زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان و مردان یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است. تقریباً همه ی افرادی که فعالیت جنسی را حداقل یکبار در طول زندگی خود تجربه کرده اند، در معرض آلودگی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV – ویروسی که باعث زگیل تناسلی می گردد) قرار گرفته اند.

زگیل های تناسلی بر بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می گذارند. آنها می توانند شبیه برجستگی های کوچک گوشتی رنگ باشند یا ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشند. در بسیاری از موارد، زگیل ها ممکن است آنقدر کوچک باشند که قابل مشاهده نیستند. بعضی از انواع HPV تناسلی می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است باعث ابتلاء به سرطان شوند. واکسن ها می توانند در برابر انواع خاصی از HPV ایمنی ایجاد کنند.

زگیل

علائـــم

در زنان، زگیل تناسلی می تواند در فرج، دیواره های واژن، ناحیه ی بین اندام تناسلی خارجی و مقعد، مجرای مقعد و دهانه ی رحم رشد کند. زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلوی فردی که تماس جنسی دهانی با فرد آلوده داشته است، نیز ایجاد شود. علائم و نشانه های زگیل تناسلی عبارتند از:

 • وجود برآمدگی های کوچک با رنگ هایی شامل: گوشتی، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی
 • شکل گل کلم مانند که ناشی از قرارگرفتن چندین زگیل نزدیک به هم است
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی در حین مقاربت

زگیل تناسلی می تواند آنقدر کوچک و صاف باشد که دیده نشود. اما به ندرت، زگیل تناسلی می تواند به صورت خوشه های بزرگ، در افرادی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند، تکثیر شود.

زگیل تناسلی

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی

علت بوجو آمدن زگیل تناسلی : ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. بیش از 40 گونه از این ویروس وجود دارد که روی ناحیه تناسلی تأثیر گذار است. زگیل تناسلی تقریباً همیشه از طریق تماس جنسی منتقل می شود. لازم نیست که این زگیل ها قابل مشاهده باشند تا بتوانند عفونت را به شریک جنسی انتقال دهند. اکثر افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، در بعضی مواقع به HPVتناسلی مبتلا می شوند. عواملی که می توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با افراد متعدد
 • داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
 • داشتن رابطه جنسی با شریکی که سابقه جنسی او مشخص نیست
 • فعالیت جنسی در سنین پایین
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف، مانند HIV یا مصرف داروهای ناشی از پیوند عضو
زگیل تناسلی

عوارض ابتلا به زگیل های تناسلی

عوارض عفونت HPV می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سرطان؛ سرطان دهانه ی رحم با عفونت HPV تناسلی ارتباط تنگاتنگی دارد. انواع خاصی از HPV همچنین با سرطان های فرج، مقعد، آلت تناسلی، دهان و گلو همراه است. عفونت HPV همیشه منجر به سرطان نمی شود، اما برای زنان مهم است که مرتباً آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند، به ویژه افرادی که با انواع HPV خطرناک تری آلوده شده اند.
 • مشکلات زگیل تناسلی در دوران بارداری؛ به ندرت در دوران بارداری، زگیل ها می توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را دشوار کنند. زگیل های روی دیواره واژن می توانند از کشیدگی بافت های واژن در هنگام زایمان جلوگیری کنند. زگیل های بزرگ روی فرج یا واژن می توانند در هنگام زایمان دچار کشیدگی شوند. به ندرت، در نوزاد متولد شده از مادر مبتلا به زگیل تناسلی، زگیل در گلو ایجاد می شود. نوزاد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد تا راه تنفسی مسدود نشود.

راه های جلوگیری از ابتلا به HPV

محدود کردن تعداد شرکای جنسی و واکسیناسیون به جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی کمک می کند. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی نیز ایده خوبی است، اما لزوماً فرد را در برابر زگیل تناسلی محافظت نمی کند.

تاکنون سه واکسن HPV توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شده است. جدیدترین مورد، Gardasil 9 برای استفاده در مردان و زنان در رده ی سنی 9 تا 45 سال برای محافظت در برابر سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، واکسیناسیون روتین HPV را برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می کند، اگرچه می توان از 9 سالگی تزریق آن را شروع کرد. برای دختران و پسران ایده آل است که قبل از تماس جنسی واکسن را دریافت کنند.

عوارض جانبی ناشی از واکسن ها معمولاً خفیف است و شامل درد در محل تزریق، سردرد، تب با درجه ی پایین یا علائم شبه آنفولانزا است. CDC اکنون توصیه می کند که همه ی کودکان 11 و 12 ساله، دو دوز واکسن HPV را با فاصله ی حداقل شش ماه دریافت کنند. نوجوانان و جوانان که واکسیناسیون را در سنین 15 تا 26 سالگی شروع می کنند، باید سه دوز واکسن دریافت کنند.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/genital-warts/symptoms-causes/syc-20355234

ویروس HPV و ارتباط آن با سرطان