمی شود.

آیا سیگار باعث ریزش مو می شود؟

سیگار به طور مستقیم باعث ریزش مو نمی شود، اما با این حال سیگار باعث کاهش سطح استروژن در زنان شده که می تواند باعث نازک شدن موها شود.

آیا ریزش مو ژنتیکی است؟

ژن ها ممکن است در آلوپسی آندروژنیک (androgenic alopecia) که شایع ترین شکل ریزش مو در مردان و زنان است، نقش داشته باشند. داشتن یک خویشاوند نزدیک مبتلا به آلوپسی آندروژنیک میزان ابتلا را افزایش می دهد.

آیا ریزش مو طبیعی است؟

بله، ریزش مو طبیعی است زیرا موها پس از رشد فعال، وارد فاز خواب می شوند و سپس در نهایت می ریزند و راه را برای رشد موهای جدید باز می کنند. هر فرد به طور متوسط روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می دهد، اما ریزش موی بیشتر از حد متوسط باشد میتواند نشانه‌ ای از ریزش مو تلقى شود.

علت کم پشتی مو در خانم ها چیست؟

نازک شدن موها در خانم ها می تواند ناشی از شرایط مختلفی از جمله این موارد باشد:

– طاسی با الگوی زنانه و یا آلوپسی آندروژنیک (androgenic alopecia): ریزش مو زمانی رخ می دهد که هورمون های جنسی مردانه به نام آندروژن (androgens) اندازه فولیکول های مو را کاهش دهند.
– تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium): ریزش مو زمانی اتفاق می‌افتد که استرس فیزیکی یا روحی باعث می‌شود موها سریع‌تر از حالت عادی به فاز ریزش تبدیل شوند.
– آناژن افلوویوم (Anagen effluvium): ریزش مو به دلیل آسیب رسیدن به موهای در حال رشد فعال رخ می دهد که به طور عمده ناشی ازشیمی درمانی یا پرتودرمانی برای درمان سرطان هستند.
– آلوپسی آره آتا (Alopecia areata): ریزش مو زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند.
– آلوپسی کششی (Traction alopecia): این نوع ریزش مو به دلیل کشیدن مداوم تارهای مو رخ می دهد که اغلب به دلیل نوع و مدل بستن مو مدل دم اسبی، بستن به صورت گیس و یا مدلهای دیگر مثل بافت آفریقایی یا فر آفرو میباشد.

آلوپسی چیست؟ علت ریزش موی سکه ای؟

آلوپسی (Alopecia) اصطلاح علمی معادل ریزش مو است، اما اغلب، وقتی مردم می گویند آلوپسی، منظورشان یک نوع خاصی از ریزش مو به نام آلوپسی آره آتا است. ریزش موی سکه ای یا همان آلوپسی آره آتا زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند و منجر به التهاب و ریزش سریع در یک ناحیه می شود.

چه داروهایی باعث ریزش مو می شود؟

بسیاری از داروها می توانند باعث ریزش مو شوند. برخی از انواع داروهایی که بیشتر با ریزش مو مرتبط هستند عبارتند از:

داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین و هپارین
داروهای فشار خون، مانند مسدود کننده های بتا و مهارکننده های ACE
داروهای ضد بارداری خوراکی
داروهای ضد تشنج مانند والپروئیک اسید و کاربامازپین
تثبیت کننده های خلق مانند لیتیوم
داروهای شیمی درمانی

اگر بیش از یک ماه است که ریزش مو دارید،حتما” به پزشک متخصص مراجعه کنید. زمان طلایی برای درمان موفقیت آمیز ریزش موها معمولا” 6 و حداکثر 12 ماه است و پس از این مدت پیاز مو دچار فیبروز (مرگ غیر قابل برگشت) می شود و امکان رشد مجدد مو برای همیشه از دست می رود.

بررسی تأثير PRP در درمان ریزش مو